Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj slovenski očetje nočejo preživljati svojih otrok – višine preživnin

Zakaj slovenski očetje nočejo preživljati svojih otrok – višine preživnin

Kopiram s sosednjega foruma http://med.over.net/forum5/read.php?197,5802535
Ministrstvo za delo in socialne zadeve je julija 2009 izračunalo, da so MINIMALNI življenski stroški za eno odraslo osebo 562,07 eur.
Če so minimalni življenski stroški otroka 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} izračunanih življenskih stroškov odrasle osebe, znašajo le ti 448 eur. Kar pomeni, da bi polovico tega zneska pokrilo polovico MINIMALNIH življenskih stroškov otroka.
Če pogledamo objavljeno uradno statistiko preživnin
http://www.mddsz.gov.si/si/statistika/prezivnine/
lahko iz tabel preberemo, da je od skupnega števila določenih preživnin 63520, kar 58397, oziroma 91 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} preživnin manjših od 200 eur. Kar pomeni manj od POLOVICE minimalnih življenskih stroškov.
Sram vas bodi.

Pri nas niti približno mesečni strošek otroka ne dosega 400 eur. Tudi odraslega ne. Je pa res, da ne kupujemo benetona in jogurtov za 1 € in pripravljenih solat in še in še. Potem pa naj Ministrstvo primerja te stroške še z minimalno plačo, pa naj jo malce uskladi.

Se strinjam, da je sramotno, da starši, pri katerih otrok ne živi, plačujejo tako malo. A to statistiko “kvarijo” vsaj tile podatki:
– to niso samo očetje, to so lahko tudi MAME, čeprav so res očetje v večini
– sem so všteti tudi vsi tisti, ki živijo skupaj in določijo na sodišču minimalno preživnino, da uradno izgledajo razvezani
– kar nekaj nekdanjih parov se dogovori za manjši znesek preživnine, da se da najeti še kaj kredita, pa se otroku poleg nje prispeva ša kaj drugega
– pri starših, kjer oba skrbita za otroka, preživnina sploh ni določena
– znesek, ki ga država namenja iz jamstvenega sklada otrokom, kjer preživnine niso izterljive, je precej nižji od tega povprečja

Kopiram ti svoj odgovor izpred 7 mesecev, vmes so se nekateri stroški tudi že povišali.

To šolsko leto bodo na primer samo stroški treningov plus opreme plus še nekatere malenkosti v zvezi s tem cca 500 evrov, se pravi, dobrih 40 evrov na mesec (pa ne gre za nek hud šport, rabi pa dobre copate in dres). Šolska prehrana plus razne ekskurzije, kulturni dnevi,… cca 100 evrov na mesec. Šolske knjige, zvezki, copati, puščica, pisala, vsaki dve leti torba, tam okoli 250 evrov na leto, se pravi 20 evrov na mesec. Šola v naravi 200 evrov, torej preračunano na mesečno raven recimo na okroglo 20 evrov. Samo to pride 180 evrov na mesec, pa nismo še sploh niti pri hrani, elektriki, vodi, oblačilih, obutvi, kolesih, rolerjih in vsem ostalem. Hrana plus čistila plus osnovna kozmetika in čistila (milo, šampon, toalet papir, prašek) pride tam okoli 100 evrov na mesec. Elektrika, voda, odvoz smeti pride na glavo 20 evrov. Torej vse skupaj je že 300 evrov na mesec. Ogrevanje pride cca 15 evrov na mesec na osebo, bencin (pol voženj naredim zaradi otrok) okoli 25 evrov na osebo, rojstni dnevi, na katere je otrok povabljen in moram kupiti darilo, v povprečju 20 evrov na mesec, praznovanje rojstnega dne cirka 10 evrov (preračunano na mesec) in smo na 370 evrih. Razni bazeni, živalski vrtovi, kina, McDonalds in tako dalje še recimo da 30 evrov na mesec, da bo okroglo 400 evrov (občasnega kosila v restavraciji, sladoleda nisem štela, jaz častim, ampak v bazen pa hodim izključno zaradi otrok, sama ne bi šla).
Tu notri ni še nobenih oblačil in obutve (razen za šport), koles, rolerjev in druge športne opreme, igrač, knjig, empetrijev, mobitela in žepnine.
Tako Borg, dovolj natančno, da se ti zdi 500 evrov čisto verjeten znesek? Ne gre za noben luksuz, temveč za čisto povprečne potrebe povprečnega otroka. Moja družina ne hodi smučat, ker si tega res ne moremo privoščiti, na počitnice gremo taborit (otroci letujejo samo z mano), med zimskimi počitnicami smo doma. Elektriko, hrano in čistila delim na osebe, čeprav je jasno, da otroci porabijo več, tako hrane kot vsega ostalega, saj umažejo več oblačil.

