Družinska medicina

Odgovarjajo: Sašo Rebolj, dr. med., spec. družinske med.

talasemija

Default avatar
Pri odvzemu krvi so mi ugotovili sledeče:
Prisotnost abnormalnih Hb in povečana vrednost Hb F, kar ustreza talasemiji beta minimi, kjer je običajno prisotna huda mikrocitoza z zmerno anemijo, zaloge železa so zadostne.
HbA2 2,7
HbF 8,9.

Hvala za mnenje.
Default avatar
Spoštovani!

Nič pametenga ni moč ukreniti, ker gre za motnjo na taki ravni, da kakšni posebni ukrepi niso možni. Načeloma tudi ne bi semlo biti kakšnih psoebnih težav s počutejm in zdravjem.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

V drugi polovici novembra je izšla zbirka treh priročnik z navodili za bolnike [www.drmed.org].
Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."
Default avatar
Če vas prav razumem ni to nič nevarnega in lahko brezskrbno živim tako kot do sedaj?

Kakšnih zdravstvenih težav tudi do sedaj nisem imela.

Lep pozdrav in hvala.
Default avatar
Spoštovani!

Tako je.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

V drugi polovici novembra je izšla zbirka treh priročnik z navodili za bolnike [www.drmed.org].
Default avatar
Spoštovani!

Pri b talasemiji minor ni nekih posebnosti...v začetku najstniški let se lahko pojavijo kravitve iz nosu zaradi povečanega napora...kar pa ne pomeni da se ne bi smeli ukvarjati z šporot in drugimi dejavnostmi...glede zdravljenja res ni nobene posebne terapije...ker gre za znižano raven železa v krvi in v mojem primeru so rdeče krvničke polnjene 75%....raven železa v krvi se lahko nadomešča z različnimi zdravili a ni najbolj učinkovto oz. ni dolgotrajna rešitev...najboljša terapije je hrana ki vsebuje veliko železa ( rdeče sadje, zelenjava) zelo pomaga tudi sok rdeče pese....

Res da nisem dr. med. a s b talasemijo živim že 19 let in mi ne manjka nič...moje življenje je popolnoma enako kot življenje zdravega človeka.

Me pa nekaj še zanima.....zakaj se marsikje da prebrati da je b talasemija major (težja oblika)
lahko smrtna...in da naj ne bi ljudje dočakali visoke starosti?

Ker iz iskušenj vem da to ne drži.

Lp,
Tina
Default avatar
Spoštovani!

Težko komentiram napovedi, ker so, kot ste sami ugotovili, zelo nehvaležne.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšla je zbirka treh priročnikov z navodili za bolnike. Vprašajte vašega zdravnika, če jo že ima, da vam lahko natisne navodilo za vaše zdravstvene težave http://www.drmed.org/index.php?k=4&n=551.
Default avatar
Spoštovani!

Pri vsakem odvzemu krvi imam komentar lab. izvida: mikrocitoza, hipokromija, anizocitoza, včasih spremenljiv Erci HB. Vrednosti:Lkci 13,6; Erci 5,54; Hb 119;Ht 0,363; MCV 65,6; MCH 21,5; RDW 19,7.
Podali so mnenje, da gre za talasemijo minor.
Zanima me vaše mnenje, ter ali obstaja kaka verjetnost težav v nosečnosti, zlasti pri donositvi ( dva spontana ab, ter prekinitev nosečnosti v 21. tednu-oligohidramnij, kontrakture okončin pri plodu; pa še odmrtje ploda v 19.tednu nosečnosti).

V naprej se vam zahvaljujem za vaš odgovor.
Lep pozdrav!
Default avatar
Spoštovani!

