Najdi forum

Premalo mleka?

Pozdravljeni!

Hčerka je stara 18 dni, porodna teža je bila 3875g, odpustna 3600g. Pred točno enim tednom je tehtala 3830g. Skratka,po odpustu je lepo napredovala, zato je patronažna prišla danes čisto slučajno še enkrat preverit težo in se je zredila le za 10g. Moram reči, da sem bila čisto šokirana, ker če bi opazila kakršnekoli spremembe, bi lahko poklicala patronažno sestro,ampak se mi je zdelo vse ok. Patrronažna je tudi rekla, da ni dehidrirana.
Do sedaj sva se le dojili in sicer je dojenje izgledalo nekako takole, zadnje dojenje okoli 23h,24h,potem je spala 5 ur skupaj, zato sem tudi sklepala,da verjetno dobi dovolj mleka in seveda glede na prejšnja preverjanja teže. Okoli 5h sva se spet podojili, zaspala je nazaj do 9h,tudi 10h. Potem sva se čez dan različno dojili, na 2-3 ure,včasih tudi manj,zvečer pa bolj pogosto,včasih je hotela na vsako uro,tudi manj…skratka,različno,ampak veliko bolj pogosto kot čez dan…sem si rekla, da čez dan ni dovolj dobila in da najbrž zvečer želi več pojesti, saj je tudi kar dolgo spi čez noč. Tudi kaka vsaj trikrat na dan in sem spet sklepala, da najbrž dobi dovolj mleka.
Danes pa šok,saj se v enem tednu ni nič zredila in patronažna je rekla,da bi ji po dojenje dala dodatek. Zelo si želim dojiti in po današnjem obisku patronažne se res počutim slabo in me skrbi,ali imam res premalo mleka,ali ni dovolj kvalitetno ali je kaj drugega narobe.
Sesalni refleks ima dober, res pa včasih bolj zaspano sesa in jo moram stalno buditi,pa ne uspe vedno.Mogoče zadnje dni res bolj zaspano kot prej.

Skratka,obračam se na vas,če mi lahko glede na te podatke karkoli svetujete…

Že vnaprej se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Pozdravljeni, tashi78!

Vaša deklica je stara 3t. Od najnižje teže do starosti 11 dni, torej verjetno v nekaj več kot enem tednu, je napredovala za 230g, kar je zelo vredu. Skrbi vas preverjanje teže pri 18d, ki je samo 10g večje, torej naj v tistem tednu ne bi napredovala na teži.

Je bila tehtana na isti tehtnici in v enakih okoliščinah? Se je morda pred tehtanjem obilno pokakala?

Kadar so pleničke dobro pokakane, vsaj dvakrat na dan znatno, in primerno polulane, kar je vsaj petkrat na dan, potem sklepamo, da otrok zelo zelo verjetno dobiva mleko. Če gre noter, mora namreč tudi ven.

Bi pa bilo mogoče, da je npr. deklica prej bolj intenzivno sesala. Je tudi morda več odvajala? Ste opazili kakšno razliko v načinu dojenja, npr. kratki podoji, več dremanja na dojki, veliki razmaki med podoji, daljše ure spanja in manjše število podojev kot prej? Kaj pa videz deklice, se dobro počuti, ima napeto kožo, se vidno “polni” npr. v lička, rokice, nogice ali bi to komaj zaznali, da gre za tovrstne spremembe (to morda bolje oceni kdo, ki je ne vidi čisto vsak dan)? Je tudi aktivna in nekajkrat na dan budna, je zadovoljna ali veliko joka?

Predlagam, da greste ponovno pozorno skozi tele znake ali da opišete vsakega in vam pomagam analizirati situacijo:
Kako vemo, da dojenček dobi dovolj materinega mleka:
– štejemo POLULANE plenice (najmanj 5 v 24 urah)
– štejemo POKAKANE plenice (prve 3-4 dni mekonij, nato najmanj 2 na dan, po 6. tednu tudi na nekaj dni, a takrat mora biti blato obilno)
– otrok PRIDOBIVA NA TEŽI v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec, torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g na teden in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se doji POGOSTO – vsaj 8-12-krat na dan, lahko tudi pogosteje in ne nujno po urniku oz. enakih presledkih; če lepo napreduje ob manjšem številu podojev in si večji razmak postavi sam, je to zanj vredu
– dojenček se doji PRAVILNO – je pravilno pristavljen (telo v ravnini z glavico, trebušček na materin trebuh, široko odprta usta, ustnici ne smeta biti uvlečeni, bradavica je globoko v ustih, zajet čim večji del bradavičnega kolobarja, otrok aktivno sesa, dojenje matere ne boli)
– dojenček ima zdrav VIDEZ in napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Ne obremenjujte se z vprašanjem, ali imate VI premalo mleka, saj se je laktacija dobro začela in je to povsem zadosten znak, da je pri mamici vse vredu! Če so težave, je zelo verjetno:
– da deklica manj časa, manj aktivno sesa
– ima premajhno število podojev, da bi več napredovala
– ima kakšne težave s pristavljanje, da mleko dobiva počasneje – morda dojite z nastavki?

Daljše spanje ni nujno znak, da otrok mleka ne rabi. Preveč spanja nas pogosto bolj skrbi kot premalo. Me pa bega, da bi bilo to narobe, ker ste napisali, da veliko kaka?! Lahko pojasnite, koliko točno je bilo v zadnjih 24 pokakanih pleničk (ali zadnje par dni), koliko so pokakane, kakšne barve in konsistence je blato?

Ali lahko deklici vedno ponudite ob dojki in koliko časa aktivno sesa in požira mleko pri podojih?

“Okoli 5h sva se spet podojili, zaspala je nazaj do 9h,tudi 10h. Potem sva se čez dan različno dojili, na 2-3 ure,včasih tudi manj,zvečer pa bolj pogosto,včasih je hotela na vsako uro,tudi manj…skratka,različno,ampak veliko bolj pogosto kot čez dan…sem si rekla, da čez dan ni dovolj dobila in da najbrž zvečer želi več pojesti, saj je tudi kar dolgo spi čez noč.”
***Da, to je kar značilen vzorec in deluje vredu, ob predpostavki, da so podoji aktivni in da deklici vidite in slišite aktivno požirati mleko vsaj nekaj časa, ponujate še drugo dojko, če jo rabi…

Če boste še naprej ugotavljali zelo dobro polulane in pokakane pleničke, potem je možno, da je treba ponovno preveriti, ali je bilo vse vredu s tehtanjem in še enkrat tehtati po tednu dni, vmes pa dalje šteti pleničke in opazovati deklico, ali aktivno pije. Zgodi se, da se tudi pri tehtanju zmotimo. Morda lahko že zdaj preverite njeno težo, če vas skrbi, in pogledate, ali od najnižje teže na teden dobiva vsaj 110-115g, kajti šele če bi videli, da temu ni tako, potem bi razmišljali o iukrepih za izboljšanje dojenja, večanju števila podojev (to lahko seveda poskusite že zdaj na lastno pobudo), če to ne deluje, pa o dohranjenjevanju.