To so recimo tekoči stroški. Če bi k temu znesku prišteli še pohištvo, posteljnino, brisače in sploh večjo kvadraturo stanovanja, bi pa prišli do še zanimivejših podatkov. Kaj šele amortizacija avta, gospodinjskih aparatov… To govorim na splošno za vse družine, ne samo enostarševske. Mislim, da tega nihče niti ne upošteva, čeprav je jasno, da so zaradi otrok bolj obremenjeni in se hitreje pokvarijo.

veš kaj,več kot polovica so lažne samohranilke,tako da nobenega ne rabi biti sram kajne 😉
kot drugo glede na to da imajo večinoma vsi slabo plačo,le kako za vraga bi človek dajal 200 e in več preživnine ??
So redki izmed njih ,ki bi lahko toliko dali

Otroci so v večini primerov dodeljeni mama, to drži. Lažnih ločitev naj bi bilo menda okoli pet procentov, preživnine pa potrdi sodnik/sodnica, ki tudi ni po župi priplaval in minimalni oz. smešno nizki zneski ne gredo več skozi. Ampak v statistiko so zajeti tudi deset in več let stari dogovori.
Pri starših, ki se odločita za skupno skrbništvo, preživnina ni določena – torej ni zajeta v tej statistiki. Lahko pa tudi je določena – recimo ker samo eden od staršev plačuje položnice prek svojega računa. Statistika zajema uradno določene preživnine, ne pa tudi tega, kaj se z njimi dejansko dogaja. Torej izplačila prek preživninskega sklada na višino ne vplivajo.

Mame imajo pa po defaultu vse dobro plačo ali kako?

kdo je rekel da jo imajo
No povej kako bi ti plačala preživnino če bi imela plačo 450 e??
je ne bi kajne,ker je nimaš od kje

ni tako
pri tebi pač ni tako, ker si na socialnem dnu in moraš tako živeti. Žal. Tako da svoje revščine ne prodajaj kot merilo normalnega življenja, ker to ni.
Kar pa ne pomeni, da moramo biti vsi tam. Če imaš neko povprečno izobrazbo, bi moral zaslužiti s svojim delom dovolj, da primerno preživiš svoje otroke. Ker pa prihodke poberejo Tuš in podobni, za normalne osebne dohodke denarja ni.

S tako plačo tudi ne vem, kako bi otroke preživela v paru, če ne bi mož zaslužil bistveno več. Glede na to, da bi imela bistveno več časa kot partner, ker bi se ta pač vsakodnevno moral ukvarjati z otroki, bi zlahka šla še kaj delat, kaj praviš?
K moji mami hodi ženska, ki ima kopico otrok, dela cirka deset do 15 ur na teden, več ne zaradi družinskih obveznosti, tako zasluži od 200 do 300 evrov na mesec, kar ni veliko, ampak jim res prav pride.

