Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Endokrinolog – razlaga izvida

Endokrinolog – razlaga izvida

Pozdravljeni,
prejšnji teden sem bila na pregledu v endokrinološki ambulanti, sedaj pa bi vas prosila za razlago krvnega izvida…

S-ALT – 0,60 (do 0,56)
S-Železo – 8,9 (10,7 – 28,6)

K-Lkci – 12,2 (4,0 – 10,0)
K-Hb – 119 (120 – 160)
K-Ht – 0,3666 (0,37 – 0,47)
MCV – 80,2 (81,0 – 94,0)
MCH – 25,2 (26,0 – 32,0)
K-Trombociti – 386 (140 – 340)
(v oklepajih so orientacijske ref. vrednosti)

V komentarju izvida še piše, da je Feritin 10,4, koncentracije gonadotropinov in TSH so normalne, povišani so androgeni hormoni.

Ostale vrednosti so normalne.

Prosim še, če mi razložite, kaj pomenita izraza mikrocitoza in hipohromija.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

B.B.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za blago anemijo zaradi pomanjkanja železa (mejno nižji hemoglobin, železo in feritin). Zvišane so tudi vrednosti belih krvničk (levkocitov), kar je lahko nespecifična najdba, lahko pa govori za vnetno dogajanje. ALT je jetrni encim, vrednost je le minimalno zvečana, kar ne govori za pomembno jetrno lezijo. Mikrocitoza pomeni majhne eritrocite (rdeče krvničke), hipokromija pa pomanjkanje hemoglobina, oziroma železa v eritrocitih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Tudi jaz bi lepo prosila za razlago izvida.

IN sicer me zanima KORTIZOL.
Tega sem imela 631 nmol/L (izmerjeno zjutraj ob 9.00) pred ACTH, po aplikaciji ACTH pa 895 nmol/L.

So vrednosti normalne?? Vem da naj bi bla zjutraj zgornja meja 690nmol/L, vendar me zanima ali je to normalno oz. kolikšna vrednost je normalna aplikaciji ACTH?

Hvala!

Spoštovani,

vrednosti so normalne, izvid kaže na na normalo delovanje in odzivnost hipofize.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Lepo pozdravljeni!

Mene pa zanima koliko časa je potrebno čakati na izvide pri endokrinologu v Ljubljani.
Namreč pred dvemi tedni so mi opravili krvne preiskave za hormone, zdaj pa me zanima koliko časa je potrebno počakati na te izvide.

Hvala za vaš odgovor!

Spoštovani!

Pričakovati je, da boste izvide v kratkem prejeli. V nasprotnem se osebno oglasite pri specialistu kje so vam opravili pregled.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Morda moje vprašanje ne bo ravno tipična razlaga izivdov. Glede na spodnjo diagnozo in potek bolezni/zdravljenja, me namreč zanima, če bi bilo sedanje močno otekanje nog lahko posledica ponovnega akutnega vnetja ščitnice.

Tri mesece po porodu (prvesnica pri 43 letih) me je zaradi velikih motenj bitja srca (kasneje ugotovljena tahikardija- tudi do 240 utripov v mirovanju), nenehne utrujenosti (pripisovala sem jo porodu), mrzlic, ponovnega pridobivanja kilogramov, otekanja gležnjev, nihanja razpoloženja… osebni zdravnik poslal v laboratorij na pregled ščitničnih hormonov. Laboratorijski izvid v našem zdravstvenem domu je pokazal naslednje vrednosti:

TSH = 64,8 mE/L, T3 prosti=2,7 pmol/l, T4 prosti= 6,1 pmol/l

Laboratorijski izvid že dva dni pozneje v laboratoriju Klinike za nuklearno medicino pa:

