Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

laringitis

Default avatar
Pozdravljeni!

Prebrala sem si veliko na to temo, veliko mi je povedala zdravnica v dezurni.
Nasa punca ima 22 mesecev in ima trenutno laringitis. Povisana temp. do 39 stopinj, kaselj, hripavost in slabo pocutje, izcedek iz nosu.

Pisete v odgovorih, da naj bi se otroka dobro obleklo in da gremo za 20-30 minut ven na zrak. Ali to velja tudi, ce ima otrok vrocino? Seveda ne 39 ampak tako 37,5. Bi to pomagalo? TEga nisem vprasala zdravnice.

Danes je ze veliko boljse, tudi pocutje je dobro.
Sicer je nase edino zdravljenje brisanje nosa in inhalacije s fiziolosko z inhalatorjem. Po Medrolu je stanje z glasom obcutno boljse in tudi diha cisto normalno, samo kaselj je se grd, ceprav nima napadov kaslja in ne kaslja pogosto. Se vedno ji tudi tece iz noska.

Hvala za odgovor.
Default avatar
Prosila bi vas, ce lahko pripnete to vprasanje k mojemu prejsnjemu vprasanju na temo laringitisa.

Namrec ko berem clanke in besedila na to temo, se mi poraja vprasanje;

ali je laringitis samostojna bolezen? Verjetno sem cudno postavila vprasanje.
Kot berem, je laringitis lahko samo napad hudega kaslja, ki kmalu izzveni, gre za virusno vnetje sluznice pri glasilkah, ki zatece in s tem otezuje dihanje.
Mi pa imamo ze tretji dan tudi vrocino in izcedek iz nosu ter obcasen socen kaselj.

Imamo torej laringitis in se nekaj zraven ali je to vse skupaj laringitis?

Pa se tole; v knjigah ne najdem nic pod temo laringitis. Ali je laringitis = krup?

Najlepsa hvala.
Default avatar
Za laringitis (spastični, obstruktivni, spazmodični)-.torej tisti z lajajočim kašljem, piskanjem pri vdihu, greste na mrzel zrak ne glede na vročino, kajti mrzel zrak pomaga.
Hripavost sama pa je samo znak, da so pri vnetju dihal (virusnem-prehladu, s smrkanjem in kašlju) pač vnete tudi glasilke. To zdravimo pač v sklopu viroze s čiščenjem nosa, toplimi napitki, inhalacijami.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar
Ja, nekaj sem že zgorj napisala.
Laringitis=krup, je akutno, nenadno stanje, ki običajno začne okoli polnoči z lajajočim kašljem, občutkom težkega dihanja, piskoanjem pri vdihu. Najpogosteje je to začetni znak neke viroze (parainfluenca, influenca, adenoviroze, RSV).Lajajoč kašelj traja eno noč, včasih (redkeje) še drugo noč, potem pa kašelj postane sočen, glas hripav in otrok je zelo smrkav.

Akutni laringitis sam, brez prehladnih znakov, je stanje, ko so vnete in otečene glasilke, najbolj značilna je samo hripavost oz. kar stanje brez glasu. Pri otrocih je to izolirano stanje izjemno redko. V sklopu viroze pa pogosto.

Na strani 92 linkanega članka (ne morem nesporedno, ker se samo shranjuje, je pa prevelika, da jo tu pripnem) lahko preberete vse o krupu.
http://209.85.129.132/search?q=cache:zK ... clnk&gl=si
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Hvala za oba odgovora.

Otrok ni imel napada kaslja, le hripava je zelo in obcasno grdo zakaslja. Pa seveda iz nosa tece. In vrocina.

Ce prav razumem, je nasa deklica dala cez laringitis (malo se hripa in kaslja), sedaj pa se ji je temp. znova dvignila nad 38,5 in torej pomeni, da sedaj preboleva samo se virozo, ki se je sicer zacela z laringitisom?

V knjigi pise, da otroci obicajno dozivijo krup le enkrat, le redko se ponovi. To verjetno ne drzi cisto?

Verjetno res butasto sprasujem, samo rada bi si bila na jasnem pri cem smo.
Default avatar
Preboleva virusno okužbo zgornjih dihal, če ni bilo lajajočega kašlja, potem to ni ta krup oz. larinigtis.
Krup se običajno ponavlja, med 5. in 6. letom pa izzveni oz. ni več začetni del klinične slike pri določenih virozah.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Hvala za vse info.