in kako se vam sliši tole:
dragi moj otrok, ker tvoj oče ne plačuje preživnine, boš moral polovico meseca stradati.
Čudno ne? Neumno?
ŽENSKE nehajte opravičevati svoje bivše partnerje, zakaj vse že ne morejo prehranjevati vaših IN SVOJIH OTROK. TO SO DOLŽNI, tako kot ste jih dolžne ve.
Kaj naredite, ko nimate za v usta????? Naredite vse, da lahko otroku vsaj kaj date. Delate vse, kar je moč. požrete ponos in prosite….
Pa vaš ubogi bivši moški? Jah on pač nima in to je to. Dajte že enkrat izstopit iz svojega cankarjevstva in ZAHTEVAJTE za otroke, kar jim pripada.

Ne gre sicer posploševati, ampak predvidevam, da tisti, ki ima 450 EUR plače in je ločeni očka, živi sam, ali pa še bolje pri mamici. IN tak dečko, ki toliko zasluži spet predvidevam, dela od 7 do 3 v neki fabriki, torej……..ima še celo popoldne, da poišče dodatno delo, da seka drva sosedu, prodaja krompir po vasi, sprehaja kužke v bloku, prodaja kinovstopnice zvečer ali kaj podobnega…….Na tak način komot dečko zasluži 200-300 dodatnih ojrotov, kar je ravno prav za preživnino in mu cela plača ostane.

Zakaj si le ženske moramo vse take stvari omisliti, ko ostanemo same z otrokom?

Hvalabogu sem ven iz tega…ampak ko tole vse berem, premišljam, kaj bi naredila v vaši
situaciji.
Oče noče/ne more/mu ni treba plačevati, torej – ej, jaz tudi ne morem. Otroka pripeljem
pred parlament ali socialni v pisarno in izjavim, da tudi jaz nočem/ne morem/ mi ni treba
ga preživljati ali kaj?????????????
Bi to koga predramilo?

No, da povem svoj primer.
Davnega leta 2001 sva šla z očetom mojega sina narazen.
Takrat je za sina plačeval 30.000 sit.
Čez par let se je poročil in dobil hčer.
Prosil je za znižanje preživnine, saj preživlja še ženo in punčko in sodišče mu je ODOBRILO!.
Plačo ima minimalno (589e bruto)-prikazano, ostalo dobi na roko, kar žal nisem mogla dokazat.
Sin ima 12 let in je upravičen do 67, 48€ preživnine!
Sramota!!!

za moje pojme so take situacije katastrofalne. če si spravil otroka na svet, ga pa še preživljaj. in če lahko potegne starš, pri katerem otrok živi, sredstva zanj iz petnih žil, bi morala država isto poskrbet tudi od drugega starša.

je pa nekaj res: dva na minimalcu, ki živita skupaj, imata manjše stroške, kot dva na minimalcu, ki živita ločeno.

Zdaj boste sigurno udarili po meni, sploh, ker se tukaj oglašate skoraj same ločenke, ampak vas vseeno vprašam, zakaj mislite, da so vaši otroci priviligirani pred otroci, ki jih ima vaš bivši z drugo ženo. Vaši otroci si torej zaslužijo 200 eur preživnine + če še računamo, da tudi mati za otroka prispeva enak delež, je to 400 eur na mesec. Sori, ampak jaz svojim otrokom ne morem privoščiti niti polovice tega zneska na mesec, pa če bi še tako rada. Vašim otrokom pa kar pripada, kajne, pa tudi če vaš bivši mož crkne in se zgara kot konj.

Res me pogrejejo take stvari. Od mojega moža bivša žena je precej bolje situirana kot mi, pa non stop meče naprej preživnino, ki znaša 150 eur, kar glede na 600 eur moževe plače sploh ni malo. Letos je šla bivša s sinom na luksuzno potovanje na drug kontinent, pa sva potem midva dobila servirano na krožniku, da sva otroku dala premalo denarja zraven (po njenem bi moral mož prispevati za otroka vsaj polovico stroškov). Povejte, a je to normalno. Mi kot družina na dopustu nismo bili, ker si ga nismo mogli privoščiti.
In se strinjam – nekatere je res lahko sram. In v veliko primerih so to bivše žene.

