Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Mirena – pofočkajmo se

Mirena – pofočkajmo se

Pozdravljene!

Že nekaj časa spremljam marsikaj zapisanega o mireni, ker sem pač tudi sama uporabnica. Moram reči, da sem ginekološko zelo zadovoljna, menstruacij skoraj ni oz. kakšna kapljica za dnevni vložek. Tudi na začetku nisem krvavela kaj dosti in dolgo, le neka časa so bili prisotni občasni krči. Vstavljeno imam dve leti, stara sem 37 let.

Lani, leto dni po vstavitvi, pa sem začela opažati spremembe na osebni ravni, doživela sem hude panične napade in vse kar sodi zraven. Zdravila sem se z antidepresivi, obiskovala psihoterapijo – vse z željo, da se mi stanje izboljša. In moram reči, da sem se po tabletah psihično dobro počutila, telesno malo manj (potenje, zredila sem se …). Ker je zdravnica ugotovila napredek in izven težav, sem postopno opuščala AD. A zdaj (mesec in pol po koncu jemanja AD) se stvari vračajo, res jih lažje obvladujem in preprečujem (dobrodošla pomoč terapije), a saj ne morem tako živeti (brezvoljnost, apatičnost, nihanje razpoloženja, oblivanje ipd.). Tiste, ki ste si to že skusile, veste o čem govorim. Iščem vzroke in se veliiko ukvarjam s tem. In zadnjič med branjem tega foruma me je skoraj kap, ko je ena napisala skoraj mojo zgodbo – po letu dni vstavitve mirene depresija, panični napadi ipd. in da je za to bila kriva mirena. Ko si jo je dala odstraniti, se ji je stanje izboljšalo. In zdaj sem jaz to povezala tudi s seboj in mi je to trenutno ena taka rešilna bilka. Sicer mi niti na kraj pameti ni prišlo, da bi lahko bila za moje stanje kriva mirena. Tako sem se pri zdravnici naročila na pregled in razgovor glede odstranitve, a mi je že sestra takoj povedala, da kaj bom pa potem imela (tablet tudi nisem dobro prenašala), da so ženske z mireno zelo zadovoljne in da mirena deluje samo lokalno. Saj to jaz tudi vem, samo …

Zato vas prosim, če se lahko pod to temo oglasite tiste, ki imate ali ste imele mireno: kako ste zadovoljne, ali ste tudi same opazila kakšne spremembe pri sebi, če ste si jo dale odstraniti, zakaj ipd. Res bi rada imela en tak zbir teh informacij, ker se ne morem dokončno odločiti. Razmišljam – kaj pa če ni kriva, potem pa še zelo dobre zaščite ne bom imela (baje ti ne pripada nova, če še ni pet let, je rekla sestra). Sicer pa – kaj mi zdaj pomaga, če je pa vse drugo slabo, tako da niti ne služi svojemu namenu, ker brez … tako ne morem zanositi.

Prosim za vaše izkušnje in hvala za pomoč.

zmedenka

Mireno imam vstavljeno dve leti, stara sem 42 let, po začetnih dvomesečnih nelagodjih – izcedek, napete prsi – težav ni bilo več, menstruacija je od takrat v obliki par kapljic pokukala le kakih trikrat.

Z Mireno sem zadovoljna, manjkrat me boli glava, počutim se bolj sproščeno, o depresiji in paničnih napadih ni sledu.

Jaz jo imam eno leto. Dva meseca sem na začetku krvavela, kasneje nobenih težav več.

Potem ti ostane le še sterilizacija. 🙁 Ali pa partnerju.

Sicer sem tudi sama uporabnica Mirene, ravno eno leto, pa imam težave. Menstruacije so vsekakor prisotne, razpotegnile so se tudi na 10 – 12 dni, šle zadnje tri mesece pa so vsaj redne. So pa še vedno boleče, intenziteta je samo za malenkost blažja.

Kar se tiče počutja – sem že karakterno taka, da hitro menjam razpoloženje, tako da ne vem, če ima Mirena kaj pri tem. Je pa upadla spolna sla, to pa menda lahko pripišem temu. Takoj ko bom dopolnila 35 let bom šla na sterilizacijo (čeprav se mi zdi ta praksa, da je treba čakati do določene starosti naravnost trapasta).