Uf, ste me pa našli. Kolikor se spoznam, vaše stanje ne more biti neposredno povezano z nosečnostjo. Drugače pa po vseh opisanih dogodkih v zvezi z nosečnostjo ne bi bilo narobe, če obiščete genetsko svetovanje na ginekološki kliniki.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar
Pozdravljeni,

ker še nikjer nisem zasledila podobnega vprašanja, se v upanju obračam na vas. Namreč imam talasemijo beta in z njo normalno živim in mi nič ne manjka, zanima me samo če je možno kakšna povezava med talasemijo in med pojavljanjem tura tik pred menstruacijo? Sedaj se mi to dogaja že 3 mesec zaporedoma, bila sem že na operativnem posegu in se mi je naslednji mesec zopet ponovilo. Naj omenim še, da sem imela že ture pred 7-8 leti in potem mir. Sedaj pa se mi pojavljajo v znanem vzorcu.Ker mi osebni zdravnik ne zna povedati ali je v tem povezava ali ne se obračam na vas. Namreč želela bi končno odgovor kaj to povzroča in kako lahko to uredim.

v upanju na odgovor vas lepo pozdravljam

Ela
Default avatar
Spoštovani!

Tu peovezave ni. Gre za nesrečno situacijo, kjer ne znamo nič konretenega pomagati. Hormoni vplivajo na izločanje loja in dojemljivost, da bakterije iz okolice na koži vplivajo na vnetje. Velika smola.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar
Spoštovani!

Obračam se na vas z naslednjim vprašanjem.Imam staro punčko eno leto in je bila nedonošenček rojena v 35.5 tednu.Med nosečnosjo sem bila zadnje dva neseca v bolnišnici zaradi predzgodnjega poroda.Pred temi meseci smo bile na sistemackem pregledu in so ugotovili da ima železa 105 levkocite trombocite in še nekatere vrednosti rahlo povečane.To je bili decembra in smo pile legofer.Ponovni pregled smo imele februarja in je hemoglobin 96 levkociti trombociti pa še višji.Sedaj v marcu smo ponovno dale kri in hemog.bil še nižji na 86 trombociti levkociti pa ponovn narasli.Punčka se večrat utrudi in mora iti počivati ponoči večkrat joka se premetava večkrad ima drisko zelo hitro ji je vroče in se poti.Sedaj hodi v vrtec in ko pride domov gre počivat za 1 uro .Za železo smo tudi pripraljali domače stvari.Ali gre zato mgoče za kakšno bolezen in kakšni so postopki in zdravljenja.zDRAVNIK mi je napovedal da je 99% da gre za talasemijo.Imam še tri otroke in so zdravi.Hvala za odgovor ker sem v skrbeh za njo.
Default avatar
Spoštovani!

Žal ne znam pomagati.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Default avatar
Pozdravljeni.
Stara sem 22let, 170cm, 58kg; in imam diagnozo telasemija, mikrocitna anemija, palpitacije, sinusna aritmija. HbF imam povišan (8%). Redno tečem (3x na teden cca 6km), občutim močno preskakovanje srca ter obdobja hitrega bitja srca. Prav tako sem utrujena, brez volje, imam redne glavobole. Vrednost Hb imam konstantno že odkar vem za te krvne preiskave okoli 100, včasigh manj, včasih več. Doziranje železa ne pomaga.

Mi lahko svetujete, če je kaj svetovati; se lahko ukvarjam s športom, glede na to, kako mi preskakuje in moti ritem, kar je zelo moteče in strašljivo. Slišala sem, da kava škoduje, da niža reabsorbcjo železa (spijem je 3 skodelice na dan, močne). Ali lahko sama kakorkoli vplivam na to stanje? Hodim okoli hematologov, kardiologov, vse kar izvem je, da imam anemijo (kot da tega že sama ne vem); nihče mi ne da nikakršnega nasveta oz konkretnega odgovora na vprašanja.

Hvala za vaš čas!
Default avatar
Spoštovani!

Vaše oblike anemije ni mogoče zdraviti, ker nastajajo nepravilne rdeče krvne ceilce, ki imajo zaradi tega krajšo življenjsko dobo. Lahko počnete vse, kar uzmorete. Anemija zarai tega ne bo ne boljša ne slabša.

Domnevam, da imate težave tudi, kadar nimate napora. To potem ni povezano z anemijo, temveč ločena motnja, ki sama po sebi ne predstavlja resnejše grožnje za zdravje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Moderatorji

Sašo Rebolj , dr. med., spec. družinske med.
SRebolj