Starševski čvek

Rastni hormoni?

Default avatar
Ko je že toliko okrog "dimenzij" otrok; naj pojamram še jaz... in prosim za nasvet.

Naš fantek, star 4 leta in 4 mesece je velik (majhen :) zgolj 90 cm (ali morda 91), tehta 13 kg in nosi oblačila št. 86-92!

Smo bili že obravnavani v endokrinološki ambulanti, kjer sicer niso našli nobenih razlogov za njegov zaostanek v razvoju, so pa svetovali terapijo z rastnimi hormoni. S to terapijo naj bi začeli čez kak mesec (pred tem naj bi imeli še en pregled, ki bo žal pokazal, da tendenca ne-rasti ostaja), jaz sem pa v dilemi. Namreč, iz več ust sem slišala, da tele rastni hormoni niso najbolj ok, pa še strah me je, da se ne bi potem prehitro potegnil ali kaj takega. Pa tudi... umetni hormoni... ne vem no...

Kdo izkušnje s tem? Povejte malo!
Default avatar
hčerka moje sestrične je imela rastni hormon - ko je že bila skoraj v puberteti. nato je jemala zdravila za zaustavitev pubertete (ker menda po puberteti otroci več ne rastejo) in rastni hormon. Ta hormon si je (takrat) dozirala v obliki injekcij dve leti in pol.Punca je zrasla, nič ji ne manjka, zdaj je stara 20 let in študira, vsi so ful zadovoljni.
Odločitev je pa še vedno na vas. Srečno.
Default avatar
po puberteti otrok ne raste več, ma nehaj no...deklica neha rasti ko pride v menarho, to pa pomeni, ko dobi menstruacijo...o kaki pubereti in rasti ni ne duha ne sluha...deklica je lahko v puberteti že v 4 razredu in bo še vedno ratsla vse okler ne dobi menstre, ene jo dibijo šele pri 14... ni tako vse belo in črno

tebi mamica, ki si avtorica tega posta pa svetujem, da zaupaš našim endokrinologom, vsi so odlični, še posebno dr. Brataničeva, vsi so okej res, poznam vse iz izkušenj in dobro vedo kaj delajo!!! zaupaj jim!! srečno.
Default avatar
zgolj sem hotela napisati za avtorico posta, kakšne izkušnje je imela moja sestrična. Nehi napadat, no. Na eni strani negiraš moj post, na drugi pa hvališ endokrinologe. Vendar kar sem napisala, je moja sestrična izvedela prav od odličnih endokrinologov. Verjetno pa ne veš, da lahko puberteta traja tudi do 18. leta.
Default avatar
[quote=""zaupaj jim.""]
po puberteti otrok ne raste več, ma nehaj no...deklica neha rasti ko pride v menarho, to pa pomeni, ko dobi menstruacijo...o kaki pubereti in rasti ni ne duha ne sluha...deklica je lahko v puberteti že v 4 razredu in bo še vedno ratsla vse okler ne dobi menstre, ene jo dibijo šele pri 14... ni tako vse belo in črno
[/quote]

no, jaz pri 11. letih še nikakor nisem nehala rast, čeprav sem že dobila M :)
Default avatar
Pomagat ne znam, sem pa gledala enkrat en dokumentarec na to temo.
Otrok je dobival injekcije in dohitel vrstnike. To je očitno tudi v tujini običajna praksa, če otrok zaostaja v rasti zaradi pomanjkanja rastnega hormona.
Moja punčka ima pri skoraj petih letih komaj en meter, pa do zdaj ni bilo še nič omenjeno.

Mislim, da je bil v preteklost problem, ker so pridobivali rastni hormon od krav. Upam, da nisem bleknila kakšne neumnosti.
Default avatar
Naš je imel rastni hormon in je zrastel v letu skoraj 12 cm. Je dosegel po rasti svoje najmanše sošolce (čeprav je najstarejši v razredu). Sedaj ga zaradi drugih zdravstvenih posegov žal ne sme jemati. Mi je škoda, da nisem težila že prej. No, saj sem, a ne dovolj uspešno. Žal ga ne dajo tako in vsakemu, ker je stvar izredno draga. Moraš ga pa res dajati vsak dan (nam so rekli, da lahko spustimo kakšen vikend letno), imeti ga moraš v hladilniku, ne sme te biti strah inekcij (enako kot inzulinske).
Sploh pri fantih je rast problem; si ga predstavljaš kot odraslega velika samo 160 cm?
Vprašanje je še, kako velika sta vidva zotrokovim očetom, kakšen tempo rasti sta imela....
Default avatar
[quote=""zaupaj jim.""]

