Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ne morem verjet-plače učiteljev

Ne morem verjet-plače učiteljev

Kolegica mi je rekla, da imajo učitelji v OŠ plačo povprečno 1.500 eur, v srednji pa pridejo čez 2.000.

Ali je to res, ali so zlobna natolcevanja?

bruto al neto?

Ne, v srednji šoli imajo učitelji (približno) enake plače kot v OŠ.

Pa na 2.000 eur pridejo kvečjemu s kakimi konkretnimi stroški prevoza na delo in malico – bolj težko je to neto kateremu učitelju.
No, mogoče z dooooolgo delovno dobo in vsemi nazivi (svetnik – ampak teh ni veliko) in najvišjim plačnim razredom. Drugače pa… ni najbolj verjetno.

Pa tudi če imajo take plače, jih zelo privoščim. Pa še kak evro več!!!

Tvoj podatek je resničen.

Tudi jaz jim privoščim, nimajo lahkega dela.

Moj ma 1.300 € neto za 23 let delovne dobe, naziv svetovalec (upam, da nisem zabrljala izraza :)), uči pa v OŠ.

Prevelike plače imajo! Kot večina v javnem sektorju. V primerjavi s plačami v gospodarstvu.
Ironično pa je, da hočejo še večje!

Ja, pred upokojitvijo z najvišjim plačnim razredom, z nazvom svetnik. Nikakor pa ne more biti 2000 EUR.

Moja nikoli ni presegala 950 EUR neto (4 leta delovne dobe).

Čakajte plače učiteljev so javno znane, več dobiš le, če imaš olajšave(beri otroke).
Stroški prevoza in prehrane so odvzeti. Moja učiteljska porodniška je 1000 evrov, bruto 1500. 10 let delovne dobe.

Res ima javni sektor prevelike plače a niso vsi poklici v javnem sekturju malo vredni, recimo šola – jaz nebi menjala svoje službe za učiteljevo.
Bi pa kakšnega pisarniškega molja z veseljem zamenjala in Bogu čas kradla.

Ko boš na lastni koži občutil delo učiteljev in profesorjev se pa javljaj in govori da so plače prevelike. Klinca so prevelike. pa sama ne delam v šolstvu imam pa v žlahti kar nekaj učiteljev. In ti povem – ni lahko gledat kako se matrajo cele popoldneve, ne grejo nikamor, ker delajo za šolo – plačano pa kao za 8 ur dela, pa vse počitnice so fraj. Ma jok stari… nič niso fraj. Pa raje delam normalen delovni čas, pa nimam toliko počitnic, pa manjšo plačo kot pa da imam tako življenje.

Takole pavšalno rečeno, to ne drži.
Morda ima kdo z nazivom, dodatki, dodatnimi olajšavami.

Sem pisarniški molj v javnem sektorju (deklica za vse), imam 33 let delovne dobe, plača 660 neto. Večina s srednjo izobrazbo v javnem sektorju ima podobno plačo.

Učitelji ne, pomočniki ravnateljev oz. podravnatelji pa. Ravnatelji pa še precej več,

Sem šla prav gledat – učitelj ima oznako D027030 in “pade” v plačni razred 30 – 35 http://www.mju.gov.si/fileadmin/mju.gov.si/pageuploads/mju_dokumenti/DPJS/pdf/urejen_katalog.19062009.pdf. (če govorimo o učitelju brez nazivov mentor, svetovalec, svetnik), kar pa pomeni, da ima bruto plačo od 1.472€ do 1.791€ + dodatek na delovno dobo http://www.uradni-list.si/1/content?id=87016&part=u&highlight=Zakona+o+sistemu+pla{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}C4{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}8D+v+javnem+sektorju+

To lahko reče samo nekdo, ki ni nikoli bil niti par min v razredu. Te povabim, da prideš k meni za eno dopoldne! Oz. da prevzameš razred za nekaj uric, samo opazovanje bi še nekako šlo …

Učitelji imajo premale plače. Prosveta je zelo pomembna in skozi zgodovino človeštva obravnavana kot zadnji drek. Privoščim jim vsaj 2000 eur neto. Učitelji in profesorji so meni dali kruh, pa če vam je prav ali ne. Brez njih moje izobrazbe ne bi bilo, brez moje izobrazbe pa tudi ne bi bilo dobre službe.

