Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija na kravje mleko in dieta

Alergija na kravje mleko in dieta

Pozdravljeni!
Moja 2,5-letna hčerka ima že od rojstva alergijo na kravje mleko. Ves čas se držimo diete brez kravjega mleka in nima nobenih težav. Na vsake pol leta imamo testiranje. Izvidi prvega testiranja so pokazali specifični IgE na kravje mleko 3,48 kU/L (2. razred), pol leta kasneje so bili rezultati nekoliko boljši – 2,88 kU/L (2. razred). Danes (pol leta kasneje) pa smo dobili izvide 4,89 kU/L (3. razred). Pričakovali smo izboljšanje, pa so rezultati najslabši doslej. Klicala sem k alergologu, kjer mi je rekla, da so nihanja normalna in da ni razloga za skrb. Na tem mestu pa imam eno vprašanje za vas. Strogo se držimo diete brez kravjega mleka. Na dieti, ki smo jo dobili, pa so še mnoga druga prepovedana živila (npr. jagode, breskve, hruške, paprika, paradižnik, salame, svinjina …). Hčerka ta živila normalno uživa in nima po zaužitju nobenih težav. Izogibamo se izključno kravjemu mleku v vseh oblikah. Ali mislite, da bi se morali strogo držati diete in se kljub temu izogibati vseh prepovedanih živil in bi bili rezultati potem boljši? Ali je nihanje res normalno in je potreben samo čas, da se alergija izboljša oz. izgine (če sploh)? Lahko naredimo karkoli drugega?
Hvala za vse vaše nasvete!

sem že večkrat zasledila tu na forumu dietni list pri laergiji na km, ki med drugim določa še kje kupovat kruh kje meso itd. lej tega jaz nisem dobila, morda zato ker so prodajalci praktično iz Lj, mi pa nismo od tm. nam je bilo svetovano naslednje: prepovedana so živila na katera je alergija potrjena, živlia z katerimi iamte težave se priporoča da se izločijo oz. dajejo pazljivo, vse ostalo lahko je bp., vendar je potrebno opazovanje sploh pri splošno znanih alergenih.
zanimivo je, da je na dietnem listu ki ga omnjaš prepovedana svinjina, ob tem da gre za alergijo na Km in je verjetnost da odregairaš pri znani alergiji na kM tudi na goveje meso bistveno večja.

pri raznih salamah je potrebna pazljivost zaradi dodatkov/konzervansov in pa dejstav da je v nekaterih tudi kaj mlečnga (zato je pač potrebno pazljivo brat deklaracije).

mi imamo sicer dieto brez mleka in beljaka ter oreškov, vendar je to tudi potrjeno. eno poletje smo imeli prbleme tudi z paradižnikom, pa ga takrat tisto leto ni uživala v nobeni obliki, ne kupljenega ne domačega, pol je bilo o.k.

glede beljaka je pri ans bilo tako, d aje bil že 0, pol smo bili cepljeni za MMR (1 doza z zamudo 1,5leta) ob podpori Claritine sirupa in lahko smo uvajali beljak, vendra neuspešno. za nič na svetu ni hotela pojest nič kar je vsebovalo beljak (čistega beljaka itak da nismo smeli dat) in gremo na ponovno teste in beljak je znova zelo porasel. tako smo pol bili znova par let na dieti tudi brez beljaka, ko so potrdili znova razred 0, znova smo šli na cepljenje tokrat pod nazdorom, beljak pri naslednjem ko znova zrasel. lani so nam znova potrdili razred 0, vendar uspešnost uvajanja beljaka ni najboljša. pa so driske, pa neki čudni izpušaji, no sedaj vsja poje kaj vem eno palačinko ki e iz mase z celim jajcem, pri drugi pa že jamra d aji je slabo in neha jest. smo v čakanju novih izvidov, kaj bodo pokazali ne vem, zagotovo pa vem, a moj otrok tudi če mu kdaj dovolijo da je KM le tega v obliki napitka ne bo uživala ker enostavno ni navajena na okus.
pri KM sploh ne gledam vrednosti, dokler je prepovedno ga dajat.
so možna nihanja, tudi ko je že kao neg. izvid, je verjetnost da porase nazaj.

