Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tretja doza cepiva

Tretja doza cepiva

Pozdrav

V tem mesecu mora hčerka (7,5 let) dobiti tretjo dozo cepiva proti klopnemu meningitisu. Prvi dve dozi (februar, marec 2009) je prenesla brez težav.

Ker mora sedaj dobiti še eno dozo me zanima, glede na to, da je prvi dve prenesla brez težav, ali to pomeni, da kakšnih večjih stranskih učinkov tudi sedaj ne bi smelo biti ali se le ti lahko ne glede na dobre izkušnje iz prvih dveh cepljenj lahko pojavijo?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, glede na to, da 2x ni bilo posebnosti, verjetno tudi v tretje ne bo, ni pa nujno. Možnost za, recimo, lokalne stranske pojave je kar velika, saj jih ima okoli 30% cepljenih. Je pa vsako cepljenje potrebno jemati kot enkratni dogodek. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo

Zanima me še nekaj in sicer, če je otrok cepljenj proti KME samo dvakrat in tretje doze ne dobi znotraj predpisanega urnika (9 do 12 messec) ali potem več ni zaščite ali je ta samo manjša?

Če ni bil cepljen s tretjo dozo po enem letu ali se lahko cepi npr. po letu in pol ali celo kasneje? Mora začeti z vsemi dozami (3) cepljenja ponovno od začetka od prve ali dobi potem samo eno?

LP

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, zamiki s tretjim odmerkom so lahko zelo veliki (celo več let), pa po tretjem odmerku še vedno pride do ustrezne zaščite. To pomeni, da par mesecev zamude ne pomeni praktično ničesar (gledano na končno zaščito).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni

Pri prvih dveh dozah cepljenja proti KME nisem imel nekih pomislekov, niti se nisem pretirano poglabljal v to temo. Sedaj pri tretji dozi, pa me je, ne vem iz katerega razloga, objel strah, kaj pa če bo sedaj kaj narobe. Sedaj sem šel prebitrat različne članke, forume, prispevke zagovornikov in nasprotnikov cepljenja in sem čisto zmeden. Začel sem se spraševat ali je glede nato, kakšna je verjetnost, da se dobi okuženega klopa in KME in da s cepljenjem nisi zaščiten proti drugim boleznim, ki jih klopi prenašajo ali je sploh potrebno in smiselno izvesti to cepljenje do konca. Dejstvo pa je tudi, če pa dobiš okuženega klopa in npr. KME, si pa sam kriv zakaj se nisi cepil.
Za vsa cepiva se reče, da so načeloma varna in preizkušena, toda določena so verjetno bolj varna in bolj preizkušena kot druga. Kaj od tega se lahko reče za cepivo proti KME? Kateri hujši stranski učinki so dosedaj prpoznani in kako pogosto se pojavljajo?
Pa tudi zakaj so potrebne tri doze in ne samo ena kot pri večini ostalih cepiv?

LP

Spoštovani, o stranskih pojavih po cepljenju proti KME smo veliko pisali, zato, prosim, uporabite iskalnik:
http://med.over.net/forum5/search.php?37,search=KME+stranski+pojavi,author=,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=37,match_threads=0
http://med.over.net/forum5/search.php?37,search=klopni+meningoencefalitis+stranski+pojavi,author=,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=37,match_threads=0
http://med.over.net/forum5/search.php?37,search=klopni+stranski+pojavi,author=,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=37,match_threads=0

Cepivo proti KME vsekakor sodi med zelo varna cepiva, kot najbrž veste, se v sosednji Avstriji uporablja v rutinskem otroškem cepilnem programu.
Praktično nobenega cepiva ni, kjer bi zadoščal 1 sam odmerek???
Preden se vzpostavi imunski spomin, traja, imunogenost sama pa je odvisna od spobujevalca-antigena, kar je pač biološka lastnost. Niso vsi antigeni enako imunogeni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close