LP

To lahko rečeš za vsak profil. Brez x poklica ne bi bilo y učinka. Dejstvo je, da je vsako delo pomembno in ga je potrebno opraviti. Vrednotenje dela je pa druga zgodba (problem predvsem v javnem sektorju, v privat je to načeloma rešen problem). Moje mnenje je, da naj bodo plače v negospodarstvu odvisne od pobranih davkov. Gospodarstvo v konjukturi -> davkov več -> plače višje. Gospodarstvo v recesiji -> davkov manj -> plače nižje. Lahko filozofiramo o poštenosti in moralnosti, ampak denar je potrebno nekje vzeti.

ksantipa, toje je pa izredno lepo povedano. In se popolnoma strinjam s tabo.
Moja mama je učiteljica, zato lahko rečem, da poznam obe strani. In vem, da ma hudičevo težko delo, sploh pa danes, kajti razmere so precej slabše kot pred 10, 20 leti.
In ne boste verjeli, na domači telefon v juniju kličejo starši, seveda zaradi ocen, nekateri tudi grozijo, čez leto ni bilo pa nobenega na sestanek v šolo.

Pred nekaj časa je po krožil en mail – šolstvo nekoč in danes. Precej realen prikaz, bi rekla.

To lahko rečeš za vsak profil. Brez x poklica ne bi bilo y učinka. Dejstvo je, da je vsako delo pomembno in ga je potrebno opraviti. Vrednotenje dela je pa druga zgodba (problem predvsem v javnem sektorju, v privat je to načeloma rešen problem). Moje mnenje je, da naj bodo plače v negospodarstvu odvisne od pobranih davkov. Gospodarstvo v konjukturi -> davkov več -> plače višje. Gospodarstvo v recesiji -> davkov manj -> plače nižje. Lahko filozofiramo o poštenosti in moralnosti, ampak denar je potrebno nekje vzeti.[/quote]

žE RES, da je potrebno denar nekje vzeti, samo tako enostavno pa tudi ne more iti – je pa tudi potrebno ovrednotiti delo in pošteno plačati. Če misliš, da so učitelj, vzgojitelji, medicinske sestre, osebje v domu starostnikov … itd preveč plačani – pa naj vsak, ki rabi omenjene storitve realno, ekonomsko plača. Aja, to pa ne, kajne, je pa takoj vik in krik … “to pa ne gre” …
Dajte se ljudje zbudit – recesije v omenjenih poklicih ni, oz. napsrotno, zaposleni v naštetih dejavnostih imajo vedno več dela.

Mogoče tole? Ja, tudi to je dandanes že realnost na šolah.

O plači ali je previsoka ne bi, imam učitelja v bližnjem sorodstvu:-) in mi jamranje o tem koliko dela kdo ima, ko poslušam iz distance gre na živce.
Mož dela pol manj kot jaz , vsak dan gre za mano in pride debeli dve uri pred mano s tem, da bi lahko prišel še prej ampak naredi vse potrebne priprave in dokumentacijo že v šoli.Priprave se delajo copy-paste ( pa naj rečejo kar čejo) in pa izmenjaje prek okoliških učiteljev.Počitnice so doma v brezdelju cel julij in polovico avgusta, sedaj je imel teden krompirjevih, kmalu bodo novoletne, pol spet zimske, pa prvomajske….Ko sva bila oba študenta in me je nagovarjal naj pridem na PF me ni zanimalo, danes se tolčem po glavi.

