Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Noč čarovnic

Noč čarovnic

Precej se govori o noči čarovnic in kamorkoli se obrnem, so neke buče,v štacunah pa celo maske prodajajo.

Dajte me prosvetlit, ker jaz se ne spomnim, da bi 20 let nazaj imeli maske. Še buče nismo izrezovali.
Je to spet komercializacija nekega kao praznika ali kaj?

In kaj te spet moti ????

Če nam paše , kaj pol.

Jaz bom letos še otroke oblekla v soboto v čarovničke in bomo šli do babic po piškote …ja pa buče bomo izrezovali in kostanje pekli.Prav lep praznik je, pa zimo prinaša.

In kaj te spet moti ????

Če nam paše , kaj pol.

Jaz bom letos še otroke oblekla v soboto v čarovničke in bomo šli do babic po piškote …ja pa buče bomo izrezovali in kostanje pekli.Prav lep praznik je, pa zimo prinaša.[/quote]

S kakšno tradicijo?

nova
Uredništvo priporoča

mi smo bli lansko leto v zoo. je bilo superrrrrrrr. buče vedno izrežemo, pol pa na balkon strašit. okraski so pa po celem stanovanju-bučke,strašila, čarovnice. otroc so tega zelo veseli. vsi imamo kostume čarovnic

ja vsak po svoje

Sem med starejšimi na tem forumu, pa se spomnim, da smo na predvečer dneva mrtvih vedno izrezovali buče (pred 30+ leti).
Res pa ni bilo nič drugega – ni bilo mask, okraskov …

Samo izrezovanje buč!

Iz mesa buče je mama skuhala bučno juho za kosilo in zavitek (štrudl) za popoldansko malico.

Še vedno izrezujem buče in pečem bučni zavitek (juhe ne kuham :))).

Tradicija???? Skomercializiranost???

Ne vem … karkoli, tako nam je všeč.


Vedno? Od kdaj?

To je še en “praznik”, ki so si ga izmislili jenkijski kapitalisti, da lahko prodajo svoje kitajske ničvredne komplete za rezanje buč, čarovniške cunje in pocukrane filme. In vi na to padete. Pa padajte, potrošniki!


Vedno? Od kdaj?

To je še en “praznik”, ki so si ga izmislili jenkijski kapitalisti, da lahko prodajo svoje kitajske ničvredne komplete za rezanje buč, čarovniške cunje in pocukrane filme. In vi na to padete. Pa padajte, potrošniki![/quote]

hecno, mi tudi buče režemo že od nekdaj…. vsaj že preko 30 let. Pa zame ni to jenkijski praznik, ki ga tudi sami jenkiji niso “izumili” so pa ga skomercializirali, v osnovi pa prihaja iz Irske in so ga “uvozili” pač irski priseljenci… Meni je to lepa navada počastitve jeseni in vseh umrlih. Ne hodim na pokopališče, ker mi je ta praznik šele butasti, pač pa v jeseni prižigam svečke v bučki ali pa na oknu – po stari keltski navadi…

Buče smo izrezovali že kot otroci pred 40, 35 leti, jih postavili na kamnit zid ob cesti in vanje prižgali svečko. To ohranjam tudi danes s svojimi otroki.
Skomercializirani vdor ameriških tradicij v podobi našemljenih otrok, ki letajo od hiše do hiše me pa ne zanima in v našo družino nima vstopa. Raje negujem slovenske tradicije. Današnji mladi starši nimajo pojma, kaj in kdaj so bili koledniki, za valentinovo si pa podarjajo srčke in zdaj bodo še na predvečer vseh svetih po bajtah zvonile nekakšne kreature iz Krika?! Ne hvala, naša vrata mirno izpustite.

Prazniki so od nekdaj bili, samo komercializacija je prišla pozneje.

Očitno so bedaki, ki verjamejo, da so si praznike izmislili trgovci. Trgovci samo izkoristijo priliko.

