Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni zdravilo FOSTER

zdravilo FOSTER

Spoštovani,

prosim za vaše izkušnje s tem zdravilom pri astmi. Kakšni so v praksi stranski učinki, ali zdravilo pomaga,…

hvala in lep pozdrav

Spoštovani,
Foster je eno izmed zdravil v pršilu, ki vsebuje
kombinacijo dveh zdravil: inhalacijski glukokortikoid in
dolgodelujoči bronhodilatator. Učinek je primerljiv z
učinki drugih zdravil v tej kombinaciji, ki so na našem
tržišču trenutno prisotna. Tako Foster kot druge pršilnike
s to kombinacijo zdravil uporabljamo takrat, ko astme samo
z inhalacijskim glukokortikoidom (pršilnik, ki vsebuje le
eno zdravilo) pri bolniku ne uspemo urediti.

lepo vas pozdravljam

dr. Sabina Škrgat Kristan, dr. med.

Spoštovani!

Tudi jaz moram zaenkrat vsaj 6 mesecev uporabljati Foster (1x zvečer in 1x zjutraj), do zdaj sem imela Alvesco. Ničesar niste napisali o stranskih učinkih za zdravilo Foster, saj to tudi mene zanima. Pa kako je ob dolgotrajnem jemanju tega zdravila … na kaj moram biti pozorna ….
Pri zdravilu alvesco, nisem opazila nekih velikih stranskih učinkov (uporabljala ga 2 meseca1x zvečer)

Vljudno vas prosim, če mi lahko odgovorite v zvezi s zdravilom Foster.

Hvala in lep dan.

nova
Uredništvo priporoča

Pri normalnih odmerkih (2×1 vdih) zdravilo nima pomembnih stranskih učinkov. Če malo poenostavimo, je kombinacija dveh zdravil, ki sta podobni eno Alvescu, drugo pa Ventolinu. Seveda, če preberemo k zdravilu priložen listek, potem pa izgleda grozljivo. Nič se bat. Edino, kar je za vas res nevarno, je astma, če ne bi bila zdravljena.

Lep pozdrav
Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia

http://www.klinika-golnik.si

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Najlepša hvala za odgovor.

Glede na to, da je Foster kombinacija dveh zdravil, ki sta podobni Alvescu in Ventolinu, me zanima ali dolgotrajna uporaba vpliva kaj na srce? To pa zato, ker imam kar pogoste aritmije (čeprav je bil ultrazvok bp, tudi ekg bp), bi pa naj Ventolin slabo vplival na srce.
Ali lahko ob uporabi zdravila Foster, vzamem kakšen Helex (ali Lexaurin) ali ga ne smem sočasno jemati?
Zanima me tudi ali moram zdravilo Foster vsak dan imeti v hladilniku ali je lahko na sobni temperaturi, saj namreč, ko je v hladilniku je verjetno vpih mrzel?

Kar veliko vprašanj, pa vas lepo prosim za odgovore, da si pred jemanjem Fosterja vse razjasnim. Res Hvala.

Spoštovani,
Gre za zelo varno zdravilo. Ob uporabi zdravila v okviru priporočenega odmerjanja ni pričakovati kakšnih neugodnih učinkov na srce. Zdravilo ima nekaj učinka, podobnega pravi kavi, zato pri nekaterih ljudeh lahko povzroči večjo pozornost za delovanje srca, kar pa ni nevarno.
Helex ali Lexaurin nista prepovadana, če jemljete Foster.
Zdravilo se hrani na sobni temperaturi.

Lep pozdrav

Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia
http://www.klinika-golnik.si

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Meni je zdravnik rekel in tudi v lekarni, da mora biti Foster do uporabe shranjen v hladilniku, potem pa več ne. Opazil pa sem, da če uporabim vpih direktno, ko je vzeto iz hladilnika, da trenutno deluje celo malo kot Berodual????

Spoštovani,

Foster je potrebno hraniti v hladilniku do prve uporabe. Po tem ga lahko hranite na temperaturi do 25 stopinj 5 mesecev. Foster vsebuje tudi bronhodilatator, ki ima enak učinek kot Berodual, ki je načeloma res šibkejši bronhodilatator – zdravilo, ki odpre oz. razširi dihalne poti.

Lep pozdrav, Mihaela Zidarn

Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia http://www.klinika-golnik.si/

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pozdravljeni,

moja mami je po ta novem asmatik nobeden od zdravnikov mi ni znal povedati kateri tip astme je. Verjetno pa gre za alergijsko astmo to so mi rekli.

Pa imam dva vprašanja.

Zanima me ali človeku kako zdravilo lahko povzroči asmatični napad tudi če človek nima astme?

