Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek ali vaši malčki hodijo po hišah

ali vaši malčki hodijo po hišah

Jaz se spomnim svojih otroških dni in ko smo hodili po hišah spraševati če imajo kaj za maškare. Veseli smo bili vsakega “darilca” in nato smo si z vsem veseljem vse med seboj razdelili. Hodili smo sami brez staršev in v skupini enih 5-6 maškarc.

Zanima me če je to še vedno običaj, ker vsako leto opažam, da je tega manj in da se ljudje vsako leto bolj jezijo teh maškarc. Ali vaši otroci/maškarce hodijo sami po hišah ali jih od daleč spremlja kak starš.

Moji so sicer še majhni in k nam zaide tudi malo maškarc ker smo kar precej oddaljeni od kakega naselja…

Zelo malo maškarc hodi okoli, moj starejši je pred par leti še hodil, mogoče bo šel mlajši malo okoli sosedov.

Smo na vasi in gresta s skupinico otrok (ene 6) in potem naberejo nekaj denarja (največ seveda dobijo doma). In potem grejo v vaško picerijo na pico+sok. Tam jih počastijo še s krofi, ki jih prineseta domov v vrečki kjer imata drobiž, ki so si ga razdelili 🙂 gre za cca 2 evra na glavo.
ne morete si misliti kakšno veselje imata s tem obredom, ker jima pomeni samostojnost… Domov prideta vsa premražena in navdušena…
Povesta pa o različnih odzivih ljudi. Marsikaj doživijo.

nova
Uredništvo priporoča

Gresta po naši ulici (pa še to navadno le do tistih, ki jih dobro poznata – drugače jima je nerodno).

Ne, naši otroci ne hodijo po hišah, ker potem bi pomenilo, da jih nosi luna, pa še nevarno je. Vi pa vaše otroke kar pustite hoditi po hišah? Kakšni/e ste, ajoj.

a ve,ki ste proti temu,da otroci v maškarah malo gredo po “vasi” niste nikoli same šle v maškare?

Se pridružujem vprašanju. Pa kaj vam je ženske? A res niste hodile za pusta hrusta (no, mi smo vedno pravili, mate kaj za debelo repo). Ma to mi je bil najboljši čas v letu (zraven dedkov mrazov)… Ko smo zbrali dovolj, da smo se vozili v lunaparku na butkačih, v trgovini kupili čunga lunge ali bazooke…. Itak smo največ dobili sladkarij in si jih potalali, ampak je bilo nekaj posebnega, ko smo SAMI hodili naokrog in imeli fajn občutek, da smo nekaj “zaslužili”. Smilijo se mi vaši otroci, da ne podoživljajo tako malih stvari. Meni je to ostalo živo v spominu in tudi moji gredo okrog… pa čeprav samo za spomin….

ejga, jaz vedno naštimam kaj za maškare,njih pa od nikoder smrk smrk

Ma meni je logično, da na majhni vasi, kjer se vsi poznamo med seboj, maškare hodijo brez kakršnega koli strahu ali sramu. V mestu, kjer se celo leto gleda v tla, četudi greš mimo istega človeka vsak dan, pa nima smisla, ker ljudje samo bemtijo in neradi dajajo neznancem. Na vasi pa se vsi poznamo, maškare pogostimo in jim damo še za domov, čokolado, krof, sadje, klobase, jajca…ap še kaj. ne dajam pa denarja, ker ga imam premalo še zase in svoje otroke, čeprav vidim, da maškarce (tamajhne) najraje vidijo denar. pri nas na vasi hodijo pa tudi taveliki pusti (to je mladina) in takim damo poleg šže omenjenih klobas, salam,a sira, domačega kruha, krofov ipd še kakšno flašo vina. Seveda se vsi poznamo.

Po vaseh mogoče to še deluje, po mestih je pa drugače.

