Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Nova gripa

Nova gripa

Pozdravljeni!
Sem mamica 4 letnika, ki ima alergijsko astmo ( alergičen je na hišni prah, pršico in zajce).
Trenutno alergija miruje brez nikakršnih zdravil. Skrbi me reakcija dihal ob pojavu nove gripe, in ali mi priporočate cepljenje. Že vnaprej hvala.

Otroci z astmo so že pri banalnih virozah bolj ogroženi, saj se astma vedno poslabša, cepljenje proti novi gripi pa tej skupini še posebej priporočamo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Se bom navezala kar na to temo. Sin (11 let) je asmatik. Slabe leti nazaj je imel neg. metaholinski test, zato smo pred dobrim letom ukinili zaščitno terapijo s Flixotidom. Od takrat je imel eno malo težje in 3 blaga poslabšanja. Ponavadi povezana s blagimi virozami. Mislite, da je smiselno zaradi gripe, ki naj bi šla rada na pljuča, uvesti čez zimo spet zaščitno terapijo s Flixotidom. Razmišljam, da če le ta deluje protivnetno, potem je manj možnosti, da se v primeru okužbe razvije pljučnica.

Cepila pa ga ne bom, ker imata oba po cepljenjih reakcije in z obema sem že bila na cepljenju pod kontrolo, pa tudi cepljenje ni garancija, da gripe ne dobi.

Hvala za odgovor in lp!

nova
Uredništvo priporoča

Če ima poslabšanja, predvsem ob virozah, potem je protivnetna zaščita priporočljiva.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
navezujem se kar na tole temo, da ne bo preveč linkov. SEm podobno prašala na forumu ‘Dojenje’ ampak še nisem dobila odgovora…

Nikjer nisem zasledila informacij o varnosti cepljenja doječe mamice za otroka…Trenutno je v sloveniji ogromno debat o tem, ali je cepivo za otroke primerno ali ne…nekatere države ga celo prepovedujejo pri otrocih in nosečnicah…hkrati pa se pojavljajo resnejši primeri in me postaja vedno bolj strah.

Poleg tega mi pediatri v MB ne dajo nobenih natančnih navodil glede tega.

Imam 15 m sinčka z DS, ki je bil rojen v 34. tednu zaradi zastoja rasti ( TT 1750g in TD 43cm), pred 14 dnevi je bil na teži 7400g in 70cm. Prejšnjo sezono je prebolel 2 pljučnici ( virusni z nacepitvijo pnevmokoka oz Enterokoka) in bronhitis: vsakič je potreboval dovajanje kisika ( pri pljučnicah po 14 dni), dobival je antibiotike, ki so najverejtneje vodili v hudo drisko in do razvoja ( vsaj prehodno ?!) preobčutljivost na beljakovine KM in jajc…do 9. m je bil polno dojen, seveda sem bila jaz po ugotovitvi alergije na strogi dijeti brez beljakovin KM in jajc… trenutno se dojiva še en obrok dnevno ( največkrat popoldan) in sevda ponoči 3-4krat …rekla bi, da popije okrog pol litra mojega mleka dnevno ( ravno prejšnji teden si je malo poečal zalogo :))..drugače je skoraj vse, razen glutenskih, mlečnih in jajčnih jedi…

Zdi se mi da spada v rizično skupino,saj ga najbolj od vsega ovira njegov oslabljen imunski sistem, po drugi strani pa cepivo zanj seveda ni primerno, ker je na osnovi rumenjaka…

Imam tudi 4letno hčerko, sicer v zasebnem varstvu, ampak vseeno v stiku z precej otroki…

Najbolj pa me skrbi to, da sva z možem zobozdravnika v otroških ambulantah in tako zelo ‘na udaru’ za novo gripo. ( jaz začnem ponovno delati v januarju)

Zanima me, če obstajajo podatki, kako cepivo prehaja v materino mleko oz. če obstajajo uradna navodila, ki naj bi jih dobili pediatri v zvezi s cepljenjem doječih mamic in kompromitiranih otrok. Do sedaj mi jih namreč še nihče ni znal navesti. 🙁

Prav lep pozdrav vsem!

Dilema o varnosti ali nevarnosti in cepljenju nosečnic ali otrok je samo na laičnih forumih, kjer se izmenjujejo predvsem laična, popolnoma nestrokovna mnenja, pogosto pa takšna, ki sicer nekaj preberejo, pa si čisto napačno interpretirajo. Zame je merodajno tole:
http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/Documents/0908_Influenza_AH1N1_Risk_Assessment.pdf

in tole:
http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=19361
in me je groza, kakšne izmišljotine in nerazumne zveze vplivajo na javno mnenje preko vseh strokovnjakov, ki so edini kompetentni, da povedo kaj o stvari, saj se z njo ukvarjajo svoj celotni delovnik in ne le ljubiteljsko pet minut letno, če se jih zaprosi za ekskluzivni intervju.