Noč čarovnic prihaja originalno iz Irske, ko so verovali, da se 31.10. vrnejo duhovi umrlih in pridejo duše še nerojenih, zakurili so velik kres in jih čakali, kasneje so začeli z nošnjo mask in lantern, v novejših časih so jih zamenjale buče! Je pa danes praznik najbolj razširjen v ZDA, ko prirejajo velike Halloween zabave z maskami, bučami…otroci hodijo po hišah -trick or treat-pomeni, da jim mora oseba, ki jo obiščejo dati sladkarije ipd. ali pa izvedejo kak trik, ukano ( na drevesa dajo toaletni papir… ). V glavnem danes je bolj skomercializirano, včasih pa je to bil obred, ki pa ga je cerkev izločila in se je potem tako ohranilo naprej. HAPPY HALLOWEEN!


Vedno? Od kdaj?

To je še en “praznik”, ki so si ga izmislili jenkijski kapitalisti, da lahko prodajo svoje kitajske ničvredne komplete za rezanje buč, čarovniške cunje in pocukrane filme. In vi na to padete. Pa padajte, potrošniki![/quote] potrošnik pomeni, da si nekaj kupil. potrošil denar. nam buča zraste. žal


Vedno? Od kdaj?

To je še en “praznik”, ki so si ga izmislili jenkijski kapitalisti, da lahko prodajo svoje kitajske ničvredne komplete za rezanje buč, čarovniške cunje in pocukrane filme. In vi na to padete. Pa padajte, potrošniki![/quote] potrošnik pomeni, da si nekaj kupil. potrošil denar. nam buča zraste. žal[/quote]

saj ne gre za same buče, ampak za maškaranje na ta dan in beračenje po bajtah, kupovanje raznega kiča v obliki plastičnih buč, plastičnih mask , DVD-jev s tematiko holivudstkih bedastih grozljivk itd. To je komercializacija praznika, tako kot je komercializacija v bistvu krščanskega praznika božiča, tisti božiček, ki s kupom daril pleza po dimnikih in v današnjih cajtih pušča laptope, PSP-je itd. po bajtah.

potrošnik pomeni, da si nekaj kupil. potrošil denar. nam buča zraste. žal[/quote]

saj ne gre za same buče, ampak za maškaranje na ta dan in beračenje po bajtah, kupovanje raznega kiča v obliki plastičnih buč, plastičnih mask , DVD-jev s tematiko holivudstkih bedastih grozljivk itd. To je komercializacija praznika, tako kot je komercializacija v bistvu krščanskega praznika božiča, tisti božiček, ki s kupom daril pleza po dimnikih in v današnjih cajtih pušča laptope, PSP-je itd. po bajtah.[/quote] mi ne hodimo po bajtah, pa tud če bi, vsak po svoje. gremo na delavnice, ki so organizirane povsod. pa potem še na ples. ja pa kaj vam morem, če ste zadrgnjeni. mi se pač zabavamo. pa če je to skomerci. al pa ne mi je čist vseeno. imamo se lepo, da prebijamo tugobne jesensko-deževne dni. najlažje je jamrat, da je dolgčas in ni kej počet. da se vsi vlečejo po centrih in zapravljajo. ko pa se kdo pohvali, da si najde tudi drugačno zabavo pa v luft. in tudi to ne razumem. zakaj naj bi se ozogibali zabavam, ki so npr iz amerike? je zakonsko prepovedano al ste nacionalisti. čim več zabav, tem bolje.

temu se reče fovšarija. ne veste več kako bi zaje…li folk pa se spravite še iz tega težit kaj drugi delajo in ne. če zapravljajo za izdelke, pa kaj. a gre iz tvojga žepa? če izdelujejo face iz buč. pa kaj. a so jo tebi ukradli iz njive. če obiščejo prireditve in delavnice. pa kaj. a te kdo sili zraven?

pa dejte se no že zase brigat.

