Forum.Over.Net

Starševski čvek

Pomoč pri izdelavi plakata o 26.decembru, dnevu samostojnosti

Default avatar

tia6

Lepo bi prosila,če katera ve mogoče kaj več o tem prazniku...Hči ima čez en teden govorni nastop, opisati pa mora zgoraj omenjeni praznik. preiskala sem že čist vse, ampak dobila pa bolj malo...Izdelati morajo tudi misleni vzorec, v katerem morajo biti šege in navade ter kakšen pregovor značilen za ta praznik. Nimam pojma, kje naj še iščem...Res hvala za pomoč!
Default avatar

običaji?

Šege in navade ob dnevu samostojnosti??? Si prepričana?
Ta dan je tudi Štefanovo, etnološko praznik konj in jezdecev.
Default avatar

255nepr

Kako nisi našla ničesar? O plebiscitu in osamosvajanju najdeš pa res povsod ogromno informacij. Plebiscit, razglasitev izidov, sprejem temeljne ustavne listine, osamosvojitev ...
26. 12. je tudi god sv. Štefana, zavetnika konjev - o tem tudi najdeš veliko.
Default avatar

tia6

Ja, sem prepričana, imam skico miselnega vzorca pred sabo...In zdaj ne vem, kaj naj. Pa tud pregovora ni, vsaj ne da bi jest vedla...
Default avatar

trina 2 + 2

dan samostojnosti spada med praznike. Štefanovo, ki je na isti dan pa spada med šege in navade - značilen je blagoslov konjev.

Vsaj tako jaz mislim, pa je hčera v 5. razredu in ravno jemljejo to snov.
Default avatar

in kaj pa dela hči?

Zanimivo in mati in hči iščeta pomoč od tretjih oseb, poleg vseh božjih informacij, ki jih lahko dobiš na internetu, ti to še ni zadosti, ker si komot, in hočeš, kaj, da ti napišemo me?

Sori, draga, HČI gre v šolo in ne ti. Torej, mlada dama naj se pomatra, če pa ne zna iskat na internetu, obstajajo tudi knjižnice, kako bo pripravila govorni nastop, če nima pojma o pojmu? se ga bo napiflala na pamet?

ah, dejte no od riti odnašat vse otrokom!
Default avatar

dsimon1

No, moj ima to snov ravno sedaj, v 4. razredu. Bom prepisala iz učbenika:
"Sonce za Martina-pred durmi huda zima."
"Kdor poskusi devet poprtnjakov, bo močan za devet korenjakov." (božični kruh)
"Sneg na Andreja-na polju slaba odeja". (10.11.)
"Matija led razbija, če ga ni, pa ga naredi".
Upam, da vam pride kaj prav.
Default avatar

anipipi

Tia6, sklepam, da jim je učiteljica dala ogrodje miselnega vzorca. Morda bi pri prazniku, ki ga mora predstaviti, pri šegah in navadah napisala, da večer prej na nacionalni televizije prenašajo proslavo, ki ima vselej slavnostnega govornika, da je dela prost dan, da izobesimo zastave in podobno. Pregovor bo pa najbrž nemogoče najti. Naj stopi do učiteljice in jo povpraša, če bo tako prav. Zagotovo ji bo svetovala.

Si je hči sama izbrala ta praznik ali so ji ga določili? V katerem razredu pa ima to nalogo?
Default avatar

Birdie

Se mi glih da.
o dnevu samostojnosti ipd niti ne bi, tega je internet pol, samo to magično besedo moraš vtipkat.

vtipkala sem v gugla "štefanovo" in tudi tega mrgoli (kako si lahko bolj malo našla? jaz sm se komaj odločila, kaj kopipejstat)

Zadnja leta se tudi pri nas obnavljamo nekdaj tradicionalni blagoslov konj na štefanovo (dan bo božiču). Tedaj ljudje v cerkev prinašajo tudi figurice konj, krav, drobnice, da so deležne blagoslova tudi te živali.

http://www.mojaslovenija.net/index.php?id=153

Zadnje dneve decembra, med božičem in novim letom, zaznamujejo trije zanimivi ljudski prazniki: štefanovo, šentjanževo in tepežni dan.

ŠTEFANOVO (26. december)

Štefanovo je še danes živ praznik, dan, ki ga praznujejo predvsem konjerejci.

Konj je edina žival, ki ima svoj posebni praznik. Na štefanovo še danes kmetje in konjerejci krasijo konje s cvetjem, smrečjem in pisanimi trakovi, na konjih prijahajo k cerkvi in na konjih jahajo po poljih in trosijo svetoštefanjsko blagoslovljeno sol - da bi polje dobro obrodilo.

Žegnana svetoštefanjska sol je nekdaj morala biti pri roki vse leto. Ko se je skotil teliček, so ga posolili s to soljo - da bi čim lepše rasel. Ko se je bližala nevihta, je žegnana svetoštefanjska sol odganjala nevihtne oblake. Varovala je tudi pred okužbo in vsemi boleznimi. Pomagala je tudi, če je koga »obsedel bes« in je postal »besen«.

Hlapci in dekle so imeli na štefanovo prost dan in tedaj so si privoščili kak »štefan« vina. Svetnik Štefan je namreč pustil svoje ime tudi v ljudski merski enoti: štefan (dva litra).

