Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Vročinski krč

Vročinski krč

Lep večer

Moja hčerkica (17m) je danes v roku treh tednov dobila že drugi vročinski krč. Pri prvem je pomodrela, bruhala, bila neodzivna in telo je bilo v krču. Danes je bil krč lažji, saj ni pomodrela, telo je bilo v krču samo na začetku, trajal je dobro minuto. Se mi pa poraja v glavi kako identičen je bil čas pred krčem. Obakrat popoldan dobila vročino, a do krča prišlo zvečer in sicer obakrat ko sem jo položila v posteljo in ji dala mleko ( toplo) . Po parih požirkih jo je obakrat za kratek čas streslo in šele po parih sekundah za tem prišlo do krča. Najbrž sem naredila napako ker sem ji dala toplo mleko, to je naša večerna rutina in niti pomislila nisem, da bi zaradi tega lahko bilo kaj narobe. Sedaj si razlagam da seveda da je neumno dat otroku z vročino še toplo mleko. Pa me zanima, ker je obakrat dobila krč pri pitju mleka ali ima toplo mleko kako povezavo s tem. Mislim na to, da topla tekočina pri vročini še samo spodbudi vročino. Nevem mogoče iščem razloge zakaj ima krče in kaj delam narobe in poskušam najti vzrok. Ampak je res preveč identičen potek pred krčem. Ma ali nima kakšne veze ji pri naslednji vročini sigurnor ne dam več toplega mleka za pit :))

Po trenutnem znanju vročinski krč nastane zaradi nezrelosti inhibitornih mehanizmov v možganih, obstaja tudi družinska nagnjenost. Vročinski krč nastane v 90% pri prvem dvigu vročine v neki bolezni, običajno pri nižjih temperaturah (pod 38). Z mlekom nima povezave.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav.

Naj povem, da ima hčerka od včeraj popoldan visoko vročino nad 39C. Zbijamo ji jo z voltarenu, paracetamolu in z mlačno kopeljo. Vročina za kratek čas pade potem pa ponovno naraste tudi do 40. Se mi zdi, da ji samo volateren zbije vročino za nekaj časa. Kot sem že prej povedala je imela blagi vročinski krč.In sedaj sem skoz v strahu zaradi visoke vročine, da se krč ponovi. Ali mislite, da smo že iz nevarnosti za vročinski krč? Sumim na šesto otroško bolezen, ker ima samo visoko vročino, nos je čisto malo zadelan. Ponavadi pri virozah dobi vročino ampak še isti dan pade in se ne ponovi več. Vnetje ušesa nima, ker smo se pravkar pozdravili, smo bili pregledani. Ali mislite da bi bil potreben pregled ali naj počakamo do ponedeljka. Mogoče še tole, ko je vročina visoka ni razpoložena.

Najlepša hvala

nova
Uredništvo priporoča

Rada bi še povedala da je hčerkica dobila drisko. Vročina ostaja visoka oz. smo jo popoldan zbili z voltarenu, ker je bila 40C in nič drugega ni pomagalo. Kaj predlagate.

Vročinski krč statistično nastane pri prvem dvigu vročine in potem ne več, če gre za enostavne vročinske krče. Torej lahko sklepamo in upamo, da ima otrok enostavne krče, v tem primeru krča ne bo več dobila.
Driska ni običajen pojav pri šesti infekcijski bolezni, dobro naj pije in počakajte razvoj dogodkov. Če se vam na splošno zdi otrok slab, tudi ko vročina pade, pojdite jutri na pregled.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor.