Glej, pri takih težavah bi se jaz takoj odločila za odstranitev (že pri mojih sem razmišljala o tem) – to, da se na koncu izkaže, da ni bila kriva Mirena je pravzaprav potem le del rešitve na poti do tega, da se znebiš teh težav. Če se že bi odločila za ponovno vstavitev, bi pač reskirala 125€ in jo sama plačala. To je precej manj kot je lahko vpliv na siceršnje zdravje.

Srečno.

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

imam že drugo, zdaj bo eno leto (se pravi skupaj šest let)
prva Mirena: se mi je koža popravila – nič več mozoljev oz. manj mozoljev, manj mastni lasje, nič M, prvi dve leti glavoboli – migrene
zdaj druga Mirena: vsa napihnjena v trebuh,kot 6 mesecev noseča, včasu ovulacije se mi pojavijo gromozanski podkožni mozolji po obrazu, da se pozdravijo traja vsaj dva meseca, M dva dni za ta mali vložek

skrbi pa me, ker semi je na MV naredila ena bula, moj G pravi da ni nevarena, mene pa skrbi, ker raste, v zadnjem času je na MONu objavljenih kar dosti negativnih izkušenj in se sprašujem, če ni ta sprememba na MV zaradi Mirene

Jaz sem hotela imeti mireno, ampak sem pred tem šla na net in brala, brala. Ko sem prišla h ginekologu, sva se pogovarjala o kontracepciji. Nanese beseda na mireno in jaz rečem, da ne bi, ker sem prebrala preveč negativnega. Reakcija z njegove strani: je ni bilo. Kar sem rekla, je mirno sprejel in sva šla dalje.
Po tem sem sklepala, da njegove pacientke očitno ni tako blazno zadovoljne z njo, da bi me šel prepričevat v kontra smer, kako je mirena super.
Na netu pa sploh najdeš cel kup grozljivk v zvezi s tem. Sestra tudi ni noben ekspert za kontracepcijo, a ne? In tudi ni ona tista, ki govori s pacientkami, da bi lahko vedela, kako so zadovoljne z mireno. Zelo neodgovorno z njene strani.
Midva imava trenutno kondome, razmišljam pa o sterilizaciji. Moji ali partnerjevi. Stara sem 37 let.

Jaz sem šla tudi po tretjem otroku, ko kar naenkrat tablet nisem več prenašala, prebirat kaj bi se dalo ukrenit. Kondomi nama niso, on je sicer deklarativno bil za sterilizacijo, a se ni spravil, pol sem se navdušila za mireno, a sem prebrala preveč čudnih zgodb, pa še z leti sem dobila občutek, da ni odbro kar nekaj trpat vase. Sem se sterilizirala, zadovoljna.
Če imaš težave, nimaš kaj razmišljati. Ven, pol boš pa naprej videla.

Komentiram samo tale del:

A se vam res splača hodit skozi vse te križe in težave hormonske kontracepcije, če pa lahko vržete tabletke in Mirene v kot in pač uporabljate kondome?

Navsezadnje itak ne bomo prišli do dna temu, ali je za tvoje psihične težave kriva (tudi) Mirena ali ne. Dovolj je že to, da boš sedaj Mireno krivila za te težave, pa če je res povezana z njimi ali tudi slučajno ne in bo že to dejstvo, da boš za to krivila Mireno, vse skupaj še poslabšalo.

Tvegala bom sicer še en neutemeljen napad v slogu “ti nimaš pojma”, ampak ženske, a ve res nič ne smilite vašim partnerjem z vsemi težavami, ki jih imate zaradi hormonske kontracepcije? A ste vašim partnerjem res samo nek objekt za izpraznit se in jim še ni misel ne pride, da bi vas odrešili muk in pač nataknili tisti kondom? In ne mi rečt, da ste ob vseh teh težavah ve tiste, ki zavračate kondome in rajši prenašate depresijo, panične napade, nihanja razpoloženja, itd, ker je vse to za vas še vseeno boljše kot tisti “lateks”. Res? Si bom upala trdit, da temu ne verjamem. Si res ne upate povedati partnerju, tako in tako je, hormonov očitno ne prenašam, fizično ali psihično, saj je vseeno, seksala bova s kondomom?

