Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek prodati zemljo za izgraditev pločnika

prodati zemljo za izgraditev pločnika

A je kdo imel izkušnjo s tem? Namreč v naši vasi so prišli na idejo, da bi izkoristili izvajalca gradnje naselja v naši bližini, ki mora prekopati celo ulico zaradi kanalizacije, vodovoda in elektrike(na svoje stroške), da bi razširili to cesto in vsem “obnovili” te sisteme + pločnike zgradili. Nam bi odkupili cca 35m2 zemljišča -zazidalno za smešno ceno.

Glede na to, da imamo hipoteko – rabimo dovoljenje banke za prodajo česarkoli – nimam pojma na koga se najprej obrnit -odvetnik, banka,občina???

Sicer se nam ideja dopade, če ne bo izvedeno je pa tudi ok.Namreč otrok se igra na 3000m2 njivi, v vrtec ga peljemo, prav tako bo za šolo, saj je daleč, sprehajamo se drugje.
Podpiramo pobudo ampak ne za vsako ceno. Mi bomo obroke za to isto zemljo plačevali še 27 let pa še obresti zraven, oni bi nam pa dali cca 500€. In to šele po ene 2 letih ko bodo dela končana, vse nove meritve znane itd…

Prosim za nasvet, pomoč, izkušnjo, whatever..

Na tvojem mestu bi fejst razmislila in na to ceno prav gotovo ne bi pristala. Seveda se strinjam s tem, da pločnik mora bit in da je pač javno dobro, samo na ta račun se pa tudi ne bi pustila nategnit. Poglej v prostorski plan, malo se pozanimaj, kakšni so na tem področju plani, mogoče ne bi bilo neumno, da ti obenem uredijo kakšen izvoz ali kaj podobnega – kar je seveda odvisno od dejanskega stanja v naravi.

Najprej: urejena infrastruktura prispeva k dvigu cen zemljišč, če popolnoma zanemarimo varnostni vidik, ki pa ni nepomemben – tudi če boste otroka vozili v vrtec, šolo itd. verjetno v vasi ne boste živeli izolirano, brez stika s sovaščani.

Potem: 14 EUR/m2 je precej malo, ne vem pa, kakšna je vrednost kvadratnega metra v vašem kraju oz. kakšna je bila cena, ki ste jo plačali vi.

Pustite to, da boste kredit za zemljo/hišo odplačevali še toliko in toliko let – ga pač ne bi, če bi položili denar na mizo – dejstvo je, da je vredno razmisliti, da je morebiti investicija v projekt ugodna zdaj, ko naj bi se naenkrat uredila celotna infrastruktura.

Kaj pa če pomisliš drugače… kaj pa če bi morala sama plačati pločnik in urediti ostale stvari? Pločnik je vsekakor pomemben in zaradi varnosti bi ga jaz postavila na prvo mesto, pred denar. Saj imate še 3000 m2 in to je več kot dovolj, tako da tisti 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zemlje komot lahko odstopiš.

Sicer odkupna cena res ni ne vem kaj in morda bi celo sočustvovala s tabo. Ampak to bi naredila, če bi se bunila samo zaradi cene, tako pa ne morem preko tegale zgoraj. Samo da je meni (mojemu otroku, možu, meni, psu itd.) dobro, ostale pa nekaj gleda. Pa kaj, če rabijo vsi vaški otroci pločnik, ker peš hodijo v šolo – naš pač ne in zato nas ne briga, če ne bo izvedeno.

Jao. Ljudem s takim razmišljanjem bi pošteno povedno kar nacionalizirala zemljo za tako pomembne skupne stvari, kot je pločnik.

Pa ajdi, ne rečem, če bi šlo za veliko zemlje, 35 m2 pa …

Itak bo tvoja zemlja z ureditvijo infrastrukture vredna vsaj 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več, tako da bi jaz verjetno šla v to. Pri preprosti računici prevagajo koristi.

Se strinjam!
A drugih ljudi, kot vi in vaš otrok pa ni v vasi??? Recimo otrok in starejših ljudi, ki bi jim pločnik še kako prišel prav? Al se vam gre samo za vas!
Pri 3000 kvadratih jih ne moreš 35 pogrešit za javno dobro, po znižani ceni? Za stvar, ki vašemu kraju predstvlja napredek in razvoj.
Ne vem no, jaz imam 1300 kvadratov veliko parcelo, pa sem jih 35 pripravljena odstopit (ne samo prodat po znižani ceni), za pločnik ali kolesarsko stezo če/ko bo do tega prišlo!
Pa sem jih ravno tako morala kupit, in ravno tako se moramo do prve trgovine, banke, pošte, šole… odpeljat z avtom.
Žalostno je, da zaradi ene hiše v vasi stoji razvoj infrastrukture. Ne zastopim, res ne.
To ravno tako kot v bloku, kjer tisti v pritličju nočejo prispevat za popravilo strehe, saj jo oni kao ne rabijo.

ti kar prodaj tiste kvadratne metre, boš tud pol več plačevala zemljiškega prispevka.ha.ha……….ker bo okolica bolje urejena…..!!