S kakovosto vašega mleka je vse vredu, mleko se vedno tvori v primernem razmerju snovi in je pri zdravi in normalno prehranjeni materi zagotovo dovolj kakovostno.

Napišite še kaj o času sesanja, trajanju podojev,.. morda lahko dam še kakšen konkreten nasvet, kako izboljšati podoje.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Najlepša hvala za vaš izčrpen odgovor, res mi je pomagal. Namreč, postala sem kar malo negotova, da prav dojim, da imam dovolj mleka…skratka, po tistem tehtanju sem bila polna vprašanj in zmedena kako naprej. Ampak ste me pomirili. Prebrala sem še en drug vaš odgovor, kjer sem našla večino stvari, ki so me begale, tudi glede dodajanja. Skratka,res vam hvala.

Res se je pred tehtanjem obilno pokakala, že ponoči in potem zjutraj pred tehtanjem, to drži. Drugače sem šla čez te točke, kako vemo, da otrok dobiva dovolj mleka, že preden sem vam pisala, in se mi je zdelo vse kot naj bi bilo, zato sem bila še bolj zmedena.
Mislim,da ste imeli prav,če sedaj dobro pomislim. Hčerka je prejšnji teden res več spala kot ponavadi,mogoče ker sva začeli delati daljše sprehode in je bila bolj utrujena. Poleg tega sem se pri dojenju kar matrala in sem jo morala kar zbujati, saj je res bolj leno sesala in dostikrat zaspala. Nisem pomislila, da bi bilo lahko to vzrok, ko ste omenili, sem res videla, da je bilo tako. Namreč zadnje dni pa res intenzivno sesa, sem opazila razliko. Skratka, mogoče je bil res to vzrok. Ker drugače je živahna, ne joka veliko, izgleda zdrava in zadovoljna.

Sicer sva z možem kupila mleko po navodilu patronažne, da naj ga dodajam po vsakem dojenju, vendar se mi zdi, da se dovolj naje le z dojenjem. No, ga imam za vsak slučaj, če ne bi vse lepo teklo kot mora, a danes sem prebrala tudi en vaš odgovor in našla odgovor tudi na to vprašanje, ki sem si ga postavljala in še na nekaj drugih glede tega ali imam dovolj mleka. Zato še enkrat hvala za pomoč.

Tako bom zdaj nadaljevala le z dojenjem in poslušala svoje občutke, seveda pa bom pozorna na počutje hčerke, polnenje plenic…

Po vašem odgovoru sem se spet sprostila in dojenje je spet prijetno in umirjeno…

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni

Imam podobne težave. Hči je bila rojena dva tedna po pdp-ju. Porodna teža 3130 g, odpustna 2910 g. Že ob odhodu iz porodnišnice je imela malo zlatenice, a premalo, da bi jo bilo potrebno dati pod lučko. Zlatenica je nato malo narasla, a še vedno premalo, da bi jo dali pod lučko. Dojenje je dokaj uspešno potekalo, je pa velikokrat po dojenju še vedno iskala, čeprav sem jo vedno podojila iz obeh dojk. Tako da sem jo včasih ponovno pristavila tudi po eni uri ali dveh. Sesalni refleks ima močan, včasih pa mi je na dojki tudi zaspala. Pokakana je bila skoraj pri vsakem previjanju, blato je bilo zlatorumene barve, le redko je bila samo polulana. Patronažna sestra jo je redno tehtala. Sprva je odlično napredovala, kasneje pa malo manj, a še vedno zadovoljivo. Ker pa je zlatenica zelo počasi padala, so me v tem tednu (stara je 1 mesec), poslali na pregled na pediatrično kliniko. V ponedeljek, ko so jo stehtali na kliniki, je bila njena teža 3510 g. Ko so ugotovili, da je v enem mesecu pridobila le 380 g (računajo glede na težo ob rojstvu), so mi rekli, naj ji po dojenju nujno uvedem dodatek. Seveda sem njihov nasvet upoštevala. Naslednji dan, v torek, sva imeli pregled pri osebnem pediatru. Ko so jo stehtali, je bila njena teža 3600 g. Po njihovem pa je pridobila 690 g (računajo glede na težo ob odpustu iz porodnišnice), kar naj bi bilo zadovoljivo. Zakaj nekje računajo glede na težo ob rojstvu, drugje pa glede na težo ob odpustu iz porodnišnice? V tem tednu sem torej uvedla dodatek (Novalac). Najprej jo podojim iz obeh dojk, nato ji dam dodatek (30-50 ml), ki ga vedno poje. Zanimalo me je, koliko imam mleka, zato sem si ga načrpala. Pred dodajanjem dodatka sem si ga načrpala 70 ml, sedaj pa le 40 ml. Ali je možno, da imam manj mleka zaradi dodatka? Še vedno jo dojim na vsake tri ure, le ponoči spi od 23h do 4h, potem pa spet na tri ure. Ali je možno, da se na dojki le crklja in ne dobi toliko kot prej? Je pa res, da sedaj, ko ji dodajam, manj joka in ne išče več tako kot prej. Sem v dvomih, kaj storiti. Ali sem prehitro uvedla dodatek? Kaj naj storim, če še ni prepozno? Mleko imam še, saj mi ob njenem sesanju iz druge dojke vedno teče, morda le manj kot prej. Ne želim prenehati z dojenjem, a se bojim, da bo zaradi dodatka mleko izginilo. Naj ukinem dodatek in le pogosteje dojim? Ne želim pa je “stradati”, tako sem se namreč počutila na pregledu v pediatrični kliniki.

Upam, da mi boste lahko svetovali.
Najlepša hvala in lep pozdrav,
Barbara

Pozdravljeni, Barbara!

Vaša deklica je stara 1m, po porodun je imela nekaj običajne zlatenice, ki je ni bilo treba zdraviti, dobro se je dojila – iskanje dojke po podojih je kar običajno in dojenje na kratke razmake pri novorojenčkih vsekakor tudi. Zdaj ste jo dvakrat tehtali in dobili dvakrat različne informacije, kako se ji godi.