Če ne gre, ne gre. Brezzveze z glavo skozi zid. Možgani pač naredijo svoje in če se nekje posledično ustvari neka negativna povezava, je res vprašanje, zakaj se mučit z neko racionalizacijo, če pa imamo alternative.

Vsem hvala za odgovore do sedaj, Janis, ti pa si bila najbolj neposredna in imaš prav. Kaj vse smo pripravljene narediti! Pri meni je pa tako, da kondomi sploh niso neko vprašanje, tudi mož nima kaj proti njim, tudi sam mi je rekel, naj dam to ven, samo JAZ sem tista, ki sem iskala kaj bolj zanesljivega, saj sem se po tretji nosečnosti (ki se je, žal, končala žalostno) zelo zelo bala, da bi ponovno zanosila …

plosk, plosk, plosk!!!

A se vam res splača hodit skozi vse te križe in težave hormonske kontracepcije, če pa lahko vržete tabletke in Mirene v kot in pač uporabljate kondome?

Navsezadnje itak ne bomo prišli do dna temu, ali je za tvoje psihične težave kriva (tudi) Mirena ali ne. Dovolj je že to, da boš sedaj Mireno krivila za te težave, pa če je res povezana z njimi ali tudi slučajno ne in bo že to dejstvo, da boš za to krivila Mireno, vse skupaj še poslabšalo.

Tvegala bom sicer še en neutemeljen napad v slogu “ti nimaš pojma”, ampak ženske, a ve res nič ne smilite vašim partnerjem z vsemi težavami, ki jih imate zaradi hormonske kontracepcije? A ste vašim partnerjem res samo nek objekt za izpraznit se in jim še ni misel ne pride, da bi vas odrešili muk in pač nataknili tisti kondom? In ne mi rečt, da ste ob vseh teh težavah ve tiste, ki zavračate kondome in rajši prenašate depresijo, panične napade, nihanja razpoloženja, itd, ker je vse to za vas še vseeno boljše kot tisti “lateks”. Res? Si bom upala trdit, da temu ne verjamem. Si res ne upate povedati partnerju, tako in tako je, hormonov očitno ne prenašam, fizično ali psihično, saj je vseeno, seksala bova s kondomom?

Če ne gre, ne gre. Brezzveze z glavo skozi zid. Možgani pač naredijo svoje in če se nekje posledično ustvari neka negativna povezava, je res vprašanje, zakaj se mučit z neko racionalizacijo, če pa imamo alternative.[/quote]

Kako misliš bolj zanesljivega? Kondomi so izjemno zanesljivi. Vsaj moja izkušnja je takšna. Nikoli nisem uporabljala druge kontracepcije, nikoli nisem dovolila brez kondoma in nikoli nisem bila noseča.

Jaz sem bila že naročena pri gin. za mireno, pol sem prebrala en kup negativnosti (tudi na MONu), pa o stranskih učinkih, tako da sva ostala na kondomih. Čeprav smo že enkrat imele podobno temo tu, pa so ene pametovale in me napadle, kako je s kondomom grozno itd. Še vedno pa se mi zdi bolje, kot pa neko kemijo vase dajat, bolj praktični se mi zdijo od tablet, ki sem jih jedla kar nekaj let. Sedaj pa že tam nekje 7 let uporabljava kondome.

Žal 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zanesljive kontracepcije ni, so samo približki, še najbližje pridemo s kombiniranjem. Če imaš predvidljiv ciklus, lahko uporabjaš kondome in matematiko – pač ne seksta ravno na tistih par dni okoli predvidene ovulacije.Če ne načrtuješ več otrok, je vsekakor opcija tudi sterilizacija.

