Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepivo proti novi gripi

cepivo proti novi gripi

Spoštovani,

sem zagovornica ceplenja. Kar me skrbi v cepivu proti novi gripi sta adjuvans in konzervans, ki sta skvalen in tiomersal. Glede visoke količine skvalena in glede konzervansa, ki temelji na živem srebru se lahko opravičeno vprašamo, če je cepivo res primerno še zlasti za otroke? Sprašujem se tudi, kako to, da se strokovnjaki na ministrstvu niso odločili za kakšno boljšo izbiro.

Zanima me vaše mnenje. Ali s tem cepivom priporočate cepljenje za otroke?

hvala za odgovor.

Spooštovani,

več o tiomersalu v cepivih lahko najdete na spletni strani IVZ: ustavimo gripo:
http://ustavimo-gripo.si/index.php/pogosta_vprasanja/prikaz/cat/o_cepljenju/#link327

in tiomersal v cepivih na splošno:
http://www.ivz.si/index.php?akcija=novica&n=1283.

Tiomersal uporabljajo v cepivih od 1930 leta dalje; gre za majhne koncentracije: večina reakcij po cepljenju je lokalnih.
Večji problem predstavlja uživanje hrane, ki vsebuje težke kovine (živo srebro), življenje v onesnaženem okolju, kot pa enkraten vnos s cepljenjem.

Slovenija se ravna po odločbi Evropske agencije za zdravila EMEA, ki je odobrila uporabo cepiva tudi za otroke.

Lep pozdrav,
Eva

Eva Grilc

Spoštovani,
res je, Tiomersal se je začel uporabljati v cepivih leta 1930 in že po desetletju imamo prve zapise – študije o pojavu nove bolezni med otroci. Imenovali so jo avtizem, saj naj bi ime ponazarjalo introvertnost, zaprtost otroka, ki deluje, kot da ga zunanji svet ne zanima, kot da so zunanji dražljaji za njega moteči. Praviloma so imeli ti otroci tudi hude težave s komunikacijo, mnogi med njimi se nikoli niso naučili govoriti.

Kdor vsaj nekoliko pozna zdravstvene težave, ki jih povzroča živo srebro (v Tiomersalu ga je 49%), mora priznati, da so simptomi avtizma zelo podobni simptomom, ki so posledica toksičnega delovanja živega srebra, ki je ena izmed najbolj strupenih substanc na svetu. V medicinski literaturi je lepo opisan primer profesorice iz ZDA – v laboratoriju ji je samo nekaj kapljic dimetil-živega srebra padlo na rokavico iz lateksa, ki jo je imela na roki. Obrisala se je, umila, rokavice odvrgla in na vse skupaj pozabila. Po nekaj mesecih pa so se začeli problemi – čez čas tudi govoriti ni več mogla in kljub vsej pomoči največjih svetovnih strokovnjakov za živo srebro je po 6 mesecih od zastrupitve umrla. (Nierenberg s sod. – Delayed cerebellar disease and death after accidental exposure to dimethylmercury, NEJM/1998)

Res je, živemu srebru smo izpostavljeni tudi iz drugih virov, vendar pa nekajmesečni dojenčki ne jedo tunine, niti še nimajo amalgamskih zalivk v ustih. Lahko so bili izpostavljeni že v materinem telesu in kasneje med dojenjem, dejstvo pa je, da je lahko tudi cepivo problem. Po nekaterih normativih za varen dnevni vnos (obremenitev) bi morala oseba, ki se cepi s cepivom, v katerem je 25 mcg Tiomersala, tehtati preko 100 kg.

Toksikologi vedo, da je Tiomersal zelo močan strup in vsi ga ne prenašamo enako dobro. Tudi pri alkoholu je enako: nekdo spije kozarček in je fuč, drug pa si še po nekaj litrih upa za volan… Tudi penicilin je lahko nekomu bližnjica do zdravja, drugemu pa je bližnjica v smrt…

In potem nam strokovnjaki svetujejo: “Cepivo je varno, razen za tiste, ki so alergični na kakšno od sestavin cepiva.” Kako pa naj nosečnica sploh ve, če je njen še nerojen otrok alergičen ???