Pravilno merimo napredovanje otroka od njegove NAJNIŽJE teže! Če je bila to teža 2.910 ob odpustu, vzemite to, sicer pa še kakšen gram niže, če imate podatek za še nižjo težo. Porodna teža je pomembna za primerjavo v tem smislu, da vemo, da počasnejši dojenčki, ki imajo sprva kakšne težave, včasih dobijo nazaj porodno težo šele v dveh do treh tednih. Počasneje naj ne bi šlo.

Torej, če so pri 1m natehtali 3.510, to pomeni, da je deklica napredovala za 600g. Povprečno dojenčki prvi mesec pridobivajo okoli 170g na teden oz. okoli 680g na mesec. MINIMUM je 110-115g na teden oz. vsaj 450g na mesec. Vaša deklica je dobila nekoliko pod povprečjem, vendar še vedno bistveno več kot minimalno in potrebe po dodajanju samo s tem podatkom ne bi znala utemeljiti.

Po drugi strani je treba pogledati tudi, kakšne so razlike npr. v tedenskem napredovanju. Lahko mora navedete, kaj je bilo sprva, kot ste omenili, odlično napredovanje, kako je šla teža tedaj, in kaj sta s patronažno ugotavljali kot še zadovoljivo. Če je deklica npr. zadnji teden dva na minimalnem napredovanju ali celo pod 110-115g na teden, potem je vsekakor prav, da se nekaj ukrene – prednost bi osebno dala izboljšanju dojenja, če je to mogoče. Dodatek odvisno od okoliščin.

Od 3.510 je samo v enem dnevu – ob dodatku – pridobila 90g, kar je zelo zelo veliko in take skoke dnevno ne pričakujemo/potrebujemo. Sicer bi tukaj ne mogli biti zelo prepričani, kaj je vpliv tehtanja (različni tehtnici?), kaj vpliv dodatka (sploh če ga je bilo malo), kaj pa vpliv običajnih dnevnih nihanj (pri enem mesecu dnevna merjenja lahko sploh niso zanesljiva). Kakorkoli, po uradnem tehtanju imate zabeležen napredek 690g, kar je povprečje dojenčkov v tem mesecu.

Zakaj nekje zahtevajo tako napredovanje, drugod drugačno, žal težko razložim. Morda vam bo na to dal kakšno dodatno informacijo ta odgovor: http://med.over.net/forum5/read.php?94,5015389,5067943#REPLY (minimum, različne zahteve)

Priporočam, da vse podatke za svojo deklico preverite v teh tabelah. Poglejte težo, pa tudi rast in obseg glavice, pomembno je, da napreduje nekje po krivulji, ki jo je imela ob porodu/odpustu.
http://med.over.net/forum5/read.php?46,4080683 (tabele rasti, s foruma Pediatrija)

Možno je, da če redno dodajate, da tvorba mleka ne sledi dekličinim potrebam (ker dojki ne dobivata več stimulacije, da bi tvorbo mleka povečali), ampak ostaja na isti ravni, dodatek pa se veča.

Morda je imela deklica poskok v rasti, ko bi se morala dojiti nekaj dni bistveno pogosteje, pa to iz nekega razloga ni storila, ampak je bila kar zadovoljna. Je morda veliko sesala na dudici ali pa je bolj zadovoljen, potrpežljiv otrok? Zato se mogoče tvorba mleka nekje vmes ni prilagodila njenim povečanim potrebam, kar je upočasnilo napredovanje.

Vendar po drugi strani črpalka ne pokaže pravzaprav ničesar uporabnega, še najmanj to, da bi z njo lahko testirali tvorbo mleka. Vzrokov za to trditev je kar nekaj, nanizali smo jih tukaj: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4678694 (zakaj črpalka ni pokazatelj količine mleka).

Kako bi reševali situacijo?

1. Najprej bi bilo dobro vedeti, koliko je deklica dejansko napredovala zadnje tedne oz. ali je šlo za dejansko (pre)počasno napredovanje in kako kritična je bila situacija.

2. Super, da vedno podojite iz obeh dojk. Ali prav sklepam, da je njeno število podojev vse skupaj 7 podojev? Je to manj kot prve tedne, ko je hitreje napredovala? Pomislila sem, da je – če vam lepo vleče in požira pri podojih na obeh dojkah – morda največja težava v tem, da ima pravzaprav premajhno število podojev?

3. Če ima deklica dudo, dobiva kake dodatne tekočine (vodo, čaj), tega ne bi dajali, ampak bi poskušali pogosteje podojiti. Ali deklica vmes veliko spi ali ima tudi budna obdobja, ko bi lahko dojili tudi dodatno, torej povečali število podojev prek dneva?

4. Dober način za okrepitev dojenja je tudi gnezdenje, zelo pogosto dojenje, za katerega si vzamemo 1-2 intenzivna dneva, ko smo bolj doma. V tem času otrok dojki zelo stimulira in se tvorba mleka lahko bistveno poveča. S tem uprizorimo poskok v rasti, ki ga otrok morda ni “javil” s povečanim dojenjem že prej sam. Super pa bi bilo, če bi lahko po teh dneh in morda tednu dni povečanega števila podojev izmerili otrokovo napredovanje na teži, da vidimo, ali napreduje bolje! Morda bi se lahko dogovorili s patronažno za tehtanje po tednu dni takega dojenja, če se boste za to odločili. Kaj je »gnezdenje«: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981488

“Ali je možno, da se na dojki le crklja in ne dobi toliko kot prej?”
***Opazujte jo, ali so njeni podoji aktivni, torej ali mleko povleče in dobro požira. Ko ne požira in le seslja, le tu in tam malo pogoltne, jo spodbujajte ali prestavite na drugo stran. Stran lahko menjate tudi večkrat. Ena možnost je tudi podoj na obeh dojkah, nato kupček, previjanje, če je treba, po pavzi pa še enkrat dojenje.

Dodatek boste uspelo zmanševati verjetno veliko laže, če boste lahko deklici uvedli več podojev oz. podaljšali podoje na razne načine – pri čemer mislim na čas aktivnega sesanja. Lahko se doji tudi več za cartanje, umiritev, uspavanje… vendar pomembni so aktivni podoji.

Pri zmanjševanju dodatka potrebujemo znake, da je vse vredu. Najprej pleničke, ki morajo biti dobro polulane (vsaj 5-krat na dan) in vsaj 2-krat na dan (do starosti 6t) konkretno pokakane. Beležimo si pleničke, število podojev, čas aktivnega sesanja in količino dodatka pri podojih oz. v 24h skupaj. Nato tehtamo po tednu dni in ugotovilo, kje smo. Če je napredovanje vsaj povprečno oz. celo nadpovprečno, je to dober znak, da lahko dodatek postopoma zmanjšujemo in spet po tednu dni preverimo. Včasih otrok sam daje znake, da se bolje doji, vidimo že iz zapiskov, da ima več in boljše podoje, tedaj tudi morda začnemo dodatek postopoma zmanjševati, če se nam to zdi pravilno. Občutek mamice, da je vse vredu, je pri zmanjševanju dodatka zelo pomemben.

