Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Re: radiofrekvenčna ablacija

Re: radiofrekvenčna ablacija

Spoštovani,

preseneča me odgovor kardiloga iz KC ,da se bolniki po uspešni ablaciji lahko brez zadržkov vrnejo na svoje delovno mesto.

Vprašanje je,kdaj se lahko vrnejo?

Dejstvo je, da je radiofrekvenčna ablacija srca, poseg, ki večini bolnikov povzroča po posegu precej težav.

Navaja se utrujenost, pojav pospešenega utripanja srca že ob minimalnih naporih(npr. pri govorjenju ), povečanje ekstrasistol, pojav novih-drugačnih aritmij, zbadanje v predelu prsnega koša, težka sapa, glavobol…
Potrebna je enomesečna zaščita z Aspirinom 100.

Na mestu izvajanja izžiganja bolnih točk, se pojavijo brazgotine, ki potrebujejo svoj čas, da se zacelijo(tako razlagajo aritmolg -elektrofiziolog).

Poleg tega je težko presoditi takoj po posegu, če je bila ablacija uspešna, saj se šele po določenem času pokaže, ali je temu res tako.

Znano je, da je zelo, zelo malo ablacij v prvo uspešnih in je za uspešnost potrebna ponovna ablacija, celo več ablacij.

Ugotavlja se, da je komunikacija s strani zdravnikov do bolnikov slaba, zato se ob vseh pojavih po ablaciji dogaja, da se bolniki iščemo dodatne informacije, na vse možne načine.

Bolj primerno bi bilo, da bi si že pred posegom, ali vsaj po posegu zdravnik, ki ti izvaja ablacijo, vzel več časa in bolnika opozoril tudi na čas po ablaciji in s tem bolniku olajšal marsikatero skrb.

Ablacija srca ni tako enostaven poseg, kot se zdi na prvi pogled.

Res je tudi, da potem ko bolnik prične “težiti” svojemu arimologu, dobiš vse informacije.
Ampak malo je bolnikov, ki uporabijo to možnost.

Poleg tega je čakalna doba na poseg ablacije predolga (eno leto), zato bi bilo smiselno, da bi se poskušalo teh posegov opraviti več.

Seveda je potrebno zato pridobiti razširitev programa od Zdravstvene zavarovalnice, dejstvo je, da aritmologov, ki izvajajo ablacije v SLO ni veliko,ampak ker vsaj dva delata tudi v privatnem medicinskem centru Barsos, se pojavlja vprašanje, ali ne bi bilo bolj primerno takšne specialiste bolje stimulirati v KC in jim nuditi več?

Seveda je problematika v zdravstvu bolj kompleksen problem, ampak tudi o tem se je potrebno pogovarjati.

Bolniki smo lahko upravičeno zaskrbljeni, če je naše zdravstvo na pravi poti !

S spoštovanjem!

Vodstvo službe sem prosil za komentar v zvezi z vašim dopisom. Povedali so mi, da si zelo prizadevajo, da bolnikom povedo bistvene podatke o posegu, o zapletih posega (bolečine, neuspešen poseg, itd), o načinu življenja po odpustu iz bolnišnice, o zdravilih, ki jih bolniki morajo jemati, itd.
Iz lastnih izkušenj vem kako je težko doseči, da bi vsi bolniki dobili zadostne informacije (pogosto prezasedeni zdravniki; bolniki, ki ne uspejo slediti zdravnikovim besedam, itd). Glede čakalnih dob so mi povedali, da, izpolnjujejo plan in, da je kar nekaj objektivnih tehničnih ovir za povečanje programov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

hvala, da ste pristojno službo vprašali za komentar.

Dejstvo je, da je problem kompleksen, povečuje se število bolnikov z motnjami srčnega ritma, ki jim bi lahko pomagali z ablacijo.

Po drugi strani pa ni dovolj elektrofiziologov, poleg tehničnih težav, ki bi omogočalo obdelavo večjega števila bolnikov.

Na kardiologiji na splošno se “dela”, ampak bolnikov je res veliko.
Zaradi časovne stiske pa potem zmanjka tudi časa za pogovor z bolnikom, oziroma ni zadovoljivih informaciji.

Res je, da smo bolniki različni, predvsem mlajša generacija se najde na forumih in poišče kontakt.
Tako je veliko vprašanj tudi na Društvo srčnih otrok, saj so motnje srčnega ritma in posledično zdravljenje z radiofrekvenčno ablacijo, na žalost prisotone tudi pri mlajši populaciji.

Pogosto imajo bolniki zelo veliko težav s tahikardijami, ki jim zelo okrnejo kvaliteto življenja.
Potem moraš najprej opraviti pregled pri aritmologu, čakalna doba je dolga, potem uvrstitev na čakalno listo za ablacijo (zopet dolga čakalna doba) in potem , v primeru, da je ablacija v prvo neuspešna, ponovno čakanje na nov poseg.

Sicer pa je problematika v zdravstvu širši problem in je trenutno kar zaskrbljujoča.

S spoštovanjem !

nova
Uredništvo priporoča

V svoji dolgoletni zdravniški karieri z veseljem ugotavljam, da je v zadnjem času vedno več ljudi osveščenih o zdravem načinu življenja in vedno več ljudi, ki želijo biti informirani o “zdravstvenem stanju” svojega telesa. K temu, razen vseh služb zdravstva, mnogo prispevajo vsakdanji prispevki o zdravstvu v tisku in na RTV. Na drugi strani so izvajalci zdravstvenih storitev in razpoložljiva finančna sredstva. Morda smo se sedaj znašli v stanju, da so pričakovanja večja od konkretnih zmogljivosti zdravstvenih delavcev in morda tudi večja od finančnih sredstev. Vsekakor z zadoščenjem ugotavljam, da se v vseh naših današnjih zdravstvenih službah ne zgodi več, da bi zamudili rešljive primere bolnikovih bolezni.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close