Tud mi smo bili na tej dieti kar lep čas. Živila, ki so na njej so ponavadi alergena, zato dajo gor vsa, če ap tvoji ne delajo težav, ne vem zakaj jih ne bi smela jesti. problem je včasih le pri navzkrižnih alergenih. torej, če si alergičen na eno stvar, je zagotovo, ad ti tudi druga dela težave oziroma lahko obe hrati povzročata težavo, sama po sebi pa ne.
V lekarnah pa tudi pri pediatrih imajo običajno neke brošurice o teh navzkrižnih alergenih. Sicer pa nihanja so pogosta in nobene garancije ni, da bo tudi, če je negativen izvid tako tudi ostalo. Oziroma še slabše, pri mojem ta malem testi sploh ne pokažejo alergije, tudi krvni izvid je negativen, pa ima vseeno reakcije na nekatere stvari. Alergologi pravijo, da je to možno in da edino, kar je zanesljivo, je opažanje staršev, ne glede na teste. Torej, če opaziš, da ji doleočene stvari povzročajo težave, druge pa ne, bi se jaz na tvojem mestu držala tega. Upam, da sem bila kaj v pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

tudi jaz se pridružujem mnenju jul in se strinjam da so vse naštete sestavine lahko le navskrižna reakcija in če nimaš problemov z določeno vrsto hrane ali sadjem potem naj ga otrok uživa brez problema…pazi samo na salame, kajti le poli salama ne vsebuje sledi mleka, vse ostale pa lahko kot sem jaz informirana vsebujejo mleko…enako je s hrenovkami, le bele hrenovke-npr.zdravo življenje ne vsebujejo mleka, vse ostale pa ga, pa čeprav na dekleraciji tega ni napisanega vedno!!
lp

Pri alergiji na KM je potrebno iz prehrane izločiti ne samo KM kot tako ampak tudi vse jogurte, maslo, margarine, Fruhtcwerge, itd. , alpsko smetano. Posebna pozornost je potrebna pri kupovanju tudi drugih živil, potrebno je prebrati drobni tisk, ker mlečne beljakovine vsebuje tudi hrana za katero si sploh ne bi mislili, da vsebuje kaj mlečnega. Vse paštete vsebujejo mlečne beljakovine, večino salam vsebuje mlečne beljakovine, tudi hrenovke, itd. Ne rabite seznama, samo čas in potrpljenje trgovcev. Če jaz želim karkoli kupiti, prosim za deklaracijo in preberem kaj je v izdelku. Ampak v večini mesnih izdelkov so beljakovine KM. Kar se tiče drugih živil, ki so na seznamu, je pa možnost, da se bo zgodila alergijska reakcija večja ni pa rečeno da bo do nje prišlo, zato ni druge kot da z njimi poskusite. Dobijo pa se seveda BIO izdelki, ki so narejeni brez jajc in mleka. Vitaquell margarina, Kodila paštete in izdelki iz soje in riža. LP

tudi nam so porasli izvidi IgE na kravje mleko iz 2,93 na 17,3kU/L…..ampak je hči, sedaj stara 2 in pol leti, od rojstva do sedaj dobila ob uživanju le male količine mlečnih beljakovin, prisotnih npr. v kakšnih piškotkih reakcijo na koži obraza (rdečico), sedaj pa če poje celo sadno skuto nima nobene reakcije že kake 2 meseca, izvidi pa taki….kaj mi svetujete glede diete naprej?? Jaz bi ji občasno dajala mlečne izdelke, vendar me je strah kaj bo naslednjič, zato sem zopet čisto prekinila z uvajanjem mlečnih izdelkov.

hvala,
lp, simona

kakšna so pa navodila zdravnika?! drži se teh.