In koristi naj bi odtehtale tveganje… Ali res? Incidenca avtizma strmo narašča – med populacijo otrok, ki so bili rojeni 1996 v ZDA je že prebila magično mejo 1 % . Je pa še precej drugih bolezni, ki jim incidenca v zadnjih desetletjih skokovito narašča in ob tako izboljšanih življenskih razmerah, ob tako dodelanem sistemu zdravstva in preventive je pravi absurd, če nekateri zdravstveni strokovnjaki ugotavljajo, da svet še ni videl tako bolanih generacij otrok.

Lep pozdrav, Danilo

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, avtizem je bolezen, ki je stara toliko let, kot je staro človeštvo. Tudi slučajno ni res, da se je avtizem začel pojavljati po uvedbi tiomersala, oz. cepljenj. Res pa je, da se je v zadnjih desetletjih izjemno izjemno izboljšala diagnostika avtizma, da se intenzivno iščejo in prepoznavajo napovedni znaki že pri zelo majhnih dojenčkih, da se razvijajo različne oblike pomoči, oz. terašoje in še in še. Mnoge prej nerazvrščene motnje pozornosti in koncentracije danes poimenujemo. Posledica vsega navedenega je bistveno boljše zaznavanje in prepoznavanje avtizma in zato izgleda, da ga je bistveno več.
Nobena študija ni potrdila vzročne povezave med tiomersalom in avtizmom.
Konc. tiomersala v cepivu, ki vsebuje element živo srebro, je daleč daleč nižja, da bi Hg doseglo (ali celo preseglo) dnevni dovoljeni vnos Hg pri človeku.
Ker se bodo podobna tolmačenja in vprašanja še pogosto znašla na forumu, pripenjam stran IVZ:
http://ustavimo-gripo.si/index.php/pogosta_vprasanja/prikaz/cat/o_cepljenju/

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav!

Mene pa zanima če ste že cepili proti novi gripi, in kakšni so bili do sedaj stranski učinki pri vas! Ali boste cepili proti novi gripi tudi svoje otroke?

hvala

Do sedaj (letos) smo se jaz in otroci cepili proti sezonski gripi. Proti novi se še nisem cepila, ker sem na porodniškem dopustu in se bom v naslednji rundi. 2 moja otroka sta novo gripo že prebolela, eno bomo cepili, eden je pa še premajhen (8 tednov)

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

če smem še enkrat komentirati svoje vprašanje in mnenje. Ne bi rada vnašala dodatne zmede. Konzervans tiomersal je dodan res v majhnih količinah. Bolj se je moje vprašanje nanašalo na adjuvans skvalen, ki ga je kar 11 mg v enem odmerku. V cepivu proti sezonski gripi ga ni. Vsekakor jaz ne bi razmišljala o smiselnosti ceplenja kroničnih bolnikov in odraslih. Vendar pa nisem v to prepričana za otroke. Res je, da so stranski učinki ponavadi blagi in so zaradi prisotnih mrtvih delov virusov, vendar pa ne vemo kakšni so lahko učinki skvalena, ki pa se lahko pokažejo šele čez daljši čas. Po eni strani si moramo priznati, da smo do neke mere poskusni zajčki. Res pa je, da naši strokovnjaki lahko razmišljate tudi s svojo glavo in ne sledimo vedno le priporočilom EMEA-e, ki bo vedno gledela le koristi in tveganje na celotni populaciji.

hvala za vaše odgovore.