Se eno vprasanje; glede na to, da se je vrocina zacela v petek zvecer, da je bila v soboto kar na Calpolu (zaradi kaslja smo sli v dezurno in dobili diagnozo laringitis), potem v nedeljo cez dan ni bilo potebno, zvecer pa je spet narasla in sva danes spet na Calpolu... bi se morali iti spet pokazat ali je to obicajen potek viroze?

Obicajno je temp. zacela 3 dan padati, sedaj pa se kar traja. Se vedno pa tece iz nosu, smo hripavi in bocasno zakaslja.

Hvala za vase mnenje.
Default avatar
Vročina je lahko prisotna tudi cel teden, pri nekaterih virozah pa tudi dlje.Če ima otrok vročino, ki nato za dan, dva pade, nato pa se spet poviša (pa tudi na splošno se stanje otroka poslabša), je potrebno k zdravniku, da se oceni ali gre še vedno samo za virozo ali pa gre za bakterijsko poslabšanje.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Pozdravljeni!

Tole je moje čisto prvo aktivno udejstvovanje na MON-u in se že naprej opravičujem za morebitne napake. Tudi mi imamo pri 18 mesečnem sinu težave z laringitisom in sem si prebrala že vse napisano in imam kljub vsemu še eno vprašanje. Na kratko je sin v soboto zbolel z visoko vročino, ki je trajala do torka, ko je že skoraj ni imel več. V torek ponoči pa se je zbudil s stridorjem v joku. Odnesla sem ga v zaparjeno kopalnico in potem na Metelkovo, ker se nam je to prvič dogajalo in sem vedela le-to, da je lahko nevarno.Tam je dobil 2 vpiha Flixotide in do zjutraj je lepo spal. Zjutraj pa se je zopet zbudil s stridorjem, ki je bil prisoten tudi v mirovanju, nič ni kašljal. Ker se je stanje slabšalo sva se naročila na pregled pri P, ki mu je predpisala Flixotide pumpico na jogurtov lonček in rekla naj delamo po 2 vpiha zjutraj in zvečer dokler laringitis ne mine. Naslednji dan je začel tudi lajajoče kašljati in pri vsakem najmanjšem naporu je bil prisoten pisk in stridor. Opoldne sem ga dala spat kot ponavadi in čez pol ure se je prebudil s pravim napadom.Zelo težko je dihal, piskal je ob vsakem vdihu.Šla sva v ZD (prejel je inekcijo Dexamethasona in inhalacije le-tega) od tam pa so naju po hitrem postopku napotili na infekcijsko od tam pa na ORL, kjer je dobil inhalacije Medrola in inekcijo le-tega.Potem so rekli, da ker smo iz Lj gremo lahko domov. Stanje je od takrat O.K. sin produktivno kašlja in je sploh videti zdrav. Moje vprašanje pa je ali je mogoče, da sem sama prispevala k postopnemu poslabšanju stanja, ker sem ves ta čas od prvih znakov naprej intezivno s paro vlažila stanovanje in tudi parni vlažilec postavila sinu ob posteljo, kjer je spal? Na Metelkovi sem povedala, da imamo doma parni vlažilec iz katerega pride zelo vroč zrak in je rekla, da je to super. Tudi moja P je rekla samo čim več vlažiti ni pomembno kako. Tako sem vse te tri dni imela tudi nonstop posode z vodo in kamilicami na štedilniku misleč, da sinu delam dobro in sem stanovanje pretvorila v turško savno :)
Seveda sem potem le prebrala vse na vašem forumu in kupila drug vlažilec, ki spušča ven hladno meglico in tudi UZ inhalator. Sem pa od mamic na igrišču danes ponovno poslušala, da one pri laringitisu prepražijo kamilice in jih dajo na otrokov vrat in karamelo v usta. Ker me je sedaj seveda zelo strah naslednjega laringitisa in predvsem tega, da ne bomo v bližni zdravnika bi vas prosila, da mi poveste kaj bi bilo najprimerneje imeti za vsak primer v potovalni lekrani, če se tak hujši napad ponovi (sedaj namreč tudi vem da je pumpica Flixotide neučinkovita).