Nikakor ni prepozno, ne skrbite, le nekako morate povečati število podojev oz. stimulacijo dojk. Če otrok dobro sodeluje, gre ponavadi kar hitro nazaj na polno dojenje, ni pa treba hiteti, naredite tako, da se boste počutili varno in zanesljivo, napredovanje otroka je vsekakor pomembno.

Dokler dojite in še tedne po tem, ko ne bi dojili nič, se mleko še vedno tvori, laktacije upada ob manj stimulacije postopno, počasi, mleka ne morete kar “izgubiti”. Z več stimulcije jo lahko že v dnevu do dveh bistveno izboljšate.

Morda vam bo v pomoč tudi informacija, da dojenje na 3h pri večini novorojenčkov ni tipično in da so taki urniki mnogokrat nekompatibilni z izboljšanjem dojenja, čeprav so vam morda rekli, da je tako najbolje. Praksa kaže, da se novorojenčki, sploh če so šibkejši ali manj intenzivni (imajo daljša obdobja spanca, so bolj zadovoljni, potrpežljivi), potrebujejo veliko število podojev za to, da dobijo dovolj mleka – praviloma priporočamo vsaj 8, še bolj 10-12 podojev v 24h, nekateri pa jih imajo tudi 15 ali 20, pri čemer gre seveda za neredno dojenje, običajno v skupkih/grozdih – nekaj ur večkrat zapored, nato malo manj dojenja, pa spet aktivne ure z veliko podoji in spet nekaj umirjenosti in nedojenja ali malo dojenja, spanje, dremanje…. Kar je lahko naporno za mamico, a za prve tedne vsekakor bolj značilno kot sesanje na 3h.

Ne morem vam žal odgovoriti na vprašanje, ali lahko dodatek kar takoj ukinete. Morda bi lahko odgovorila bolj natančno, če bi poznala podatke o napredovanju zadnji ali zadnja dva “kritična” tedna, ko je deklica slabše napredovala. Nikakor ne spodbujamo ukinjanja dodatka tako, da bi mamico skrbelo, da dela narobe oz. da otroka “strada”, torej da tvegamo prenizko težo! Zelo mi je žal, da so vas kritizirali v tej smeri. Glede na to, da se je deklica navidez vredu dojila, nikakor niste mogli vedeti, da se je napredovanje upočasnilo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Draga Mojca

Najlepša hvala za odgovor in spodbudne besede.

Napredovanje teže si na začetku nisem zapisovala, tako da ne vem, koliko točno je napredovala, a patronažna sestra je rekla, da je še vedno v redu. Zato me je toliko bolj šokiralo, kar so mi povedali na pediatrični kliniki.

Deklica je sedaj stara 5 tednov. Prejšnji teden je tehtala 3600 g, po devetih dneh pa 3900 g, kar se mi zdi kar velik napredek. Nedvomno se pozna tudi dodatek, čeprav sem ga dajala vedno manj, sedaj pa sem ga popolnoma opustila in jo samo dojim (ne dajem ji niti čaja ali vode). Tudi tehtanje je bilo na različnih tehtnicah, zato ta podatek morda ni čisto točen. Izposodila sem si tehtnico, da bom sedaj lahko sama doma preverjala njeno napredovanje.

Ne držim se več dojenja na tri ure. Sedaj jo pristavim včasih tudi že po eni ali dveh urah. Ponoči pa lahko spi tudi po šest ur skupaj. Ali bi jo morala zbuditi ali jo pustim, da se zbudi sama? V 24 urah se tako dojiva tudi okrog devetkrat, desetkrat. Zanima me, koliko bi morala glede na njeno starost pridobiti z enim podojem? En dan sem tehtala vsak podoj. Ko sem jo pristavila po eni uri, je pridobila okrog 40 g, po dveh urah okrog 50 g in po treh urah okrog 60 g, kar se mi zdi veliko premalo. Ponoči pa je pridobila 120 g. Zasledila sem, da mora dojenček v drugem mesecu na obrok dobiti od 100 do 130 ml (šestkrat dnevno), 700 do 850 ml dnevno. To pomeni, da dobi premalo. Ali bi ji torej morala dati dodatek? Poskusila bom še večkrat menjati dojke, morda bo tako dobila več? Zanima me še, kako je s podoji kasneje? Če jo sedaj pristavim včasih že po eni ali dveh urah, ali to pomeni, da bo vedno tako ali se kasneje hrani z večjo razliko v času?

Upam, da mi boste lahko tudi tokrat svetovali. Hvala še enkrat za pomoč in lep pozdrav,
Barbara

Spoštovani,

Naša deklica je ravno dopolnila 4 mesece in na pregledu pred dvema tednoma so ugotovili, da je na teži pridobila premalo. Drugače naj bi bilo z njo vse vredu.

Tako je pri 10 tednih imela 5.415 g, pri 15 tednih pa le 5900g (62 cm). Nato je v dveh tednih pridobila še skupaj 200g (torej 100g na teden) in ima zdaj 6100g. Glede na to, da naj bi v prvem tromesečju sodila med “nadpovprečne” dojenčice, je bil podatek zdaj zaskrbljujoč. Predvsem zato, ker se samo dojiva. In zato, ker ni kazala znakov, da je lačna (ni jokala; ponoči spi – dojiva se ob 19.30. ob 3. in nato ob 6. zjutraj, tudi sicer je bila čisto doborovoljna). Zame je bil pravi šok, ko sem videla težo, saj sem bila prepričana, da nama gre krasno.

Zdaj sem postala bolj pozorna in tudi sama ugotavljam, da bi se dojenčica včasih še dojila, vendar nekako obupa, ker ne dobi dovolj ali pa ne dovolj hitro. Sesa dve ali tri minute, potem pa se ozira okrog, smeji, včasih hoče biti pokonci,… Zdi se, da manjko nadomesti s tem, da je izredno navezana na dudo in jo z največjim užitkom sesa, prav ji pridejo tudi roke, prsti ipd. Včasih si že med dojenjem porine v usta še kakšen prst.