Spoštovani, mnoga cepiva proti sezonski gripi, ki so “boljša”, oz. bolj imunogena (a tudi mnogo dražja) vsebujejo skvalen okoli 10mg/odmerek. Namenjena so populaciji, pri kateri si še posebej želimo izzvati imunski odgovor (oz. ga težje izzovemo z neadjuvantnimi cepivi). S cepivom proti sezonski gripi, ki vsebuje skvalen, obstajajo že več kot 10-letne izkušnje, tudi na otrocih in dojenčkih. O skvalenu, njegovi uporabi v cepivih, zlasti v sezonskem cepivu Fluad, je zbrano na spletni strani WHO:
http://www.who.int/vaccine_safety/topics/adjuvants/squalene/questions_and_answers/en/.
V Sloveniji smo že pred pojavom nove pandemske gripe preučevali možnost nabave adjuvantnega cepiva proti sezonski gripi za najbolj ogrožene skupine, a do odločitve še ni prišlo.Kot rečeno, so adjuvantna cepiva že v osnovi bistveno dražja.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana,

napisala ste, da sta dva vaša otroka prebolela novo gripo. Vi in preostali člani družine pa se je niste nalezli? Saj to je vendar kar spodbudna informacija, če seveda pravilno sklepam iz tega, da ni nova gripa nalezljiva nič bolj kot sezonska?

Pa še to, ker po internetu krožijo zares že skoraj “znanstevno fanatstične” teorije o tem, kako se bo z novim cepivom reduciralo svetovno prebivalstvo in po novem tudi, da je živ virus v cepivu….- vemo že, da se vse kar se prebere res ne sme verjeti ampak ali moramo potem z rezervo jemati tudi tisto kar so napisali EMEA in kar nas na splošno želi prepričati zdravstvena stroka?

Jaz se vam za komentar na oba moja razmišljanja lepo zahvaljujem.
LP
Ursa

Spoštovani, s prvo v času kužnosti praktično nismo imeli stika. Sin je uro po postavitvi diagnoze “gripa” (tu ni pomembno, kakšne vrste gripa bi bila) začel prejemati Tamiflu v terapevtskem odmerku, midva z možem pa profilaktično (doma imamo namreč 8-tedenskega dojenčka).. S sestrama v času kužnosti ni imel stika, saj sta bili odsotni. Proti novi gripi se bom cepila jutri, mož pa na KC prihodnji teden.
Ne vem, kaj bi lahko ali pa morala storiti zdravstvena stroka, ali pa kdorkoli drug, da bi preprečil strahovite internetne neumnosti, od teorij zarote, pa do redukcije svetovnega prebivalstva. Vrsto let sem imela priliko pregledovati do filigranske natančnosti izdelane protokole proizvodnje cepiv, z vsemi zapisi, kontrolami, certifikati.
Virus gripe se je pač spremenil, kot se je že večkrat doslej in kot se bo tudi v prihodnosti. Vedno, kadar se to zgodi v taki obliki in na tak način, ljudje množično zbolevajo in bolj kot zbolevajo, večja je verjetnost, da jih bo več zbolelo s težjo klinično sliko in več tudi umrlo. Pri obvladovanju si pač pomagamo na več načinov, eden izmed ukrepov je tudi cepljenje.
Internetnih trač ne morem primerjati z EMEO, oz. stališči zdr.sistema. Za EMEO in zdr. sistemom stojijo študije, protokoli, testi, in konec koncev ljudje z imeni, priimki in podpisi; za internetnimi tračami pa – kdo že??? S kakšnimi dokazi??

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Vse se strinjam z vami, razen v tem koliko je pravzaprav cepivo za novo gripo bilo testirano. Na nosečnicah pa itak ni bilo testirano. Sama sem 20 tedenov noseča in se mi zdi smiselno, da če bi se cepila bi se proti obema, ker kaj si sploh naredil če se samo proti eni?
Vendar me je toliko cepiva strah, sploh novega, ki ni bil testiran na nosečnicah.

V informacijo naj vam povem, da je moja ginekologinja odsvetovala cepljenje, prav tako ginekologinja od sodelavke, ki je tudi v cca 20 tednu nosečnosti, prav tako naš pediater (sin star 14 mesecev) in nenazadnje tudi moj splošni zdravnik.
Ali me potem razumete, da enostavno ne vem, ne vem kaj storiti, če pa tisti zdravniki, ki skrbijo za nas cepljenje odsvetujejo.
Celo pravijo, da nimajo nobenih izkušenj s tem, da bi se nosečnice množično cepile proti sezonski gripi tako na vsako letni ravni.