TSH= 126,559 mE/L, FT3 = 2 pmol/l, FT4 = 5,6pmol/l

antiTg = >500 KE/L, anti TPO= >1300 KEL/L, TSI = 0 E/L

Diagnoza: Hipotiroza po vnetju (“Bolnica je klinično in laboratorijsko hipotirotična, pozitivna protiščitnična protitelesa. Žleza je na UZ v celoti hipoehogena.”) Ščitnica je bila povečana, vidni so bili gomolji, vendar biopsija ni bila opravljena. Ustno mi je tirolog zaradi prisotnosti protiteles potrdil tudi Hashimotov tireoiditis, torej kronično avtoimuno bolezen, česar pa v izvid ni posebej zapisal.
Že pri pregledu mi je predpisal nadomestno hormonsko zdravljenje. Od tedaj jemljem še vedno enako dozo: Euthyrox 100, eno tableto zjutraj na tešče. Čeprav se je splošno počutje v mesecu ali dveh po začetku jemanja ščitničnega hormona že bistveno popravilo in so izvidi pokazali stanje v “okviru normalnega”, tudi sicer se vsa ta leta počutim v “mejah normalnega”, pa ves čas sledim precejšnjim nihanjem razpoloženja (čeprav sem sicer psihično stabilna), delovne zmožnosti, zbranosti, še vedno se občasno pojavlja mrzlica (tudi lani pri 30 stopinjah na morju, kjer je nenazadnje večja koncentracija joda že v zraku in pomanjkanja ne bi smelo biti), v zadnjem letu pa sem pridobila tudi skoraj 10 kilogramov, ne da bi bistveno spremenila prehrambene navade. In v zadnjem mescu dni mi zelo zatekajo noge, zlasti gležnji in vse do kolena, najbolj pa na delu gležnja – za “gleženjsko” kostjo. Čez noč oteklina nekoliko uplahne, čez dopoldne pa so noge že povsem otekle, težke, boleče, kot bi noga hotela počiti od napetosti.
Res je tudi, da imam od poroda težave z venami, ki pa jih še nisem zdravila.
Vse od ugotovitve tahikardije junija 2006 dvakrat dnevno jemljem betablokator Darob Mite.

In sprašujem:
1. Ker je tovrstni hiporitoiditis kronična bolezen in z Eutyroksom le nadomeščamo pomanjkanje naravnih hormonov, je to moje otekanje in porast teže lahko znova znak novega vnetja ščitnice?

2. Ali tkivo ščitnice propada samo v času akutnih vnetij, ali (počasi, komaj opazno, a nepretrgoma) zaradi stalne prisotnosti protiteles v krvi organizma tudi tedaj, ko vnetja z izvidi sicer ni zaznati? In če je to tako, ali je potem zaradi nadaljnega postopnega zmanjševanja naravnega ščitničnega hormona skozi leta običajno potrebno zviševati dozo umetnega ščitničnega hormona? Na koliko let povprečno?

3.Če oziroma ko odmre ščitnično tkivo v celoti, kaj potem z mrtvo žlezo storiti? Jo je bolje pustiti ali operativno odstraniti?

Na dolgo sem se razpisala, a ker zaradi izvidov, ki so v “mejah normale” zadnje obdobje nisem bila “napotena” k tirologu, teh vprašanj nimam kje izpostaviti.

Hvala za čas, ki ga boste porabili za branje, in za odgovor. Lep pozdrav, Metka

Spoštovani,

če je laboratorijski izvid v mejah normale, to pomeni, da je preskrba s ščitničnimi hormoni ustrezna in da težave z otekanjem niso odraz pomanjkanja ščitničnega hormona, zanesljivo pa tudi ne vnetja ščitnice. Z leti se lahko odmerek nadomestne terapije s ščitničnim hormonom poveča, zato je potrebno z letnimi kontrolami krvi za ščitnične hormone preverjati ustreznost terapije in zvišati odmerek, če izvid ni v redu. Ko ščitnica propada, se v žlezi pogosto razrašča vezivno tkivo (neke vrste brazgotina), ki ne moti, zato je ni potrebno odstranjevati.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Mene zanima kaj pomeni blago povišana levkocitoza z trombocitozo levkocite sem imela 11 trombocite pa 435 je to kaj v zvezi slabokrvnostjo ali pomankanjem železa’?Težave imam z ekstrasistolami in oigostimi ves.

Spoštovani!

Levkociti 11 (4-10) so zelo balgo zvišani. Levkocitoza je lahko posledica zelorazličnih stanj (okužbe, vnetja, poškodbe, krvne bolezni, zdravila…). Zvišane so tudi vrednosti trombocitov (trombocitoza), kar je tudi lahko posledica različnih dejavnikov (okužbe, vnetja,krvne boelzni, zdravila..). Najverjetneje gre pri vas za okužbo. Vsekakor priporočam obisk pri izbranem zdravniku, spremljanje in kontrolo krvne slike.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

RAZLOŽITE MI PROSIM TELE IZVIDE LEVKOCITI 10.6 ERITROCITI 4.60 HEMOGLOBIN 136 HEMATOKRIT0.407 MCV 88.4 MCH 29.5 MCHC 334 ERCI-RDW13.6 TROMBOCITI 391 TROMBOCITI MPV 7.7 LIMFOCITI 23.5 MONOCITI4.9 EOZINOFILNI 2.9 BAZOFILNI 0.6 LIMFOCITI 2.5 MONOCITI 0.5 BAZOFILNI-A 0.1S-RF 11

Spoštovani!

Blago je zvišana vrednost levkocitov (zgornja meja normale je 10) sicer so vse ostale vrednosti hemograma in RF v mejah normale.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Ker že nekaj časa opažam,da z mojim zdravjem nekaj ni vredu, sem obiskala svojega zdravnika, ki me je poslal na pregled krvi. Sicer se ne počutim bolno, mogoče malo bolj utrujeno na čase, mi pa močno otekajo noge, spim bolj malo, ker se mi sploh ne spi in brez težav zdržim tudi tri dni da nič ne spim. Ampak tudi po neprespani noči nisem zaspana in normalno funkcioniram ves dan. Stara sem 55 let. Vendar pa tudi v mlajših letih nisem potrebovala veliko spanca. Mogoče kakšne 4 ure.
Pred petimi leti sem shujšala za 50 kg- pod zdravniškim nadzorom. Do takrat sem imela zelo povečan pritisk in sem morala dnevno jemati tablete. Ko pa sem izgubila kg sem prenehala s tableti in v roku pol leta mi je pritisk padel iz 160 do 180 (višji) 70 do 80 (nižji) na sedaj 108/86 – merjeno po dveh kavah pred tremi dnevi pri zdravniku ob 11 dop. Ko pa ga merim doma opažam, da mi niha in to od 106 pa tudi do 140 (višji). Opažam pa tudi, da mi ob določeni hrani kar “ponori” srce, včasih potrebujem kar dobro uro, da se spravim nazaj v normalno stanje. Vendar pa enaka hrana ne vedno, tako da sploh ne morem vnaprej predvideti po kateri hrani se bo to zgodilo ( sem pa opazila, da mi to povzročijo ogljikovi hidrati- kruh, krompir, .. ne pa sladke stvari) vendar pa lahko en dan pojem dva toasta z maslom pa mi ni nič, drugi dan pa le pol pa mi “ponori”, tako da ne vem, katero hrano naj izločim. Jem pa vse od sadja, zelenjave, mesa….
Ko sem shujšala sem bila 2008 na pregledu pri endokrinologu (doc.dr.Pfeifer) pa je bilo vse vredu, razen mejno povečanega fosfata in znižanega cinka. Od takrat nisem bila več na pregledu krvi.
Danes sem prejela izvide krvi : mikrocitoza, hipokromija
K-SR H 35 (do 15)
K-levkociti 5,18 (4-10)
K-eritrociti L 4,04 (4,2-6,3)
K-hemoglobin L 96 (120-180)
K-hematokrit L 0,305 (0,37-0,54)
K-MCV L 75.6 (81-94)
K-MCH L 23.8 (26-32)
K-MCHC 314 (310-350)
K-RDW H 15.2 (11,5-15)
K-MPV 7,7 (7,4-11,0)
K-trombociti 316 (140-340)
S-P-glukoza 5,2 (3,6-6,1)
S-GamaGT 0,19 (do 0,63)
S-Alkalna fosfataza H 2,62 (do 1,74)
S-sečnina 4,8 (2,8-7,5)
S-Kreatinin 55 (44-97)
oGF 105 (do 60)
S-proteini 66 (65-80)
S-natrij 139 (135-145)
S-kalij 4,2 (3,8-55)
S-kloridi 103 (95-105)
S-TSH 2.482 (0,55-4,78)

Nisem med tistimi, ki za vsako malenkost hitijo k zdravniku in tudi forumov z raznimi nasveti ne spremljam. Zdaj pa res opažam, da se z mano nekaj dogaja in se kar ne morem strinjati z mojim zdravnikom, ko mi je dejal, da sem pod stresom in mi predpisal SANVAL 10mg in ECYTARA 10mg. Vendar pa lahko zagotovim, da ne živim stresno in da imam urejeno življenje in da sploh nisem “živčna” kot sem bila pred leti dokler sem imela še mlajše otroke, službo, gradnja,…. takrat pa je bilo stresno življenje pa nisem nikoli posegla po antidepresivih.
Zdaj pa prosim za vaše mnenje glede izvidov in glede jemanja zdravil – se namreč še nisem odločila, če bi jih pričela jemati ali ne ( mi niso prav nič všeč neželjeni učinki).
Pa zanima me, če bi bilo dobro, da me moj zdravnik pošlje še na kakšen pregled.
Za razlago in mnenje se vam najlepše zahvaljujem. Upam, da ju bom prejela prej kot grem nazaj k svojemu zdravniku – naročil me je čez kakih 10 dni.