Groza me je, če bo takšno mnenje, ki ustvarja strah in seje med ljudi lažnive resnice, umorilo eno samo življenje, ki bi se ga rešilo, če bi se cepili. K sreči poteka v Sloveniji vse še relativno mirno, kar se tiče obolevanja in komplikacij.
Navodila so jasna tudi za doječe matere , kot za nosečnice: cepijo naj se tako nosečnice kot doječe matere.
V vašem primeru bi jaz naredila tako: cepila bi vse, ki prihajajo v stik s fantkom. Vaju s partnerjem obvezno, pa tudi 4 letno sestrico. Če je še kdo, ki prihaja dnevno v stik s fantkom in ga varuje, tudi njega. Skratka, zaščititi okolico, ker njega ni možno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tudi mene je groza, ko berem kakšne stvari pišejo vse o cepljenju proti novi gripi. Kar ne moreš verjeti! Jaz sem se odločila, da se cepim, zanima pa me, ali je res, da se da v Avstriji dobiti švicarsko cepivo, ki naj bi bilo “boljše”, kaj o tem menite vi?
Hvala in lep topel pozdravček.

Pozdravljeni,

naj prikažem mojo izkušnjo – doma imamo 5,5 m staro dojenčico, ki je še vedno izključno dojena. Ker je mož veliko službeno na poti v tujini – V Evropa, kjer je nova gripa precej razširjena, nisem preveč oklevala s cepljenjem. Prebrala sem veliko izključno strokovnih člankov, v veliko pomoč so mi bili podatki iz zdrav. posvetovalnice MON (tale, cepljenje, ginek. in porodništvo), ostalih mnenj laikov nisem brala.Tako menim, da je cepivo prav toliko varno kot so ostala cepiva, edino kar morda tvegam je, da ni tako učinkovito kot se lahko pričakuje.

Glede dojenja sem se pogovorila tudi z zdravnico, ki dela na našem Zavodu za zdrav. varstvo, ki mi je pojasnila, da se lahko cepim navkljub dojenju, mogoče celo prav zato, ker dojim. S tem zaščitim otroka in sebe, svetovala je cepljenje proti obem gripam. Enako vse bližnje sorodstvo, ki je v tesnem stiku z dojenčico. Za ostalo pa nasvet dr. Ihana: ostali odrasli (necepljeni), naj se držijo nekaj m stran od otroka, darila pa 2 dni najprej ležijo v predsobi 🙂

Mi smo cepljenje preživeli brez večjih posledic, prvo noč nisem nič spala, malo me je ramo bolelo, a nič hujšega – vsaj vem, kako se počuti naša mala po cepljenjih…

Bom vprašala kar tukaj, saj je že milijon vprašanj na temo nove gripe in se mi ne zdi smisleno dajati nove teme, saj mi lahko odgovorite kar tukaj.
Jutri pridejo sorodniki iz tujine, ravnokar preboleli novo gripo. Danes so prvi dan brez vročine. Mož jih gre iskat na vlak, potem pa bojo živeli v svoji hiši. Ker imamo doma 7-mesečnika, sva oba že odkar so klicali vznemirjena, saj menim, da ravnajo zelo neodgovorno, da se takoj prvi dan brez vročine podajajo pot in se niti ne zavedajo, da lahko okužijo vse okrog sebe.

Zanima me naslednje, koliko časa je inkubacijska doba te gripe? Kaj lahko storimo, da nove gripe od njih ne dobimo? Verjetno, da je tako, dokler kašljajo, kihajo, so nahodni, so še vedno prenašalci?
Skratka, prosim za vaše cenjeno mnenje!

Lp

Če mislite Baxterjevo cepivo (ki so ga zame malce psihotični nevrologi označili, da vsebuje mikročipe, hic!), se v Avstriji dobi, vendar ga ne morete uvoziti oz. prenesti v Slovenijo. Lahko se cepite v Avstriji, to lahko.
Ni pa to cepivo boljše, le tiomersala ne vsebuje, zato pa je za dosego enake imunosti potrebno več mrtvih virusov.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Inkubacijska doba je kot pri sezonski gripi 2-3 dni, lahko tudi kakšen dan dlje.