Vročino ima skoz 40 oz. 39. Ko ji pade vročina je kot ozdravljena. Ampak kar hitro pride nazaj. Sedaj spi in sem ji dala na čelo obkladek ter na noge krompirjeve obkladke. Nevem več kaj lahko storim. Včeraj je bil krč enostaven in od takrat ji je vročina že 5x padla in prišla nazaj. Ponoči je imela mrzlico pa se krč ni pojavil. Jaz srčno upam, da ga ne dobi. V tolažbo mi je to, da je že skoz vročična in se je telo mogoče že navadilo na vročino. Moja laična razlaga. Me pa seveda tako skrbi, da bom še jaz pomoje zbolela. Torej mislite, da so možnosti male? In s čim še lahko zbijam vročino….Paracetamol ne pomaga prav tako ne tudi ostala naravna sredstva.

Toja, preberite še enkrat moje odgovore. Vročinski krč se pojavi pri prvem dvigu vročine v bolezni v 90% (vedno se pojavi pri prvem dvigu, pri kompleksnih krčih pa lahko v isti bolezni še večkrat, ampak pri prvem pa zagotovo) in nobene zveze nima navajenost telesa na vročino, ker gre za nezrelost nevroloških povezav.
Vročino zbijajte s Paracetamolom na 5-6 ur, otroka pa ohlajajte, ko je vroč, v kopeli in ne s poaganjem obkladkov ali krompirja. Če imate Voltaren, ga občasno lahko uproabite. Otrok naj veliko pije in to hladne pijače. Če bo še vročina, morate na pregled najkasneje v ponedeljek.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dober večer. Že spet se oglašam z vprašanjem.

Hčerka ima še kar vročino, do ponovnega krča ni prišlo. Sem pa opazila malo prej, da je hčerka malo zahripana. Čisto možno je, da sva jo nenamerno prehladila, ko sva se ji trudila zbiti vročino. Me pa zanima, glede na to, da se naj krč nebi pojavil pri eni virozi večkrat in glede na to da je mala zahripana in lahko da gre za novo stvar me zanima ali so sedaj možnosti za vročinski krč spet večje? Juter gremo k zdravniku, saj je drugače njeno počutje ok, razen ko ima res visoko vročino 39 in več

Otrok preboleva eno virozo od prvega pojava vročine dalje in hripavost je del prehladne viroze. Jutri bo pregled pri zdravniku primeren.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav

Naj vam povem, da ji je v nedeljo zvečer po paracetamolu vročina padla, ki se ni več vrnila. Imeli naj bi virozo.

Me pa zanima, doma imamo ameriški slamnik ali ji lahko skuham čaj iz njega oz. na kakšen druga način dati?

Hvala Tanč za ta odgovor in za vse nazaj

Ker ne gre za zdravilo, pač pa zelišče, se pozanimajte v lekarni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Naš mali je imel vročinski krč pri 10 mesecih, bil je brez zavesti 5 min. Na infekcijski smo dobili navodila, da pri povišani telesni temperaturi ponujamo otroku hladne napitke in nikakor toplih saj le povečujejo notranjo telesno temperaturo, “termostat” za potenje pa ponavadi takrat ne deluje.
Prav tako bi rada povedala, da je pri nas vročinski krč nastopil po tem, ko je temperatura trajala že 3 dni. Nekaj malega sem sigurno doprinesla k krču tudi sama, saj mu nisem zbijala temperature in še preveč je bil oblečen za svojo temperaturo.
Sedaj je star 19 mesecev in nasrečo se krči do zdaj niso ponovili, je pa res, da trepetam ob vsaki povišani vročini.