Pa še nekaj.
Tiste, ki v svojem bivšem možu vidite samo $$$, v otrocih pa strošek, pošljite otroke živet k bivšemu, pa VE NJEMU plačujte preživnino (vsaj 200 eur, saj to ja ni nič).

Če ti ni odveč, bi te prosila za okvirno specifikacijo stroškov za tvojega otroka. Lahko si pomagaš z mojim odgovorom malo višje.

Kako bi pa ti sprejela otroka? Bi ti bilo prav, da živi pri vama? BTW, moji otroci niso imeli izbire. Zelo veliko očetov se ne grebe za svoje otroke, še stike izvajajo pod razno.
Vi na dopusti niste bili zaradi vašega proračuna, ne zaradi otroka od prej. To, da ta otrok že obstaja in da ga je treba pomagat spravit gor, si vedela že prej. To, da mož ne zasluži bajno, si tudi vedela že prej. Torej nisi operirala z neznankami.
Bivša naj kar sika, bog ji pomagaj. Samo zaradi njenega sikanja vidva nimata nič manj. Če bi bila prijazna in tudi če bi rekla, da ni treba plačevati toliko, vi še vedno najbrž ne bi imeli dovolj za dopust.

Draga tanova!

Zanimivo, kako se ne znaš postaviti v drugačno vlogo.
Najprej malo splošne matematike.

Vsi otroci ne “stanejo” enako v Sloveniji! Zakaj? Zato ker jaz plačujem 300e /mesec za vrtec! Seveda ne dobivam nobenih dodatkov. Se ne pritožujem zaradi tega, amapk potem tudi pričakujem, da bo sodišče to upoštevalo pri svoji oceni stroškov! Ena izmed pravil, ki naj bi veljalaje, da se otroku ne sme spremeniti standard, ko gresta starša narazen. Beri med vrstivami: če je očka prej prisšcal v družinski propračun iz “sivega” dela, naj zdaj tega ne bi smel občutiti otrok! Ampak večinoma se temu očkoti upirajom ker mislijo da mamae pri katerih živijo otroci BOGATIJO na račin preživnine.
Navadno očkoti ne razumejo, da otrok potrebuje kar nekaj oblek (seveda pa ko gre kam skupaj z otrokom pa pričakuje ne vem kaj vse – posebne gojzdarje, pa dve vetrovki, ..). Saj se ponavadi ta ista zgodba ponavlja tudi v družinah, samo da tam matere navadno nekako to skompenziramo. Ko greš natazen, pa teh kompezacij ni več, amapk MORA skrbni očka prispevati svoj delež. Se vam zdi to prav?

Ali naj zdaj scojemu otroku povem, da ne more več hoditi na trening, ker ni denarja (skrbni očka se pa valja v denarju). On hodi v oblekah Hugo Boss, Kenzo, Armani, za otroka je pa vse dobro?

In mimogrede, jaz za svojega otroka dam na mesec precej več kot 200e, ok? In vedno bo otrok na prvem mestu. V večini primerov mame to naredijo.In v večini primerov se očetje upirajo preživnini in jo skušajo na vse možne načine zmanjšati! To je res žalostno. Da je to res, govori statistika. In stroški za otroka so mimogrede večji, kot za odraslo osebo (vrtec, vsako sezono nova oblačila, igrače, več pranja oblek,itd). Samo hrane poje manj, kar je zanemarljiv strošek v preimerjavi z oblačili.

Je pa res, da poznam tudi primer, ko je oče sam predlagal zelo visoko preživnino, ker lahko prispeva in ker želi za svoja otroka najboljše).

Dragi očetje! Se vam ne zdi, da bi bi vaše plačevanje za otroka (redno in ustrezno visoko) pripomoglo k boljšim odnosom med bivšema zakoncema? To je pomembno za otroka.