Obolela oseba je kužna povprečno 7 dni.
http://ustavimo-gripo.si/index.php/ce_zbolim/prepoznajte_simptome/

Kaj storiti:
http://ustavimo-gripo.si/index.php/ce_zbolim/ostanite_doma/

Najbolje, da preberete vse informacije s klikanjem na okenca levo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

tale nova gripa je končno tudi meni prišla do živega. Če samo pomislim, da bi jo dobil moj 5 mesečni sinček, mi postane kar slabo. Ker zelo cenim vaše zdravo razmišljanje (na kar sem bila pred rojstvom otroka ponosna tudi sama ;( ), me zanima ali bi vi šli z otrokom na zabavo z 100 povabljenimi. Jaz enostavno ne znam več presoditi, kaj je normalno preventivno obnašanje in kaj paničarjenje…

Hvala za vaš dragocen čas.

lepo bodite,
Jana

Vsekakor je na zabavi pri taki množici ljudi statistično zelo verjetno, da bo kdo od povabljencev v inkubacijski dobi, nekdo ravno prebolel … in je možnost, da nekdo otroka okuži, večja. Vendar vi veste za kakšno priložnost gre in kako boste lahko otroka varovali pred nepotrebnim poljubljanjem, dotikanjem, pestovanjem in podobno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Če mislite Baxterjevo cepivo (ki so ga zame malce psihotični nevrologi označili, da vsebuje mikročipe, hic!), se v Avstriji dobi, vendar ga ne morete uvoziti oz. prenesti v Slovenijo. Lahko se cepite v Avstriji, to lahko.
Ni pa to cepivo boljše, le tiomersala ne vsebuje, zato pa je za dosego enake imunosti potrebno več mrtvih virusov.[/quote]

Ja to me je zanimalo, sem se že cepila s slovenskim. Kar bo pa bo :)) Hvala še enkrat!

Ali bi se odločili iti zdaj v toplice s 6 mesečnim dojenčkom in 2,8 letnim otrokom? Ali je bolje biti doma? Lahko, da sprašujem neumnosti, ne vem več.

Hvala

Odločitev je na vas. Načeloma je seveda v času množičnega obolevanja lahko tako, da bodo toplice “prazne”, lahko pa se bo trlo tudi bolnih ali na pol pozdravljenih ljudi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
Tudi jaz sem v hudih dvomih glede gripe, saj dnevno poslušam samo: cepite se, ne se cepi, cepite se, ne se cepit. Včeraj pa je kolegica, ki dela kot medicinska sestra v bližni bolnišnici povedala, da je veliko zdravnikov, ki so se dali cepiti zbolelo in so imeli geozne roke še par dni po cepljenju. Nihče pa baje ni spal prvo noč.

Kaj lahko poveste o teh simptomih cepljenja?

Zanima pa me še nekaj: moj 3 letnik je do sedaj prebolel 2 angini (vsako leto eno) in dvakrat (v zadnjem letu ne) imel težave s kašljem in mu je pomagalo inhaliranje. Zdravnica je rekla, če se še enkrat ponovi, bomo preventivno inhalirali 6 mesecev in bomo videli, vendar se od takrat ni ponovilo. Naj povem še to, da že cca. eno leto redno jemlje ekolostrum in sem prav vesela, ker tako poredko zboli, sej je pred tem zboleval kot za šalo. Kaj bi ga bilo pametno cepiti? Mene je tako strah posledic cepljenja, da ne vem več koga bi poslušala – mož je proti.

hvala in lp

Za čim pa naj bi zboleli?
Znano je, da so lokalne reakcije po tem cepljenju malce bolj izrazite kot po cepljenju proti sezonski gripi, kar pomeni, da lahko vidite rdečino do 3×3 cm, oteklino in bolečino, da pa ne bi mogli spati zaradi tega, pa je široko pretiravanje.
Odločitev za ali proti cepljenju je vaša osebna odločitev.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Točno tako.
Še jaz povem mojo izkušnjo, cepila sem se proti “navadni” gripi in me je 2 dni bolela roka. Ko sem se cepila še proti “novi” gripi, me je roka bolela precej manj, le en dan sem rahlo čutila glavobol, ko pa sem prespala, je bilo vse ok.
Otroka (3 in 1l) sta se tudi cepila proti obema, brez reakcij. Celo precej živahna sta bila tisto popoldne…

--------------------------------------------------------------------------------- Prevajanje: http://www.parisienne.si/ Medved z otoka, zgodba za otroke: http://www.alba2000.si/otro%C5%A1ke-knjige-in-pravljice/96-medved-z-otoka.html

Zbolelo – ne za kakšno boleznijo so pa dobili vročino, kot se jo baje dobi lahko tudi po cepljenju za navadno gripo.
Ma te razlage za in proti celotno prebivalstvo tako bega, saj baje ni niti cepivo dovolj preizkušeno, saj niti ni moglo bit, če je gripa komaj prišla k nam. Pa tudi ko poslušamo in beremo članke raznih zdravnikov me begajo trditve, kakšne so lahko posledice cepljenj, ki se pokažejo veliko pozneje………….

ma saj človek ne ve več kaj naredit.

lp

New Report

Close