Najdi forum

visok pulz

Zanima me zakaj imam že cca 2 meseca visok pulz, tlak je v mejah normale, a pulz se mi vedno giblje med 100 in 110? Občasno opažam tudi “divjanje srca” in ob jutrih imam občutek tresavosti rok. Sem kadilka in ne pijem alkohola-če je to v kakšni povezavi…
Prosim za odgovor!

Dobil sem premalo podatkov, da bi lahko pravilno odgovoril. Izključiti moramo več bolezni (slabokrvnost? bolezen ščitnice? menopavza?, vnetje srčne mišice po gripi?, itd.). Če ste že več let kadilka, bi težko posumil, da je kajenje vzrok za sedanje pospešeno bitje srca. Vsekakor poizkusite opustiti kajenje. V vsakem primeru vam bo koristilo. Tresavost rok nas lahko vodi na misel, da je bolna ščitnica ali da je prisoten bolezenski proces v centralnem živčevju. So morda prisotni stresogeni vplivi? Ste poizkusili učinek blagih pomirjeval? Lahko se še zglasite.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Stara sem 32 let, pred 4 meseci sem rodili drugega otroka, mislim, da nisem pod stresom, vsaj čutim ga ne in kadilka sem že kar nekaj let z občasnimi prekinitvami. Pomirjeval ne jemljem in res je, da sem imela velikokrat težave s slabokrvnostjo…. naročena sem na pregled k osebnemu zdr. in bomo videli kje je vzrok mojih težav.

pozdravljeni
Bi se navezala še jaz na to temo. Imam podobne probleme. Stara sem 36 let, rodila sem tri otroke ( vse bp ), imam potrjeno osteoartrozo, sicer sem zdrava in ne jemljem nobenih zdravil ( razen Cilest in kaj proti alergiji kadar pride ). Alergična sem na prah ( hišni in cvetni ), talk, čebelice in Klimicin. Včasih – še zlasti zjutraj – mi srce zelo razbija in se tudi hitro zadiham po stopnicah, čeprav s kondicijo sicer težav nimam. Zjutraj skoči pulz tudi do 120, čez dan se malo umirai in pade nekje na 90- 100. Pri tem je pritisk v mejah normale ( 125/70-80 ) Pred mesecem dni sem kontrolirala ščitnične hormone, jetrne teste, hemogram in elektrolite in so bili vsi izvidi v mejah normale. (izjema je železo 9.7). Posneli so mi ekg ki je bil bp. Pred 2 letoma sem v kopalnici kolabirala in se poškodovala ( pretres možganov), takrat so mi opravili test z nagibno mizo, eeg in orl pregled – nič niso našli. Podali so sum na Menierjev sindrom ( imam tablete Betaserc 24 ki pomagajo če pride do vrtoglavice ). Pojavlja se mi tudi tresenje rok predvsem zjutraj, čez dan se umiri. Tudi noge imam včasih čito mlahave in imam občutek kod da me ne bojo zdržale. Ne kadim in ne pijem alkohola in kave, se redno gibljem, sem pod stalnim stresom v službi ( slabi odnosi ),
Ali morda iz tega lahko na kaj sklepate in svetujete.
Hvala za odgovor

Iz vsebine vašega dopisa nisem mogel sklepati na možnost organske bolezni srca ali žilja. Podatki so dokaj značilni za moteno delovanje vegetativnega živčevja s prevlado “simpatikusa”, zelo verjetno zaradi pogostih stresnih vplivov. V dopisu niste navedli ali ste že kdaj poskusili omiliti motnje z blagimi odmerki zdravil iz skupine betablokatorjev (npr. Concor) ali z zdravilom Procoralan. Morda pa že imate dobre izkušnje z običajnimi pomirjevali (npr Persen)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,
stara sem 22 let in kdaj se mi zgodi to, da se počutim nemočna in da se mi začne vrteti v glavi. Imam tisti občutek, da bom hmali padla na tla. Zmerila sem si pritisk in je vse v uredu, ampak pulz mi kaže 90. Ne vem, doma mi pravijo, da je tole visok pulz? Ali mogoče zaradi pulza imam takšne težave?
Lep pozdrav,
Petra