Ne sanjajte o nekih “nostalgičnih pustniških dnevih” – moja mama je še odpirala maškaram v bloku, ko jim je ponudila sadje ali sladkarijo, so se namrdnile, da hočejo denar. Da o tem, da se za kostum niti ne potrudijo, ne govorim – naflosajo nase par bojnih barv in že mislijo, da so našemljene, fehtajo pa, kot rečeno, za DENAR in se vidno namrdnejo, če jim ga ne daš.

Tako da hvala lepa, takih “sončkov” ne rabimo gledat in niti vrat ne odprem tej mulariji.

mal realnosti
Re: ali vaši malčki hodijo po hišah
12.02.10 10:41
Po vaseh mogoče to še deluje, po mestih je pa drugače.

Ne sanjajte o nekih “nostalgičnih pustniških dnevih” – moja mama je še odpirala maškaram v bloku, ko jim je ponudila sadje ali sladkarijo, so se namrdnile, da hočejo denar. Da o tem, da se za kostum niti ne potrudijo, ne govorim – naflosajo nase par bojnih barv in že mislijo, da so našemljene, fehtajo pa, kot rečeno, za DENAR in se vidno namrdnejo, če jim ga ne daš.

Tako da hvala lepa, takih “sončkov” ne rabimo gledat in niti vrat ne odprem tej mulariji.
____________________________________
ups,madonca,saj ima prav!!ampak,to niso naaašiii sončki,to pa že ne:):):)

Živimo malo ven iz vasi, v tej “vasici” so 4je otroci, ki se vedno našemijo in grejo po hišah (6 hiš), vedno gre zraven ena odrasla oseba.Ponavadi dobijo sladkarije, kakšen krof, pa tudi kakšen kovanček, potem jih še skupaj slikamo in to je to. Stari so pa od 3 do 8 let.
Meni je lepo, sosedje pa tudi vedno kaj pripravijo.

Naši bodo šli.
Že lani sta šla fanta. Letos je pa še punca rekla, da bo šla – lani ni šla, ker jo je skrbela lasulja, da ji bo padla dol. :-)))

Smo pa seveda na vasi. Grejo pa sami. Potem pa toooolk ponosni domov pridejo. Za denar so si šli pa po eno igro.

Ah, dejto no, pokazat se grejo….
Pa kaj še, sam dnar fehtajo. Za krofe pa bonbone ni nobenmu, sam denar pogledajo, čne se pa namrdnejo. Vi pa to podpirate!!

Evo ti odgovor, NIKOLI. Groza me je maškar, strah me je. ko sem bila otrok sem vedno jokala ko sem jih videla. Sicer so me v oš prisili v šemljenje -pač skupinsko pa to, sama zase se nisem nikoli. Tudi v kasnejših letih nikoli. ZAme najbolj grozen praznik leta, ne razumem ljudi, ki ga imajo radi. Ne vidim poante v šemljenju. Doma smo vrata odpirali samo poznanim, tistim, ki so pač hodili okrog, odkar sem na svojem pa mi še nobena maškara ni pozvonila. Sreča zame.
Saj sem predelala ta strah in grozo do te mere, da pač ljudi gledam, grem mimo njih, v tem času ne hodim ven, kjer bi lahko koga srečala, etc.
Ne vem kako eni ne morete razumet, da nam nekaterim ta praznik ne pomeni čisto nič in da ga ne maramo. Jaz vam ne prepovedujem šemljenja in hoje po hišah. Ne pa kar počez vseh ljudi, ki jim to ne paše obsojat kakšni so.
Enostavno nam nekaterim to ne gre, in to že od malih nog. Še dobro da tudi moj fant vsega tega ne mara. In ja veste kaj nama je najbolj grozna maska? Klovn.

ja,men so klovni tud uuuuuuuhhhhhhhhhhhhhhh.Ne!

Tudi jaz kot otrok nikoli nisem hodila okoli po hišah (pa sem stara 45) , moji otroci pa tudi ne hodijo, čeprav imam majhne:)))

New Report

Close