Tokrat me pa preveč srbi jezik, da bi bila tiho.

Če bi me pred leti vprašali, bi se sicer tudi sama strinjala z večino zgoraj navedenega, pa sem si potem, ko sem se lotila gradnje kar lepo premislila. Komunalni prispevki se namreč v zadnjih letih tako noro vzpenjajo v nebo, da ne moreš verjeti, da novograditelji danes plačujejo po več deset tisoč evrov za komunalno opremljena zemljišča, pa še potem ti na vsaki položnici opalijo za nove in nove prispevke. Zdaj si pa kar malo izračunajte, koliko dobi občina samo iz tga vira. Potem so tu še sredstva iz državnega proračuna, pa evropska , … Pa ne mi zdaj, koliko pač taka infrastruktura stane, ker če bi se razpisi za izvajace delali pošteno, bi bilo ponekod tudi pol ceneje.
Torej stvar je taka, živimo v času tržnega kapitalizma in ne vem zakaj nostalgično vlačite na plano solidarnostni čut, tam kjer ni nobene potrebe.
Strinjam se sicer, da bi morali nacionalizirati zemljišča posameznikom, ki iz gole kljubovalnosti ali pa prevelikih apetitov zadržujejo in preprečujejo izvedbo tovrstnih projektov. Dejstvo pa je, da naj zato dobijo POŠTENO ODŠKODNINO. Verjemite, da bo dobila občina odkupljeno zemljo krepko poplačano.

Ti kar lepo prodaj zemljo po pošteni ceni. Saj pa nisi socialna ustanova, da bi kar šenkavala naokol. Še posebno, ker si sama vse pošteno plačala. Kdo pa tebi kaj šenka? Tukaj bi vsi kar podarjali al pa poceni prodajali občini , verjemi ko bi se pa znašli na tvojem mestu, pa bi bila slika čisto drugačna.

---------------------------------------- Novi štajerski pregovor: Kjer je dim, tam je tudi radar

No, jaz sem pa ena tistih, ki ne prodaja kar na vrat na nos. Morala sem kupiti kos parcele, da sem si zagotovila dovoz po svojem, ko pa sem najela geodeta, da bi označil mejne točke, so morali priti vsi sosedje. Eden od njih je bila predstavnica občine, ki je povedala, da hočejo odkupit del moje parcele, po kateri poteka cesta. Vse lepo in prav, edina napaka je bila pa v tem, da so ponujali ceno, ki je bila nižja od tiste, po kateri sem parcelo kupila jaz. In jaz sem bila tako nerazumna, da si nisem hotela delati škode. In nisem prodala.
Tisti, ki si želite podarjati občini, kar izvolite, še nakažite jim kaj, jaz pa si jemljem pravico, da si bom sama izbrala, komu bom kaj podarila. In občina pač ni med tistimi, ki jim hočem kaj podariti.
Avtorici prvotnega prispevka bi pa svetovala, da naj pridobi pismo o nameri odkupa (od občine) in gre s tem v banko, pa ji bodo oni povedali, če sme prodati in kako to vpliva na hipoteko. Samo, resnici na ljubo bo to tako, da bo morala ona svoj (verjetno težko) prisluženi denar porabiti za kos parcele, ki ga bo po znižani ceni prodala občini. Razlika bo šla iz žepa avtorice prvotnega prispevka.

Se strinjam s predhodnim mnenjem, ki ga je podala 1_Ljubljančanka.
V našem koncu Slovenije pa je by the way odkupna cena zemljišča za tovrstne zadeve bistveno bistveno višja.

Solidarna si lahko tudi drugače, ne odteguj pa si od ust tam, kjer se ti ni potrebno.

se strinjam s tistimi, ki ti odsvetujejo prodajo po taki ceni.
ne vem sicer s katerega konca si in kaksne so pri vas cene zemljišč, ampak pri nas občina prodaja po 4x višji ceni kot ponujajo tebi denarja, s tem da je tam strmo pobočje, gozd, trenutno še nezazidljivo – sicer v nekem planu (bog vedi kaksnem)…

Moji starši so brezplačno prepustili dovozno cesto občini (mislim, da gre za cca 120 kvadratov, na območju, kjer je cena zazidljivih parcel od 150 evrov navzgor), ker jo je občina potem brezplačno asfaltirala in jo tudi vzdržuje.