navodila zdravnika so seveda stroga dieta brez mleka in vseh mlečnih izdelkov!!….ampak sem pomislila da kak piškotek ali kak krofek ali kak zavitek ali kak košček čokolade…..bi ji pa vseeno lahko dala vsake toliko časa, vsaj v družbi otrok, kjer je najhuje dopovedat otroku, da to ne sme….že zaradi tega ker nima po zaužitju le teh nobene reakcije več….ampak saj pravim…me je kar strah…zato tu zbiram kakšne nasvete ali izkušnje..

hvala in lp, simona

so izvidi morda starejši, preden sta poskušali in ugotovili da ni nič narob če poje?

jaz bi sicer morda malo pa občasno, saj veš, uvaja se isto kot pri dojenčku, vsako novo živilo, enkao velja pri uvajanju po alergiji. morda da sta prerasli, ampak na tebi je da se odločiš če boš dajala ali ne.

jaz če bi, bi takrat ko bi bla z otrokom ves čas doma, da ni v vrtcu / varstvu jaz pa v službu, par dni zapored.

ne izvidi so frišni, to pomeni, da sva mesec dni že jedle oz. tudi dan pred testiranjem pojedle celo skuto in verjetno še kak piškot v katerem so bile prisotne mlečne beljakovine…..potem pa čakali mesec dni na izvide, ker so jih dvakrat dali v analizo zaradi takega porasta, pa nam je dr. rekla da se to pač dogaja…..

no tudi jaz bi ji dajala samo takrat ko ni v vrcu in je doma(npr. čez vikend) kakšno skuto ali kaj podobnega, pa tako kot pravim se bojim da ne bom s tem škodovala otroku, kajti na koži nima sledi o kakšni alegiji kot je imela do nedavnega, le zadnji izvidi me skrbijo….tako da se kar ne upam, pa čeprav me malo grize ker se zavedam da že od rojstva ne dobiva dovolj kalcija, ki je tako potreben za razvoj kosti in zob itd……
solate ne je, špinače tudi ne, prav tako lešnikov ne sme, fižola ne mara, sojino mleko tudi ne sprejme….tako da ne vem več s čim naj ji še nadomestim kalcij……zbirčna pa je čisto po mami….na žalost….in oh in sploh ti naši sončki….

Sin je na dieti od šestega meseca, do sedaj (6 let). Začeli smo z najvišjim razredom, po začetku diete se je alergija nekoliko zmanjšala, vendar štiri leta bistvenega premika ni bilo, šele zadnje leto se pozna in mogoče čez eno leto zmagamo. Smo pa bili vedno striktni pri dieti, brez vsega mleka oz. mlečnih beljakovin, držali smo se bolj kot ne tudi preventive (svinjina, kakav, jagode, breskve…), šele lani smo malo začeli poiskušati in moram reči, da je npr. na pomarančno odreagiral z reakcijo, zgodilo se je tudi pri paradižniku… Vendar govorim tu o vidni reakciji (pike, srbečica), žal pa včasih le ta ni vidna, pokaže pa se vse na izvidu krvi, morebitnemu slabšanju (nastanek astme…). Vsaj tako mi je bilo razloženo in zdravnike smo upoštevali. Pot je dolga, a ne obupat.

Kar se tiče kalcija (našemu smo sicer priljubili zelenjavo, se pa zelo trudim s kuho in v glavnem smo se tudi ostali v večini prilagodili), sladkaj z javorjevim sirupom, pa sezam lahko zamešaš v kruh, pecivo, kakšen sojin puding tu in tam, riževo mleko s kalcijem, dobi se tudi kalcij v čisti obliki (a pri nas žal ni bil priljubljen…). Vztrajaj z zalenjavo. Je pa tudi meni vedno dilema, če ga ima dovolj….Upam.

