Najdi forum

Zaskrbljajoča prihodnost kmetije

Prihajam iz Prekmurja, starši so pred tremi leti predal kmetijo najstarejšemu sinu le ta pa je že star blizu 40 let v tem času si ni dobil nobene punce in nima niti otrok. Jaz ne živim več na kmetiji tako da se mene ne tiče skoraj popolnoma nič, ampak po kakšni logiki so šli starši predat kmetijo v roke neporočenemu mlademu kmetu. Starša sta stara že čez 60 let in sta nezmožna več za delat.
PO moji logiki bi moral dat starši kmetijo tistemu sinu, ki ima družino ne pa nekomu, ki nima žene in otrok, le kakšna prihodnost kmetije bo….

Domnevam, da je ta samski sin edini otrok, ki je ostal doma na kmetiji in edini, ki doma dela?

Mitja, hočeš rečt, zakaj so jo dali tvojemu starejšemu samskemu bratu namesto tebi?

Mogoče pa starša vesta, da bo ta sin delal naprej na kmetiji, ti bi jo pa prodal in zapravil denar. Verjetno jim več pomeni, da bo kmetija še nekaj desetletij živa.

Keri odgovori neverjetno. Ne jaz nikoli nebi prodal kmetije.

Mitja, bistva pa nisi povedal. Koliko pa ti zadnja leta sploh prispevaš na kmetiji?
Verjetno sta dala starša kmetijo tistemu potomcu, ki edini dela na kmetiji, imam prav?
Bolje samskemu sinu, ki je doma na kmetiji in ki dela kot pa sinu z družino, ki že nekaj let ne živi na kmetiji.

Zakaj si pa ti šel od doma? A za starše te pa nič ne skrbi, kdo ju bo pedenal, ko bosta obnemogla? Če bosta morala v dom in nimata dovolj svojih sredstev, bo plačeval zanju tisti, ki bo dedoval. Vem za nekaj primerov, ko so se mladi s prevzemom kmetij/nepremičnin tako zaštrikali, da so že zdavnaj preplačali podedovano vrednost, ker so domovi tako dragi. Če že tako kalkuliraš, raje kupi svojo kmetijo, na vašem koncu so po prav smešnih cenah, boš vsaj vedel, da je res tvoje.

Pa še to sem pozabila dodati. Poznam primer podoben tvojemu, se je tip, ki je bil doma, oženil pri 50+, z ženo imata tudi otroka in se je starejšemu, ki je že po malem kremplje stegoval po gruntih samo šobica obesila.

sanka11111

Skoraj vsak vikend pridem domov na kmetijo in pomagam. Jaz imam svoje življenje, svojo družino sam “smili se mi”, ker je za vse sam.

Zakaj pa potem želiš kmetijo, če imaš svoje življenje? Zakaj nisi ostal na kmetiji? Iz tvojega posta sem zaslutila nevošljiovst, ker je brat dobil kmetijo in ne ti? Saj starši niso imeli izbire. Kmetijo so dali edinemu otroku, ki je ostal doma. Kaj pa so hoteli drugega? Ni perspektivno, ampak vseeno bolje, da on kot pa da ostareli starši še naprej gospodarijo.

No pri nas je bilo pa tako. Z možem živiva na kmetiji poleg njegovih staršev (sedaj le še njegove mame). Doma je še njegov starejši brat. Brat je star 58 let, nima otrok, ne žene. Pa so njegovi starši prepisali vse na tega samskega, ker je pač on najstarejši.

sanka11111

Saj me ne zastopiš, vse najboljše sem želel, ampak en sam nikoli ne more bit za vse.
Kmetija je pa velika 30ha

Logično ka so kmetijo dale brati šteri je ostal doma. Ti tude ne bi gvušno prepijso neka na sina šteri bi se odselo ampak na toga ka bi bil doma. Mene je tau čista logično.
On se tan sakši den mantra pa dela tij bi pa samo erbal rad. Tau tak nejde.

En pozdrav iz Prekmurja 😉

Ti bi verjetno rad videl, da bi se brat poročil – pa ne zato, da bi dobil eno dobro partnerico, ampak deklo, ki bo pomagala pa njegove in tvoje starše pedenala na starost – takih pa danes ni.

lp

tud meni se zdi logično, da dobi ta sin kmetijo oz. hišo. če je samski, še živi pri starših, normlano, da je tud njegova hiša in potem že tud kmetija, če že dela in j logično, da potem on dobi to, ne pa ti mitja, ki si se odselil in imaš svoje življenje. oni, torej tvoj brat in tvoji starši, ker pač živijo skupaj, so si vseeno nekako bližje, bolj po/navezani in jasno, da raje dajo njemu vse. ne vem pa, če bi mu dali to, če recimo ne bi obdeloval kmetije in bi bil povrhu še alkoholik. morda pa, če bi ti obdeloval kmetijo, on pa ne (ker je več ljudi, ki enostavno ne delajo, čeprav imajo kmetijo oz. ne dela kak družinski član), bi tebi prepisali kmetijo, kar je tud logično, a ne?

tvoj samski brat je itak brez vsega in vsakogar, valjda mu podarijo kmetijo, zlasti če rad dela to in sploh da dela.

po moje te res bolj to pika, da je on dobil in ne ti….

lp

@črna mačka
Niti ne.

New Report

Close