Do pred kratkim smo zdravniki govorili o normalni hitrosti srca v okviru med 60 in 100 utripov v minuti. Z napredkom medicine smo v zadnjem času stališče spremenili. “Idealna srčna frekvenca” je je med 55 – 70 utripov na minuto. Ko je višja smo dolžni ugotoviti zakaj (stresno stanje, ki je zelo pogosten vzrok, slabokrvnost, prevelika dejavnost ščitnice, itd.). Pri srčni frekvenci 90 na minuto naj ne bi bilo nobenega vpliva na počutje. Vaša navedba kaže na to možnost, vendar se bolj nagibam k mnenju, da je v času vaših motenj možno dvoje: da, je krvni tlak nižji kot sicer ali pa da je srčna frekvenca zelo nizka ali zelo visoka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani

Pred kratkim ste me opozorili, da mi verjetno manjka B12, ker moje krvne vrednosti kazejo na makrocitno anemijo (rdeča število 3.5, volumen 115).
To je resnica, saj sem imela vrednost B12 pod nivojem (111), B12 pa mi je manjkal tudi prej že precej let. Moje vrednosti izpred treh in več let so bile že 44, 25, 65, vendar tezav zaradi tega nisem nikoli imela, zato tega tudi nisem jemala resno, saj je bila splošna krvna slika vedno optimalna.

Sedaj kupujem nadomestke, tako da so vrednosti ze v spodnji meji normale 156 in naraščajo. Hematolog mi je sicer predpisal tudi inekcije B12 pri os. zdravniku, vendar špunt ne maram, zdravnica pa mi kljub mojemu osebnemu prepričanju ni dovolila da bi jih vzela oralno, kar bi mi sicer zagotovo samo koristilo. Z jemanjem B12 metil 500mcg dnevno v tabletkah se je izboljsalo tudi delovanje ščitnice (golsa se je opazno zmanjsala oz vrat je precej izravnan). Dodatno sem začela še z jemanjem malih količin kelpa (alge)- zaradi joda, ker nisem imela nobenih virov za jod ravnotako mnogo let in mislim da sem dobila golso s pomanjkanjem T4 zgolj zaradi te kombinacije pomankanja b12 in joda.

Ker sedaj zaradi jemanja dodatkov redno merim tudi pritisk,sem opazila, da imam povečan utrip ter tudi pritisk. Povečan pritisk je povečan le od mojih prejšnjih vrednosti, sicer pa v rangu normale. Pulz pa je res povečan. Tako visokega imam v nasi druzini samo jaz.

Povečan pulz pripisujem pomankanju B12 (je eden izmed simptomov), povečan pritisk pa jemanju joda in delovanju ščitnice- saj se je pojavil s 1. dnevom jemanja joda. Višje vrednosti so zame nekaj novega, saj sem imela poprej pritisk okoli 90/60, pulz pa v 2012 tudi okoli 60. Kdaj lani je to spremenilo ne vem, saj v 2013 nisem preverjala pritiska. Mi je pa fant večkrat iz poslušanja rekel, da mi srce zelo hitro bije v mirovanju-sama ga nisem slisala. Pulz sem imela letos ob merjenju med 75-80 tudi v mirovanju.

Od kar jemljem jod, se mi je pritisk dvignil iz cca 90/60 na 100/70 zjutraj, ter 110/70-80 popoldne.
Pulz pa še dodatno iz 75-80 na 80-99.

Zanima me vas pogled na dogajanje in mnenje ali se bo moj pulz sčasoma ponovno normaliziral- ko se napolnijo rezerve b12 in namnozijo rdeča telesca. Sicer pa ali se vam zdi 110/70 boljsi pritisk od 90/60?
Težav s pritiskom nisem imela.

Hvala.

MOnika

Glede na vsebino dosedanjih dopisov izgleda, da se zdravite zaradi hipovitaminoze B12, hipofunkcije ščitnice, blage tahikardije in nizkega krvnega tlaka. Verjetno sta hipovitaminoza B12 in hipofunkcija ščitnice zazdravljeni, Prisotno je še nihanje višine krvnega tlaka. Pri odraslih ljudeh je krvni tlak optimalen pri vrednostih okrog 120/80 mm Hg. Pri nekoliko nižjih vrednostih (napr. pri 110/70 mm Hg) bolniki še nimajo motenj, pojavijo se pa pri vrednostih 105 mm Hg in manj. Vsekakor je mogo bolnikov s kronično nizkimi vrednostmi tlaka, ki so praktično brez motenj. Ker ni zdravil za blag dvig tlaka bolnikom svetujedmo, da si pomagajo s splošnimi ukrepi (zdrav način življenja, slane juhe, nekajenje, redni polurni sprehodi več krat na teden, itd.). Bolnikom s pospešenim bitjem srca pomagamo na več načinov: izključitev organskih bolezni (hiperfunkcija ščitnice, slabokrvnost, itd), zdravljenje z betablokatorji (Concor ali podobno) ali s Procoralanom. Ob ugotovljenem nevrovegetativnem sindromu priporočamo jemanje anksiolitikov (Helex, Lexaurin, itd).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala lepa za vaš odgovor. Nekako pravilno sklepate.

Glede b12 je že v redu ja. Ravno sem ponovno opravila testiranje krvi. Včerajšni izvid pravi B12 375. Eritrociti so ob temu narasli iz 3.5 na 4.1, volumen se je zmanjsal iz 113 na 97, koncentracija hemoglobina se je povečala iz 129 na mojo običajno vrednost 135, MCH pa iz 37 padel na 33. Vse to smatram za zelo ugodno, saj se je močno približalo rererenčnim vrednostim in je odstopanje majhno.

Povečala pa se je sedimentacija, ki je iz 7 šla na mejno 15, prenizke pa imam K-eozinofilce, ki so v procentih 0.7 (1-6), sicer pa 0,05 (0.1–0.6) 10[sup]9[/sup]/l. To sem imela prvič sploh merjeno in ne vem kaj naj bi pomenila njihova nizkost.

Jutranji pulz še vedno vstraja na 100, dosegli smo celo rekordno vrednost 113, čutim ga še vedno ne (da bi karkoli razbijalo). Dnevni je normalnejsi od 75-85. Poprej sem mislila, da je za tak jutranji pulz kriv jod, vendar se pojavi tudi ko joda ne jemljem. V primeru da ne jemljem b12 rahlo pade in je med 80 in 87. Ali je mogoče da ga povečuje tudi jemanje b12 ( je v kompletu z B6 140mg, inozitolom 200mg in magnezijem 200mg/dnevno) ali pa mogoče razstrupljanje živega srebra s čemažem?
Razen joda, b12 skupaj z omenjenimi in čemaževe tinkture ne jemljem nobenih drugih dodatkov niti nobenih zdravil.

Glede ščitnice je moj tirolog trdil da nimam hipofunkcije, ampak samo golšo in da ščitnica normalno deluje, čeprav imam premalo t4. Tudi mene je namreč zanimalo če je to torej hipo funkcija.
Golša se je že stopila, glede sprememb pri t4 in tiroglobulinu pa ne vem, ker še nisem bila na ponovnem pregledu.

Nekoliko nizka vrednost eozinofilcev je lahko posledica stresnih vplivov, sicer ne kaže na posebno bolezensko stanje. Blago pospešeno srčno frekvenco lahko zmanjšamo z raznimi zdravili (Procoralan, betablokatorji, pomirjevala), potem ko smo izključili posebne organske vzroke (napr. slabokrvnost, čezmerno delovanje ščitnice, itd.).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Imam kar močan srčni utrip. Nebi ravno rekla, da je prehiter (okoli 70 , v stresnem/izpitnem obdobju okoli 80), čeprav se mi ob malo večjem naporu (šport) pulz dvigne tudi do 200.

Skrbi me “moč udarca” – srce mi tako močno bije, da me kar premika. (neodvisno od časa dneva). konstantno imam občutek nekakšnega “notranjega potresa” in dobesedno ne morem biti pri miru.
Včasih kakšen utrip tudi zaboli, zraven bolečega utripa pa je prisotna tesnoba v grlu.

Sem asmatik (jemljem astmanex 400). Stara 22 let, višina 160cm, teža 46kg. Krvni pregled hormonov ščitnice sem opravila prejšnji teden (osebni zdravnik dejal, da je vse v redu) – če ti podatki kakorkoli pomagajo.

Zanima me od kod tako močan utrip? Prehodna faza zaradi stresa ali kakšno resnejše bolezensko stanje? Kaj lahko v zvezi s tem storim?

Najlepša hvala za odgovor.

Lp, Tia

Mislim, da so “močni udarci” prezgodnji utripi, ki jih zdravniki imenujemo “ekstrasistole.” Ostale navedbe (tesnoba v grlu, boleč utrip, itd.) so znaki, ki kažejo na stresne vplive na srce zaradi čezmernih duševnih obremenitev , kar imenujemo nevrovegetativni sindrom. Priporočam “zdrav način življenja” (zdrava uravnotežena prehrana, izdatno gibanje ( več krat na teden polurni sprehodi deloma s pospešeno hojo), nekajenje, zadostno nočno spanje, izogibaje stresnim situacijam). Ni zadržkov za jemanje blagih pomirjeval (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close