Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Alergija na krompir in polento

Alergija na krompir in polento

Pozdravljeni,

imam 6 mesečno hči,ki je kot kaže alergična na krompir in polento. Z GH sva začeli okoli 5 meseca,ker je začela zavračat stekleničko(na AM od 3 meseca). Začela sem z rižem in ji mešala z AM,pa sadje,zelenjava. Vsako posebej po 3 dni. Žlico je lepo sprejela.Ko sem uvedla krompir je bila po trebuhu vsa flekasta. Enako pri polenti. Tako,da zdaj je samo riž in proseno kašo,ki ji mešam z zelenjavo ali sadjem.Kaj naj ji še dam,da ne bo jedla samo riž in prosene kaše. Malo sem prestrašena,kako bo ko bom začela z izdelki z glutenom. Naj povem,da sem dodajala tudi malo masla,ampak je vse ok. Kaj svetujete? Naj vam še napišem jedilnik,ki ga imamo(mleko pije na pol v snu,ni najbolj navdušena nad stekleničko)

6-mleko 180ml
9.30-10- sadje
12-zelenjava z rižem ali p.kašo
14-mleko 120-150ml
17-mlečna kaša ali riž s suho slivo
20-mleko 160ml

Zelo se zahvaljujem za odgovor

Za to starost je alergija na polento ali krompir res izjemno redka, pa še to pri otroku, ki ima vsaj alergijo na kravje mleko, jajce, pšenico ipd.
Torej sicer ni nemogoče, je pa malo verjetno. V tej starosti je krivec v 90% kravje mleko in najprej bi tu iskali krivca.
Zelenjava: bučke, cvetača, korenje, brokoli
Sadje: najprej prekuhano jabolko, hruška, banana
Ogljikovi hidrati: polenta, krompir, riž, prosena kaša
Gluten uvedemo po 6. mesecu. Poznam le 1 človeka, ki ima alergijo na gluten, sicer ta ne obstaja, pač pa gre za celiakijo, ki pa ni alergija.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni še enkrat,

ali mislite,da je povzročitelj maslo,ki ga dam med hrano. Pomislila sem tudi na prašek in mehčalec-bom probala še z dvojnim izpiranjem. Vem,da teško rečete brez da vidite,ali mi lahko vsaj namignete Od česa so potem te fleki. Po Vašem odgovoru sodeč lahko dam polento in krompir?

Hvala za odgovor

Zakaj maslo, če uporabljate kravje mleko (=adaptirano mleko)? Najprej bi pomislili na mlečno formulo, glede na to, da pije pač kravje mleko.
Ker polenta in krompir povzročata alergije le izjemoma in spadata med živila, ki jih svetujemo celo pri najstržji dieti (Urtika I), bi rekla, da naj to uživa dalje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

bom kar tukaj nadaljevala,saj se je stanje pri hčeri poslabšalo.Sedaj je rdeča po celem trebuhu,ko pa se malo umiri,ostanejo samo pikice. Včeraj je vsaj 5-krat kakala čisto zeleno in to zelo polno plenico(je šlo čez) mehkega blata.Od 3 meseca je na novalacu1,takrat ni bilo težav,začele so se,ko sva prešaltali na novalac2. Najprej čisto malo,sedaj več.Ali ste mnenja,da ji novalac2 ne odgovarja. Naj probam spet 1. Ali naj ukinem gosto hrano in nadaljujem samo z mlekom?

Zelo se zahvaljujem za odgovor

Že večkrat sem vam napisala, da je krivec alergij v tem starostnem obdobju v 90% kravje mleko! In adaptirano mleko je kravje mleko. Če mislite, da je vzrok težavam alergija, potem ukinite Novalac in uvedite formulo za otroke z alergijo na KML(Allernova, Patamil ADC) poskusno za 2-3 tedne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tako vprašanje sem vam zastavila zato,ker sem danes tudi klicala našega pediatra,a sem žal govorila samo z med.sestro,pediatra ni bilo. Njen odgovor je bil čisto drugačen od vašega,čeprav sem vztrajno trdila da je od mleka,me je ona zavračala,češ kako je pa sprejela novalac1,sedaj pa takšne težave.Sem na koncu le vprašala kaj svetuje in je rekla,-citiram: ukinite GH in nazaj na novalac1. Potem pa bodi pameten in pomagaj otroku. Ampak bom naredila tako kot ste rekli,saj tudi jaz sumim na mleko.Šla bom po mleko za alergike. Ali mi lahko še prosim poveste,kako je z riževim mlekom?