To lahko rečeš za vsak profil. Brez x poklica ne bi bilo y učinka. Dejstvo je, da je vsako delo pomembno in ga je potrebno opraviti. Vrednotenje dela je pa druga zgodba (problem predvsem v javnem sektorju, v privat je to načeloma rešen problem). Moje mnenje je, da naj bodo plače v negospodarstvu odvisne od pobranih davkov. Gospodarstvo v konjukturi -> davkov več -> plače višje. Gospodarstvo v recesiji -> davkov manj -> plače nižje. Lahko filozofiramo o poštenosti in moralnosti, ampak denar je potrebno nekje vzeti.[/quote]

Sem tudi mislila za vsak poklic. Izhajala sem pa iz sebe, ker jaz osebno to tako vidim. Se pa strinjam s tabo in menim, da je največji problem, da se zmeraj dela na nekem plačilnem sistemu, pred tem bi se pa moralo uredit vrednotenje poklicev, šele nato plače. Seveda pa je to vrednotenje posledica naše politike. Politiki so določene poklice javno razvrednotili, pri tem se zavedajo, da jim bo sledila množica in potem ta množica za vsakega, ki ima višjo plačo vpije, da si je ne zasluži. Bi pa bilo zelo zanimivo poslušati argumente in to tehtne argumente te množice, zakaj tako menijo. Javno vrednotenje določenih poklicev pa žal ostaja na nivoju črednega nagona.
Ob doslednemu vrednotenja vsakega poklica, ki zavisi od proračuna, dvomim, da bi tako hitro zmanjkalo denarja oz. bi se lahko pogovarjali o poštenosti in nepoštenosti, ampak glede na politično kulturo, predvsem pa glede na politično zrelost in nivo v naši državi je to že skoraj utopija.

To lahko rečeš za vsak profil. Brez x poklica ne bi bilo y učinka. Dejstvo je, da je vsako delo pomembno in ga je potrebno opraviti. Vrednotenje dela je pa druga zgodba (problem predvsem v javnem sektorju, v privat je to načeloma rešen problem). Moje mnenje je, da naj bodo plače v negospodarstvu odvisne od pobranih davkov. Gospodarstvo v konjukturi -> davkov več -> plače višje. Gospodarstvo v recesiji -> davkov manj -> plače nižje. Lahko filozofiramo o poštenosti in moralnosti, ampak denar je potrebno nekje vzeti.[/quote]

žE RES, da je potrebno denar nekje vzeti, samo tako enostavno pa tudi ne more iti – je pa tudi potrebno ovrednotiti delo in pošteno plačati. Če misliš, da so učitelj, vzgojitelji, medicinske sestre, osebje v domu starostnikov … itd preveč plačani – pa naj vsak, ki rabi omenjene storitve realno, ekonomsko plača. Aja, to pa ne, kajne, je pa takoj vik in krik … “to pa ne gre” …
Dajte se ljudje zbudit – recesije v omenjenih poklicih ni, oz. napsrotno, zaposleni v naštetih dejavnostih imajo vedno več dela.[/quote]

Ponavljam, pošteno se dela ne da ovrednotiti. Lahko si zmislimo tisoč in eno postavko v izračunu za plače, vedno bodo določene skupine priviligirane napram drugim. Zato prihaja do tega, da imajo boljše plače tiste skupine, ki so bolje organizirane. Recimo sodniki, zdravniki, železničarji. Kar je načeloma vseeno, mene ne boli, saj delam v privat sektorju. Boli me zgolj to, da se država na vse kriplje zadolžuje, namesto da bi rezala v časih recesije.

Glede ekonomskega plačila … ni problema, lahko damo učitelje in zdravnike na trg, samo potem naj se ustrezno zniža vplačevanje davkov za zadravstvo in šolstvo. Jaz sem prva, ki to podpišem.

Učiteljem bi dala take plače kot zdravnikom – s stimulacijo pa tudi večjo odgovornost.
1000 EUR za poučevanje s hormoni nabite nevzgojene mladine – ne, hvala.

New Report

Close