Ljubljančani so na štefanovo radi poromali v Štepanjo vas, k sv. Štefanu, do koder je vodila od nekdaj slavna »konjska« romarska pot.

Dekleta iz Poljanske doline so na štefanovo pekle slovite male kruhke, umetelno okrašene dražgoške in škofjeloške kruhke, ki so eden najlepših biserov slovenskega ljudskega izročila. Na štefanovo je fant dobil od dekleta v dar ta dragoceni kruhek.

PRIMERNA LITERATURA:

Damjan J. Ovsec, Velika knjiga o praznikih : praznovanja na Slovenskem in po svetu, Ljubljana, Domus, 1009.
Slovenske šege ob božiču in novem letu, Ljubljana, MK, 2005.
Niko Kuret, Praznično leto Slovencev : starosvetne šege in navade od pomladi do zime, Ljubljana, Družina, 1998.
Janez Bogataj, Smo kaj šegavi? : leto šeg in navad na Slovenskem, Ljubljana, MK, 1998.
Janez Bogataj, Sto srečanj z dediščino na Slovenskem, Ljubljana, Prešernova družba, 1992.

Vsako leto se na Štefanovo zberemo lastniki in Ljubitelji motornih koles s prikolico, kjer se še zadnjič letos popeljemo po poto okoli Šmarne Gore. Med potjo imamo več postankov z okušino lokalne kulinarike. Zberemo se pred lokalom 4 Mačke v Medvodah ob 10.00, prihod in zaključek je predviden okoli 14.00 v klubu MRRC v Medvodah.
Vsak udeleženec z prikoličarjem prejme štartno tablico in spominsko značko!

http://www.zurnal24.si/kultura/na-stefa ... nik-102441

ČE PA TEGA NIMAŠ DoST...
Default avatar

Sori

Za državni praznik ni pregovorov in šeg!! Edina navada je, da takrat obesimo slovensko zastavo.

Lahko pa v govornem nastopu, kjer bo govorila o plebiscitu in namenu plebiscita, omeni tudi Štefanovo ter blagoslov konjev - TO spada pod šege.

ŠTEFANOVO (26. december)

Štefanovo je še danes živ praznik, dan, ki ga praznujejo predvsem konjerejci.

Konj je edina žival, ki ima svoj posebni praznik. Na štefanovo še danes kmetje in konjerejci krasijo konje s cvetjem, smrečjem in pisanimi trakovi, na konjih prijahajo k cerkvi in na konjih jahajo po poljih in trosijo svetoštefanjsko blagoslovljeno sol - da bi polje dobro obrodilo.

Žegnana svetoštefanjska sol je nekdaj morala biti pri roki vse leto. Ko se je skotil teliček, so ga posolili s to soljo - da bi čim lepše rasel. Ko se je bližala nevihta, je žegnana svetoštefanjska sol odganjala nevihtne oblake. Varovala je tudi pred okužbo in vsemi boleznimi. Pomagala je tudi, če je koga »obsedel bes« in je postal »besen«.

Hlapci in dekle so imeli na štefanovo prost dan in tedaj so si privoščili kak »štefan« vina. Svetnik Štefan je namreč pustil svoje ime tudi v ljudski merski enoti: štefan (dva litra).

Ljubljančani so na štefanovo radi poromali v Štepanjo vas, k sv. Štefanu, do koder je vodila od nekdaj slavna »konjska« romarska pot.

Dekleta iz Poljanske doline so na štefanovo pekle slovite male kruhke, umetelno okrašene dražgoške in škofjeloške kruhke, ki so eden najlepših biserov slovenskega ljudskega izročila. Na štefanovo je fant dobil od dekleta v dar ta dragoceni kruhek.

Nekaj o plebiscitu:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Plebiscit_ ... _Slovenije
http://historia.blog.siol.net/2009/12/2 ... scit-1990/

Sedaj pa veselo branje in na delo :))))
Default avatar

tia6

Hvala lepa vsem, bom vse podatke z veseljem uporabila. Sicer sem našla potem še vse o prazniku, samo mi ni bilo jasno, če se Štefanovo in podobno lahko šteje k šegam in navadam...Hvala tudi eni, ki mi je napisala, da otroku rit odnašam...Ja, dokler jo bom lahko, jo bom, ker ima hudo obliko disleksije in ji moja pomoč (ne odnašanje riti) še kako prav pride!
Default avatar

odnašanje od riti

tia6 je napisal/a:
Eh ja, ker nisi vedla kaj bi, si si zdej zmislila "huudo obliko disleksije".....

če je to res, potem je to še poseben izziv za otroka za napredek na tem področju, kot drugo, vsaka učiteljica potem endvatri ugotovi, kje je imel starš prste vmes.

Kot drugo, otroci se norčujejo iz tistih, kjer jim mamice cele plakate same tudi izpišejo z odraslo pisavo..

(boš vidla kasneje kako se ti bo to odnašanje od riti obrestovalo, otrokom to postane samo po sebi umevno, da mami vse naredi, ampak.... ti že veš...)
Default avatar

danica1657

vi ste res glupi