Ker je mami dobila kot zdravilo FosterNEXThaler in zdaj prejema kar hude odmerke 3 x 2 vdiha, ima pa visok krvni tlak ali to lahko predstavlja kako nevarnost za njeno zdravje?

Po parih dneh pa čuti stranske učinke kot so glavobol, vneto žrelo (rahlo), hripavost.

Ali menite da je potreben obisk pri zdravniku?

Za vaš odgovor se vam vnaprej zahvaljujem!

LP

Spoštovani,
Če nimaš astme, ti je nobeno zdravilo ne more povzročiti. Foster ne deluje slabo na krvni tlak, saj celo rahlo širi krvne žile.So pa stranski učinki pri večjih odmerkih lahko hripavost in glavobol. 3X2 odmerka je res kar visok odmerek. Verjetno bo res najbolje, da se mama oglasi pri zdravniku na kontroli.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

Spoštovani

Predpisana sta mi dva vpiha zjutraj in zvečer, pa sem jih razporedil 4*1 čez dan?

sončen dan IVAN

Pozdravljeni. Tudi sam sem astmatik. Astmo so mi diagnosticirali dobri dve leti nazaj. Vsi tako hvalite foster. Jaz pa imam zaradi njega veliko stranskih težav. 1. Koža na prstih se mi lušči. 2. Nikoli se nisem tresel. Po jemanju fosterja se. 3. Kar naenkrat sem hripav. 4. Občasno imam poln nos pa nisem ne na prepihu, ne čemu drugemu pretirano izpostavljen. 5. Opažam da mi po jemanju fostra srce hitreje bije skoraj da prehhitro. 6. Jemljem dvakrat po dva vpiha na dan zjutraj in zvečer, pa se mi stanej astme ni stabiliziralo, ampak niha enkrat je v redu, drugič se poslabša. Torej iz tega sklepam, da foster ne opravlja dobro svoje naloge. Ali obstaja še kako drugo, manj škodljivo zdravilo? Lahko je takim ki nimate astme govorit kako je oh in sploh dober foster. Kaka pa je razlika med fostrom v spreju in Symbicort turbo haler-jem? Mislim glede na učinkovitost. Hvala vsem za odgovore.

Spoštovani,
hvala, da ste opisali svoje probleme. Vidim, da uporabljate velik odmerek zdravila, zato tudi tako izraženi neugodni učinki. Nekatere se da lahko povezati z zdravilom Foster (2,3,5), druge malo težje. Mašenje nosu je na primer precej pogosto pri bolnikih z astmo.
Večji problem vidim v tem, da vam zdravilo za asmo ne odpravi težav astme. To pomeni, da se mora vaš pulmolog še enkrat potruditi, da najdeta razlog, zakaj je temu tako.
Med Foster in Symbicort Turbuhaler ni neke pomembne razlike glede delovanja na astmo.
LP
mk

Pozdravljeni,
Zahvaljujem se vam za odgovor. Rad bi pojasnil, da v času ko sem jemal Foster hujših težav z astmo nisem imel. Ampak so bila obdobja ko se je pojavilo piskanje v pljučih, zasoplost in utrujenost ob manjših naporih skratka, ko se je astma ob nespremenjenem dnevnem odmirku bistveno poslabšala. Takšno stanje glede na redno jemanje zdravil se mi zdi nenavadno saj mi je znano da ljudje ki ta zdravila jemljejo z astmo več let nimajo težav. Jemljem Foster 100,06 mkg. Sem tudi kadilec. Eno škatlo pokadim v dveh dneh. S tem je res težko prenehat čeprav se zavedam, da bi bilo najbolj pametno. Kako vpliva elektronska cigareta na asmatike? Poskušal sem tudi s tabletami Singulair ampak mi niso pomagale. Res pa je, da jih nisem dolgoročno jemal. Slišal sem, da ima Fostr tudi obliko kateri se reče nexthaler. Ali morda veste katerega bolj priporočajo Symbicor Turbohaler ali Nexthaler? S katerim imajo več pozitivnih izkušenj? Je pa res, da verjetno na vsakega človeka vsako zdravilo malo drugače deluje. Kolikor vem, sta v obeh podobni zdravili. Še nekaj bi želel dodati. V začetku leta sem iz meni povsem neznanih vzrokov dobil atipični dermatitis na notranji strani obeh stegen, ter po spolovilu ter modih. Zelo zoprna zadeva če ne veš kaj je. Dermatolog mi je rekel da je to možno da je povezano z astmo. Ali res obstaja kakšna povezava med tem? Za odgovor se vam lepo zahvaljujem in vas prav lepo pozdravljam.

