Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Javne površine in spuščeni psi …

Javne površine in spuščeni psi …

Danes se mi je na sprehodu zgodilo nekaj, kar me je precej šokiralo. Sprehajala sem se z novorojenčkom v vozičku in zlato prinašalko (spuščeno) po polju, kar za mano prikolesari starejši gospod in se zadere name, naj privežem psa na povodec. Nič kaj dosti me ni poslušal, ampak se je samo drl name, da pes ne sme biti odvezan in naj ga takoj privežem, sicer bo poklical policijo. Zraven me je še nekaj žalil in mi grozil, nato pa res poklical policijo (sicer ne vem, ali jo je res, ali se je samo pretvarjal, da bi me prestrašil). Jaz sem se nato obrnila in šla, ker sem se ga kar ustrašila (samo še čakala sem, kdaj se me bo lotil s palico, ki jo je imel v rokah), psičko sem seveda nato privezala.

Zdaj me pa samo zanima, ali je imel za klicanje policije res kako osnovo ali ne, ker kolikor jaz razumem zakon, morajo biti psi privezani na javnih površinah, kar pa poljska pot precej stran od naselja po mojem ni, ne? Pa da ne bo pomote, psičko imam odvezano samo, kadar res v bližini ni nobenega drugega sprehajalca, če gre kdo nasproti, jo že iz obzirnosti raje privezujemo, čeprav ni napadalna (še celo reševalni pes je). In tokrat res ni bilo daleč naokrog nikogar, tipa pa danes res nisem prej opazila, ker je prikolesaril za mano.

Razmišljam, ali ne bi bilo bolje, da bi jaz klicala policijo zaradi napada in žalitev … 🙁

Jap, poljska pot je javna površina, če ni zasebna lastnina, kar pa najbrž ni, če si se ti lahko tam sprehajala (razen, če si se z dovoljenjem lastnika). In, ja, psa moraš imeti na povodcu, tudi če ne “bo nič naredil, ker ni napadalen”.

Mislim, da pravilnik o zatiranju stekline določa, da morajo biti psi na povodcih izven domačega dvorišča – torej teoretično tudi na njivah in travnikih. No, vsaj par let nazaj je bilo tako določeno, če se ni v zadnjem času kaj spremenilo.

nova
Uredništvo priporoča

kolikor sem seznanjena je tudi poljska pot tretirana kot javna površina, kot je že napisala Morag.
V tem primeru je gospod imel osnovo za prijavo.

Lp, Maja

Včasih bi bilo potrebno dati na povodec tudi kakšnega človeka. Konec koncev ne vem zakaj je potrebno groziti in zmerjati lastnike psov.

No, res nisem vedela, da se smatra kot javna površina. Bom v bodoče bolj pozorna. Vseeno bi bil lahko gospod malo manj napadalen, po mojem mnenju.
Presenetilo me je pa zato, ker se tam vsakodnevno srečujemo z drugimi lastniki psov in le redko srečamo kakega, ki je privezan …

Ja, prav res bi se bilo dobro vprašati, kdo je tukaj predstavljal večjo grožnjo javnemu redu in miru – spuščena miroljubna psička ali pobesnel kolesar… kako sovražim take ljudi.


polska pot je zasebna lastnina in ne javna pot. če bi pa vsi lastniki takih poti preganjali nedolžakne sprehajalce…potem se nam lahko zmeša. vi, sprehajalci pa tudi nikamor nebi mogli iti, ker je vse malce ven iz mesta zasebna lastnina…

ni javna pot, ne. javne poti mora občina potem tudi vzdrževati. si predstavljaš, da bi mogli vsako polsko pot vzdrževat? ne ne, ne gre to tako. in ta info je 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. vsaka pot še ni javna. čist okomot je v zasebni lasti. tudi mi smo imeli pot (vodečo do nekaj hiš)v zasebni lasti. da je postala javna so nas prosili na občini za odstop zemlje. prišli vse pomerit. šele takrat je to postala javna pot, ki jo sedaj tudi vzdržujejo.

sicer pa, kako je stric kolesaril, če praviš, da je imel palco v roki?

