Najdi forum

Pozdravljeni!!

Naj vam na kratko opišem svojo zgodbo. Že od lanskega januarja imam bolečine v zgornjem delu trebuha (v žlički) in ob obeh rebrnih lokih. Bolečine so konstantne..čez cel dan, boli včasih levo, včasih desno, včasih v žlički, včasih vse troje skupaj. Ob tem se večkrat oglaša tudi črevesje-pretakanje. Imam opravljene 4 gastroskopije..kjer se stalno ugotovi presežek kisline PH 1, bakterije nimam, testi za celiakijo so negativni , dobila sem tablete Controloc, Neoplaza, Ranital in nič od navedenega mi ne pomaga. Opravljen imam tudi ultrazvok 4x in je bilo vedno vse ok. Narejene so bile tudi preiskave krvi, blata in urina in nič-vse b.p. Torej vse krasno, jaz pa ne vem več kako je to, ko te nič ne boli. Zaradi bolečin zvečer ne morem zaspati in se večkrat zbujam ponoči. Trebuh me boli tudi na otip, tako da včasih ne morem ležati na levi ali desni strani. Drugače imam res zdravo prehrano, ne pijem, ne kadim, ne jem sladkarij…se tudi gibam, kolikor mi pač počutje dopušča. Stara sem 28 let in še dobro leto nazaj nisem vedela, kaj je to želodec-bolečine…. Prosim vas za kakšen nasvet, kam naj se obrnem, kakšno preiskavo bi bilo morda še smiselno opraviti.

Spoštovana!

Glede na opisane težave gre pri vas za t.i. dispepsijo. Dispepsija pomeni kronične ali ponavljajoče se bolečine v zgornjem delu trebuha, ki jih pogosto spremljajo slabost, bruhanje, napenjanje, spahovanje…Kadar s preiskavami ne najdemo organskega vzroka (kar pri polovici bolnikov) za težave govorimo o funkcionalni dispepsiji. Razlogi za to obliko dispepsije so različni; lahko gre za motnjo v praznjenju želodca, motnjo v prilagoditvi želodca na hrano, preobčutljivost na raztegnitev želodca, intoleranca na hrano, psihične motnje…Funkcionalne motnje so za preiskave še zelo težko dostopne. Ponavadi je zdravljenje funkcionalne dispepsije zelo težavno, v večini primerov svetujemo dieto ter zdravila, ki zmanjšajo izločanje želodčne kisline ter posledično zvišajo pH. V vašem primeru ni povsem jasno, zakaj zdravila, ki so vam jih predpisali niso bila učinkovita. Moti podatek, da je bil pH želodčne kisline kljub terapiji še vedno 1. Žal nimam podatka ali je bila kislost želodčne vsebine določena, ko ste bila na terapiji ali pa ste zdravila že prenehala jemati. Včasih je potrebno zvišati dozo zdravila, da dosežemo zadovoljiv učinek. Zelo dobrodošel bi bil tudi podatek o morebitnem hujšanju, spremembah v odvajanju blata-prevsem, če se pojavlja diareja. V tem primeru pa so potrebne še preiskave črevesja.

Lep pozdrav,

Nataša Smrekar

Pozdravljeni znova!!

Najprej hvala za odgovor. Težave še vedno ostajajo in zelo motijo moje življenje. Ali je pri povečani kislini možno da boli ob žlički in levih rebrih na otip? V bistvu so moje bolečine stalne, le intenzivnost je različna. Večkrat se pojavljajo, kot nekakšno zbadanje levo in desno. Trenutno ne jem tablet proti kislini (nazadnje Ranital), ker niso imele učinka, zato mi jih moja gastrologinja tudi ni predpisala. Sicer pa same kisline ne čutim, bolj bolečine ob rebrih, ki so malo na levi, malo na desni strani. Ph kisline je bil izmerjen po opravljeni 2 mesečni terapiji z Ranitalom. Moj želodec je zelo nizko v mali medenici, imam hiperaciden želodčni sok, refluks žolčne vsebine,….diagnoza: refluksna dispesija.
Moja gastrologinja se je na podlagi tega odločila za observacijo, izogibanje hepatoksičnim sredstvom in morda čez nekaj mesecev koloileoskopijo…
Naj dodam, da nimam slabosti, jem normalno z izogibanjem dražečih snovi za želodec, občasno pojem kakšno sladkarijo-ki mi povzročajo napihnjenost in pretakanje po črevesju, drugače pa niti ne vidim neke grozne povezave glede bolečin in hrane, saj imam bolečine že zjutraj, ko se zbudim.
Naj še dodam, da odvajam blato 1x dnevno-ponavadi zjutraj, je pa malo mehkejše in bolj mazavo-ni v obliki klobase. Drugače tudi ob odvajanju nimam bolečin. Ne hujšam.
Za konec pa naj dodam še, da nimam psihičnih obremenitev, razen ta da imam že leto dni nepojasnjene bolečine v predelu želodca in da nihče ne najde vzroka mojih težav. Priznam da zaradi vztrajnosti težav občasno pomislim na kaj hujšega-rak trebušne slinavke, črevesja, a poskusite razumeti, da je včasih težko biti pozitiven in ne misliti na neumnosti, ko bolečinam ni konca…..