Če ti ni odveč, bi te prosila za okvirno specifikacijo stroškov za tvojega otroka. Lahko si pomagaš z mojim odgovorom malo višje.

Kako bi pa ti sprejela otroka? Bi ti bilo prav, da živi pri vama? BTW, moji otroci niso imeli izbire. Zelo veliko očetov se ne grebe za svoje otroke, še stike izvajajo pod razno.
Vi na dopusti niste bili zaradi vašega proračuna, ne zaradi otroka od prej. To, da ta otrok že obstaja in da ga je treba pomagat spravit gor, si vedela že prej. To, da mož ne zasluži bajno, si tudi vedela že prej. Torej nisi operirala z neznankami.
Bivša naj kar sika, bog ji pomagaj. Samo zaradi njenega sikanja vidva nimata nič manj. Če bi bila prijazna in tudi če bi rekla, da ni treba plačevati toliko, vi še vedno najbrž ne bi imeli dovolj za dopust.[/quote]

Ja, Ločevalka, amapk, če bo otrok prišel k tanovi in bi potem mati plačevaala preživbnino, potem bi pa ziher lahko šli na dopust.
Sliši se kot zvit načrt…

Ne vem zakaj jamraš….očitno si po mnenju nekaterih MON-ovk slabo izbrala očeta svojemu otroku……..

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

očitno je šel tvoj sedanji pač veliko na slabše. Kruto se sliši, ampak tako je. Je pa lepo slišat, da mu je pokazala bivša žena. Prav ima naj uživa s sinom, on pa lahko joče, da se je zas…

Če ti ni odveč, bi te prosila za okvirno specifikacijo stroškov za tvojega otroka. Lahko si pomagaš z mojim odgovorom malo višje.

Kako bi pa ti sprejela otroka? Bi ti bilo prav, da živi pri vama? BTW, moji otroci niso imeli izbire. Zelo veliko očetov se ne grebe za svoje otroke, še stike izvajajo pod razno.
Vi na dopusti niste bili zaradi vašega proračuna, ne zaradi otroka od prej. To, da ta otrok že obstaja in da ga je treba pomagat spravit gor, si vedela že prej. To, da mož ne zasluži bajno, si tudi vedela že prej. Torej nisi operirala z neznankami.
Bivša naj kar sika, bog ji pomagaj. Samo zaradi njenega sikanja vidva nimata nič manj. Če bi bila prijazna in tudi če bi rekla, da ni treba plačevati toliko, vi še vedno najbrž ne bi imeli dovolj za dopust.[/quote]

Ja, Ločevalka, amapk, če bo otrok prišel k tanovi in bi potem mati plačevaala preživbnino, potem bi pa ziher lahko šli na dopust.
Sliši se kot zvit načrt…[/quote]

Saj bi imeli skoraj dobiček z otrokom, glede na to, da za tega skupnega porabijo manj kot 200 evrov na mesec.

Ne vem zakaj jamraš….očitno si po mnenju nekaterih MON-ovk slabo izbrala očeta svojemu otroku……..[/quote]

Če slučajno leti name – ne mislim, da je slabo izbrala, ker človeka ne poznam, ampak izbrala je ne ravno finančno dobro stoječega človeka z otrokom. Ne more potem pričakovat, da bo imela vse.

Ne vem zakaj jamraš….očitno si po mnenju nekaterih MON-ovk slabo izbrala očeta svojemu otroku……..[/quote]

Če slučajno leti name – ne mislim, da je slabo izbrala, ker človeka ne poznam, ampak izbrala je ne ravno finančno dobro stoječega človeka z otrokom. Ne more potem pričakovat, da bo imela vse.[/quote]

leti na tanovo…….moj odgovor pa se delno navezuje tudi na drugi dve temi, kjer je govora o očetih….

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

New Report

Close