Mah, grozno? Jaz, dokler sem še seksala, nikoli nisem trpela in nikoli seksa s kondomom nisem doživljala kot nekaj groznega. Mi je pa bilo grozno, kar se je zgodilo eni naši družinski prijateljici še leta nazaj. Je imela to Mireno ali kako se je temu takrat reklo. Pa naenkrat temperatura, slabost in dolgo nihče ni pomislil na to reč. Je prišlo do nekega vnetja, potem skoraj do sepse, na koncu so jo komaj rešili. Kar se mene tiče, je kondom čudovita iznajdba.

Kako misliš bolj zanesljivega? Kondomi so izjemno zanesljivi. Vsaj moja izkušnja je takšna. Nikoli nisem uporabljala druge kontracepcije, nikoli nisem dovolila brez kondoma in nikoli nisem bila noseča.[/quote]

Ne bi rekla … midva sva pridelala dva otroka s kondomi!!!

Jaz sem z Mireno zadovoljna in ni mi žal za tistih 30000 sit, ki sem jih takrat dala zanjo.
Težav zaenkrat nimam in upam, da tako tudi ostane 🙂

Ne vem, mogoče si zadnjič brala o moji izkušnji, ki je zelo podobna tvoji, samo da jaz takrat nisem pristala na AD, mogoče zato, ker sem mireno po hitrem postopku odstranila.
Jaz sem razmišljala nekako tako, kot pravi Janis. Itak ti ne more nihče zagotovit, ali je za tvoje težave res kriva mirena ali ne. Jaz sem si takrat rekla, da tudi če je vse samo v moji glavi in če bo odstranitev pomagala k mojemu boljšemu počutju, se splača poskusiti. Meni je torej uspelo. Še danes nisem prepričana ali zato, ker je mirena res tako vplivala name ali samo zato, ker sem bila prepričana, da bo po odstranitvi vse OK. Bistveno mi je to, da težav ni več. Tudi to, da sem v tistem času morala mireno še celo sama plačati, mi ni predstavljalo nobene ovire, je bilo moje zdravje preveč pomembno.
Sem pa v tistem času tudi sama precej prebrala o mireni na netu (v google vtipkaj mirena side effects, mirena the monster), kjer je toliko tega, da težko vse prebereš.
O alternativni kontracepciji so ti pa že druge napisale: kondomi ali sterilizacija.

Kako misliš bolj zanesljivega? Kondomi so izjemno zanesljivi. Vsaj moja izkušnja je takšna. Nikoli nisem uporabljala druge kontracepcije, nikoli nisem dovolila brez kondoma in nikoli nisem bila noseča.[/quote]

Ne bi rekla … midva sva pridelala dva otroka s kondomi!!!

Jaz sem z Mireno zadovoljna in ni mi žal za tistih 30000 sit, ki sem jih takrat dala zanjo.
Težav zaenkrat nimam in upam, da tako tudi ostane :)[/quote]

Kondom je nezanesljiv samo, če poči ali če ga nepravilno uporabljata, npr. če ga partner prepozno natakne in pride že prej do predizliva. Druge možnosti praktično ni.

kondomi so zanesljivi ..
.. do neke mere…

pa če se najdeta dva super plodna, kot midva …
pride do neželene nosečnosti…

dva otroka smo spočeli, v prvem poskusu .. in ne v prvem ciklu! .. v edinem odnosu v roku sedmih dneh…

tretic, pa nam je ratalo ob sekudni in slučajni penetraciji (in ne izlivu) osmi dan po menstruaciji …. sicer, redni cikli na 26-28 dni…

to je bilo dovolj. enostavno je na vrsti vazektomija (čakamo tistih 6 mesecev) in sem izmerno hvaležna možu.

ps. kakršnikoli hormone mi moja G. NOČE dati, ker v družini imamo nekaj možganskih kapi.. verjetno je to dovolj govoreče glede tega, kaj umetni hormoni naredijo

Popolnoma enako. Mireno imam 4 leta. DANES jo grem dat ven. Iz pozitivne, nasmejane ženske sem se prelevila v pravo depresivko. Nič več me ne veseli, nobena stvar mi ni več v želji…Bom videla kaj bo potem. Grem pa tudi na sterilizacijo v najkrajšem možnem času (imam že odobreno:). Če se ne bo stanje spremenilo bom šla na AD in psihoterapijo.
Lepo se imej

Pri meni se je Mirena izkazala za povsem neprimerno kontracepcijo: 14 dni menstruacije, mozolji, ki jih sicer nimam, na vseh možnih mestih, kile gor, libido dol,… in sem jo po 9 mesecih, ki sem jih preživela v upanju, da se bom uredilo, z največjim veseljem odstranila.

