Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek dedovanje hiše, če je bilo prej podarjeno enemu otroku stanovanje

dedovanje hiše, če je bilo prej podarjeno enemu otroku stanovanje

Starši imajo stanovanje v katerem živijo s svojim sinom in hčerko, hkrati zidajo hišo. Ko je hiša sezidana, stanovanje prepišejo na sina in se s hčerko preselijo v dvostanovanjsko hišo. Čez čas si hči ustvari družino in uporablja eno stanovanje v hiši, ki pa ni napisano nanjo. Hčerka v zgornjem stanovanju v dogovoru za uporabo vendar brez kakršnegakoli lastnitšva, starši v spodnjem stanovanju v hiši, ki je v celoti napisana nanje, sin v podarjenem in nanj napisanem stanovanju.

Zanima me, kako se bi delila ta hiša v primeru, da starši umrejo. Ali se vrednost sinu podarjenega stanovanja sešteje k vrednosti hiše in se to vse skupaj deli na pol? ali po smrti staršev pripada polovica hiše hčerki in druga polovica sinu, čeprav je sin dobil še prej stanovanje?

Hvala in lep pozdrav.

da

če ni oporoke, pripada vsakemu pol od vsega premoženja (upoštevajoč tudi podarjeno stanovanje).

Če je bil del stanovanja “sinu podarjen” in je to kakor koli prvno formalno zabeleženo in katastrsko urejeno, potem se deduje samo še ostanek nepremičnine, ki se seveda deli na 2 dela.

nova
Uredništvo priporoča

torej, v 3 minutah dva odgovora in to popolnoma različna, en da se VSE deli na pol, tudi sinovo stanovanje, ki so mu ga podarili, drugi da se deduje samo tisto, kar je v lasti staršev, torej čeprav je sin dobil npr za 200.000 eur stanovanje mu vseeno pripada 1/2 hiše. če rečemo, da je hiša recimo vredna 500.000, bo hčerka dobila 250.000, sin tudi 250.000 vendar skupaj s stanovanjem bo sin dobil 450.000. je to možno, da gre prav zares tako????

kak je fajn delit, ko so starši še živi, a ne.

načeloma stanovanje ne gre v zapuščinsko maso, lahko pa hčerka zahteva, da se kot darilo vključi v zapuščinsko maso.

http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r07/predpis_ZAKO317.html :

III. VRAČUNANJE DARIL IN VOLIL V DEDNI DELEŽ
Vračunanje darila zakonitemu dediču

46. člen

(1) Vsakemu zakonitemu dediču se vračuna v dedni delež vse, kar je na kakršenkoli način dobil v dar od zapustnika.

(2) Ne vračunajo se plodovi in druge koristi, ki jih je imel dedič od podarjene stvari do zapustnikove smrti.

(3) Darilo se ne vračuna, če je zapustnik ob daritvi ali pozneje ali v oporoki izjavil, da se darilo ne vračuna v dedni delež, ali če se da iz okoliščin sklepati, da je bila to zapustnikova volja.

(4) Pri tem ostanejo v veljavi določbe o nujnem deležu.

Darila večjih vrednosti ( v tem primeru recimo podarjeno stanovanje) se štejejo v zapuščinsko maso in tako je sin iz vse skupne zapuščine/ dediščine že dobil nek delež. Če bi bila hiša in stanovanje vredno enako, bi torej hčeri po zakonu pripadla hiša (drugi enakovredni delež zapuščine). Ker je najbrž hiša vredna več, je tudi sin upravičen do dela vrednosti hiše, nikakor pa to ni polovica hiše. Oba torej pol vrednosti stanovanja, pol hiše, kakorkoli se to potem razdeli. Pravilen je odgovor gdf.

glej, ne bodi tako nesramna. če si mati, potem se poglej v ogledalo in se vprašaj, če si sposobna naredit kaj takega, da enega otroka tako privilegiraš. če nisi ravno gor na kmetih zrastla pa da se na črko zakona ne spoznaš in zato narediš kaj takega iz nevednosti, kot so včasih počeli, potem je skoraj za razumet, vendar če imaš na voljo zakone, nasvete in želiš bit fer do svojih otrok, potem ne zažiraj tako nesramno.
sori, vendar jaz kot starš se čutim, da bi svojim otrokom dala vsakemu pol, ne pa enemu dve tretjini, drugemu pa samo eno.
in ja, te stvari se mi zdi logično reševat, dokler so starši še živi.