Se opravičujem ker morim,ampak zelo rada bi rešila ta problem

Riževo mleko ne more biti osnovna hrana dojenčka (niti pri uvajanju), povrhu pa bo verjetno otrok hudo zaprt. Svetujem vam poskus z mlečno formulo pri alergiji na KML, to je najhitejša pot. Če ne bo izbojšanja, potem bo potrebno ukrepati (testirati …). Če pa bo otrok izboljšan, je diagnoza že postavljena.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Kot prvo me pogreje, da sestra ureja stvari namesto pediatra. Ona za to ni pristojna, niti ni za to postavljena, njeno delo je drugje. Lahko da nek splošen nasvet npr. zbijanje vročine ipd, ne more pa delit nasvetov za tako specifična področja kot so alergije.

Kot mamica zelo hudega alergika lahko samo potrdim, kar pravi Tanč: alergija na krompir in koruza je redka in vedno v povezavi z več drugimi, najbolj pogostimi alergijami. Kot je Tanč povedala, največkrat so otročki alergični na KM, jajca ali pšenico. Na 4. mestu je soja. Šele čisto na koncuje tudi krompir, riž, koruza – pri nas recimo djeansko sin ne je drugega, kot proso, kvinojo in amarant, na vse drugo je alergičen in z zelo visokimi IgE ima potrjeno tudi alergijo na gluten, ki pa za zdaj še ni celiakija, ker smo jo dovolj zgodaj ugotovili. DO ALERGIJE NA NEKO ŽIVILO LAHKO PRIDE KADARKOLI!!!!!!!!!! To, da smo nekemu dojenčku uvedli adaptirano mleko (ki je kravje mleko s prilagojeno sestavo!) , ne pomeni, da ne more čez x časa postati nanj alergičen. Če se pojavijo taki tipični znaki (obilno zeleno sluazsto ali tekoče blato, izpuščaji in lise), najprej izločimo ČISTO VSE SLEDI KM (torej tudi maslo, jogurt, skuto, sirotko) in preidemo na formulo za alergike. V cca 1 tednu do 10 dneh bi se moralo stanje bistveno izboljšati. Nalsendja možnost je potem jajce, v precej manjši meri pa pšenica. Torej – če je otrok novalac sprejel, to še zdaleč ne pomeni, da ne more kasneje razviti alergije, zato je tako svetovanje sestre milo rečeno vprašljivo in nenazadnje tudi nevarno!

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Zdravo DEF,
kako je s tvojo hčerkico?
Predolg 1:
Jaz bi ti priporočila bio izdelke. Poznaš program Holle?
Holle ima na primer tudi kozje mleko v prahu za takšne dojenčke ki ne prenašajo kravjega.

Predlog 2:
Mleko Beba je super! Poiskusi z Hiperalergenim mlekom!

Predlog 3:
..da ne bojdo samo riž in krompir kot praviš, poiskusi: kvino, ajdovo kašo(moko!), amarant, ovseni kosmiči(moka) ali pa še bolje tako imenovane “Schmelzflocken”(=>to so ovseni kosmiči ki se raztopijo v vreli vodi/mleku).

Predlog 4:
!!! 100% kravjega mleka ne bi otroku dajala min 1,5leta ampak: 1/3mleka+2/3sladke smetane(ima manj laktoze kot samo mleko)

Pa še nekaj:
Polenta je bila moja najljubša jed dolga leta! Ko sem imala tam okoli 16 let pa sem po uživanju polente dobila blazne krče v želodcu! (nikoli nisem bila in nisem na nič alergična)…polente še vedno ne jem, in mi prav nič več ne diši glede na to da sem se včasih prav zvijala od bolečin”! Kar verjamem je, da je polenta ekstremno špricana s pesticidi in fungocidi! Ampak če že moraš poiskusi hčerki kupiti ne samo BIO ampak tudi DEMETER polento.
Lep pozdrav
Tisa2008

p.s.
Pa še eno vprašanje, kdaj je bila tvoja hčerka nazadnje ceplejna?

