Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Re: Špikanje pr srcu

Re: Špikanje pr srcu

Pozdravljeni!

Malo sem brskal po internetu pa sem našel tole temo.
Najprej bi malo opisal sebe in težavice, ki sem jih imel zadnjih par let.

Star sem 29 let (in pol), teža 111-112kg.. Utrip srca imam cca 55-60 na minuto v mirovanju. Včasih (redko) tudi malo manj kot 55 (a to je redkost in nikoli manj kot 50). Pritisk, ko si ga izmerim je približno 120/75
Omenil bi še da imam občasno stresna obdobja (povezana s službo, biroitmom zaradi izmeničnega dela in posledično tudi težave s spanjem).

Pred dvema letoma sem imel težko stresno obdobje, saj se je kar nekaj neprijetnih in žalostnih stvari zgodilo v recimo temu dokaj kratkem času. Nekako sredi 2008 so se mi začele pojavljati težave da mi je bilo slabo, pa kot bi se mi za hip zavrtelo ter mi je začelo pospešeno biti srce.
Znalo me je tudi špikati okoli srca.
Takrat sem imel sicer cca 124kg.. Zdravniki so marsikaj preverjali, bil sem tudi pri kardiologinji katera je rekla da je s srcem vse ok, vendar da imam porazno slabo kondicijo (da jo imam 50% kot bi jo moral v teh letih imeti).. ter naj shujšam.
Kasneje so naredili še neke preiskave glede ščitničnih hormonov in ugotovljene so neke nepravilnosti. Pri pregledu ščitnice so ugotovili da levi del ščitnice nimam (oziroma se ni razvil), ter da imam le desni del ščitnice (na katerem imam tudi mali gomolj). Od takrat vsak dan pijem zdravila (euthyrox 25mg).
Potem niti nisem čutil nobenega špikanja, vsaj ne spomnim se..
Lani sem se odločil nekaj narediti tudi glede kondicijske pripravljenosti.. s prijatelji sem spomladi in poleti veliko kolesaril in shujšal za 10kg.
Lani jeseni sem se začel ukvarjati tudi s fitnessom in še danes se s tem ukvarjam (delam tako na kondiciji kot na moči, pa še 2-3 kile so šle dol). Imam dobrega osebnega trenerja (ki je hkrati tudi moj dober prijatelj, kar veliko šteje saj se več posveti meni na treningu).. hodim trikrat tedensko na fitness ter enkrat tedensko igranje rekreativne košarke (no ja.. bolj statični smo tam :D), poleg tega tudi kdaj sprehod na odprtem ..

No zadnje čase se mi pojavljajo težave.. in sicer to zoprno špikanje (poleg slabe koncentracije in utrujenosti zaradi slabega spanja). Danes v večernjih urah posebej me je kar večkrat špiknilo v predelu srca, vendar ne vedno na točno istem mestu. Kaj bi lahko bil vzrok? Morda malo preveč kardio treninga (danes sem recimo imel pol ure hitre hoje..)? Le stresno obdobje? Morda kaj povezano s ščitnico oziroma ščitničnimi hormoni??

Lp,
Nikola

Špikanje pri srcu – Nikola

Vaš dopis sem več krat prebral. Nisem našel stavka, ki bi me napeljal na misel, da so vaše težave posledica organske bolezni srca ali bolezni srčnih žil. Napisali ste, da ste v zadnjem času večkrat preživeli neprijetna in žalostna stresna obdobja in, da ste opravili več pregledov pri katerih niso odkrili srčne bolezni. Ugotovili pa so nekoliko slabšo kondicijo in čezmerno telesno težo. Bodite brez skrbi glede srca. Prepričan sem, da boste počasi le našli pravo pot do normalnega počutja. Priporočam redno zdravljenje pod kontrolo tirologa, redno aerobno vadboin postopno shujšanje do normalne telesne teže. Domnevam, da so k sedanji telesni teži nekoliko prispevali tudi duševni vplivi. “Špikanje” pri srcu je zelo pogost pojav pri duševnih obremenitvah, nikoli pa pri organski bolezni srca. Če mislite, da bi se stanje hitreje poravilo z jemanjem zdravil, ni zadržov, da po potrebi vzamete pomirjevalno sredstvo ali nekaj časa redno jemljete nizke odmerke zdravila iz skupine “betablokatorjev”. Upam, da ne kadite in, da ne pretiravate z uživanjem kave in alkohola.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close