Poskušam jo pristavljati večkrat, a se ponavadi v joku odriva stran: ali je premalo potrpežljiva, ker mleko takoj ne priteče, ali pa še ni preteklo 3 ure od zadnjega dojenja. Najlepše se doji takoj, ko se zbudi in ponoči, zato jo poskušam najprej uspavati (gre za lepotni spanec 10 do 15 min), nato pa ji zopet ponudim dojko. Na začetku sva se dojili samo iz ene dojke in je zadostovalo, zdaj izprazni obe, pa je še premalo.

Patronažna je zaskrbljena (otrok naj ne bi izgledal sit) in mi je svetovala dodajanje. A mala ne sprejme stekleničke niti še ni osvojila žlice. Skratka ne vemo več, kaj storiti, da bi jo nahranili. Bojim se, da tudi ni veliko časa za eksperimentiranje…

Upam, da mi boste lahko napisali kakšne vzpodbudne besede in dali kakšen nasvet.

Najlepša hvala in lep pozdrav.

Barbara, torej je deklica v 9 dneh napredovala kar 300g, če prav berem, to je vsekakor precej nadpovprečno in ob tem bi lahko zniževali dodatek. No, vi ste ugotovili, da je vredu, tudi če se deklica samo doji, pri tem pa se ne držite dojenja na 3h.

Če ima pleničke dobro polulane, pokakane, aktivno požira mleko, bi glede na 9-10 podojev v 24h lahko pustili spanje ponoči tudi 6h skupaj. Če ne bi napredovala dovolj, imate še vedno možnost, da jo ponoči npr. dodatno zbudite.

“Zanima me, koliko bi morala glede na njeno starost pridobiti z enim podojem?”
***To ni določeno in tak podatek NE OBSTAJA. To pišejo sicer razni priročniki, vendar velja za zalivane otroke, kjer na steklenički vidimo in odmerjamo količino mleka. Pomembno je meriti tudi zato, ker se otrok na prilagojenem mleku dejansko lahko preveč zredi, če bi dajali preveč, pri dojenju pa gledamo samo spodnjo mejo, to pa nam dobro kažejo znaki: pleničke, število podojev, aktivno sesanje, napeta koža, aktivnost dojenčka, koliko je buden in ali se tedaj lepo odziva…

“Ko sem jo pristavila po eni uri, je pridobila okrog 40 g, po dveh urah okrog 50 g in po treh urah okrog 60 g, kar se mi zdi veliko premalo. Ponoči pa je pridobila 120 g. “
***POdoji so lahko zelo različni. Otrok lahko dobi čisto dovolj tudi, če ima npr. 10-12 podojev ali celo več, pa so te večinoma samo okoli 50ml. Večji je otrok, bolj je tehtanje podojev nezanesljivo opravilo. Če imamo tehtnico, super! Vendar tehtajmo vedno isti del dneva in to, koliko je dobil v celem dnevu, pa še to je včasih pri malo večjem otroku tudi sporno. Če se je malo prej obilno pokakal, lahko dobimo celo minus na prejšnje merjenje, kar je zagotovo konfuzen podatek, kajne. Pravilno je merjenje teže enkrat tedensko, vmes spremljamo pleničke, čisto za orientacijo pa je ok tudi enkrat na dan, pri čemer moramo vzeti v zakup, da se kdaj tehtnica kak dan sploh ne bo premaknila, potem pa bomo videli kakšen nenavaden večji skok, za katerega ne bomo vedeli, od kod se je vzel.

“Zasledila sem, da mora dojenček v drugem mesecu na obrok dobiti od 100 do 130 ml (šestkrat dnevno), 700 do 850 ml dnevno. To pomeni, da dobi premalo.”
***To drži samo delno. Ni res, da je določeno po starosti. To lahko preverite tudi na forumu Pediatrija, npr. tukaj. Količine mleka na kilogram telesne teže (s foruma Pediatrija):
http://med.over.net/forum5/read.php?46,4452411,4452563#msg-4452563
http://med.over.net/forum5/read.php?46,4637445,4637539#msg-4637539

Take tabele so za zmedo. Res je to, da mora otrok glede na TELESNO TEŽO dobivati od 120-180ml mleka na kg telesne teže (razpon je velik, kajne!, razlike med otroci so res velike). Torej vaša deklica, ki ima skoraj 4kg, potrebuje med 500-700ml mleka v 24h, ne glede na to, koliko je stara, nekje sredina bi bila potreba okoli 600ml. Hm, največji in tako rekoč neizvedljiv izziv je pri dojenem otroku, kako zdaj to izmeriti?! Glede na to, da tehtanje podojev sploh ni zanesljivo.

Ali bi ji torej morali dati dodatek? Dodatek potrebuje dojenček, ki ne zmore napredovati vsaj 110-115g na teden oz. vsaj 450g na mesec in ima pri tem verjetno opazne težave z dojenjem, nas zanj tudi skrbi, dojenja pa kljub trudi ne moremo takoj izboljšati. Dodatka zagotovo ne rabijo dojenčki, ki zadovoljijo sledijo svojim krivuljam teže, rasti, razvoja oz. napredujejo vredu ali vsaj na minimumu, ne glede na to, kako (ne)spijo, koliko jokajo (vzroki so lahko drugje), koliko podojev imajo in koliko popijejo pri kakem podoju. To so individualni vzorci hranjenja in vedenja vsakega otroka posebej in niso nujno povezani s tem, koliko mleka otrok dobiva.

“Če jo sedaj pristavim včasih že po eni ali dveh urah, ali to pomeni, da bo vedno tako ali se kasneje hrani z večjo razliko v času?”
***Vsak mesec je ponavadi malo drugače. Dojenčki hitro spreminjajo svoje navade, torej tudi vzorce spanja, hranjenja, budnosti, števila podojev. Ne moremo pa zagotovo vedeti, ali bo otrok podaljševal razmake. Nekateri imajo razne težave in so več na dojki zaradi tolažbe. Drugi pa kar podaljšajo, so učinkovitejši, hitrejši. Drugi ostajajo na enakem ritmu in ne spreminjajo načina, če jim ta ustreza. Spet gre za zelo individualne vzorce. Za vsakega otroka in za tvorbo mleka je nekako idealno, če se lahko doji na svojo pobudo.

Ko boste imeli čas, toplo priporočam v branje tudi te povezave. Najprej 4 dobri članki, nato pa še nekaj izkušenj in dilem.

Kako se tvori materino mleko: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978042,1978042#msg-1978042
Dojenje na otrokovo pobudo: http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643
Miti o dojenju: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1978480,1978489#msg-1978489
Umetnost dojenja v naši kulturi: http://med.over.net/forum5/read.php?11,141876,142069#msg-142069

O redu in urniku (razmaki med dojenjem):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1675&t=16758 (zdravnik priporoča na 3h)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981859 (19d, čakati na razmak 3h?)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1725&t=1725 (4m, normalno še vedno na 2h?)