Jaz sem svojega sina 100% dojila eno leto. K sreči sem imela sem to možnost.

1. Kozje mleko je za prehrano dojenčka neprimerno. Naprej, ker sestava v primerjavi s humaniziranim mlekom ni prilagojena materinemu mleku in ga bi torej kar nekaj po svoje morali redčiti in drugič, ker ne vsebuje folne kilisne ter zato v primeru osnovne prehrane dojenča s kozjim mlekom pridelamo samo trdovratno slabokrvnost. In tretjič, pri alergiji na kravje mleko je prepovedano tudi kozje mleko, saj vsebujeta enako mlečno beljakovino.
http://www.bio-trgovina.si/index.php?act=viewDoc&docId=16
https://www.mercator.si/_files/35312/mleko.pdf
2. Verjetno ste mislili hipoalergeno mleko, hiper bi pomenilo zelo alergogeno. Hipoalergeno mleko je primerno za prehrano otroka z alergijami v duržini kot varovanje pred alergijami, za otroka z alergijo oz. tam, kjer poskušamo ali je alergija prisotna, je neprimerno.
4. 1/3 mleka in 2/3 smetano je nepotrebno in neprimerno mešanje, vsebuje mnogo preveč maščob.
5. Polenta seveda ni nič špricana, pač pa koruza, ki je tudi gensko zelo spremenjena, tako kot vse industrijske rastline.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Kaj točno pa iam laktoza za lergijo na kazein???

Ženske, dajte se zavedati, da so nasveti, ki jih dajete na pamet, kar tako, ker ste v neki reviji nekaj prebrale, pa psloh ne veste, za kaj točno gre, lahko zelo nevarni in zelo škodljivi. Čeje otrok alergičen na kazein, mu nobeno HA pa demeter pa ne vem kaj še vse ne bo pomagalo, ker je kazein pač kazein in prsitoen v vseh mlekih živalskega izvora. Torej je to še ne razlog, zakaj je kozje mleko za takega otroka nesprejmljivo. Vse ostalo je pa Tanč odlično utemeljila in razložila.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Draga Tanč, hvala ker si me opozorila na napako pod točko 4!!!
Pravilno: 1/3 kravjega mleka+ 2/3 vode + žlico ali dve sladke smetane

..in pa še! Ja seveda ni špricana polenta ampak koruza! Za otroka bi vedno vzela koruzni zdrob v bio kvaliteti!!

Draga „Skrbna “ res ne vem na kaj se nanaša tvoj stavek? „Kaj točno pa iam laktoza za lergijo na kazein???“
Res nisem zasledila, da bi DEF pisala kar koli o alergiji na kazein!

Poznam kar nekaj primerov (v živo in ne iz revij ) ko so otroci alergični na mlečni sladkor. To pomeni, da človeku manjka oz. ima manj enzima potrebnega za presnovo laktoze.

Samo v kratek poduk „Skrbna“!:
Laktoza=Mlečni sladkor
Kazein=Protein v mleku

DEF: upam, da se je pri tvoji hčerki stanje že kaj umirilo.

Lep pozdrav!

V redu, takšno gostenje mleka z žlico slčadke smetane pa je seveda v redu.
Kar se tiče laktoze pa vam ni jasno nekaj osnovnih stvari. Alergija na laktozo ne obstaja. Pri laktozni intoleranci gre za encimski deficit, torej pomankljivo delovanje encima laktaza in to ni alergija! Alergija je izključno na beljakovine mleka in je posredovana s protitelesi razreda E najpogosteje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Nanaša se na to, kar je lepo pojasnila Tanč. Laktozna intoleranca ali po domače neprenašanje mlečnega sladkorja nima popolnoma nič z alergijo in ni alergija. Laktozna intoleranca ima opraviti s pomanjkanjem encimov, alergija pa z imunskim sistemom in “napačno” tvorbo “napačnih protiteles”, povedano zelo poenostavljeno. Praviloma in k sreči dojenčki laktozne intolerance nimajo, sploh pa ne 6-mesečni. Navajam:

“Laktozna intoleranca je v zgodnjem otroštvu sicer možna, a izjemno redka in malo verjetna, predvsem pa se v tem obdobju navadno kaže z bolj izrazitimi simptomi.
Kratek poskus z mlekom brez laktoze sicer ne bo škodoval, vendar pa priporočam, da se vseeno posvetujete še z lečečim pediatrom, če bi se vam zdelo, da mleko brez laktoze res bolje prenaša.
Jasna Volfand, dr.med., spec. int. med.”