Eno dolgo lajšto s kavljem je imel pri strani na kolesu, kaj pa vem, nekaj je šel nabirat zgleda, ker je imel tudi eno košaro zraven 🙂

pa še jaz: imam rada živali, ampak sem jih po drugi strani že pošteno sita! zakaj? zato ker lastniki razmišlajo skoraj vsi podobno kot ti.
pa še to me moti, da mi hodijo takšni psi tudi doma na trato lulak in kakat (nimam ograje) bom si morala ograjo omisliti, čeprav mi ni všeč, ali pa bom električnega pastirja napeljala, pa jih naj malo trese. sedaj pa me zanima, ali lahko stroše naprtim lastnikom psaov, ki redno hodijo na mojo trato?

Centenčka, kaj pa je narobe z mojim razmišljanjem? Mar ne bi smela sprehajat psa drugod kot po lastnem vrtu? Kot sem napisala, je pes odvezan samo, če ni nikogar v bližini. Kakce pa vedno pobiram, pa čeprav sem ena redkih, ki to na polju počnejo – sam mi je bljak, da bi krave, katerih mleko tudi mi kupujemo, jedle seno, polno pasjih iztrebkov.

govora je bilo o poljski poti in ne o tvoji trati…
vzgojeni lastniki imajo ponavadi tudi vzgojene pse – moj ni v 12 letih enkrat šel kakat na nobeno trato, ker je vedel, da ne sme… na poljski poti pa menda lahko, a ne? vrečke za pasje iztrebke, povodec tam kjer je veliko ljudi in malo svobode tam, kjer je ljudi malo, je pomoje en lep kompromis za sobivanje ljudi in živali…

govora je bilo o poljski poti in ne o tvoji trati…
vzgojeni lastniki imajo ponavadi tudi vzgojene pse – moj ni v 12 letih enkrat šel kakat na nobeno trato, ker je vedel, da ne sme… na poljski poti pa menda lahko, a ne? vrečke za pasje iztrebke, povodec tam kjer je veliko ljudi in malo svobode tam, kjer je ljudi malo, je pomoje en lep kompromis za sobivanje ljudi in živali…[/quote]

res ni bilo govora o moji trati, ampak takšni psi, se tudi na njivi in” ne-njivi “pokakajo, drži? pa še nisem videla, da bi lastnik z njive ipd. pobral kakece. mimogrede sem s kmetov
in razmišljanja in obnašanja lastnikov psov vidim in videvam in redki so tisti, ki upoštevajo predpise, vsaj v našem kraju je tako, pa tudi v urbanih naseljih (mestih) vidiš vse okrog pokakano sploh pri večjih blokovskih naseljih…na žalost še nisem slepa in tudi vem kaj vidim

govora je bilo o poljski poti in ne o tvoji trati…
vzgojeni lastniki imajo ponavadi tudi vzgojene pse – moj ni v 12 letih enkrat šel kakat na nobeno trato, ker je vedel, da ne sme… na poljski poti pa menda lahko, a ne? vrečke za pasje iztrebke, povodec tam kjer je veliko ljudi in malo svobode tam, kjer je ljudi malo, je pomoje en lep kompromis za sobivanje ljudi in živali…[/quote]

res ni bilo govora o moji trati, ampak takšni psi, se tudi na njivi in” ne-njivi “pokakajo, drži? pa še nisem videla, da bi lastnik z njive ipd. pobral kakece. mimogrede sem s kmetov
in razmišljanja in obnašanja lastnikov psov vidim in videvam in redki so tisti, ki upoštevajo predpise, vsaj v našem kraju je tako, pa tudi v urbanih naseljih (mestih) vidiš vse okrog pokakano sploh pri večjih blokovskih naseljih…na žalost še nisem slepa in tudi vem kaj vidim[/quote]

se strinjam s tabo, veliko lastnikov res ne pobira kakcev za svojimi psi. tudi jaz ne poberem kakca v gozdu ali na travniku ali ob poljski poti, ker se mi zdi, da s kakcem, zavitim v pvc vrečko naredim veliko večjo ekološko škodo, ko če ga pustim tam. sem ga pa še vedno pobrala s ceste, pločnika, potke – kadar pač psu ni zneslo priti do gozda.
sem pa tudi jaz bolj kot ne s kmetov in na sprehodih srečujem vse vrste psov/lastnikov – eni so vzgojeni in prijazni, tisti me res ne motijo. drugi so tečni in popadljivi – taki mi grejo pa s psi ali brez njih na živce.