Vesela bom, če boste če kaj napisali ali sporočili, kako vam gre!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni, mami2x!

Vaša 4m deklica se lepo razvija, skrbi vas teža. Od 10t do 15t, torej v 5t, je pridobila 485g, kar je v tem obdobju slabih 100g na teden. Hm, minimum bi praviloma za 10-13t šteli še pri 110-115g na teden, za drugo trimesečje pa vsaj 80g na teden, torej je deklica v tem obdobju nekje na minimalnem pridobivanju. Enako se je nadaljevalo tudi naslednja dva tedna.

Ste preverili podatke na teh krivuljah, gledali bi težo, rast in obseg glavice: http://med.over.net/forum5/read.php?46,4080683 (tabele rasti, s foruma Pediatrija)? Niste sicer napisali, koliko je bila porodna teža, ker idealno je, če gledamo, kako otrok sledi svoji krivuli. Po teži sicer lahko vidite, da je bila deklica pri 2,5m nekje malo nad 50. percentilo, zdaj pa je s 6.100g točno na 50. percentili, torej točno na povprečju enako starih dojenčic. Če pa prav razumem, je bila znatno više.

Ja, vsekakor je dobro, da ste zaznali upočasnjeno napredovanje zdaj, ko deklica ni v krizi. Ne vem, ali vam je bilo to predstavljeno kot zelo kritično, ne bi želela dajati mnenj, ocenite sami, kako se godi vaši deklici, je pa pomembno, da se taka težava zazna, da vemo, da otroci ne napredujejo zvezno, ampak so lahko vmes tudi slabši/boljši meseci, ko so razlike velike. Dobro je, da se lotimo dojenje še izboljšati, če se bo deklica le strinjala s tem. Mislim na to, da ne kaže večje potrebe…

Kaj bi lahko bilo zdaj drugače kot prej:
– morda je novo v tem obdobju spanje celo noč, česar podnevi ni nadoknadila?
– ima mogoče krajše podoje, je toliko aktivna, da nima časa za dojenje?
– je zelo potrpežljiva in prilagodljiva, se zadovolji tudi dudo, čajem, vodo, ne javi odločno, ko bi bila morda že lahko lačna?
– ali je bila morda v tem času tudi kaj bolna, je imela zamašen nosek ali kako drugo težavo?

Nekaj reči ste sami omenili.

“Sesa dve ali tri minute, potem pa se ozira okrog, smeji, včasih hoče biti pokonci,… “
***Veliko 3-4m dojenčkov to počne, ker se začno zanimati za okolico, vse jih zmoti. Prevzemite pobudo, poskusite se umakniti v miren prostor, brez zvokov, motenj, poskusite podaljšati podoje, kolikor je mogoče, lahko tudi večkrat menjate stran, če se odstavi in noče nazaj na eno dojko. O takih situacijah smo veliko pisali. Priporočam, da si preberete!
Kratki podoji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981992 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982052 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5068734 (3,5m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981991 (4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4461338 (5m, zelo aktiven otrok)

Priporočam, da zelo omejite dudo. Na dudi lahko nekateri zadovoljijo večino sesalne potrebe in imajo veliko manj potrebe po dojenju. Uporabite dudo le v situacijah, ko ne gre drugače, npr. če joka v avtu, pa ne morete ustaviti, sredi ceste na poti domov, v trgovini… Doma pa najprej ponudite dojke. Vtikanje rokic in prstokov je v tem obdobju razvojno pogojeno in normalno. Morda poskusite umiriti z zibanjem, nošenjem, manj dude.

Če to ne gre in dojenje odklanja, bi morda poskusili tudi tako, da je super, da jo npr. lahko delno uspavate, umirite z dudo ali kaj podobnega, potem pa v teh mirnih dremavih trenutkih dudo zamenjate z dojko. Najbolj se obnese, ko otrok še ne spi, ampak drema in se uspava, TAKOJ ob zbujanju, ko je otrok še mehak in umirjen, še ne povsem zbujen, tudi v spanju oz. v fazah plitvega spanja, ko kaj miga, stoka, maha z ročicami, pa čeprav spi. To ste že ugotovili.

Vsekakor tedaj, ko so ta mirna obdobja, vedno ponudite obe dojki. Večkrat zamenjate stran, če je mogoče, da hitreje pride do več mleka.

Morda boste potrebovali veliko potrpljenja, če deklica noče dojenja pogosteje kot tedaj, ko je že precej lačna, npr. na 3h. Tudi taki dojenčki so. Nekateri se v tem obdobju celo dojijo samo v spanju, tedaj imajo dobre podoje, drugače pa jih imajo več kratkih. Tudi to bo morda vredu, če bo vmes sprejela dojko večkrat, četudi morda samo za par kratkih minut.

Če dajete kakšno drugo tekočino, čaj ali vodo, bi priporočila, da vse tovrstne prazne kalorije opustite, saj napolnijo želodček, da za mleko ni prostora ali toliko potrebe.

Tega pa žal ne vem, kako “zgleda lačen/sit otrok”. Videla sem dojenčke, ki so jokali, kot da ne bi še nikoli dobili mleka, pa so odlično napredovali. In videla sem zadovoljne luštne dojenčke, ki so bili mirni, odzivni, na pogled čisto vredu, pa so napredovali prepočasi. Jok ali mirnost otroka si lahko vedno razlaga vsak čisto subjektivno, kot pač komu pride na misel.

Ena možnost bi bila tudi, da vi po podojih še nekaj mleka iztisnete, če res ne boste mogli dodatno podojiti ali podaljšati podojev, ko bo umirjena. To bi ji lahko ponudili po žlički, brizgi, kapalki, majhnem lončku. S tem bi še dodatno stimulirali dojki, da povečata tvorbo mleka, kar deklica iz nekega razloga ne naredi v dovolj veliki meri. In to mleko bi ji poskušali “podtakniti” (stekleničke kot metode “podtikanja” oz. dohranjevanja ne bi priporočila).

Poskusite lahko tudi tako, da prosite zdravnika, naj vam predpiše sprej Syntocinon, za lažji in močnejši izcejalni refleks, torej da bi deklici malo pomagali v nestrpnih trenutkih – sprej pomaga hitro sprostiti mleko, morda tudi močneje, otrok pa ga dobiva nekoliko laže in se mu ni treba hudovati, ker mleko počasneje teče.