Hvala!

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za zmerno mikrocitno anemijo. Najpogostejši vzrok je pomanjkanje železa v telesu, kot posledica kroničnh krvavitev. Vsekakor bi bilo potrebno vzrok natančneje opredeliti (določiti raven železa v serumu, in nekatere druge laboratorijkse preiskave feritin,TIBC, testirati blato na okultno krvavitev in opraviti dodatne preiskave: gastro in kolonoskopijo, pregled pri ginekologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Prosila bi vas za razlago izvida. Stara sem 24 let in imam že 6 let težave s hudimi aknami. Trikrat sem se zdravila z antibiotiki in dvakrat z Roaccutanom. Toda akne se mi vedno znova vrnejo nazaj. Tudi KT mi niso pomagale (jemala sem jih od 16 leta dalje z krajšimi prekinitvami). Sedaj sem že pol leta brez KT, saj sem imela neredne menstruacije kljub jemanju KT. Menstruacije so še vedno neredne in imam vmesne krvavitve. Imam tudi težave z izpadanjem las in izredno krhke nohte.

Dobila sem naslednji izvid:

Biokemija:
– korigirani kalcij 2,22
– S-Urat 282
– S-glukoza 4,8
– S-sečnina 3,6
– S-kreatinin 55
– oGF (MDRD)/1,73 m2 nad 90
– S-Bilirubin cel. 26
– S-Bilirubin dir. 8
– S-proteini 66
– S-Albumin 43
– S-Kalij 3,90
– S-Natrij 141
– S-Klorid 102
– S-Kalcij 2,29
– S-Fosfat (P) anorg. 1,32
– S-A. Fosfataza 0,85
– S-AST 0,25
– S-ALT 0,15
– S-gama-GT 0,19
– S-Cel. CO2 29
– S-Železo (III) 22,8

Hemogram:
– K-Lkci 4,8
– K-Erci 4,05
– K-Hb 126
– MCV 90,5
– MCH 31,2
– MCHC 342
– RDW 14,2
– K-Trombociti 177
– MPV 8,3

Ostalo:
– S-Testosteron prosti 11,5
– S-Androstendion 13,3
– K-Ht 0,367

Hvala za vaš odgovor že vnaprej in lep pozdrav!

Tjaša

Spoštovani!

Glede na navedene izvide je možno, da gre pri vas za funkcionalno androgenizacijo – PCOS.
Priporočam pregled pri ginekologu in endokrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Sem bila pri endokrinologu in je postavil enako diagnozo. Želela sem le še drugo mnenje. Kot zdravljenje je priporočil KT, če pa se stanje v 6-9 mesecih ne popravi pa še dodatno zdravljenje z Androcur tabletami.

Zanima me ali obstaja še kakšna druga alternativa temu zdravljenju, ker ne bi rada še dodatno v svoje telo vnašala nekih hormonov oziroma zdravil. Zanima me tudi kako dolgo traja tako zdravljenje?

Hvala za odgovor že vnaprej!

LP, Tjaša

Zanima me še kaj je lahko vzrok za funkcionalno androgenizacijo – PCOS?

Spoštovani!

Vzrok za PCOS je genetska predispozicija, skupni imenovalec težav pa je odpornost tkiv na delovanje insulina. Verjetno lahko v terapiji koristi metformin.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Mene pa zanima ali je mogoče, da sta dva izvida za ščitnico v roku 10 dni lahko tako različna kot vam bom zdaj napisala.

01.10.2013
S-TSH mIU/L 7,24
S-4 Prosti: pmol/L 13,79
S-3 Prosti pmol/L 4,67

in 09.10.2013
S-TSH mE/L 2,99
S-FT3 pmol/L 3,77
S-FT4 pmol/L 12,50

Vem, da so oznake malo različne in da so v razložitvi tudi meje različne, vendar mi je pri prvem bilo rečeno,da delovanje ščitnice v prvem primeru ni v redu, v drugem pa čisto dobro. Kako je to mogoče, glede na to,da pravijo, da se stanje brez zdravil ne popravi kar tako?

Hvala in lp
Silva

New Report

Close