Nekatere lastnike psov bi bilo treba privezat!
Živim v poleto obljudenem turističnem kraju-vasici z kampom v neposredni bližini! In kaj počnem celo poletje???? Striktno pazim da je ograja dvorišča non stop zaprta ker mi iz kampa noter vletajo razni cucki, ki lovijo moje mačke, sproti prevrnejo kakšno lončnico ali prestrašijo otroka… Dajte si dopovedat!!!! Tale vaša živina je všeč samo vam! Ne posiljujte okolice z svojimi “miroljubnimi, pametnimi, lepo vzgojenimi družinskimi člani”! Zakon je jasen: pse na vrvice! Sploh v naravi ( tudi zaradi divjadi)! Pes je lahko spuščen doma na dvorišču. In pika.

res ni bilo govora o moji trati, ampak takšni psi, se tudi na njivi in” ne-njivi “pokakajo, drži? pa še nisem videla, da bi lastnik z njive ipd. pobral kakece. mimogrede sem s kmetov
in razmišljanja in obnašanja lastnikov psov vidim in videvam in redki so tisti, ki upoštevajo predpise, vsaj v našem kraju je tako, pa tudi v urbanih naseljih (mestih) vidiš vse okrog pokakano sploh pri večjih blokovskih naseljih…na žalost še nisem slepa in tudi vem kaj vidim[/quote]

se strinjam s tabo, veliko lastnikov res ne pobira kakcev za svojimi psi. tudi jaz ne poberem kakca v gozdu ali na travniku ali ob poljski poti, ker se mi zdi, da s kakcem, zavitim v pvc vrečko naredim veliko večjo ekološko škodo, ko če ga pustim tam. sem ga pa še vedno pobrala s ceste, pločnika, potke – kadar pač psu ni zneslo priti do gozda.
sem pa tudi jaz bolj kot ne s kmetov in na sprehodih srečujem vse vrste psov/lastnikov – eni so vzgojeni in prijazni, tisti me res ne motijo. drugi so tečni in popadljivi – taki mi grejo pa s psi ali brez njih na živce.[/quote]
samo svoje menenje bom izmenjala na čisto prijazen način in priznam, da me veseli, da priznaš, da povsod ne pobereš kakcev, zagovarjaš pa svoje dejanje z ekologijo, med drugim obstajajo tudi papirnate vrečke, ki si jih lahko napolnjene s kakeci odneseš lepo domov, kar pa seveda nihče ne naredi. njive, gozd, travnik ipd. imajo tudi svojega lastnika, mogoče pa je zelo vesel, ko stopi na pasji drekec in mu fino diši na obuvalu.

Zakon je jasen, samo tebi očitno ni, psi morajo biti na povodcih v urbanih naseljih in na javnih površinah. Kamp je po moje zasebna površina pa tudi pot čez njivo ali polje je zasebna površina. Tudi večina naših gozdov je že v zasebni lasti. Tam kjer morajo biti na povodcih jih pa imam na povodcih ja pa kakce tudi pobiram. Če moraš pa cel dan pazit, da je ograja zaprta potem pa pri vas nekaj ni uredu. Kot bi jaz cel dan pazila, da so vhodna vrata zaprta. Pa tudi po pravici povedano, dvomim da vsi lastniki psov, ki kampirajo tam svoje pse prosto spuščajo. Ponavadi so prosto spuščeni ravno vaški, okoliški psi, ki sicer imajo lastnike ampak lastnikom bolj dol visi za njih. Pa tudi bolj malo je psov, ki se jim da v največji vročini sredi poletja preganjat mačke in vdirat na vrtove. Tako da ne nakladaj pa umiri živce.

Meni tudi marsikaj ni vešč pa kaj naj naredim?

