Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nihanje krvnega tlaka

Nihanje krvnega tlaka

Že več kot tri leta imam čudna nihanja krvnega tlaka. Nekaj mesecev je vse v redu (125/80 do največ 130/85), potem pa brez kakršnega koli zunanjega vzroka pritisk narase na 150/100, kar spremlja močen glavobol. Po največ dveh ali treh dneh pa je zopet vse v redu. Bila sem že velikokrat pri kardiologu, vendar, čeprav grem v samoplačniško ambulanto, kjer mi ni treba dolgo čakati, do sedaj še nihče ni ugotovil vzroka. Skoraj deset let sem imela hude težave z aritmijo, sedaj je slabo leto skoraj ne čutim. Imam pa prehiter srčni utrip, kljub zdravilom ne pade pod 90, običajno pa je okoli 100. Tega pa sploh ne čutim, tudi zvišanje frekvence na 170 ne (2 x Holter).
Sicer pa mi tudi druge stvari, na primer krvni sladkor nihajo. Nekaj tednov je sladkor zvišan, dieta ne pomaga, nato je nekaj tednov celo prenizek, nato mesec ali dva normalen.
Za vse te pojave , razen menda za tahikardijo, sem lahko izključila zunanje vzroke. Zdravila za zdravljenje KOPB naj bi namreč povišala srčni utrip. Prosim vas samo za nasvet, oziroma odgovor, ali je lahko tako nihanje tlaka nevarno.
Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.

Mina Sitar

Zaradi notranjih vzrokov (izločanje hormonov v različnih urah drugačno) in zaradi zavestnih in podzavestnih sprememb okolja in vpliva na naše telo niso “laboratorijski izvidi” stalno enaki. Enako lahko govorimo o krvnem tlaku in o srčni frekvenci. Spremembe so lahko velike. Težko bi vas vključil med bolnike z visokim krvnim tlakom. Sporočili ste mi premalo podatkov. Bolj se nagibam k mnenju, da imate samo občasno kratke poraste tlaka preko dogovorjene normalne meje (pod 140/90) Morda bi zadostoval samo zdrav slog življenja, da bi se vrednosti tlaka stabilizirale pid 140/90 mm Hg. Zapisujte si meritve in se pogovorite z izbranim zdravnikom. Ali so vrednosti sladkorja včasih tako nizke, da vam motijo počutje? Morda bo potreben pregled pri endokrinologu.. Glede pospešene srčne frekvence bi svetoval, da poizkusite učinek blagih pomirjeval, sicer imamo dobra zdravila za znižanje srčne frekvence (Concor, Procoralan)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

krvni tlak mi niha včasih je 142-78 ko pa si izmerim za pa sekund pa je 125-72

lp

nova
Uredništvo priporoča

Upam, da vam je znano, da se vrednosti krvnega tlaka preko dneva zelo spreminjajo, lahk za več milimetrov. Navedene vrednosti v vašem dopisu so praktično v mejah normale.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close