Kaj pa, če poskusite umiriti življenjski ritem za kakšen teden, če je ta morda zelo aktiven, z veliko sprehodi, dinamike, dogajanja, obiskov ipd.? Morda bi lahko vendarle vzeli dan samo za vaju, ostali večino časa doma, se cartali, več telesnega stika, morda skupno večerno kopanje v topli vodi in poskusili gnezdenje. Ne trdim, da bi bilo to uspešno. Mnogo aktivnih 3-5m dojenčkov bo to odklonilo oz. ne bo najbolj za stvar. Kaj je »gnezdenje«:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981488

Morda bi poskusili tudi kar z dodatnimi podoji v spanju, recimo čez dan. Ponoči pa se malo bolj spočijete.

Poglejte še te teme, če bo kaj koristnega.
Kreganje na dojki, zavračanje dojenja, nemirno dojenje – izkušnje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982295 (5m, nemirno dojenje)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4521887 (4m, povečati razmak?)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5219772 (4m, se dviguje in joka, kaj bi to bilo)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979907 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986835,1986835#msg-1986835 (4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986808,1986810#msg-1986810 (3m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4324944 (4m, dojenje samo v spanju)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Moj problem in s tem povezano vprašanje za Vas je sledeče: imam 1. mesec in 14 dni starega fantka, ki je bil na začetku (in je tudi sedaj še včasih) zelo zaspan, zato ga je bilo sprva potrebno zbuditi za dojenje in ga potem VES čas dojenja buditi, kolikor se je to seveda dalo in je bilo uspešno. Ker sem si ob tem nakopala strah, da ne bom imela dovolj mleka (če moj otrok ne bo dovolj sesal) sem si začela iztiskati mleko s črpalko po vsakem dojenju (ki vedno poteka iz obeh dojk). Sedaj se je zadeva nekoliko uredila kar se tiče zaspanosti, saj se otrok sam zbudi za hranjenje (na 3-4 ure čez noč in dan, zvečer na 2,5 uri), v primerjavi z začetkom tudi bolje sesa (sploh desno dojko, ki je polnejša od leve), problem pa je v tem, da imam v levi dojki še vedno veliko mleka manj kot v drugi, kljub temu da si po dojenju še vedno črpam (kar naj bi stimuliralo nastajanje mleka) in da otroka vedno pristavim najprej na dojko, v kateri je manj mleka, pa zato ne vem kako bi si povečala količino mlaka tudi v tej levi dojki?
Poleg tega pa bi rada prenehala z izčrpavanjem, pa si nekako ne upam, kaj menite Vi?

Za vaše odgovore se Vam zahvaljujem in vam želim vse dobro še naprej.

Pozdravljeni, Andreja 1!

Vaš fantek je star 1,5m, sprva ste ga morali zbujati in spodbujati, ker je bil zaspanček, zraven pa ste po podojih stimulirali dojki še s črpanjem. Dojite vedno na obeh dojkah. Zdaj je že manj zaspan – ja, večje težave pri dojenju, povezane s težjimi porodi, običajno izzvenijo nekako v 4-6t. Skrbi vas, ali otrok zmore dobro povleči mleko sam in kako črpanje opuščati.

Zelo dobro ste se odzvali, spodbujanje dojk je lahko pri zaspančkih res ključno v teh tednih, če sami ne zmorejo!

Zelo dobro, da se otrok zbuja sam. Če prav razumem, ima okoli 8 podojev v 24h: koliko časa pa aktivno sesa in požira na vsaki? Kako pa je s pleničkami? Ali lahko napišete, kako je z znaki spodaj in če imate kakšen podatek o napredovanju otroka? To mi manjka, da bi ocenila situacijo. Prosim navedite še, kaj naredite z izčrpanim mlekom: fantka dohranite z njim ali ga dajete v zamrzovalnik?

Kako vemo, da dojenček dobi dovolj materinega mleka:
– štejemo POLULANE plenice (najmanj 5 v 24 urah)
– štejemo POKAKANE plenice (prve 3-4 dni mekonij, nato najmanj 2 na dan, po 6. tednu tudi na nekaj dni, a takrat mora biti blato obilno)
– otrok PRIDOBIVA NA TEŽI v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec, torej najmanj 110g-115g na teden. Pridobljeno težo računamo od NAJNIŽJE teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g na teden in od šestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se doji POGOSTO – vsaj 8-12-krat na dan, lahko tudi pogosteje in ne nujno po urniku oz. enakih presledkih; če lepo napreduje ob manjšem številu podojev in si večji razmak postavi sam, je to zanj vredu
– dojenček se doji PRAVILNO – je pravilno pristavljen (telo v ravnini z glavico, trebušček na materin trebuh, široko odprta usta, ustnici ne smeta biti uvlečeni, bradavica je globoko v ustih, zajet čim večji del bradavičnega kolobarja, otrok aktivno sesa, dojenje matere ne boli)
– dojenček ima zdrav VIDEZ in napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Ne skrbite toliko za uravnoteženost med dojkama. Kar ena naredi manj, druga naredi več. Večina otrok stimulira dojki različno, mnogi si celo izberejo priljubljeno stran, morda tudi vi laže črpate na desni kot levi, to je povsem normmalno! Več informacij, kaj lahko še naredite, tukaj. Dojenček odklanja eno dojko/se manj doji na eni:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4241143 (članek – vsi možni razlogi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4157515 (1m, manj mleka na eni)

Na vprašanje, kako opuščati in če opuščati črpanje, bi vam konkretno odgovorila ob podatkih.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovana ga. Mojca!

Zahvaljujem se vam za vaš odgovor, uspela sem ga šele sedaj prebrati. Povedati pa vam moram, da sem v tem času že prenehala z izčrpavanjem mleka po vsakem dojenju, s čimer sem se močno razbremenila. Po vašem nasvetu, ki sem ga prebrala v nekem drugem vašem odgovoru, pa si mleko le še po potrebi (to je le občasno v nočnem času) izstisnem iz desne dojke, ko pride le ta napeta in nekoliko bolj trda. Iztisnem ga le toliko, da se dojka sprosti in ni več tako napeta.

Sicer je moj fantek v enem mesecu zelo lepo napredoval, ob prvem sistematskem pregledu je imel 1100 g več kot ob odpustu iz bolnišnice. Tudi po zgoraj navedenih točkah bi rekla, da dobi čisto dovolj mleka. Morda sem le jaz preveč zaskrbljena mama in vidim probleme tudi tam, kjer jih dejansko ni. Sprijaznila sem se tudi s tem, da ima eno dojko dejansko raje kot drugo, jo bolje sesa in je v njej tudi več mleka. Tako desna dojka zadostuje za cel obrok, medtem ko leva le za polovico obroka. Tako pač to je.
Torej še enkrat se vam zahvaljujem za odgovor in vam želim vse dobro.

