Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Uvajanje goste hrane

Uvajanje goste hrane

Spoštovani!

Prebrala sem ogromno literature o uvajanju goste hrane pri dojenčku. Sina(5 mesecev) polno dojim, čez kakšen mesec pa planiram njegov jedilnik popestriti z uvajanjem druge prehrane. Sem pa v literaturi zasledila dve smernici uvajanja. Ena priporoča, zelenjavo kot prvo živilo(najpogosteje korenček), druga pa riževe kosmiče(pripravljene z materinim mlekom). Kaj priporočate vi?

Hvala za odgovor in lep preostanek dneva

Če dodajamo riževe kosmiče, to ne štejemo za uvajanje goste hrane, pač pa za gostenje mleka, običajno zvečer.
Pravo uvajanje je torej uvajanje zelenjave, sadja in potem ostalega.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

V katerem primeru pa uporabljamo riževe kosmiče? Jih je sploh smiselno vključiti v jedilnik dojenega otroka(izbrizgavanje mleka)? Kdaj(po 6 mesecu ali prej) in na kakšen način jih ponudimo dojenemu otroku – po steklenički ali po žlički.
Hvala za odgovor

Gostimo, ko otroku na zadostuje več samo mleko (npr. zvečer, ko se ponoči spet začenja prebujati zaradi lakote, ker so njegove potrebe zaradi večje telčesne teže povečane), je pa še prezgodaj za uvajanje goste hrane. Pogosto gostimo že kmalu po 4,5 mesecu starosti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!
Včeraj zvečer sem sinu po dojenju pripravila riževe kosmiče z adaptiranim mlekom. Spil je 200ml po steklenički (koliko je prej pojedel na dojki ne vem, je pa pojedel iz obeh dojk)in ko je zmanjkalo, je jokal in želel še. Ali to pomeni, da je bil še vedno lačen ali je možno, da mu je novi okus bil tako zelo všeč.? Je toliko hranjenja preveč za en obrok? Zbudil se je isto kot prej ko je bil zvečer samo dojen. Je sploh smiselno,da mu gostim mleko?
Sestra pri pediatru je svetovala kot prvi obrok gose hrane sok naribanega korenčka. Razumela sem surovo nariban korenček. Je to pravilno ali bi bilo dobro, da začne s toplotno obdelano zelenjavo(korenčkov pire)?

Hvala za odgovor in lep dan vam želim

če ste stekleničko gostili le včeraj, prvil, potem malo še počakajte, ne more biti takoj kakšno izboljšanje. Nekaj dni zapored gostite, običajno potem v naslednjih dneh otrokov občutek za sitost enostavno ne prebuja več otroka za hranjenje.
Obrok GH seveda ne more biti iztisnjen sok, to je tekočina. Pač pa na tak način otroka navajamo na nove okuse. Seveda poskusite, naribajt korenček, zavijte v gazico in iztisnite sok, tiste 2 ali 3 žličke je ravno za okušanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Koliko mešanice pa lahko spije? Spil je 200ml, pa bi želel še več. Lahko dobi še več, glede na to da ga pred tem še podojim?

200 – 250 ml je zadosten obrok.
Najprej dajte stekleničko in potem še dojenje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Približno teden dni sinu zvečer ponudim riževe kosmiče z Aptamilom. Prej je bil samo dojen in je odvajal vsak dan 3x, odkar pa mu dajem riževe kosmiče ni odvajal že 4 dni. So vzrok zaprtosti oziroma redkejšega odvajanja lahko riževi kosmiči ali je zgolj naključje, da je začel odvajati bolj poredko ravno sedaj? Koliko časa je še normalno, če ne odvaja? Do 7 dni? Bi bilo smiselno, da preneham z gostenjem, glede na to, da niti nima velikega učinka? Približno istočasno je bil tudi cepljen proti rota virusu. Je lahko vzrok cepljenje?

Hvala in lep pozdrav

Verjetno gre za sočasno delovanje več dejavnikov. Riž zagotovo zapira, po cepljenju proti rotavirusu je sicer bolj običajno mehko blato, celo driska, opisano pa je tudi zaprtje.
Kaj pomeni, da kosmiči ne pomagajo? Ali je frekvenca nočnega hranjenja še vedno enaka?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Da. S tem sem mislila, da je frekvenca hranjenja še vedno enaka. Verjetno niti ne prepogosta (2 nočna obroka). Mislila sem, da bo z gostenjem mogoče vsaj enega izpustil, pa temu ni tako.