Prosim še enkrat za vašo pomoč, nasvet!!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena!

Zaradi hiperacidnosti ne bolijo rebra na dotik, v tem primeru gre bolj za osteomuskularno bolečino. Ker se že vodite pri gastroenterologu, je najbolje, da se oglasite na predčasno kontrolo. Verjetnost tumorja trebušne slinavke pri osebi stari 28 let je zelo majhna, možen je le nevroendokrini tumor.

Lp;Nataša Smrekar

Pozdravljeni!

Hvala za odgovor, čeprav se še odločam za predčasni obisk svojega gastrologa, saj ne želim izpasti panična, ker potem si takoj označen za hipohondra in je vzrok vseh tvojih težav stres, panika,….
Na zadnjem obisku jan 2010 pri svoji osebni zdravnici, mi je le ta po vprašanju kako sem in mojem odgovoru, da imam še vedno vsakodnevne bolečine odgovorila, da sem zdrava in da naj uživam v življenju. Moja osebna gastrologinja je rekla, da ne ve kaj naj z mano, in da nima podlage, da me daje na nadaljne preiskave (ker je UZ ok, kri ok in gastroskopija pa je pokazala samo preveč kisline). Potem je dodala, da pač naj pazim pri hrani, majhni obroki,….
To da me boli, pa očitno nikogar ne zanima….mislila sem, da mi bo morda napisala napotnico za CT, pa je rekla, da za to nima podlage…..
Res ne vem več kaj naj naredim in na koga naj se še obrnem. Razočarana sem nad našim zdravstvom in počasi prav izgubljam zaupanje v zdravstvo. To vam pišem, ker se mi zdi, da si me zdravniki podajajo iz roke v roko, jaz pa prosim za napotnice in nadaljne preiskave, a očitno zamanj. Niti približno si težav ne izmišljujem, ker bi bila najbolj srečen človek na svetu, če mi sploh ne bi bilo potrebno iti blizu zdravnika. Pa brez zamere, verjetno še kljub vsemu obstajajo dobri zdravniki, ki pacientu verjamejo in mu pomagajo….
Torej, kaj sploh še lahko naredim zase, da ob tem ne izpadem hipohonder??

Pozdravljena!

Žal mi je, da imate tako mnenje o zdravstvu. Osebna zdravnica vas najverjetneje res težko napoti na CT preiskavo brez priporočila gastroenterologa. Vsekakor se zglasite pri gastroenterologu, saj težave vztrajajo in po terapiji ne popustijo. Omenili ste, da je že predlagal kolonoskopijo, morda vas bo napotil tudi na CT preiskavo, na jejunoileografijo, odvzel kri za določitev gastrina….

Lp,Nataša Smrekar

No po dolgem času se spet oglašam…moje težave ostajajo, čeprav sem se skušala preokupirati z delom, da ne bi toliko razmišljala o svojih težavah-saj mi vsi govorijo, da se preveč obremenjujem in da so moje težave z želodcem posledica tega. V zadnjem tednu so se moje težave poslabšale…morda nisem bila toliko pazljiva pri hrani. Včeraj sem po 5 uri pojedla 3 kose črne čokolade…že pred tem sem imela napetost v žlički, potem pa celo noč zaradi bolečin v žlički in pod prsnico nisem zaspala. Tudi v tem trenutku čutim bolečine v žlički-boli tudi če si pritisnem nanjo.. pa tudi spahuje se mi zrak iz želodca. Ob vsem tem čutim slabost, hudo napetost v žlički, a bruhati ne morem. Poslednično nimam apetita..pijem čaj in jem prepečenec. V tem času sem malo razmišljala o tem, kaj ste mi napisali-glede preiskav in me zanima še sledeče. Glede na to, da moje težave trajajo konstantno (bolečine prisotne dan in noč že 15 mesecev), ali je možno, da prosim svojo gastrologinjo, da me hospitalizirajo in mi naredijo enkrat že vse preiskave, da ne bo več teh ugibanj, kaj je in kaj ni. Resnično me včasih tako boli, da mi gre na jok in ne morem vzravnano stati, kaj šele da bi kaj delala. Mislim da je tudi normalno, da me skrbi kaj je z mano in da to še ne pomeni, da sem hipohonder. Ne mislim več biti v stalnem strahu pred boleznijo..(kak rak)…ne zdržim več ne fizično ne psihično in najbolj od vsega boli to, da mi zdravniki ne verjamejo, jaz pa ne morem več normalno funkcionirat. Ne mislim, na najhujše, čeprav se mi včasih zazdi, da glede na to da ni nobenega izboljšanja-niti en sam dan brez bolečin- da kaj drugega več sploh ne more biti.