Super, napredovanje je krasno. Ko boste v skrbeh, vedno ocenite znake! Vse mame smo enake, kaj hočemo, vedno pomislimo, da je problem pri nas samih, ker smo skrbne. In morda je tudi bolje, da smo previdne, saj ne moremo kar verjeti, preden se same ne prepričamo. S tem se seveda tudi veliko naučimo. Ne skrbite, če fantek dobi več mleka iz ene dojke, dojenja tudi ni treba meriti v smislu obrokov, pomembno je, koliko uspe dobiti vsega skupaj v celem dnevu, pa naj bo iz ene dojke toliko, iz druge pa manj, tega vam tudi ni treba vedeti. Normalno je tudi, da so podoji neenakomerni, da je otrok kdaj lačen, da bi kar sesal in sesal na obeh, kdaj pa se bo zadovoljil z manj, pa to ne pomeni, da ste ga slabo nahranili ali da je bilo mleka premalo, tako pač dojenje naravno poteka. Če otrok rabi še, ponujamo razpoložljivo mleko, kolikor se da, tudi menjamo strani večkrat, če rabi manj, je pa tudi vredu, dokler so znaki vredu.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni

Nekaj časa nazaj ste mi svetovali glede dojenja, za kar se vam še enkrat iskreno zahvaljujem. Deklica je sedaj stara 9 tednov in se polno dojiva – včasih na eno, dve ali tri ure. Je zadovoljna deklica, ki lepo napreduje. Krčev nima in ne joka veliko – le takrat, ko je lačna ali utrujena, pa se potem ob dojki vedno pomiri in včasih tudi zaspi. S tehtanjem redno spremljam napredovanje njene teže. Napredovala je takole:
– štiri tedne – 3600g
– pet tednov – 3750g
– šest tednov – 3910g
– sedem tednov – 4070g
– osem tednov – 4380g
– devet tednov – 4630g

Težava, ki jo opažam v zadnjih nekaj dneh, pa je zeleno blato, ki je sluzasto in lepljivo, vendar brez kakršnihkoli krčev. Res je, da se, ko kaka, malo napenja in prdi, vendar se mi zdi to normalno. Pokakana je večkrat na dan, nekje 4 – 5 krat, blato pa je skoraj vedno zeleno. Brala sem, da bi to lahko bila alergija na kravje mleko. Naj povem, da uživam veliko mleka in mlečnih izdelkov (sir, jogurt). Ali je kljub temu, da nima krčev, to lahko alergija? Nekje sem prebrala, da zeleno blato samo po sebi pomeni le relativno hiter prehod črevesne vsebine in samo po sebi ni znak bolezni. Je to res? Zanima me še, ali se, če bi ugotovili alergijo na kravje mleko, lahko uživa sojino ali riževo mleko? Kaj pa kravje mleko brez glutena? Če bo potrebno, pa bom seveda vse mleko in mlečne izdelke popolnoma črtala iz prehrane. Upam, da mi boste tudi tokrat lahko svetovali.

Najlepša hvala in lep pozdrav,
Barbara

Živijo, Barbara!

Vaša dojenčica se pri 9t polno doji in lepo napreduje, skrbi pa vas njeno zadnje dni sluzasto in zeleno blato. Prebavnih težav nima. Kaka večkrat na dan, skoraj vedno zeleno.

Preobčutljivost črevesja na KML bi se lahko najprej pokazalo na ta način (ob predpostavki, da sicer dovolj konkretno in pogosto kakajo), vendar bi prej ali slej verjetno sledilo tudi nelagodje, ki bi ga otrok kazal npr. z nemirom, jokom, morda tudi s polivanjem, šele kasneje so značilni znaki na koži. (dermatitis, ekcem ipd.)

Za enkrat ni treba, da kaj spremenite, če je deklica sicer umirjena in lepo napreduje. Morda gre za začasno obdobje, nezrelost črevesja, ki se še ni dobro poselilo s probiotičnimi bakterijami.

Lahko pa omejite uživanje mleka (pitje mleka) in začasno uživate le fermentirane mlečne izdelke (kefir, jogurt, kislo mleko, kisla smetana, siri,…) ter maščobe (maslo).

O soji smo pisali tukaj: http://med.over.net/forum5/read.php?94,5119573 (soja, problematičnost) problem riževega mleka je, da nima kaj dosti skupnega z mlekom oz. ne eno ne drugo nista pravo mleko, sta pač rastlinska pripravka. Riževo ima slabšo prehransko vrednost, ne vidim pa načeloma zadržkov, da ga ne bi mogli uživati, le da seveda nima niti približno takega učinka na prehrano, torej to ni nadomestilo. Menim, da bi manjko mleka bolje nadomestili, če bi iskali kalcij in minerale čisto drugje. Poglejte morda tudi:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4586202 (pomen mleka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980415 (nemlečni kalcij)

Kravje mleko ni alergeno zaradi glutena, tega ne vsebuje, gluten vsebujejo nekatera žita. Vsebuje pa mlečno beljakovino kazein, ki je posebej v industrijsko predelanem in pregretem mleku zelo spremenjena in nekaterim ljudem povzroča resne zdravstvene težave. V KML je skupno okoli 20 potencialnih alergenov, torej ne gre za to, da bi lahko vzeli mleko, ki nima neke snovi X, pa bi bilo vse kar vredu. Več tukaj – Alergija na kravje mleko:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=90&t=90 (kratko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979205 (7m, daljše)
http://med.over.net/forum5/read.php?46,1572308 (s foruma Pediatrija)

Problem kar hitro diagnosticiramo, če mati za 2-3 tedne izloči KML iz svoje prehrane. In če težave bistveno izzvenijo, je to to. Potem se naprej odločamo glede prehrane.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Draga Mojca

Hvala za odgovor, sem kar pomirjena.
Odločila sem se, da bom poskusno za nekaj časa izločila iz prehrane pitje kravjega mleka, uživam pa fermentirane mlečne izdelke. To traja sedaj že nekaj dni in hčerkino blato postaja zopet rumeno zeleno. Morda je bilo blato zeleno tudi zaradi mojega pretiravanja s kravjim mlekom (za zajtrk sem zadnje čase vedno jedla kosmiče z mlekom, za večerjo pa mlečni riž ali gres).

Ko sem omenjala kravje mleko brez glutena sem se zmotila – mislila sem kravje mleko brez laktoze. Glede na to, da ste zapisali, da je v kravjem mleku skupno okoli 20 potencialnih alergenov, pa sklepam, da tudi mleko brez laktoze ni primerno.

Še enkrat iskreno hvala za vas čas in trud.

Srečno,
Barbara

New Report

Close