glej, ne bodi tako nesramna. če si mati, potem se poglej v ogledalo in se vprašaj, če si sposobna naredit kaj takega, da enega otroka tako privilegiraš. če nisi ravno gor na kmetih zrastla pa da se na črko zakona ne spoznaš in zato narediš kaj takega iz nevednosti, kot so včasih počeli, potem je skoraj za razumet, vendar če imaš na voljo zakone, nasvete in želiš bit fer do svojih otrok, potem ne zažiraj tako nesramno.
sori, vendar jaz kot starš se čutim, da bi svojim otrokom dala vsakemu pol, ne pa enemu dve tretjini, drugemu pa samo eno.
in ja, te stvari se mi zdi logično reševat, dokler so starši še živi.[/quote]
če hočeš narediti to, napišeš oporoko, ne pa da se zanašaš na to, kako se bo odločilo na zapuščinski razpravi, pa kaj predvideva zakon, pa kateri od obeh otrok bo bolj iznajdljiv pa pa pa.

glej, ne bodi tako nesramna. če si mati, potem se poglej v ogledalo in se vprašaj, če si sposobna naredit kaj takega, da enega otroka tako privilegiraš. če nisi ravno gor na kmetih zrastla pa da se na črko zakona ne spoznaš in zato narediš kaj takega iz nevednosti, kot so včasih počeli, potem je skoraj za razumet, vendar če imaš na voljo zakone, nasvete in želiš bit fer do svojih otrok, potem ne zažiraj tako nesramno.
sori, vendar jaz kot starš se čutim, da bi svojim otrokom dala vsakemu pol, ne pa enemu dve tretjini, drugemu pa samo eno.
in ja, te stvari se mi zdi logično reševat, dokler so starši še živi.[/quote]
če hočeš narediti to, napišeš oporoko, ne pa da se zanašaš na to, kako se bo odločilo na zapuščinski razpravi, pa kaj predvideva zakon, pa kateri od obeh otrok bo bolj iznajdljiv pa pa pa.[/quote]

no, sama vidiš. kaj potem nažiraš, da kako je lepo delit dokler so živi!???!! valda, ko so živi lahko sestavijo oporoko, ko so mrtvi se deli malo tako, malo onako! prav je, da se to stori za časa življenja, ne pa da na mrtvo skregaš lastne otroke.

glej, ne bodi tako nesramna. če si mati, potem se poglej v ogledalo in se vprašaj, če si sposobna naredit kaj takega, da enega otroka tako privilegiraš. če nisi ravno gor na kmetih zrastla pa da se na črko zakona ne spoznaš in zato narediš kaj takega iz nevednosti, kot so včasih počeli, potem je skoraj za razumet, vendar če imaš na voljo zakone, nasvete in želiš bit fer do svojih otrok, potem ne zažiraj tako nesramno.
sori, vendar jaz kot starš se čutim, da bi svojim otrokom dala vsakemu pol, ne pa enemu dve tretjini, drugemu pa samo eno.
in ja, te stvari se mi zdi logično reševat, dokler so starši še živi.[/quote]
če hočeš narediti to, napišeš oporoko, ne pa da se zanašaš na to, kako se bo odločilo na zapuščinski razpravi, pa kaj predvideva zakon, pa kateri od obeh otrok bo bolj iznajdljiv pa pa pa.[/quote]
pa še nekaj – ni rečeno, da boš naredila najbolj pravično stvar na svetu, če boš obema dala točno polovico svoje lastnine.
kje pa piše, da hčerka ima denar, da lahko izplača brata, če bi naj brat dobil recimo 1/4 hiše? Na tak način lahko hčerko spraviš v dosti večje težave, kot pa če bi ona dobila hišo, stanovanje pa brat.