Draga milica!!!
….najlepša ti hvala za tele spodbudne besede in nasvete….te bom kar ubogala in se še naprej držala stroge diete!!
…no riževo mleko s kalcijem imamo in sem ravno danes skuhala puding iz njega, tako da upam da ga bo hčerka bolje sprejela kot samo mleko…..sojin puding s kalcijem jemo in z zelenjavo se matramo, včasih gre pol pa spet ne…..
sezam vsebuje gotovo kalcij, ker mi ga predlagaš in javorjev sirup po moje enako?????
Kje pa lahko kupim javorjev sirup??
…bom pa še poskušala s suhim sadjem (slive, fige,marelice) in upam da zmagam!!
Tudi sokove imamo s kalcijem…me pa zanima kaj praviš na sirup floradix-kalcij, magnezij in cink???

lp

midve od 5 leta dodajava kalcijeve šumeče tablete, 500mg dnevno, ma to nam je svetovala gastroenterologinja in je to tudi zabeleženo. je pa res da kdaj ga spije, kdaj ne. odvisno kake volje je.

za tolažbo pa: v mleku in mlečnih izdelkih je precej manj kalcija kot v drugih živilih. ped leti sem brala v Viti in je bilo dejansko napisano koliko ga je v posameznih živilih. mislim pa da so zelenolistne vrtnine bile nekje višje, nisme sigurna. ma če se ne motim sem to 1x že napisala/ prepisala na ta forum, ker nimam več te revije, poskusi poiskatmed starimi temami, tama dorbo leto nazaj ali še več.

javorjev sirup dobiš tudi v DM.

za kosti pa je pomembno tudi gibanje, še najbolje na zraku.

hvala tudi tebi ju3!!
….gibamo se res zelo zelo veliko, saj sva po cele popoldneve ko pride z vrca zunaj kar do večera…..bom pogledala forume nazaj in upam da najdem še kaj koristnega…..

lp

Pozdravljena ”Simpeon”,

Vsekakor ne obupat, vztrajnost bo gotovo rodila sadove in vedela boš, da si naredila vse, kar je bilo v tvoji moči. Ja, javorjev sirup je bogat s kalcijem, prav tako sezam, pa še vrsta zelenjave, saj sama veš… Sirup se sedaj dobi že praktično povsod (DM, Mercator, Spar…). Sirup Floradix kalcij… sem pozabila omenit- tudi mi ga občasno uživamo, ga je tudi predlagala alergologinja.
Kar pogumno naprej. Če po pravici povem, je mene že kar malo ”strah”, kako bo, ko bomo brez diete, ker tako zdrave hrane, kot jo vsi skupaj uživamo sedaj, nismo še nikoli. Mene je dieta marsikaj naučila o zdravi prehrani in po svojem sem temu hvaležna. Iz vsega se da potegnit nekaj pametnega za življenje in tudi, ko bomo (če bomo) brez, se bom nekaj osnovnih smernic, ki sem se jih naučila o zdravi prehrani, vedno držala.

Tudi sam sem močan alergik na kravje mleko in jajca.

Problem rešujem s kozjim mlekom in izdelki iz le-tega: jogurt, skuta, sir. Tega seveda ni v veleblagovnicah, teba je iti na tržnico ali poznati kakšnega kmeta. Kozje mleko namreč ne vsebuje alergena, ki ga vsebujeta kravje in ovčje mleko.

Tam, kjer je treba dodajati v jedi ( biskvite in kolače) maslo, dodajam margarino, ki ne vsebuje mleka, tam kjer je treba dodati jajce ( polpeti, biskvitiin podobno) pa dodajam nadomesteka za jajca na bazi krompirjevega škroba. Je je enako okusna in dobra. Mnoge rudnine iz jajc in mleka, pa se najdejo tudi v hrani rastlinksega izvora.

Felixx

Tukaj se pa ne strinjam. Pri alergiji na mleko se je prav tako potrebno izogibati tudi kozjega mleka.

Sploh pa je kozje mleko po svoji sestavi primerno in koristno predvsem odraslim in starejšim. Ne vsebuje pa toliko pomembnih stvari, ki jih za svoj razvoj potrebuje otrok.
Poizkusite si najti primerjave. Je že kar nekaj časa, kar sem na internetu zasledila te informacije.

Sem mamica 9 letnika, ki je alergik od rojstva. Ravno te dni sem mislila v spodbudo staršem napisati nekaj besed.
Njegove alergije na hrano(vse industrijsko predelano, KM, jajca, citrusi,…), pršica, cvetenje trav, hrast,…Ni da ni, kot pravijo.