Midva zdaj že 2 leti dosledno uporabljava kondom in težav ni.

Mireno imam dobro leto in pol in zaenkrat nisem zasledila nič posebnega, čakam pa moževo strerilizacijo in potem si jo dam ven, ker hormonov imam celo življenje dovolj (sem bila prej skoraj vedno na kontrac.tabletah, ki so mi skoraj uničile jetra). Meni s kondomi ni v redu, čeprav sva nekaj obdobij to prakticirala.

Ne bi rekla … midva sva pridelala dva otroka s kondomi!!!

Jaz sem z Mireno zadovoljna in ni mi žal za tistih 30000 sit, ki sem jih takrat dala zanjo.
Težav zaenkrat nimam in upam, da tako tudi ostane :)[/quote]

Kondom je nezanesljiv samo, če poči ali če ga nepravilno uporabljata, npr. če ga partner prepozno natakne in pride že prej do predizliva. Druge možnosti praktično ni.[/quote]

mi2 uporabljava kondome 20 let, dva načrtovana otroka in v vsem tem času ni počil ali bil kakorkoli poškodovan niti en kondom, uporabljava različne znamke.
nikoli v življenju nisem jedla tablet, jih ne bi mogla, imam totalen odpor. O mireni sem veliko razmišljala, ampak preveč negativnega prebrala, ostajamo na kondomih.

Lej, tudi jaz sem zadnjič pisala, kako se mi je poslabšalo zdravje. Res drastično, no. Mož je odšel na vazektomijo. Že prej sva se pogovarjala o tem pa se ni spravil. Zato sem si vstavila mireno, z njo sem se mučila od vsega začetka. Brez veze sem si uničevala zdravje. Ker sva par, ki sva v sredini tridesetih ustvarila družino in imela dva majhna otroka,si še enega res nisva in ne želiva. Zdaj sva oba že proti 45. Glede na to, da sem skrbela za kontracepcijo jaz celih dvajset let, se mi je zdelo to poštena in zdrava odločitev. Kondomi so res enostavna in zanesljiva kontracepcija, ampak za naju so bili le občasno mašilo. Stalno skrb za zaloge, pa gor in dol, pa kaj jaz vem, kaj še … Skratka, res so enostavni, niso pa komot. Veliko lepše je, če ti ni treba seči v predal in odpakirat in natikat itd. Ja, komoditeta, he, he.

Skratka, če mene kdaj katera vpraša v zvezi z mireno, se ne morem zadržat in vedno rečem, daj to sranje ven! Verjamem pa, da so tudi ženske, ki jim odgovarja. Verjamem pa tudi, da je kar nekaj žensk, ki si ne upajo spregovoriti o težavah z mireno (in jih tudi ne povezujejo z njo – ker je tako super), ker jo preveč ginekologov, tudi priljubljeni P, na veliko propagirajo.

Moja izkušnja po letu in pol od kar jo imam je taka:
v tem letu in pol še nisem bila brez vložka (izcedek, beli tok), napihnjen trebuh, menstruacija na 14 dni , traja 1-2 dni, libido dol, kile gor, po obrazu sem polna rjavih flekov – dermatologinja je rekla, da so posledica hormonske kontracepcije in res so se mi prvič pojavili lani.
Sem bila dogovorjena za odstranitev, pa sem dobila M, tako, da moram poklicati za nov termin.

Srečno vsem, ki jo imate ali jo še boste imele. Jaz ne vidim ure, da mi jo vzamejo ven.

Tudi imela. Po 8. mesecih krvavitev sem jo dala odstraniti. v istem tednu sem nehala krvaveti in izboljšalo se mi je razpoloženje. Ker ne prenašam nobene oblike hormonske kontracepcije, sem se dala po tretjem otroku sterilizirati (pa menda tudi to ni čisto 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}).:)

New Report

Close