Vročinski krč 3. dan vročine je zelo nenavaden in spada med tistih 5%, ki ne nastanejo pri prvem dvigu vročine.
Starši sicer zelo malo vedo o vročini, njenem namenu in mehanizmu, kljub res veliki količini strokovnih informacij, ki so na voljo.
Vropčina je obrambni znak telesa. Škodljiva je le v primeru, da ima otrok vročinske krče. Vročinski krč v več kot 90% nastane pri prvem dvigu vročine in samo 1x v poteku boezni (to so navadni vročinski krči).
Ko vročina narašča, otroka trese, ima ledeno mrzle roke in noge. Takrat ga ne ohlajamo, ker ga zebe. Lahko mu že damo svečko, če je vročina že nad 38,5, drugega pa ne. Ker ga zebe, mu prija, da je pokrit. Takoj, ko ima vroče nogice in rokice, začnemo ohlajati v kopeli in nuditi mrzle pijače, predvsem pa ga ne ovijamo v kovtre, deke, bunde, saj mu s tem toploto akumuliramo in povzročamo pregretje. Otrok se dobesedno kuha. Ko je ves vroč, ga odkrijemo, slečemo, lahko je tudi nag, samo da odvede čimveč toplote.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ali med tem, ko otroku raste vročina ne more priti, do vročinskega krča? Na zadnje, ko se je mojemu otrkoku tako dvigovala temperatura, da ga je treslo od mraza, sem ga ohlajala, saj je imel temperaturo že skoraj 40 zunaj pa je bilo prav tako zelo vroče (poleti). Jasno mi je bilo, da ga zebe, ampak druge rešitve nisem našla, saj smo bili v čakalnici zd na hrvaškem, svečk pa tudi nisem imela pri roki.

Vročinski krč vedno nastane samo in izključno med rastjo vročine. Navodila za ohlajanje otroka, ki je že imel vročinski krč, se malce razlikujejo od navodil, ki so jih deležni zdravi otroci. Otroku, ki je že imel vročinski krč, znižujemo vročino takoj, tudi še preden doseže 238°C (največ krčev se pojavi pri temperaturi okoli 38 in ne pri 40, kot se zmotno misli). Sicer pa sedaj veste: brez svečk nikamor.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dover večer.

Med tem ko sem ležala zraven hčerkice, da je le-ta zaspala, sem se poglobila v razmišljanje. Ker nas prihodnji teden čaka cepljenje pri katerem je možen stranski učinek povišana temperatura in pri nas pa to pomeni tudi možnost ponovitve vročinskega krča me zanima par stvari.

Glede na to, da smo imeli dva vročinska krča zapored pri dveh različnih virozah ( v roku 3 tednov) me zanima ali se možnost za ponoven v.k. s tem poveča? Ali lahko pričakujem krč pri vsaki povišani temperaturi? Ali so možnosti ponovitve vročinskega krča pri nas večje kot je sploh možnost,da dobiš vročinski krč?

Vsepovsod berem, da se pojavi pri prvem dvigu temperature.Naj povem, da se je naši obakrat pojavil po drugem dvigu in sicer, ko je imela vročino 40 vsaj nekaj časa( približno pol ure, saj šele po tem času tableta za znižanje temp. prime Prej ne.

Naj povem, da sem hčerkico prestavila v vrtec, kjer delam prav zaradi vročinskih krčev, tako da če bo prišlo do krča bom lahko kar sama pomagala. Sem zelo vesela za to možnost. Sedaj pa vprašanje. Ali lahko jaz doma voltaren prerežem na pol in zapakiram v folijo, ter kar polovičke nesem v vrtec, se lahko zaradi tega pokvarijo?

Pa še zadnje vprašanje: V vrtec bom odnesla tudi eno pakiranje stesolida. V navodilih, ki sem jih prebrala je tudi možnost, da če se krč ne neha po tem ko smo že dali stesolid, da lahko damo še polovičko. V kolikih primerih se zgodi da ena tubica ne pomaga? Kajti jaz bom imela doma in v vrtcu samo po eno pakiranje.

Hvala da si boste vzeli čas in odgovorili, res ste zlata vredni da nam takole pridno odgovarjate.