Jaz ne vem več…. 🙁

LP
Urša

Spoštovani, ne vem, kaj si pravzaprav predstavljate pod “testiranje”. Že zdavnaj in večkrat so bile preskušene sestavine, vključene v cepivo, jasno pa še ni (bila) preskušena učinkovitost, oz. imunogenost nove sestave – z novimi vključenimi antigeni. Ker smo pri nosečnicah vedno izjemno restriktivni pri dajanju zdravil, se v običajnih pogojih izogibamo zdravil, za katere v naprej ne vemo, koliko so učinkovite. V primeru cepljenja proti novi gripi pa ne moremo čakati na populacijske rezultate učinkovitosti z velikim intervalom zauoanja, saj je povzročitelj tukaj tu in sedaj. Razmere in obolevanje ob pandemiji gripi so dejansko drugačne kot ob navadni sezonski gripi, saj nenadoma zboli ogromno ljudi, ki naenkrat izločajo ogromno povzročiteljev (in to ne samo virusov gripe); zaradi bolezni pa so kasneje tudi bolj dovzetni za druge okužbe.
Nosečnice so ogrožena skupina, saj imajo pospešene presnovne procese, naraščan jim teža, bolj sta obremenjena krvožilni in dihalni sistem, …, Vse našteto bi bilo ob hudi gripi še bolj obremenjeno, s tem pa bi se povečalo tveganje za zdravje matere in ploda.
Slabega znanja zdravstvenih delavcev o cepljenju, zlasti pa imunskih procesih, ne morem komentirati. Je pa zelo zaskrbljujoče, da ima splošna populacija tudi danes včasih celo več znanja o cepljenju, kot jo imajo nekateri zdravstveni delavci.
Kar se cepljenja proti gripi tiče, Slovenija že vsa leta dosega bistveno nižje deleže precepljenosti populacije kot večina Evropskih držav. Morda je to tudi povezano z dejstvom, da imamo v Sloveniji obvezno cepljenje proti mnogim drugim povzročiteljem, na račun “obveznosti”, pa je znanje o cepljenjih, zlasti pa promocija cepljenj celo manjše, kot bi morala biti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Prebrala sem si še spletno stran ustavimo gripo.
Kjer piše, da se nosečnice lahko cepijo vendar naj se prej posvetujejo s svojim zdravnikom.
Da naj se vsak posvetuje s svojim zdravnikom je tudi odgovor na vprašanja o tem, če se pojavijo stranski učinski itd…..

Tole podajam kot kometar v zvezi z zelo nasprotujočimi si mnenji na splošno:
očitno je najbolje potem upoštevati svojega izbranega zdravnika (moj/a cepljenje odsvetuje), ker zakaj sem si ga drugače sploh izbrala, če mu ne zaupam.

Pa samo še ena stvar, nihče mi ne odgovori na vprašanje kaj vejo Švicarji več ali manj od Slovenskih strokovnjakov, da so cepljenje prav za nosečnice in male otroke prepovedali?

LP in hvala, ker sem vam da ukvarjat z vsemi nami 🙂
Ursa

Jah, saj drugače pravzaprav ne more pisati, kot da se prej posvetujete s svojim zdravnikom (pri čemer pa si upam trditi, da IVZ tudi slučajno vendatr ni računal na tako slabo znanje zdravstvenih delavcev o cepljenju). Glejte, vaš zdravnik naj bi poznal vašo morebitno preobčutljivost, pa morebitne zaplete ob predhodnih cepljenjih, pa morebitne reakcije v zvezi z jemanjem z zdravili, pa vaša zdravstvena tveganja na-sploh. Cepljenje je zdravstvena storitev in zatorej vedno vezana na zdravnika. Le ta mora tudi poročati o težjih stranskih pojavih po jemanju zdravil (torej tudi cepiv).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Noseča sem 25t in doma imam 19-mesečno hčerkico. Torej si najbrž predstavljate, da me vsa poplava informacij (ali pomanjkanje le-teh) o cepljenjih malce bega.