tebi mamica, ki si avtorica tega posta pa svetujem, da zaupaš našim endokrinologom, vsi so odlični, še posebno dr. Brataničeva, vsi so okej res, poznam vse iz izkušenj in dobro vedo kaj delajo!!! zaupaj jim!! srečno.[/quote]

tole glede manstruacija pa tudi ne vem, če bo ravno držalo. Nača hči je dobila prem malo manj kot enim letom menstruacijo in je ravno v tem letu največ zrastla več kot 10 cm. Lahko, da se bo rast sedaj upočasnila, raste pa še vedno, ravno med poletjem je zrasla 3 cm. Stara je 12 let.
Default avatar
[quote=""prvi mrož""]
Naš je imel rastni hormon in je zrastel v letu skoraj 12 cm. Je dosegel po rasti svoje najmanše sošolce (čeprav je najstarejši v razredu). Sedaj ga zaradi drugih zdravstvenih posegov žal ne sme jemati. Mi je škoda, da nisem težila že prej. No, saj sem, a ne dovolj uspešno. Žal ga ne dajo tako in vsakemu, ker je stvar izredno draga. Moraš ga pa res dajati vsak dan (nam so rekli, da lahko spustimo kakšen vikend letno), imeti ga moraš v hladilniku, ne sme te biti strah inekcij (enako kot inzulinske).
Sploh pri fantih je rast problem; si ga predstavljaš kot odraslega velika samo 160 cm?
Vprašanje je še, kako velika sta vidva zotrokovim očetom, kakšen tempo rasti sta imela....[/quote]

12 cm v enem letu?! Saj bi me kap! Res ne vem, kako se bomo odločili. Mogoče bi poskušala odložiti tole terapijo še za kakšno leto ali dve. Do šole mogoče, ker si res ne predstavljam, da bi otroka vsak dan "pikala" (ima blazen strah pred injekcijami), pa da mi potem v pol leta preraste vso garderobo... Mene sploh ne moti, ker je majhen (le pediatri se križajo), tudi midva z možem sva bolj majhna (1,58 in 1,64). Res pa, da je mlajši sin (3 leta) že prerastel starejšega.
Default avatar
3*mamica je napisal/a:
tole glede manstruacija pa tudi ne vem, če bo ravno držalo. Nača hči je dobila prem malo manj kot enim letom menstruacijo in je ravno v tem letu največ zrastla več kot 10 cm. Lahko, da se bo rast sedaj upočasnila, raste pa še vedno, ravno med poletjem je zrasla 3 cm. Stara je 12 let.[/quote]

Jaz sem enkrat zasledila, da se pri dekletih ustavi rast približno leto dni potem, ko dobijo prvo mentruacijo.
Default avatar
Brez skrbi, da se endokrinologi ne bi kar brez veze odločili za rastni hormon.

Mamice, zavedajte se, da rastni hormon ne deluje samo v višino, ampak tudi "v širino". Če bi bilo dajanje rastnega hormona tako enostavno, potem ne bi odlašali s predpisovanjem.

In, drage moje - jaz sem zadnjih 5 cm zrasla, ko sem bila stara 24 let :)) In to čez poletje - v treh mesecih!

Celo endokrinologi pravijo, da je to možno. Sicer bolj izjema kot pravilo, toda JE možno!

Otrokom pred dodajanjem hormona najprej izmerijo kakšno "rastno rezervo" imajo v kosteh (to se da) in na podlagi tega se potem odločijo za terapijo.

Zavedati se morate tudi, da je večina današnjih otrok prevelikih glede na normative.
Zato tisti, ki so "normalne" višine, izgledajo manjši.

Moja hčerka je pri 7,5 letih visoka 112 - 113 cm, pa še ne delajo panike.
Če ne bi jemala zdravil, pri katerih je stranski učinek zastoj rasti, bi imela morda okoli 5 - 7 cm več (na podlagi krivulje rasti). Pa bi bila še vedno manjša od vrstnikov.

Pri štirih letih in pol (pred jemanjem zdravil) je merila v višino 104 cm - tudi ni bila pri ta velikih.

Počasi s hormoni!!!!
Default avatar
Prepričana sem, da moraš poslušati poleg strokovnjakov, kar nedvomno so, tudi intuicijo. Sin je začel zaostajati v rasti kasneje, za rastni hormon so se odločali, ko je imel v TRETJEM LETNIKU SREDNJE ŠOLE 147 cm, a ga je odklonil, saj je do trenutka, ko je prišel na dan učenja injiciranja zrastel do 149cm in sva globoko verjela (on in jaz), da bo prišel do 150 cm (meja za vožnnjo z avtom, recimo) tudi brez njega. Pri 22 letih ima kakšnih 168 cm in po malem še raste. Je pa bilo ves čas res, da je kostna starost (slikanje dlani) zaostajala za kronološko, v kratkem obdobju celo za skoraj 5 let.
Default avatar
sem prav prebrala Rastka? ne želiš, da bi sin v enem letu zrasel za 12 cm, ker bi mu morala kupiti nekaj novih hlač in mikic? to pa da bo sin na žalost tarča pripomb zaradi svoje manjhnosti te seveda sploh ne moti!
Default avatar
po "hudi " rasti je imel 125 cm pri dobrim osmih, kar res ni preveč. In zeloooooosem bila vesela, ker je rabil nove hlače. Tudi 23 kg ni prehudooo:))
Sedaj ko smo brez - mogoče 2cm v slabe pol leta. Žal. Hlače bo znucal in jih ne bo prerasel, kar pomeni, da bomo malemu morali kupiti nove.