Laktozna intoleranca je pogostejša v poznem otroštvu ali v odrasli dobi, najpogostejša pri starostnikih, pri dojenčkih pa je praktično ni.

http://www.brezlaktoze.si/o-laktozni-intoleranci/kaj-je-laktozna-intoleranca

Nisi edina, ki ne loči me LI in alergijo na mleko, je pa zelo nevarno, dajati nasvete, če stvari ne poznaš ali jih poznaš premalo. Neki pavšalni nasveti, pa če so mišljeni še tako dobronamenro, so lahko za nekoga, ki jih vzame zares, hudo hudo nevarni. Alergija ni zgolj “par pikic”, lahko je tudi zelo resno stanje. Ker imam sama hudega alergika in kar nekaj izkušenj na tem podorčju, poznam tudi veliko ljudi, ki so upoštevali takele “nasvete” in z otroki pristali v bolnišnici. Sum na alergije se rešuje pri pediatru, pa še ta običajno napoti k alergologu. Vsekakor pa to ni področje, kjer bi delil nasvete nekdo na takle način, malo na približno, brez razčiščenih osnovnih pojmov in najbolj osnovne podlage, kaj je intoleranca in kaj je alergija. To sem hotela povedati in na to se nanaša moj stavek.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Zdravo,

nisem utegnila,zato se javljam šele sedaj.

Skrbna,tudi mene pogreje,da ne morem govoriti s pediatrom,a tako to v naših krajih je.Lahko samo povem,da bom verjetno še okregana,ko pridem s hčerko na pregled(drugi teden cepljenje). Zakaj? Zato,ker sem poslušala nasvet od Tanč in ne od sestre našega pediatra.Ja,naša žabica je kot izgleda alergična na KM.Stanje se je v 1 tednu bistveno izboljšalo,kljub temu, da je polento in krompir.Na trebuščku so sicer še fleki,ampak čisto bledi,ne pa več živo rdeči,kot je bilo prej.TUdi blato se je normaliziralo.
ZATO,TANČ HVALA ZA ZLATE NASVETE.

Tisa2008-hvala za skrb,smo vredu.

Saj, na kocu je pomembno samo to, da se ugotovi, kaj je otroku in da je njemu bolje. Čeprav bi včasih človek kar grizel, da je potrbno toliko nepotrebnih besed.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Zdravo Tanc

Imam eno hitro vprasanje. Moja madam je sedaj stara 5,5 meseca in po navodilu pediatra ze en mesec pocasi uvajam GH. In sedaj se je ze trikrat zgodilo, da je po krompirjevo-zelenjavni kasici res obilno bruhala, s tem, da je je pojedla morda vsega skupaj za stiri zlicke., torej res malo. Zadeva me cudi, saj uvajanje GH zame ni nek nov proces, ker imam ze dva fanta, ki sta GH zelo dobro sprejela in z nobenim zivilom nista imela tezav. Sicer je puncka se vedno polno dojena, zelo dobro je sprejela sadje, zelenjavo malo manj, vendar brez tezav. Z dojenjem ni imela nekih vecjih tezav in polivala je tudi izredno malo. Res pa je, da kaka bolj poredko in zelo gosto. Iz tega razloga ji riza in banane se sploh nisem ponudila. Torej razmisljam, da ji je krompir morda pretezek za zelodec in da ga se ne uspe prebaviti. Kdaj naj po vasem mnenju spet poizkusim in ji ga ponovno ponudim?

Hvala za odgovor in koristen nasvet.

LP
Nedy

Krompir je lahko živilo in le v izjemnih primerih je otrok, ki ima številna alergije, občutljiv tudi na krompir.
Zaenkrat počakate nekaj dni, nato pa ponovno začnete.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close