Sedaj smo skoraj na normalni hrani, le citrusov in citronske kisline se izogibamo. Pa nič industrijskih sokov.
Za alergijo na pršico smo izvedeli pri 4 letih. Takrat je tudi prvič prespal noč, ker smo uporabili preobleke. Zjokala sem se od sreče. V zadnjih letih je nekoliko manj občutljiv.

S hrano smo začeli Pregomin, kasneje le prekuhano jabolko, polento in šipkov čaj. Bila so nihanja. Težko je bilo, vendar mi danes ni žal niti trenutko, ki sem ga posvetila iskanju informacij, receptov, prečutih noči, bolezni. Ko nisem vedela kako pomagati in ukrepati. Bolnice, dušenje, …nekako smo skupaj premagali. Navadila sem se poslušati njegove potrebe. Če je določeno hrano odklanjal, ga nismo silili. Tako se je izkazalo, da zna sam začutiti po čem se dobro počuti ali ne. In to že zelo zgodaj.
Za vso družino sem kuhala enako. Sin se je navadil tudi v družbi. Prdvsem mu s svojim vedenjem in odnosom nikoli nismo dajali niti pomisliti, da je revček. Zato je razlike dobro prenašal. Sedaj , ko je praktično na normalni hrani in pri devetih letih pa mu je teže. Velikokrat se sprašujem, kako bo to vplivalo na njegov odnos do hrane v prihodnosti.

Ni za obupati. Zdrava presoja, opazovanje otroka, dober zdravnik, spoštovanje navodil in diete. Res sčasoma mine.

Veliko sreče, volje in poguma želim vsem , ki ste na tej poti,

Tanit

Jaz bi pa vprasal, ali katera od vas tu gor dobi dodatek za nego. Mi imamo alergijo na jajce, mleko, soja, arasidi in vse orescke. Imam hcerko ki je stara 3 leta in je prvo leto dobivala dodatek, zdaj ga pa ne dobi.

Prav v zvezi z alergijami na mleko in ostale snovi sem že iz lastnih izkušenj napisala, kako sem se leta borila z alergijami in kljub temu, da se je uradna medicina trudila pomagati, a so , kot se je izkazalo njihove možnosti omejene pri tem. Našla sem in tudi šla v ambulanto za zdravljenje alergij na Ježi (Črnuče), kjer imajo nešteto alergenov, profesionalen pristop, kjer so mi po nekaj terapijah pomagali in odpravili težave. Pokličite na telefon 031 393 272 – sestra Margareta. Menim, da bi, vsaj kar vse sem videla osebno, ko sem hodila na terapije, lahko pomagali tudi vaši hčerki. Srečno in lep pozdrav !

mi smo ga dobivali do 5 leta, ampak smo sedaj stari že 10let. vseh pet let je uživila tudi Pregomin, ki smo ga dobivali na Rp, brez doplačila. ko pa je začela po njem bruhat, so predpisali Allernovo, pa je bilo še slabše, ma tudi dodatka za nego ne dobimo več, češ da mleko lahko dobimo na Rp, ostali alergeni pa niso kaj vem…., ne gre za večje število. kljub pritožbi ponovnemu pošiljanju izvidov, tolmačenju, da mleka ne Rp ne prenaša, je bil odgovor vendo isto, da se lahko pritožimo preko sodišča. smo enostavno nehali, ker nima smisla. me pa je leta imela jeza, da pa je znanka za svojega otroka, samo zaradi intolerance na laktozo pa dodatek dobivala, in to po 18 letu. mislim halo, otrok je že zdavnaj delal prek študenta, bil dovolj star da lahko sam skrbi za svojo prehrano, že zdavnaj zaključil z razvojem in laktoza?! kaj pa je to tako pomembnega,…. dobiš izdelke brez laktoze, ja jasno so dražji, ma saj so tudi vsi potrebni nadomestki pri razvijajočem otroku dragi in sumasumarom, je to bistveno višji strošek,…..

New Report

Close