Sorry! Dvorišče je MOJA zasebna površina! In ne dovolim tujim psom noter? Kapiš? Sosedove pse vse poznam ( 7 jih je v celi vasi, tako da to ni neka znanost). Imam mačke, če še nisi slišala: nekateri psi radi preganjajo mačke. In ko jo zagledajo na dvorišču vletijo noter ne ozirajoč se na zasebno lastnino!
In kaj če je gozd zasebna last? Če ni TVOJA zasebna last nima tvoj pes kaj tam počet. Sploh pa so gozdoci tu izven konteksta…V gozdu MORA biti pes na povodcu zaradi divjadi. Če ne ti ga lovec lahko ustreli. Amen.
Psom se poleti ne da preganjat mačk? Očitno niti psi več niso kar so včasih bili…. 🙂

p.s. Če tebi karkoli kar se dogaja na tvojem dvorišču ni všeč ti predlagam da ukrepaš!

Mene pa zanima, ali bi vsi, ki ste tako naperjeni proti psom, dopustili, da bi ta isti pes, ki je, kakor sem prebrala, reševalni pes, smel rešiti vašega otroka, če bi ga – bognedaj – karkoli zasulo, sneg, ruševine zaradi naravne nesreče ipd.?
Ali bi morali takega psa prej privezati, da bi lahko reševal življenja?
Tudi meni so zaradi odvezanega psa že grozili s puško (!), zato ne morem reči drugega kot: kdor živali nima rad, tudi ljudi nima (tudi ljubitelji živali lahko ne ljubijo ljudi, ja, sem si domača z logiko, ampak za njih tega ne moremo reči za 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} 🙂
Res nikoli ne moreš reči, da pes ne bo nikogar napadel (čeprav pa res še nisem nikoli slišala, da bi to storil reševalni pes), tega tudi za ljudi ne moremo reči. Zakaja se pa potem ženske ponoči same ne upamo po ulicah? Zaradi psov?

se strinjam s tabo, veliko lastnikov res ne pobira kakcev za svojimi psi. tudi jaz ne poberem kakca v gozdu ali na travniku ali ob poljski poti, ker se mi zdi, da s kakcem, zavitim v pvc vrečko naredim veliko večjo ekološko škodo, ko če ga pustim tam. sem ga pa še vedno pobrala s ceste, pločnika, potke – kadar pač psu ni zneslo priti do gozda.
sem pa tudi jaz bolj kot ne s kmetov in na sprehodih srečujem vse vrste psov/lastnikov – eni so vzgojeni in prijazni, tisti me res ne motijo. drugi so tečni in popadljivi – taki mi grejo pa s psi ali brez njih na živce.[/quote]
samo svoje menenje bom izmenjala na čisto prijazen način in priznam, da me veseli, da priznaš, da povsod ne pobereš kakcev, zagovarjaš pa svoje dejanje z ekologijo, med drugim obstajajo tudi papirnate vrečke, ki si jih lahko napolnjene s kakeci odneseš lepo domov, kar pa seveda nihče ne naredi. njive, gozd, travnik ipd. imajo tudi svojega lastnika, mogoče pa je zelo vesel, ko stopi na pasji drekec in mu fino diši na obuvalu.[/quote]

no ja, načeloma je res, da imajo travniki, njive in gozdovi lastnike, ki ne marajo pasjih kakcev. ampak v gozdu, kjer večinoma sprehajam psa, pa kakcev vseeno ne bom pobirala, ker v 2-3 dneh razpadejo, kar še vseeno pomeni manjšo škodo, kot da jih poberem v vrečko, četudi papirnato (v dežju je to še poseben užitek 🙂 pazim pa, da se takšni kakci ne pojavljajo na potkah in stezah – očitno je moj pes izredno sramežljiv in se z veseljem odmakne od steze…
ampak samo toliko v vednost – mimo moje hiše poteka centralna sprehajalna pot za celo vas in vsi ti kužki veselo kakajo ob moji ograji v travo, ki jo potem jaz kosim – tako da povsem razumem problem. ampak kaj naj – obujem gojzarje, oblečem rokavice in se lotim trave… psov in lastnikov pa pač ne preganjam, čeprav kakca pa res čisto nihče ne pobere…

Preden se razpizdim na kogarkoli ga bom vljudno vprašala: ste mogoče gasilec, reševalec, policist? Da ne bi slučajno nakurila koga, ki bi mi že jutri lahko reševal hišo, otroka, življenje…

Lej: za marsikoga je pes pes. In reševalni psi so ponavadi zelo vzgojeni in imajo zavedne lastnike, ki pazijo na obnašanje.
Problem niso psi-problem so lastniki.