Jaz ne pravim, da je prenizka odškodnina v redu. Pravim samo, da je v tem kontekstu popolnoma napačno gledanje “moj otrok ne rabi, zato mi dol visi”. Če se buni, naj se buni na pravem koncu, ne pa, da se sklicuje na tako razmišljanje.

Kakšna prodaja le? Tu govorimo o 35 kv. zemljišča za pločnik.
Če bi napisala, da hoče občina od nje 500 kv. zemlijišča, za nadaljno prodajo ali npr. za izgradnjo hotela in podobnih stvari, bi ji tudi jaz svetovala naj vztraja pri ceni, kakršno je plačala ona. Ampak par kvadrtov za pločnik pa res ne bi smel biti problem?

waw…koliko različnih mnenj.

Plačali smo 3 leta nazaj cca 115.000€. Za 3000m2 na katerih je stara bajta – za zrušit. Kredit bomo plačevali 30 let vključno s pločnikom, od katerega nimamo prav nič. Čista izguba. In ja, gledam skozi denar, vsak kvadratni centimeter. Občina, občani, sosedje…. me sploh ne zanimajo. Kadar nimam kaj za dat v lonec ali s čim otroka nahranit jih ni. Ne boste verjeli! Prav nobenega! Če po poti pobereš 2 slivi s tal – kradeš. Sem brezposelna, tistih 35m2 mi bo prišlo prav za odplačat kakšen obrok od kredita v kolikor bo še mož ostal brez službe… Rada jih imam prav vse, še najraje pa svoj mir, ki nas tako drago stane vsak mesec.

Hvala vam vsem še enkrat za vsa mnenja. Cenim vsako – tudi če se z nekaterimi ne strinjam. Ko bomo rešili vam sporočim kako sva se z možem odločila.

Lep dan še naprej!

Pa še to: jaz se na tvojem mestu ne bi strinjala, da mi plačajo šele čez 2 leti. Od davkoplačevalcev, občanov se pričakuje, da za razne prispevke plačamo takoj, a država, občina pa lahko dela po svoje. Plačilna nedisciplina je že tako ali tako razlog za dodatno krizo.

Prodaj pod pogoji, s katerimi se boš strinjala tudi ti!

Otroci niso večno v vrtcu, veš, Še kakšno leto, pa se bo tudi vaš ganjal po vasi in bognedaj, da ga povozi avto, ker ni urejenega pločnika.

Meni pločnik pomeni toliko (ker ga mi nimamo in mi je vsakokratna hoja ob cesti tveganje življenja), da dam zemljo v sekundi zastonj, samo da plačajo in izvedejo projekt. Veš, kakšni denarji so že to?

Ne rečem, da bi hoteli odkupiti za profitno dejavnost, tukaj gre pa dejansko za varnost občanov samih, pa nekateri nagajajo. Občina bi dala, vi pa izsiljujete.
In ja, čisto možno, da pade vse v vodo zaradi enega kretena, ki gleda samo na svojo rit.

No, to so pomembni podatki… Zdaj lahko izračunamo: kupili ste po 38 evrov za m2, kar pomeni, da bi torej občini podarili 851 evrov, če bi ji prodali 35m2 po 14 evrov. Če preračunamo v ure dela npr. po 8 evrov na uro, je to 106 ur dela.
Od pločnika nimate nič / oziroma potencialno višjo vrednost parcele, če bi jo kdaj prodajali, boste pa čisto realno morali plačevati višji davek vsako leto… Eden od faktorjev za izračun je tudi prisotnost pločnika!
Dobrota je sirota – kot ponavadi.
Seveda nobenemu od občine ne bo prišlo na misel, da bi vas za naslednjih 5 let v zameno za nizko ceno odkupa oprostil plačevanja davka…
A je potrebno sploh še kaj reči?
Dobro se odločite!

Hm, hm. Oprosti, ampak takole razmišljanje … Ne vem, no. Kredit imate za 3000 m2 – človek se vpraša, zakaj potrebujete 3000 m2, če je taka površina tolikšno breme, da nimate za v lonec? Čeprav, pri 3000 m2 njive, nimate česa dat v lonec?