Vas lahko prosim, da (četudi na kratko) pokomentirate spodnja dva članka. Bolj kot prebiram – gospod (doktor) ni na splošno proti cepljenjem, svari pa pred pomanjkanjem testiranj in učinkovitosti nasploh. Reference, ki jih navaja, delujejo resne, ampak tu kot laik ne morem dati ocene.

O cepljenju otrok (ena od točk v članku)
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/03/What-We-Have-Learned-About-the-Great-Swine-Flu-Pandemic.aspx

“It is interesting to note that babies this age respond poorly to either the seasonal flu vaccine or the H1N1 vaccine. One of the largest studies ever done, found that children below the age of 2 years received no protection at all from the seasonal flu vaccine.

The recently completed study on the effectiveness of the new H1N1 vaccine reported by the National Institute of Allergy and Infectious Disease found that 75% of small children below age 35 months received no protection from the H1N1 vaccine and that 65% of children between the ages of 3 years and 9 years received no protection from the vaccine.”

In za odrasle: (ena od točk v članku, ki se sicer nanaša na ingredients)

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/05/Swine-Flu-Vaccine-Ingredients.aspx

What that paragraph says, is that the vaccine only works in half, or less, of those individuals who attain the specified level of seroconversion after vaccination. The FDA defines seroconversion as achieving an antibody titer of 1:40.

This means that if a vaccine was 100 percent effective at achieving this level of seroconversion, it would protect up to 50 percent of the recipients of the vaccine.
But none of the vaccines are 100 percent effective at achieving seroconversion…..

***

Če torej, zaključim: OK, v člankih svari pred ajuvansi itd., ampak to tveganje nekako človek še sprejme, če se s tem izogne tveganju, da stakne novo gripo. Vendar, kot vidimo, pri majhnih otrocih cepivo v večini primerov tako ali tako ne zaščiti, pa tudi pri odraslih je zaščita vprašljiva. To pa najbrž kar pomembno dejstvo, ali ne?

Spoštovani, cepiva proti gripi (inaktivirana in brez adjuvansov) so na splošno (če ocenjujem npr. v primerjavi s cepivom proti hepatitisu A, klopnemu meningoencegalitisu, ipd.) slabše imunogena, pa še virus spada med antigensko manj stabilne. Res jem da so različne študije pokazale zelo različne rezultate učinkovitosti po cepljenju in tudi res je, da je učinkovitost najboljša pri cepljeni zdravi, odrasli populaciji in slabša pri imunsko manj spobnih (starejših s kroničnimi boleznimi, majhnih otrocih). Ravno zato se v bolj imunogena cepiva že vrsto let dodajajo adjuvansi in razvijajo živa nazalna (nosna) cepiva proti gripi, ki so bistveno bolj imunogena, a tudi z več neželenimi pojavi.
Pričakovati, da po cepljenju proti sezonski in pandemski gripi ne bomo zboleli v nobenem primeru, je, na žalost, utopija. Vendar pa s cepljenjem proti obema vendarle povečamo možnost, da res ne bomo zboleli, oz. če bomo, da bo bolezen potekala v bistveno milejši obliki in krajši čas. Več, kot jih je (oz. bo ) okoli nas precepljenih, večja bo (je) možnost, da virus sploh ne bo mogel do nas in manjša je možnost, da se bo virus antigensko spreminjal. V vašem primeru bi zaradi navedenega poskrbela za cepljenje vas in družinskih članov proti obema gripama (pri nas smo zaradi 2-mesečnika prav tako izvedli iste ukrepe), prav gotovo pa ne nikakor ne smete pozabiti na poostritev higienskih ukrepov, s katerimi stalno preprečujete prenos kapljičnih okužb (pogosto imivanje rok, stalnozračenje, higiena kašlja, preoblačenje otroka, ko pride iz vrtca, higiena nosu, ipd.). Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Nina, hvala za odgovor!

ker se mi odločitev za cepljenje še vedno zdi zelo težka, bi prosila še za nekaj pojasnil. Prebiram namreč vaš forum, sledim tudi informacijam od drugje, pri tem zamahnem, kadar naletim na bombastične teorije zarote, ampak se poskušam seznaniti zgolj s preverjenimi dejstvi… In tu -žal – naletim na zelo drugačna dejstva – ki pa jih (do sedaj) tudi vi ne uspete z zaupanjem razrešiti.

1) Adjuvansi v cepivu.

Skvalen, ki se zdi meni najproblematičnejša snov, naj bi se po vaših besedah dodajala tudi drugim cepivom proti gripi, npr. Fluad. Kot razumem, pa s tem cepivom pri nas niso še cepili in sploh je bilo to cepivo namenjeno starejšim, ne pa otrokom in nosečnicam. Brez zamere, ampak tole mi deluje kot malce izogibanja direktnemu odgovoru (če je stvar drugačna, bi bila vesela podatkov o stranskih učinkih tega cepiva pri otrocih in nosečnicah – če je cepivo v uporabi že 10 let, potem je lahko celo na voljo podatek o kakšnih bolj dolgoročnih učinkih, ali ne?).

Na vas se obračam, ker želim odgovor stroke in ne odgovora, zrežiranega s strani farmacevtskih podjetij. Ne jemljite tega osebno, pač, vrtam v vas, da bi prišla do čimbolj resničnih odgovorov. Sami pravite, da je to področje, na katerega se spoznate in kjer ste suvereni.

Omenjenega adjuvansa me je strah, ker ne vem, kako vpliva na plod (kot rečeno, noseča sem 25t), niti ne, kako vpliva na majhne otroke (19 mesecev).

[list]
[*] V Švici, kot rečeno, Pandemrix ni dovoljen za uporabo pri nosečnicah in majhnih otrocih.
[*] V Nemčiji (German Medical Association’s drug commission, German College of General Practitioners and Family Physicians, German Medical Association, posamezni zdravniki, …)svarijo nosečnice in majhne otroke pred cepljenjem s Pandermix-om. Cepivo naj ne bi bilo dovolj raziskano za uporabo pri le-teh.
[*] V Kanadi bodo nabavili novo cepivo za nosečnice in otroke, ki ne bo vsebovalo adjuvansov.
[*] V ZDA tolažijo svoje državljane, da njihova cepiva ne vsebujejo spornih adjuvansov.
[*] potem so tu še posamezniki in organizacije, ki svarijo pred uporabo tega cepiva in tega ni malo….[/list]

So resnično vsi ti zdravniki v zmoti in je cepivo dovolj raziskano? Ali pač pošiljamo nosečnice in otroke na cepljenje, ker pač nimamo drugega (boljšega) cepiva in boljše alternative? Zakaj za te skupine Slovenija ne kupi ne-adjuvantnega cepiva? Po vaših besedah bi bilo celo cenejše? In po vsem, kar preberem, najboljša rešitev. V čem je torej problem?

2) Stranski učinki (pa poglejmo kratkoročne).

Vsi želimo izvrtati, kakšni so dolgoročni stranski učinki. Ko vprašamo po stranskih učinkih, pa od stroke dobivamo informacije o boleči rami in oteklini. Kot da je to res vse? Torej smo se nekako že sprijaznili, da stroka dolgoročnih stranskih učinkov ne pozna dovolj. Cepivo je navsezadnje novo. Razumem.

Bi bila pa vesela informacij iz tujine, kjer cepijo kakšen mesec dlje, kakšni so do danes zabeleženi starnski učinki s Pandemrixom. Vsaj na Švedskem so baje cepijli že 1 Mio ljudi, najbrž v UK še več… Skrbijo me informacije, ki se pretakajo po internetu, o zapletih pri nekaterih nosečnicah, ki so se cepile (v glavnem krvavitve, odtekanje plodovnice, nekje se je končalo tudi s splavom)… Tovrstna statistika bi vam – kot stroki – verjetno morala biti dostopna? Veselilo bi me, če bi nam vsem torej postregli z nekaj konkretnimi informacijami, na osnovi katerih bi si potem lahko ustvarili informirano mnenje. Novinarsko pretiravanje je po mojem mnenju ravno posledica slabega informiranja javnosti z vaše strani.