samo svoje menenje bom izmenjala na čisto prijazen način in priznam, da me veseli, da priznaš, da povsod ne pobereš kakcev, zagovarjaš pa svoje dejanje z ekologijo, med drugim obstajajo tudi papirnate vrečke, ki si jih lahko napolnjene s kakeci odneseš lepo domov, kar pa seveda nihče ne naredi. njive, gozd, travnik ipd. imajo tudi svojega lastnika, mogoče pa je zelo vesel, ko stopi na pasji drekec in mu fino diši na obuvalu.[/quote]

no ja, načeloma je res, da imajo travniki, njive in gozdovi lastnike, ki ne marajo pasjih kakcev. ampak v gozdu, kjer večinoma sprehajam psa, pa kakcev vseeno ne bom pobirala, ker v 2-3 dneh razpadejo, kar še vseeno pomeni manjšo škodo, kot da jih poberem v vrečko, četudi papirnato (v dežju je to še poseben užitek 🙂 pazim pa, da se takšni kakci ne pojavljajo na potkah in stezah – očitno je moj pes izredno sramežljiv in se z veseljem odmakne od steze…
ampak samo toliko v vednost – mimo moje hiše poteka centralna sprehajalna pot za celo vas in vsi ti kužki veselo kakajo ob moji ograji v travo, ki jo potem jaz kosim – tako da povsem razumem problem. ampak kaj naj – obujem gojzarje, oblečem rokavice in se lotim trave… psov in lastnikov pa pač ne preganjam, čeprav kakca pa res čisto nihče ne pobere…[/quote]

Ah lastniki travnikov in njiv nanje še vedno z veseljem zlivajo vsebino zasebnih greznic, v katerih je poleg človeških iztrebkov podobne sestave, kot so pasji, še kup čistil, papirja in druge nepotrebne nesnage. Pri nas so kmetje razvili tezo, da so se krave zastrupile s pasjim drekom. Krave, ki znajo iz krme izločit ripečo zlatico, ker je zanje strupena, se ne bi znale izognit kupu dreka? Po mojem tudi.
Gozdovi in travniki so kljub zasebni lastnini tudi javno dobro in jih javnost sme uporabljati, dokler ne povzroča škode. Če ne bi bilo tako, bi se komajda lahko še kje sprehajali. Ne mešat zasebnega vrta in travnika. Poleg tega ljudje veliko več škode povzročimo z nabiranjem gob in drugih gozdnih sadežev, kot jo lahko pasji drekci.

Pa še to: če psov ne bi smeli nikjer spustiti, da se zletajo, bi bilo z njimi še več problemov.

Preden se razpizdim na kogarkoli ga bom vljudno vprašala: ste mogoče gasilec, reševalec, policist? Da ne bi slučajno nakurila koga, ki bi mi že jutri lahko reševal hišo, otroka, življenje…

Lej: za marsikoga je pes pes. In reševalni psi so ponavadi zelo vzgojeni in imajo zavedne lastnike, ki pazijo na obnašanje.
Problem niso psi-problem so lastniki.[/quote]

Ja, ko nimamo argumentov, začnemo banalizirat ali pa se norčevat…ane?
V zgorji temi je med drugim problem pes reševalec.

In preden kogar koli napi….globoko zajami sapo, preštej do…20 in pi… ne bo več potrebno. mogoče boš lahko uredila z mirnimi živci.

Preden se razpizdim na kogarkoli ga bom vljudno vprašala: ste mogoče gasilec, reševalec, policist? Da ne bi slučajno nakurila koga, ki bi mi že jutri lahko reševal hišo, otroka, življenje…

Lej: za marsikoga je pes pes. In reševalni psi so ponavadi zelo vzgojeni in imajo zavedne lastnike, ki pazijo na obnašanje.
Problem niso psi-problem so lastniki.[/quote]

Dokazane so tudi druge koristi hišnih ljubljenčkov, malo poguglaj. Med drugim jih s pridom uporabljajo v starostnih domovih v terapevtske namene – čisto dovolj je, da ljudje žival božajo, pa to blagodejno vpliva na njihovo počutje. Mogoče bi morala poskusti to, preden se do konca razpizdiš.

New Report

Close