če hočeš narediti to, napišeš oporoko, ne pa da se zanašaš na to, kako se bo odločilo na zapuščinski razpravi, pa kaj predvideva zakon, pa kateri od obeh otrok bo bolj iznajdljiv pa pa pa.[/quote]
pa še nekaj – ni rečeno, da boš naredila najbolj pravično stvar na svetu, če boš obema dala točno polovico svoje lastnine.
kje pa piše, da hčerka ima denar, da lahko izplača brata, če bi naj brat dobil recimo 1/4 hiše? Na tak način lahko hčerko spraviš v dosti večje težave, kot pa če bi ona dobila hišo, stanovanje pa brat.[/quote]

Ti nisi normalna?!
pa naj hišo prodata in si razdelita denar!!!!!!!!!!
lahko mu odplačuje mesečne obroke!!!!!!!!
lahko pa se gospod sin odpove v korist sestre, če je on bogatun, ona pa ne!?
fak, ej, lej kako zagovarjaš nepoštenje do otrok!!!! saj pol ni čudno, da je po sodiščih tak kreg, najbrž si ti od zapuščine svojih staršev tista od otrok, ki si na boljšem, a ne? ker v obratnem primeru najbrž ne bi tako govorila, nihče, ki je bil prikrajšan ne bi tako govoril! no, upam, da imaš samo enega otroka ali pa da nimaš kaj pustit po svoji smrti.

Če si pošten in dober človek, na take stvari pogledaš tudi drugače. Če imaš brata ali sestro rada, se znaš pomenit, ne pa vnašat razdora zaradi materialnih dobrin. Jaz bi dala tistemu, ki ima tudi nek odnos do dediščine, ne pa da že vnaprej kravali in se grebe samo za denar in imetje. Takemu bi pri polni zavesti dala manj. Ponavadi se najbolj grebejo tisti, ki si najmanj zaslužijo.

pred zakonom smo vsi enaki, zapomni si.
žal ali na srečo, tehtnica je ena sama in v teh primerih mora obviseti v ravnotežju.

sicer pa, roko na srce…otrok, ki ostane od doma v svojem stanovanju nekje proč od hiše od staršev, je tisti, ki ob nedeljah pride na kosilo, pride na obisk in tudi gre ko mu zapaše. ta drugi, ki živi v hiši, verjetno gre res večkrat na obisk a najbrž tudi večkrat priskoči na pomoč. zdaj pa, bodi pameten in pošten in nepristranski in imej srce razsodit, kdo je vreden “več” denarja. to je težko reči, zato pa je zapisan zakon.

Fino je še, če starši čimprej pomrejo, pa po možnosti na hitro, da je čim manj dela z njimi. Tako da… hitro se zgrebi, pa skregaj zaradi dediščine. Pa še prizadeni jih… pa brata ali sestro tudi. Poskusi se dogovorit, da takoj zdaj vse prepišejo, potem jih pa vrzite še ven iz hiše…

Kako je svet grd… saj človek ne more verjet, da se grebete še preden vam sploh kaj pripada. Koliko so pa oni vložili v vas, da ste končali šolo, pa pomagali, tega pa ne vidite.

no, ja, klasika.
po tej tvoji obsodbi je jasno, da do denarja pride tisti, ki je pač najbolj iznajdljiv. najbolje tisti, ki je že nekaj dobil in lahko živi daleč od potreb staršev, pač se ne javi ko zvoni telefon, ne pride, ker nima avta ipd, samo smo pa tudi taki, ki živimo s starši v isti hiši, ki na sebe nimamo napisano nič in nas tak odnos brata/sestre upravičeno moti. s tem ne mislimo ne da morajo starši pomret, ne da mora brat/sestra kaj manj dobit, tudi če ne mrdne s kur..m za svoje starše. smo eni, ki si želimo samo pravičnost pred zakonom, in to je, pola pola. kapiš, le coq?

Če je otrok dobil v dar nepremičnino z darilno pogodbo, se le-ta šteje v zapuščino. Zgornji citirani zakon se nanaša na MANJŠA DARILA.

Če si nekaj ŽE DOBIL; je stvar adacta. Torej to ne more biti predmet nadaljnjega dedovanja, saj sodanes tudi darilne pogodbe obdavčene, tako kot se plača davek na dedovanje.
Res ne razumem da ne razumete.
Brat je nekaj že dobil in če je to napisano potem ne morete vi posegati po njegovem delu. Ima pa seveda on pravico dao preostalega dela.

