Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Pridobivanje teže

Pridobivanje teže

Pozdravljeni,

sem v dilemi kaj naj naredim z našim malčkom, če sploh lahko kaj.
Ob rojstvu je tehtal 3250 g in 51 cm, ob izpustu je imel 3190 g. Izključno je dojen.
1 mesec: 3900 g in 53 cm
2 mesec 4720 g in 57 cm
3 mesec 5150 g in 60,5 cm

Ker je po mnenju zdravnice premalo pridobil na teži ga tudi ni cepila. Po 12 dneh smo imeli ponovno tehtanje, pridobil je 200 g in ne 250 kot bi moral, s tem da je zrasel na 62,5 cm. Ponovno se nismo cepili ampak smo naročeni čez 14 dni s tem, da poleg dojenja moramo dodajati AM.
Tukaj pa se pojavi problem. Mali se doji na 2-3 ure na vsaki dojki pije cca 4 min in ne želi več, ko sem mu dala flaško je spil še nekje 20 ml in nič več. Če mu dam samo po flaški spije od 80 – 100 ml.
Drugače je zdrav, živahen med obroki normalno spi in tudi ponoči spi normalno (2x jeva in spi naprej). Tudi lula in kaka normalno.
Otrok ni suh, po rokicah in nogicah ima “lepe gubice”, tudi lička so lepo okrogla.
Sedaj ne vem kaj naj naredim. Ni problem v tem, da ne bi imela mleka ali da bi imel premalo. Otrok enostavno toliko poje, prisilit ga ne morem, da bi več jedel (tudi ne želim). Če ne bo pridobival dovolj na teži bo potrebno pogledati v čem je problem, tako je mnenje zdravnice, se pravi dodatne preiskave.

Glede na tabelo rasti fantka v tej starosti je teža v mejah normale.

Ne vem kaj naj naredim, ali naj ga samo dojim še naprej, dodajam, ali dajem samo AM. Rada bi samo dojila ampak, če zaradi tega “premalo pridobiva na teži” (če to res) bomo pač dodajali. Vendar imam občutek, da to ni potrebno, ali je res potrebno spremeniti ali prekiniti dojenje, če pridobivanje teže ni v skladu z normativi? S tem, da ni problem v dojenju ali mleku ampak otrok pač toliko poje.

Rada bi slišala še vaše mnenje, ker sem čisto zmedena. Redit otroka samo zato ker tako more bit se mi ne zdi ok.

Hvala v naprej za vaše odgovore.

LP Lidija

Fantek je med 2. in 3. mesecem pridobil malce premalo in njegova teža, ki je bila na 25. percentili, je sedaj na 10 . percentili. Sicer to ni razlog, da otrok ne bi bil cepljen.
Morda mislite, da se pediatri držimo teh tabel kot pijanci plota, vendar če pregledate in sledite mnogim otrokom ugotovite, da otrok, ki je zdrav in je z njim vse v redu, enostavno sledi svoji krivulji, zato nas vsako odstopanje opozori, da moramo biti pazljivi in iskati razlog. Ker je pri vas teža narasla počasneje oz. je otrok preskočil v nižjo percentilno krivuljloi, vam je pediatrinja pač svetovala dodajanje, da bi videla, če se bo pridobivanje teže izboljšalo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš odgovor.
Se popolnoma strinjam, da je potrebno raziskati v čem je problem stagniranja. Poskušam mu dodajati po flaški, ampak brez uspeha. Otrok ne spije nič več. danes smo se celo hranili tudi samo po flaški. Prvič je spil 100 drugič pa le 50. Po prebiranju forumov sem začela otroka hraniti v napol budnem spanju, tako da smo se danes celo dojili dlje kot 5 min (intenzivno). To žal ni rešitev, drugače trenutno žal ne gre.
Moti me to, da nimam slabega občutka, da bi bilo z otrokom kaj narobe. Je živahen, normalno spi, ne joka ker bi bil lačen in celo od 3 meseca ni več “suhec” po izgledu. Mogoče bi pri tem dodala še to da je to drugi otrok. V čem bi bila lahko težava in na kaj naj bi bila pozorna?
Na zadnjem pregledu me je zdravnica totalno šokirala z izjavo, da ga ne bo cepila še zdaj saj ga nima kam 🙁 .
Upam, da se stanje kmalu izboljša in se najde rešitev oz. razlaga.