Pa to razmišljanje, da od pločnika nimaš nič? Nič?! Pločnik pomeni večjo varnost za vse (in če so drugi otroci in vaščani bolj varni, je tudi tvoj otrok, pa čeprav ga ne uporablja), urejeno infrastrukturo, kar posledično dviguje cene tudi nepremičninam … Morda pa prav zaradi takega razmišljanja in tvojega odnosa občani nočejo, da pobiraš njihove slive. Češ, če nismo vredni človeškega odnosa in se gleda samo nase in na denar, pa imejte tak odnos, kakršnega želite.

Samo razmišljam, lahko da brcam v temo, če da se opravičujem, lahko pa tudi, glede na do zdaj napisano, da verjetno ne.

imate bajto in 3000 kvadratov zemlje, ti si brezposlena, zna biti da bo še mož, imate težave s preživljanjem, nimaš kaj v lonec dat. bajta je pod hipoteko. jokaš, da boš morala še nevem koliko let plačevati davek na zemljišče.

saj čisto off topic, vem, nisi tega spraševala. Ampak ženska božja, če niste sposobni živet v bajti in imet toliko zemlje, potem prodajte in se preselite v majhno stanovanje. Kdo vas pa sili, da posedujete zemljo od katere še v lonec nimate kaj dati in da imate bajto, ko imate samo enega otroka kolikor razumem. Ali pa živiš pri tašči in tastu v bistvu v njihovi hiši?

glede tiste zemlje pa naredi, kot meniš da je prav. Če je 3000 kvadratov zazidljivih, me čudi da kakšnih 1000 niste že prodali, da bi kdo drug tam kaj zgradil če imate take težave s preživetjem. ampak ne, eni hočejo imeti bajto in velik zemlje okol na vsak način, tut če skoraj od lakote crkujejo zraven.

He he… kakšna huda debata.. 🙂 nekateri komentarji so prav zabavni..

no, takrat je ta gospod prodajal vse v kosu in mi niti približno nismo potrebovali 3000m2 – še posebej ne kmetijskega zemljišča ker ga ne znamo uporabljati. Smo mestni otroci in to zelo mladi mestni otroci… ne znamo pač. Zdaj se učimo. Takrat je bila to edina rešitev za zaživet na svojem on pa ni odstopal od tega- vse ali nič.

Prodaja- najlažja varjanta. Prodamo vse in kaj pol? Kam pol? Zakaj se pa toliko trudimo, da bomo pol nekomu kar prodali in šli v stanovanje?? Če ne bo druge je pa to je tudi naš namen- v kolikor nam kdaj ne bi šlo – prodat kos po kos. (Če ne bomo kar šenkali vsem po malo. Ker pol bomo pač dobri ali kaj že? )
Ni lih tako hudo, da pa zdaj nimamo nikoli za jest ali da životarimo. Se pa je že zgodilo, da so stroški vrtca in kredita,položnic, .. porasli, da smo komaj dočakali konec meseca in plačo. S kakšnimi 10€ v žepu. Pa ti itak nihče ne plača položnic kajne? 🙂 kje je solidarnost? ha ha… nehajte s takimi.
Nato sem zgubila službo (sem le kratek čas brezposelna in ne sedim križem rok, njivo še kako obdelujemo-seveda še vedno amatersko, ker se učimo pa seveda za lastne potrebe- ne, nismo še pogruntali kako narediti biznis iz njive…nimamo strojev, vse delamo ročno). Pa imamo svoje sadje, ne potrebujemo tujega, sem dala le primer, ker dejansko je tako. Kadar ti koga rabiš ti nihče ne priskoči na pomoč. Ne za javno dobro ne za dobre sosedske odnose. Žal govorim iz izkušenj.Me prav zanima koliko izmed sosedov v naši ulici se bo strinjalo s tem oz koliko svojega zemljišča bodo drugi pripravljeni odstopiti za pločnik. Pa so večinoma vsi dediči in so od raznih dedkov, babic, stricev, tet dobili – podedovali tudi po 3 hiše. Mi smo si želeli kot mlada družina ustvariti nekaj svojega, da živimo tako kot nam paše…od naših starih staršev nismo imeli česa podedovati. Starši so v stanovanju v bloku. Ko si sam ustvarjaš domek in vsak cm z težkim delom pridobiš,se marsičemu odrečeš zaradi tega, da bomo nekoč imeli nekaj, začneš 3x bolj ceniti vsak mm !!

