Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Težave pri dojenju

Težave pri dojenju

Pozdravljeni!

Naš 1 mesec star sin je začel zavračati dojenje. Porod je bil normalen, porodna teža 3240, min teža 3150 g, po treh tednih je imel 3710 g. Ob porodu se je od mene okužil z bakterijo streptokok zato je prejemeal 10 dnevno terapijo antibiotika. Dojenje je potekalo brez težav, na obrok je popil od 80 do 120 ml. po prejemanju antibiotika so se začeli trebušni krči, ki pa v začetku na dojenje niso vplivali. Zdaj pa imava 4 dni težave. Ko začne jesti hitro obupa, začne ga zvijati, prdi, kaka, joče in noče več jesti. Poskusila sem tudi v bolj zaspanem stanju, pa kar zaspi in ga ne morem zbuditi. Že par dni sem imela občutek, da manj je, zdaj ga tehtam in poje na obrok med 50 in 80 ml. Danes pa začne jokat takoj ko ga pristavim, ne more dočakati izcejalnega refleksa. Vem, da mehke dojke niso znak pomanjkanja mleka, ampak moje so pa že mlahave. Mleko si tudi iztiskam, od 30 do 50 ml po obroku. Strah me je, da bi mleko izgubila. Kar si izčrpam fantek popije po steklenički. Imel je dudico, ki pa sem mu jo zdaj vzela, tako da zaspi na moji dojki, če se ne razburja preveč. Ne vem kaj bi še naredila, da bi se lahko spet normalno dojila.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Tea

Pozdravljeni, Tea!

Imate 1m dojenčka in težave, da zavrača dojenje. V treh tednih je od najnižje teže pridobil 560g, kar je primerno. Prvih deset dni je prejemal antibiotik.

Drži, antibiotik lahko povzroči take prebavne težave in krče, kot opisujete, črevesna flora pa se včasih tudi po prenehanju jemanja več tednov vrača v ravnovesje, no, pri dojenčki v tem času je ta tako ali tako občutljiva. To je zanj in za vas gotovo zelo težko obdobje, trudite se, otrok pa je nemiren in ima težave. Črpanje vas verjetno še dodatno utruja.

No, dobra novica je, da tudi mlahave dojke niso znak pomanjkanja mleka. Mleka ne morete izgubiti kar tako, tvorba se sčasoma prilagaja slabšemu sesanju otroka. Gotovo bi prej opazili premalo pokakane in premalo polulane pleničke, če to pozorno spremljamo, kot pa, da bi lahko govorili o premalo mleka pri mamici. Tvorba mleka namreč počasi sledi otrokovi slabši aktivnosti na dojkah. In se spet poveča in izboljša, če je otrok že malo bolj aktiven.

“Ko začne jesti hitro obupa, začne ga zvijati, prdi, kaka, joče in noče več jesti. Poskusila sem tudi v bolj zaspanem stanju, pa kar zaspi in ga ne morem zbuditi.”
***Najboljši trenutki za to poskušanje so, TAKOJ ko se otrok začne prebujati. Vemo, da se bo najbrž zbudi, a še ne joka, samo stoka, se premika, morda kaže sesanje z ustnicami ipd.. Drugi način je, da otroka delno umirimo, ne povsem uspavamo, samo da postane spet mehak, sproščen, morda zapre oči, vendar ne zaspi, samo drema. Duda je lahko morda celo dober način, npr. sesa nek kratek čas, le da se umiri, nato ga damo v položaj za dojenje in previdno zamenjamo dudo z dojko.

Ne bi vam priporočila, da dohranjevanje, niti s svojim mlekom, ponujate redno po steklenički. otrok se lahko zelo hitro navadi tega in preprosto noče več nazaj na dojko, se na dojki krega, ker mu olajšate, da po steklenički bistveno hitreje teče. Teče drugače, načina sesanja sta zelo različna in tako majhen otrok ponavadi ne zmore preklapljati iz enega na drugega. S tem si žal velikokrat naredimo slabo uslugo.

Vem, da je lahko reči, včasih tudi ne najdemo drugega načina. Ampak vseeno poglejte, ali bi morda pri vas prišel v poštev majhen lonček (lahko ga dobite pri svetovalkah LLL), dohranjevanje s kapalko, brizgo, po žlički… Dohranjevanje po skodelici in na druge načine brez sesalne zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (+foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (+foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »sorf-feeder instructions«)

Koliko je zdaj tega dohranjevanja po steklenički v 24h? Koliko pa imate lahko podojev v enakem času oz. koliko časa aktivno sesa? Je to vedno na eni ali ponudite vsakič obe dojki? Ali lahko prosim navedete še, kako pogosto je plenička polulana in pokakana?

Ste poskusili pristaviti večkrat tedaj, ko je bolje razpoložen? Npr. da ga ne dajete na dojko, ko joka, ko se krega, in tudi ne dohranite. Počakate, da se umiri. Pa potem poskusite znova k dojenju.

Ali je fantek zelo lačen, ko je čas dojenja? So razmaki zelo veliki? To lahko zelo otežuje dobro dojenje. Priporočam, da ponujate velikokrat. Da ne gledate na uro, ni pomembno, kdaj se je nazadnje dojil, če se le hoče ponovno dojiti. Ni pomembno niti to, koliko popije, kajti dojenje ni lovljenje mililitrov in to NISO OBROKI, kot je sklepati iz kakih priročnikov o hranjenju dojenčkov.

Dojenček lahko popije tudi samo 50ml, lahko popije kdaj 30, pa zaspi, naslednjič bo pa veliko več. Vsak podoj je lahko drugačen. Res super, če ima red, ritem, to olajša življenje, vendar pa dojenčki v težavah in mnogi tudi brez vsakršnih težav ritma/sistema obrokov preprosto nimajo.

Ali imate tehtnico, ali merite podoje? V tem primeru bi priporočila, da jo koristno uporabite za preverjanje napredovanja kvečjemu na dnevni ravni (pa še to ni zelo zanesljivo) in predvsem na tedenski ravni. Podojev ne tehtamo, to ne pove kaj dosti. Otroku se ni treba najesti po tistih že prej omenjenih tabelah iz priročnikov, to dojenju povzroča več ovir kot pa koristi. Doječa mati ne more vedeti, koliko otrok popije, ni ji treba vedeti. Včasih tehtamo prve dni, če je otrok zaspan, zlateniček, prešibek, da dokažemo, da npr. ne zmore imeti dobrih podojev. Vendar pri vas je to že mimo. Otrok zna in zmore, ima pa težave. In zato bo morda moral sesati 10-krat, 12-krat ali celo večkrat po manj, da do dobil primerno količino mleka v svoj želodček v celem dnevu – in to je merodajno, nikakor ne, koliko poje pri enem dojenju.

Priporočam, da se ravnate po teh znakih. Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4718681 (znaki – kratko)

Ša kaj konkretnega bi lahko napisala, če boste lahko dodati ostale podatke o načinu dojenja.

Morda v pomoč tudi kaj od tega? Kreganje na dojki, zavračanje dojenja, nemirno dojenje – izkušnje:
http://med.over.net/forum5/list.php?94,page=1#msg-4310755 (3t)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1933&t=1933 (6t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1984748,1984765#msg-1984765 (1m in 1,5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4720236 (6t, 7t, veliko več podojev, kreganje)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close