LP Lidija

nova
Uredništvo priporoča

Da nima kam cepit:=)))) No, mišice na nogici je še vedno dovolj.
Saj je otrok zdrav, zadovoljen, samo slabše pridobiva na telesni teži. Kot sem rekla, dodajanje svetujemo in potem kontroliramo v takih primerih, da vidimo ali se stanje izboljša in nam je to potem znak, da otrok enostavno premalo količinsko dobiva.
Jaz bi npr. svetovala, da dodate do 50 ml na obrok (po brizgi, če zavrača stekleničko) in potem v enem tednu kontrola. Takoj je vidno izboljšanje, če je v tem problem.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ali je smiselno, da mu po brizgi dodajam svoje mleko? Glede na to da se otrok podoji (v miru) le 3-4 min in noče več, ko ga prestavim na drugo pa ravno toliko, mu mogoče ni všeč okus mleka, ker je pač drugačen. Študiram vse mogoče variante. ne me narobe razumet, za dobro otroka in njegovo zdravje mu bom pač dodajala hrano tudi samo po flaški, če bo to potrebno. Če bo potrebno se postavim na glavo samo, da bo jedel in bil zdrav.
Rada bi odkrila razlog zakaj se ne doji do konca, če mleko je in tudi sam zagrabi dojko in lepo začne jesti potem pa točno po 3 min motoviljenje in odklop.
Počasi postajam zmozgana od vsega tega študiranja, da ne govorim o strahu, ki narašča, ko se bliža datum ponovnega pregleda.
Majhni otroci male težave, veliki otroci velike težave. Kaj so majhne težave? Meni to hranjenje že zdaj dela sive lase, kaj bo v puberteti 🙂

To glede ceplenja pa ne bom zgubljala besed, nisem pediater toliko mi je pa vseeno jasno, da ne cepi v “špeh”. Upam, da je krivo samo to, da se je narobe izrazila, ker smo ujeli enega njenih redkih dobrih dni in ne morem reči, da je imela slab dan.

Hvala za vaš odgovor, upam, da ga kmalu poredimo 🙂

LP Lidija

Zakaj otrok po nekaj minutah preneha sesati, ni mogoče reči. Lahko se utrudi, lahko ga zategnejo vratne mišice, lahko preneha prvi izcejalni refleks … Vendar je potrebno težo sedaj spraviti na pričakovano krivuljo (tisto, ki jo je imel pri rojstvu). Pridobivanje teže pri otroku je vedno zelo pomemben znak zdravja in vsako odstopanje navzdol nas vedno napelje na misle, da nekaj ni tako, kot bi moralo biti. Zato smo malce tečni s tem. Prvi ukrep pa je, če je dojenje takšno, kot mora biti, pogostejše pristavljanje oz. dodajanje po vsakem obroku in nato kontrola teže.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Mislim, da nam s pogostejšim pristavljanjem v napol budnem stanju počasi uspeva. Od srede je pridobil nekaj več kot 150 g.
Hvala za pomoč, vstrajali bomo še naprej.

Super, prirastek teže je odličen. Poskušajte tako še dalje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Danes nas je klicala zdravnica, da z urinom ni vse ok. Dobili smo antibiotik, ker naj bi šlo za neko vnetje…ne vem točno kaj ker sem bila presenečena in še tako hitro je govorila. Vprašala je tudi ali ima kdo v družini težave z ledvicami oz. pogostimi vnetji.
Bomo videli kako naprej, nisem si mislila, da vnetje sečil oz. ledvic lahko vpliva na hranjenje 🙁 .
Otrok drugače nima ne vročine, ne kakih drugih znakov, ki bi kazali na kakšne težave. Je vesel, razigran, komunicira, ne joka … skratka kot zdrav dojenček.
Upam, da se stanje kmalu popravi in da ni nič hujšega.

Nezdravljeno vnetje zgornji sečil lahko vpliva na slabo pridobivanje teže. Vendar je potrebno potem, ko rečemo A, reči še B. In torej opraviti UZ ledvic in preiskavo za izključitev vezikouretralnega refluksa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close