Ne skrbi me davek, narobe ste prebrali. Skrbi me plačevanje nečesa, kar ne bo več moje(pločnik). 30 let z obrestmi. V stanovanje bi rade volje šla. Pa veš kakšna je cena? CCa 100.000€ danes za 3 sobno. POleg tega, da smo že živeli v stanovanju in vemo kako je: poleg vseh stroškov, plačevanje raznih služb za vzdrževanje -tudi do 100€ mesečno, nikjer parkinga, nikjer miru, cunje zginejo s skupne kašče (posteljnina, modrci, hlače od otroka,…), v kleti 2x oropani (rolerji,kolo), direndaj nad glavo in pod nogami (super sosedi, ni kaj), da o špijunaži z okna ne govorim, ne smeš to, ne smeš tisto, za vsako stvar , ki jo želiš početi – renovirati ali karkoli – dovoljenje od vseh sosedov… 🙂 fantazija.

Tu kjer smo sedaj je raj na zemlji. Vas, narava, skoraj nič prometa, nekaj kolesarjev in sprehajalcev in to je to. V redu sosedje, vsak na svojem koncu, žal se sploh se ne družimo med seboj – večinoma so upokojenci, tistih par mladih družin pa itak nikoli ni doma. So v mestu. Se ne sprehajajo in se tudi po novem pločniku ne bodo. Verjemi. Prav tako starejši. Vsak v svojem vrtičku in doma. Niti med seboj se ne družijo,pa niso skregani.Imajo pač svoje sorodnike ki jih obiskujejo in prijatelje in to je to.
Mi imamo kanalizacijo in vodovod, tudi elektriko. Nam ne manjka nič – po celi vasi je tako, razen pač to na novo zazidano naselje – njim bodo itak sedaj poštimali vse.
Ta pločnik ni nujno zlo. Je dobro če je, res je – tudi moj otrok bo nekoč zrasel in bo kolesaril tod okoli, pa se igral,… Vendar se gre za odsek cca 300m in ne par km cesto. Kaj pa bo počel od tam naprej kjer spet ni pločnika – in ga ne bo v bližnji prihodnosti ?Cesto bi pa radi razširili zaradi kamionov, da se bodo lahko peljali v gozd kar je sedaj skoraj nemogoče… za naše potrebe je cesta dobra, kar nova – nobenih izboklin ali kaj, kar bi zahtevalo prenovo. Imajo oni že svoje interese tu… brez skrbi. Nihče od vaščanov ne hodi nikamor peš, ampak vsi z avti. Žal je mesto daleč in nimaš dosti izbire. Tudi prva trgovina je par km daleč – ne moreš peš vlačit špežo v 2 vrečkah….Torej mi (ki živimo tu) verjetno pločnika ne bomo uporabljali. Kdo ga pa bo? Sprehajalci? Kolesarji?? kaj jaz vem… se mi ne zdi spet tako zelo nujen kar naenkrat… morda se motim.

Bom upoštevala vse vaše nasvete, so dobri. Hvala. Ne morem se pa strinjati s tem, da nisem solidarna, da skrbim za svojo rit in da smo kreteni….in take… Tisti, ki me poznajo, že vedo. Ne bom se pa pustila prenesti okoli. Nikoli. Nisem zavrnila še nobenega, vse je še v fazi dogovarjanja, me je pa res presenetila tako nizka cena ! In verjetno ne bomo edini, ki se s cenikom ne strinjamo. Veliko je pomembnežev v tej isti ulici, ki bodo za svojo rit še kako znali poskrbeti in izpogajati kakšen “kamniti zid” ali kakšno podobno “uslugo”, kot so to pred kratkim v sosednji vasi uspeli. Mi smo pač čisto povprečni, mladi , pa nam te poslovne zadeve ne gredo tako dobro od rok, kot tistim, ki se s tem ukvarjajo vsakodnevno… zato če imate še kakšen pameten predlog, kar povejte… se veselim vsakega odgovora in pomoči.

LP!

saj se hecaš, ne? pravzaprav si popolnoma prepričana, da se s tako ceno ne boš strinjala, hkrati pa se veseliš vseh predlogov, nasvetov in pomoči. Saj jih ne rabiš:))) Saj točno veš, da ponudbe ne boš sprejela. tisti, ki ne misilijo tako kot ti te niso premaknili niti za cm. zakaj torej sploh tale post?

:)) meni vsak vaš komentar da misliti in morda me celo kdo prepriča- seveda če ima kakšen pameten argument, ki bi me prepričal. Zato vas pa prosim za pomoč in cenim vsak odgovor. Nisem nikoli rekla, da prav razmišljam in da je edina rešitev ne pristati na to ceno…še sem v fazi razmišljanja in odločanja, zato potrebujem več mnenj – več glav več ve. Mogoče začnem razmišljati drugače….zaenkrat, na podlagi lastnih izkušenj in znanja mi uspe samo ne strinjati se s ponudbo. …

New Report

Close