Hvala!

Spoštovani, verjetno veste, da se svalen kot substanca sintetizira tudi v človeškem telesu (v jetrih). Delovanje skvalena v nizkih konc. in cepiv z adjuvantov s skvalenom je bilo testirano tudi na novorojencih in dojenčkih in ni povzročalo škodljivih vplivov, oz. so bili varnostni profili primerljivi. Cepiva Fluad v Sloveniji nismo uporabljali predvsem zaradi cene (je bistveno dražje od “split” cepiv proti gripi, ki jih v Sloveniji uporabljamo za cepljenje proti sezonski gripi), zaradi večje imunogenosti pa se je navedeno cepivo uporabljalo pri kroničnih bolnikih, tako starejših, kot otrocih. Podatki in izjave o skvalenu in Fluadu so celo objavljeni na spletni strani Svetovne zdravstvene organizacije.
http://www.who.int/vaccine_safety/topics/adjuvants/squalene/questions_and_answers/en/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12899571?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=3
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11840080?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=4
Dolgoročnih stransih pojavov po Fluadu, ki bi kakorkoli odstopali, niso opazili. Študija o varnosti Fluada pri otrocih je bila prav tako publicirana.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19840662?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=3

Ne vem, kako si predstavljate naročanje cepiva, ki ga sploh še ni, oz. ga v fazi naročanja , ni bilo, v naprej? To, da je Slovenija cepivo proti pandemski gripi sploh LAHKO naročila, ko ga sploh še ni bilo, je bila prednost. In par odmerkov tega in par odmerkov onega cepiva (zakaterega v naprej predvidevamo, da bo manj imunogeno), žal, ne gre.
In v fazi naročanja se je kot najprimernejše kazalo cepivo, ki ga imamo. Velika prednost adjuvantnih cepiv je večja imunogenost (boljša tvorba protiteles), kar si pri spremenjenem tipu virusa še kako želimo, so pa lokalno nekoliko bolj reaktogena in predvsem-dražja. Antigeni gripe so relativno slabo imunogeni in je zato večina “neojačanih, oz. neadjuvantnih” cepiv proti gripi slabše imunogenih. Žal.

Farmaovigilančne informacije o težkih stranskih pojavih se, seveda, vedno pretakajo, saj jih zahteva tudi EU zakonodaja, slovenska zakonodaja. Pa vendar: nismo prejeli nikakršnega obvestila o težih stranskih pojavih pri cepljenih nosečnicah.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani. Na eni strani poslušam koliko ljudi je že umrlo, na drugi pa strani pa da sploh ni tako nevarna in so jo mnogi preboleli. In sedaj ne vem kako se odločiti – je cepljenje nujno pomembno oz. zagotavlja da se potem ne nalezemo nove gripe? Stare gripe me ne skrbi saj jo imam redko in vedno prebolim normalno. Torej je nova smrtno nevarna??????

Vedno, ko se pojavi nov tip gripe, oboli več ljudi in jih več tudi umre. Na žalost na začetku pandemije ne moremo vedeti, za koga bo bolezen usodna. Po dosedanjem poteku nove gripe se ot bolj ogroženi kažejo mali otroci, kronični bolniki, nosečnice, vendar vidimo tudi komplikacije pri predhodno povsem zdravih odraslih. Načeloma pa med nevarnostjo sezonske in nove gripe trenutno ni bistvenih razlik.
Za večino nova gripa trenutno ni smrtno nevarna, bolj nevarna je za navedene ogrožene skupine in nekatere zdrave odrasle z določenimi imunskimi značilnostmi (za katere pa v naprej ne zaenkrat še ne vemo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close