Naj za konec dodam le še to, da sem bila še pred 15 meseci veselo dekle, ki je pridno zaključevalo študij in nameravalo postati mamica. Moja zdravstvena kartoteka pa je bila PRAZNA. Ali res zahtevam preveč in si plačujem zdravstvo že 28 let, na koncu pa ostajam sama z bolečinami, označena za hipohondra in brez diagnoze?

To ne leti na vas in se vam opravičujem, morala sem dati iz sebe in upam, da mi boste dali kak nasvet kako naj ukrepam!!

Hvala!!

Spoštovana!

Najprej nekaj o dieti-za neustrezna živila pri hiperacidnosti smatramo: kavo, pravi čaj, čokolado, gazirane pijače, izogibati se je potrebno začinjeni hrani in premastni hrani, orehom, pomarančnemu soku. Agresivni dejavnik je tudi kajenje in alkohol.

Glede svojih težav se ponovno posvetujte z lečečo gastroenterologinjo. Nenavadno je, da vam pri hiperacidnem sindromu ne pomagajo zaviralci protonske črpalke. Moti tudi podatek o refluksu žolča-tu včasih pomaga Rupurut kot vezalec žolčnih kislin in prokinetik tametil.

Lp;Nataša Smrekar

Spoštovana G.dr.SMrekar!Pred nekaj meseci sem vas že večkrat prosila za nasvet in ,če dovolite se zopet obračam na vas in se Vam za odgovor že v naprej zahvaljujem.Glede na visoko vrednost gastrina (341)in kromogranina ,ki je blago povišan (129),ter na težave ,ki me iz dneva v dan bolj izčrpavajo (ž.kislina ,pekoč jezik in žrelo,vnet požiralnik, slabost občasno bruhanje,včasih je prisotno tudi malo krvi,hitri utrip srca ,rdečica),so mi pred časom postavili sum na Zoolingen Ellisonov sindrom.Opravila sem Uz,CTtrebušnih organov in OCKTEROsckan-oz.Scintigrafijo,5HIIA.Vse te preiskave niso pokazale patoloških sprememb,torej vse Bp.,razen gastrina in kromogranina.Ker imam ponovno kontrolo pri gastrologu čez 6 mescev bi Vas prosila za nasvet glede na nadaljne preiskave.Na spletu sem prebrala ,da SPEKT CT preiskava bolj natančno pokaže tumorje kot ScINTIGRAFIJA.ALI TO DRŽI in ali je smiselno,da prosim zdravnika ,da me pošlje še na to preiskavo?Trenutno se zdravim z 80 mg controloc tableti in zdravili proti slabosti.Boleham tudi za ankilozirajočim spondilitisom in sem glede na sum NET tumor morala opustiti injekcije humira in vsa druga protivnetna zdravila ,ki sprožajo kislino.Kup težav torej !!,sem čisto obupana.Kaj ,če tumorja ne bo mogoče najti,težave pa so neznosne.Kaj mi svetujete.?Glede nato ,da imate velike izkušnje z bolniki ,ki imajo diagnozo ZES mi bo vsak nasvet zelo dobrodošel.Na spletu sem zasledila,da je prognoza preživetja 5 let če tumor pravočasno odkrijejo.KAj pa v primeru ,če ga ne ,kakor kaže meni??? Pa še to bi vprašala:Ali so delujoči tumorji bolj maligni od nedelujočih? MOJ bi naj bil delujoč!.Hvala še enkrat za odgovor in veliko lepega vam želim.

Pozdravljeni.
Ker ga. Smrekar ni več moderatorka foruma, bom na vprešanje poskusil odgovoriti. Slikovne preiskave, ki ste jih do sedaj opravili so ustrezne in kot razumem niso potrdile morebitnega tumorja. Glede na to, verjetno dodatne slikovne preiskave zaenkrat niso potrebne oziroma se bo o njih opredelil vaš gastroenterolog. Svetujem vam ,da naprej jemljete zaviralec protonske črpalke in počakate na predviden pregled v gastroenterološki ambulanti.

LP

____ mag. Manfred Mervic, dr. med., spec. internist, spec. gastroenterolog Klinika Pacient Telefon: 0820 08240 Pregled takoj – Klinika Pacient http://klinikapacient.si/Storitve.aspx Pregled takoj in brezplačno – Prva zdravstvena asistenca http://www.pza.si/Pristop-k-PZA.aspx Odgovor in nasvet zdravnika TAKOJ – Doktor 24 http://doktor24.si/?page_id=8 *Ta odgovor je bil podan brez dejanskega pregleda in ga ni mogoče razumeti kot pravi zdravniški nasvet, prej kot nezavezujoče mnenje. Za korektno oskrbo se je treba osebno zglasiti pri ustrezno usposobljenem zdravniku.

New Report

Close