Kot ste tudi sami napisali, je otrok imel vročinske krče pri virozah. Sicer statistično, vendar se vročinski krč pojavi najpogosteje pri prvem dvigu vročine pri neki bolezni (najpogosteje viroze, saj je tudi 90% vseh bolezni v tem obdobju virusnih). Vročina pri cepljenju pa je izjemoma visoka, običajno je nekako do 38. Če bi po cepljenju videli, da je začela vročina naraščati, boste dali antipiretik. Preventivno pa ne, ker to zmanjšuje imunski odgovor po cepljenju.
V vrtcu (kjer vi delate), lahko shranite svečke in Stesolid v hladilniku. Bolje je, da so svečke originalno zapakirane in jih prerežete takrat, ko jih potrebujete. Vendar Voltaren doziramo 1 mg na kilogram, če je otrok v vrtcu, sklepam, da je težak vsaj 10 kg, kar pomeni, da bi lahko dobil tudi celo svečko.
Le izjemoma, v manj kot 1% primerov s Stesolidom krča ne prekinemo, takrat je zagootvo še nekaj v ozadju. Enostavne krče pa prekinemo s prvim Stesolidom skoraj vedno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep večer

Naša mala ima že kar čez 12kg :)) Navodila meni so bila da ji naj dam pol svečke. Ko ji prime je ziher okoli 4 ure miru brez vročine. Res pa je, da ji zagrabi šele po slabe pol ure. Če bi ji dala celega bi hitreje zagrabil? Ali nebi bilo premočno če ji zbijem vročino pri 38C z celo svečko?

Pa še mogoče to: Imamo mi velike možnosti, da nas krč obišče kar vsako virozo? Ali je še vedno velik možnosti, da jih pa le ne bomo imeli tako pogosto kot smo začeli? Oz. statistično gledano kakšne so sedaj možnosti za ponovitev po že dveh krčih, ki sta bila 3 teden v razmaku.

Sej vem, da konkretnega odg. ne morete dati, ampak jaz sedaj kar mislim, da jim ne moremo ubežati in da nas “pač” čakajo pri vsaki virozi. In to je za mene nekaj novega, rada bi vedela čim več na to temo in pa seveda nas čaka ponovno vrtec, kar že zdej malo vpliva na mene :))

Otroku, ki je imel vročinske krče, zbijamo vročino že pred sicer svetovano 38,5. In cela svečka je povsem primerna in priporočena, saj doziramo 1 mg na kilogram. Ne gre za premočno ali manj močno.
Pri okužbah z nekaterimi virusi so krči pogostejši (virus parainfluence, influence, pri šesti infekcijski bolezni), načeloma pa pri vsaki virozi.
Dva krča v tro tedenskih razmakih je kar pogosto, upajmo, da ste za letos končali:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav 🙂

Sem brala malo na temo ” vročinski krči ” in prišla do mojega pisanja in spraševanja o tej temi. Iz mojih postov je razbrat en veeeeeelik strah.:) Sedaj je od tega že dve leti in pol, hčerkica bo poleti stara 4 leta in naj povem, da je danes imela že 7 vročinski krč. Vsako leto upam, da jih ne bo več, da so minili pa mi vedno znova pokažejo svoje “zobe”. Malo sem se že navadila na njih ampak strah pred njimi je vedno prisoten. Naj povem da pride do njih pri hitrem naraščanju temp, takrat ko vročina doseže že kar čez 38. Ampak Tanč povejte mi prosim, a smo edini ki imamo toliko krčev za sabo, ta visoka številka lahko kaj pove? 6 krčev je bilo kratkih pod dvema minutoma, le eden je bil malo čuden, kjer sploh nisem vedla a je hčerkica že pri sebi al ne, tako da je trajal najbrž dlje časa, ki ga tudi 5mg (hčerka ima 21kg) ni prijel. Je bila premajhna doza?- Aja pa še malo se mi ga je vrnilo nazaj pri izvleku rektiole iz danke. Saj nevem kaj naj si mislim, takrat ko sem pisala prejšne poste si niti v sanjah nisem znala predstavljat, da bomo že pravi “veterani” kar se krčev tiče :))

New Report

Close