Spoštovani,
glede na lokacijo vnetja kože je malo verjetno, da gre za atopijski dermatitis. Najprej je treba izključiti glivično okužbo kože. Eventuelno prihaja v poštev tudi kontaktni dermatitis (to se lahko opredeli tudi z epikutanimi testi). Pogovorite se z vašim dermatologom.
Lep pozdrav.

asist. Mojca Bizjak, dr. med., spec. dermatovenerologije Klinika Golnik, www.klinika-golnik.si Poliklinika Nobilis, www.nobilis.si GA2LEN Urticaria Center of Reference and Excellence, http://www.ga2len-ucare.com/centers.html

Spoštovana ga. Mojca,
Tako diagnozo mi je postavil ravno moj dermatolog. Atopijski dermatitis, neopredeljen. Med drugim mi je predpisal tablete Letizen 10 mg, kremo Elidel in Diprosone mazilo v belobazi.
Mislite da bi se lahko pri postavitvi diagnoze zmotil?

Spoštovani,
preko foruma lahko dam le okvirne nasvete. Za reševanje težav pa je treba opraviti pregled pri zdravniku.
Lep pozdrav še enkrat.

asist. Mojca Bizjak, dr. med., spec. dermatovenerologije Klinika Golnik, www.klinika-golnik.si Poliklinika Nobilis, www.nobilis.si GA2LEN Urticaria Center of Reference and Excellence, http://www.ga2len-ucare.com/centers.html

Spoštovani,

imam vprašanje glede morebitnega stranskega učinka Fosterja, ki pa ni naveden v navodilih, in prosim za vaše mnenje, ali bi lahko simptom bil povezan z uporabo tega zdravila.

Pred par leti sem dobila od pulmologa predpisan Foster 2×1 vpih zaradi astme ob fizičnem naporu/telovadbi. Po nekaj časa (tednih, morda mesecih) sem začela dobivati zelo gosto, po strukturi želatinasto sluz v sinusih… pri alergijskem rinitisu, npr., je bila sluz prozorna, kot pravkar strjen žele, ob prehladu pa enako želatinasta, le obarvana. To se je vleklo in stopnjevalo dobrega pol leta, dokler se mi ni zgodilo, da se mi je ob hujšem prehladu ta gosta sluz ‘zalepila’ čez celo zadnjo stran grla, postala krvava…. bilo je neznosno in ker je bila edina sprememba v mojem življenju Foster, sem ga prenehala uporabljati. Po nekaj časa se je sluz normalizirala, sedaj tudi pri hujših prehladih več nimam zgoraj opisanih težav, tudi bistveno manj vnetij sinusov kot v času jemanja Fosterja. Je to sploh lahko povezano? In če ja, kako?

Nekaj časa sem bila brez zdravil in sem se zgolj izogibala pretiranim naporom, sedaj pa se mi je stanje ponovno poslabšala in zaenkrat jemljem Singulair. Ne vem, naj poskusim še enkrat s Fosterjem (na samo astmo je vplival pozitivno) ali prosim za napotnico za pulmologa, da poišče kakšno drugo rešitev?

Za odgovor se lepo zahvaljujem.

Foster je zdravilo za težko astmo, vi pa imate blago astmo. Torej Foster ni za vas. Najbolj učinkovito bo, če se pomenite z vašim osebnim zdravnikom.
To, kar opisujete kot neugoden učinek Fosterja se mi zdi precej nenavadno. Ampak kakorkoli, zdravila itak ne rabite.
Lep pozdrav
MK

Pozdravljeni!

Stara sem 27 let. 1 mesec se že borim s kašljem. Začelo se je s suhim kašljem in izgubo glasu (verjetno zaradi narave dela). Po tednu dni se je stanje nekoliko umirilo, vendar sem čez 5 dni ponovno zbolela – tokrat za tipičnim prehladom. Kašlja sprva ni bilo, ko se je po 4. dneh pojavil, pa se ga 2 tedna že nikakor ne znebim. Ob tem imam tudi močno zabasane sinuse, iz katerih vsak dan izpiham rumeno sluz. Tudi izkašljam zelene kepe. Zdravnik me je poslal k pulmologu, ki mi je napravil test s spirometrom. Pokazal je astmo. Zanima me, ali je možno, da je rezultat tak, zato ker sem morda prebolevala dolgotrajno virozo ali bi moral biti test za astmo kljub bolezni negativen? Zdravnik mi je predpisal Sumamed ter Foster 2×1 vpih na dan. Včeraj večer sem prvič uporabila Foster, danes zjutraj drugič. Zdi se mi, da se po uporabi zdravila počutim veliko slabše. Prej sem normalno delala, imela polno energije, zdaj pa me obliva slabost, komaj hodim, pa še kašljam drugače – kar neka sluz se mi meša. Zdaj me je pa zares strah, saj sem 3 leta nazaj prebolela pljučnico s plevralnim izlivom in si res ne želim še enkrat skozi vse to. Hvala za pomoč! Lep dan želim.

New Report

Close