No, enega bi morda res lahko že izpustil. Poskusite dati tekočino (čaj, vodo), morda sploh ni lačen, ampak bi samo kaj popil. Drugače pa kar nadaljujte, saj 2x ni še nič tako hudega:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Oglašam se, ker moj sin še vedno ni odvajal. Včeraj sem mu pripravila sladkan kamilični čaj pa ni nič pomagalo. Šla sem tudi v lekarno po glicerinske svečke(ali karkoli drugega), pa mi jih niso hoteli dati, ker naj bi bilo normalno, če dojenček ne kaka tudi do 14 dni. Ali ni to malo predolgo?
Skrbi me predvsem zato ,ker je prej odvajal vsak dan 3x, zdaj pa kar naenkrat že 6 dni nič. Riževe kosmiče sem ukinila že pred 3 dnevi in je sedaj samo dojen. Občasno pa mu ponudim tudi prekuhano vodo (popije okoli 200ml na dan).
Kaj mi vi svetujete? Naj še počakam ali bi poskusila še s kakšnim drugim ukrepom?
Drugače ne vidim spremenjenega razpoloženja pri otroku, razen tega da pogosteje odvaja pline, nimam pa občutka, da bi ga ob tem kaj napenjalo ali da bi imel bolečine.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

14 dni je že kar dolga doba. Najprej stisnite nekaj jagod grozdja in mu dajte po žlički (1 ali 2). Nato v lekarni zahtevajte glicerinske svečke za otroke (pa čerpav boste rekli, da je za otroka dveh let in da je svetoval zdravnik:=). Lahko kupite Lactecon sirup (mlečni sladkor) in date vsak dan 2,5 ml, dokler ne pokaka.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Hvala za tako hiter odgovor. Kupila sem vse, kar ste mi svetovali. Ne vem pa ali mu lahko vse tri stvari (grozdje, svečke in sirup) dam že danes ali danes samo grozdje in če ne kaka jutri še svečko in potem šele sirup?
Pa še nekaj bi vas rada vprašala. Prekuhana voda, ki mu jo ponujam je pri nas očitno zelo trda, saj so stekleničke popolnoma bele, na dnu pa se poseda vodni kamen. In ko sinu ponudim stekleničko jo obrnem in takrat se delci kamna dvignejo in plavajo po vodi. Prav neokusno je videti. Problem belih stekleničk sem rešila s kapljico kisa, ki jo dodam v vodo v katerim prekuhavam stekleničke, ne vem pa kako rešiti problem s samo vodo. Kupljena ustekleničena voda verjetno ne bi bila idealna rešitev. Imate kakšen nasvet?

Hvala za odgovor in lep dan vam želim (čeprav je deževen)

Dajte najprej grozdje, potem svečko in sirup šele po tem, čeukrepi ne bodo uspešni. Sirup dajajte kakšen teden dni.
Glede vode vam ni kaj svetovati, če je na vaše3m področju voda takšna.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Sin je po grozdju in svečki v petek kakal. Blato je bilo čisto drugačno kot prej (bolj gosto, s primesmi sluzi in tudi drugačnega vonja kot ponavadi). Zdaj pa spet teče že peti dan ko spet ni kakal. Prej je kakal med vsakim dojenjem, tudi sedaj se med dojenjem napenja, kaka pa ne ampak samo prdi. Prdci so zelo smrdeči (prej niso bili). Naj še omenim, da jaz nisem nič spremenila prehrane, tudi sinu ne gostim več mleka zvečer z riževimi kosmiči. Spije pa vsak večer 200ml Milumila (pije ga že 2 meseca, do sedaj ni bilo nobenih težav).
Je lahko vzrok v spremenjeni prebavi samo to, da je črevesje že bolj zrelo in da pač ne bo več tako pogosto kakal? Ali je lahko sprememba posledica cepljenja proti rota virusu(prve dni po cepljenju je bilo blato bolj tekoče kot pred cepljenjem)? Mu lahko vsak dan dajem grozdje(2 žlički) in kako pogosto mu lahko dam svečko? Pričeli bomo z uvajanjem goste hrane. Nameravala sem začeti s korenčkom, zdaj pa ne vem če je dobro, ker menda korenček tudi zapira. Bi mogoče rajši začela z jabolkom?Kaj menite vi? Nekje sem prebrala, da lahko dajemo Lactecon siru 1teden, tudi če vmes kaka, da se prebava uredi. Je to priporočljivo?

Hvala za odgovor in lep dan vam želim

Nekateri ljudje so pač zaprti in ne iščemo raznoraznih vzrokov. Imajo pač bolj leno črevesje, seveda pa prej preiščemo najbolj znane dejavnike, običajno hrano (kar pa pri dojenčku res težko rečemo, da se napačno hrani:=)
Če vidite, da otrok ni kakal 2-3 dni, mu kar dajte grozdje in svečko, zaenrkat bi ostali pri teh naravnih odvajalih, ni pa potrebno čakati, da ga bo bolelo.
Lactecon lahko dajemo tudi več mesecev, najprej pa ga pač svetujemo kakšen teden.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za hiter odgovor.
Potem ni ovir, da bi pri uvajanju goste hrane začela s korenčkom? Kaj pa riževi kosmiči?

Najlepša hvala

Korenček znano zapira, enako riž. In če je nekdo bolj zaprt, se bomo taki hrani izogibali.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close