Nimas prav.

Stanovanje, ki ga je z darilno pogodbo dobil sin je res adacta. Stanovanje je njegovo.

Vendar pa lahko sestra ob dedovanju hise zahteva, da se vrednost stanovanja, ki ga je za casa zivljenja starsev dobil v dar sin uposteva pri dedovanju hise in seveda tudi ostalih stvari.

Kar v praksi pomeni, da ni nujno, da se hisa deli med brata in sestro 50:50.
V primeru, da sestra zahteva, da se upostevajo tudi darila starsev podarjena se za casa zivljenja, se bo bratu zmanjsal delez na hisi.

Najbolj krasna sta moja starša. En brat živi doma, zato njemu v oporoki pol razkošne dvostanovanjske hiše. Drugi bratec (revež živi pri ženi z dvema otrokoma v kabinetu – 4x letno tujina, dopusti, fancy cotke…) dobi drugo polovico. Jaz dobim od vsakega 500! eur. Saj ne rabim, imam stanovanje, ki sem ga po ločitvi kupila na kredit. Sem jim naredila sramoto, ko sem edina v žlahti ločena, prav tako z dvema otrokoma. Hvala, dragi starši.

LOL

Zgornji citirani zakon točno to določa, kar praviš ti. Beri natančno, če se že deklariraš za pravnico.

LOL

Zgornji citirani zakon točno to določa, kar praviš ti. Beri natančno, če se že deklariraš za pravnico.[/quote]

Miška, stvar je takale:

“Čista zapuščina se dobi tako, da se od premoženja, ki ga je zapustnik imel ob smrti, odštejejo stvari, ki niso predmet dedovanja (gospodinjski predmeti, …), odštejejo pa se tudi vsi dolgovi. Tej vrednosti se nato prištejejo darila, in sicer darila, ki jih je zapustnik kadarkoli dal osebam, ki bi prišle v poštev za dedovanje po zakonitem dedovanju in pa darila, ki jih je zapustnik v zadnjem letu življenja naklonil drugim osebam.”

Iz česar izhaja, da se stanovanje, ki ga je nekoč pokojnik podaril nekomu, ki bi prišel v poštev za dedovanje (kar otrok je:), tudi predmet zapuščine.

Bingo, točno tako je.

jaz nisem ničesar podedovala. to, kar imam, sem si ustvarila sama.
koliko pa je normalno, da bi bila pripravljena pognati enega otroka z njegovega doma, samo zato, da bosta z drugim otrokom da las natančno podedovala isto vrednost, je pa tudi drugo vprašanje. zakaj pa hčerki do sedaj še nisi prepisala zgornjega dela hiše, če si sinu stanovanje pa lahko? Ko ti gre že tako za pravičnost?

Sicer pa, jaz imam svoje mišljenje. Meni za premoženje mojih staršev dol visi. Lahko ga direkt podarita sestri, ali komur koli drugemu, jaz se zaradi tega ne bom sekirala. Imam to, kar sem si ustvarila in na to sem ponosna.

LOL

Zgornji citirani zakon točno to določa, kar praviš ti. Beri natančno, če se že deklariraš za pravnico.[/quote]

Miška, stvar je takale:

“Čista zapuščina se dobi tako, da se od premoženja, ki ga je zapustnik imel ob smrti, odštejejo stvari, ki niso predmet dedovanja (gospodinjski predmeti, …), odštejejo pa se tudi vsi dolgovi. Tej vrednosti se nato prištejejo darila, in sicer darila, ki jih je zapustnik kadarkoli dal osebam, ki bi prišle v poštev za dedovanje po zakonitem dedovanju in pa darila, ki jih je zapustnik v zadnjem letu življenja naklonil drugim osebam.”

Iz česar izhaja, da se stanovanje, ki ga je nekoč pokojnik podaril nekomu, ki bi prišel v poštev za dedovanje (kar otrok je:), tudi predmet zapuščine.[/quote]

Točno to je cel čas trdimo, miška.

New Report

Close