se strinjam. in najbolj žalostno je to, da vse povezujete z kešom. ej mi se znamo zabavati tudi brez tega. če se vi ne, vas vabim 31.10 na kakšno prireditev. nobenega keša ne rabimo. sam dobro voljo.

potrošnik pomeni, da si nekaj kupil. potrošil denar. nam buča zraste. žal[/quote]

saj ne gre za same buče, ampak za maškaranje na ta dan in beračenje po bajtah, kupovanje raznega kiča v obliki plastičnih buč, plastičnih mask , DVD-jev s tematiko holivudstkih bedastih grozljivk itd. To je komercializacija praznika, tako kot je komercializacija v bistvu krščanskega praznika božiča, tisti božiček, ki s kupom daril pleza po dimnikih in v današnjih cajtih pušča laptope, PSP-je itd. po bajtah.[/quote]

Ti si pa poosebljena inteligenca, kajne? Iz tebe kar vre pamet.

ma saj kupujte buče in se maškarajte, kdo vam brani. samo povemo, da je to kar počnete, samo voda na mlin velikih trgovcev ki ne vedo več s čim še izbezati denar od butastih potrošnikov, pa si zmišljujejo razno razne blesarije, da bi ja ljudje kupovali in trošili.

Če se želite maškarat in hodit po bajtah, kar….. samo tako kot je ena zgoraj rekla: mimo mojih vrat, prosim.

Pa misliš, da bodo res k tebi hodile te maškare? Še za pusta ne hodijo – so otroci, ki bi lahko hodili sami naokrog večinoma preleni, dvomim, da bodo starši z otroci zdaj za prvi november hodili od vrat do vrat….

pri nas so lani bile. sicer samo enih 6 ali 7, ampak so bile, prejšnja leta niti pod razno. Letos jih bo verrjetno več. komercializacija prihaja tudi k nam, boš presenečena čez kakšnih 7 let, boš videla. grem stavit, da bi vse polno čarovnic in vampirjev trkalo na vrata.

pri nas so lani bile. sicer samo enih 6 ali 7, ampak so bile, prejšnja leta niti pod razno. Letos jih bo verrjetno več. komercializacija prihaja tudi k nam, boš presenečena čez kakšnih 7 let, boš videla. grem stavit, da bi vse polno čarovnic in vampirjev trkalo na vrata.[/quote]

Uf pri nas na vasi tega ni… kot sem že napisala, še maškare ob pustu so “izginile”. Ampak buče režemo že preko 30 let… pa bomo še to delali v prihodnje… isto kot prižigali sveče na okno… sicer sanjam vsako leto znova o onih enormnih bučah, ki jih nam “kaže hollywood”, ampak mi ne ratajo… ali so prehitro zrele, ali pa prepozno… in ja, letos imam samo dekorativne bučke okrog hiše…. pa čarovnice narejene iz metle…. ampak moja navada je pač, da k vsakemu letnemu času okrasim hišo… pomladi z rožami, poleti z baloni, strašili, ipd., jeseni z bučami, čarovnicami, slamo in suho koruzo, pozimi pa nekaj dedkov mrazov, snežakov, sani, če je sneg, naredimo iglu… ampak najljubše so mi vseeno buče… dajojo neke prijetne spomine…. in začetek tiste čarobnosti, ki se nadaljuje v december….


Vedno? Od kdaj?

To je še en “praznik”, ki so si ga izmislili jenkijski kapitalisti, da lahko prodajo svoje kitajske ničvredne komplete za rezanje buč, čarovniške cunje in pocukrane filme. In vi na to padete. Pa padajte, potrošniki![/quote]

daj ne govori kazat no, kje pa piše, da moraš kaj kupit????
Greš po bučo k kmetu, jo z NVADNIM nožem zrežeš in par sveč not.

To se je delalo od zmeraj , ni potrebe, da nas jenkiji učijo.So stare navade, ki smo jih pozabili, pa sedaj spet prihajajo.

New Report

Close