Za odgovor se vam res najlepše zahvaljujem,
lp
Default avatar
No, za zdravljenje laringitisa sem slišala in videla mnogo načinov, kamilice na prsni koš in karamelo v usta pa še nisem slišala.
Ker gre za oteklino glasilk, je hladen zrak odličen, zato po vlažni (parni) inhalaciji svetujemo, da otroka toplo oblečete in greste na mrzel zrak.
Če otrok lajajoče kašlja in ima ob tem stridor v mirovanju ter znake težkega dihanja, je zdravilo zanj mrzel zrak ter Dexamethason (3.6 mg na kilogram telesne teže, v obliki tablet, ki pa jih ni dobiti) oz. Medrol 1,5 mg na kilogram telesne teže. Inhalacije kortikosteroidov (Medrol, Dexa) so škodljive (ne sicer za laringitis, vendar za telo na sploh) in jih odsvetujejo, vem pa, da jih dajejo, žal.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Najlepša hvala, tako hitrega odgovora pa res nisem pričakovala. Če prav razumem so parne inhalacije prej škodljive kot koristne, če jim ne sledi mrzel zrak ( v času našega laringitisa je bilo zunaj itak še zelo toplo pred hladilnikom pa nisva bila uspešna :))?
Za na pot pa naj vzamem tablete Medrol in mu jih (samo kadar res ne bomo v bližini zdravnika) dam skladno z njegovo težo? Je pa res škoda, da so povsod (ZD,ORL,INFEKCIJSKA) taki zagovorniki inhalacij, če so otroku škodljive.Ali lahko torej brez škode naslednjič prosim samo za inekcijo brez inhalacij?

lp
Default avatar
Ja, zagotovo mrzle inhalacije pomagajo najbolj.
Medrol lahko date v skladu s težo, ob ponovitvi pa injekcija (ali tablete), inhalacija pa samo s fiziološko brez kortikosteroida.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Mene pa zanima ali je laringitis nalezljiv? Sama sem zaradi večtedenskega kašlja, ki je bil izraziti ponoči trajal pa po več ur skupno pristala na inhalacijah krkinega zdravila za inhalirat mislim da je Dexamethason, nisem pa sigurna. Na črko D je sigurno.
Kaj točno sem prebolela nevem, ker je bil zradvik redkobeseden, sama pa nisem imela prilike vpraašt nič konkretnega.
Hčerkica pokašljava zvečer, vendar kašelj ni lajajoč. Ima pa znova vnetje ušesa, zato tudi vročina:(
Default avatar
Laringitis=krup, je akutno, nenadno stanje, ki običajno začne okoli polnoči z lajajočim kašljem, občutkom težkega dihanja, piskoanjem pri vdihu. Najpogosteje je to začetni znak neke viroze (parainfluenca, influenca, adenoviroze, RSV).Lajajoč kašelj traja eno noč, včasih (redkeje) še drugo noč, potem pa kašelj postane sočen, glas hripav in otrok je zelo smrkav.
Laringitis je torej nenadno vnetje z oteklino glasilk, ki ga povzročajo virusi. En virus (ki pa je nalezjliv) bo pri nekom povzročil samo smrkanje, pri drugem pa morda tudi vnetje v žrelu in nižje. Laringitis kot tak ni nalezljiv, nalezjliv pa je povzročitelj, ki povzroča podobne znake pri vseh obolelih.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
tudi jaz bi prosila za en nasvet..
hčerka je pravkar imela napad laringitisa-prvič pred enim letom,bile pri dežurnem dobila žličko claritina in pumpico flixotide...enako sem naredila sedaj , šle na mrzel zrak in kašelj se je takoj umiril..tako da k zdravniku nisve šle...nekoč mi je neka starejša zdravnica omenila da se laringitis najlepše pozdravi z pumpico adrenalina, vendar se tega pri nas ne dobi več. se da dobiti kje v tujini in pod kakšnim imenom je to zdravilo..
hvala za odgovor
Default avatar
Adernalin je namenjen zrdavljenju oblik laringitisa (torej ko je otrok prizadet, ima nizko saturacijo), nikakor tudi za to, da bi ga uproabljali starši. Mi dajemo inhalacije adrenalina pod nadzorom in z navodili, kajti po terapiji z adrenalinom pride lahko v 2 urah še do hujšega poslabšanja. Oblike, ki jo omenjate tudi ni registrerane.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč