Najdi forum

Zanimivo branje

V nadaljevanju preberite uporabne članke in povezave

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

1. Kaj je HPV?
Humani virusi papiloma (HPV) so virusi, s katerimi se pogosto okužijo ženske in moški, tako v Sloveniji, kot tudi drugje po svetu. Okužba s HPV lahko povzroča predrakave spremembe materničnega vratu hujše stopnje (CIN 2, CIN 3) in raka materničnega vratu, genitalne bradavice (kondilome) in papilome grla. Obstaja več kot 100 različnih genotipov HPV. Okužba s HPV je spolno prenosljiva, kar pomeni, da se širi pri različnih oblikah spolnih odnosov. HPV so glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu, povezani pa so tudi z nastankom drugih rakov, tako pri moških, kot pri ženskah.

2. Kako pogoste so okužbe s HPV?
Okužba s HPV je ena izmed najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Vsaj 50% ljudi, ki so spolno aktivni, se bo v življenju okužilo s HPV. Okužba s HPV je najpogostejša pri adolescentih in mlajših odraslih, starih od 15 do 25 let.

3. Kakšni so znaki okužbe s HPV?
Ljudje, ki so okuženi s HPV, v večini primerov sploh ne vedo, da so okuženi. HPV najdemo v koži ali sluznicah in običajno ne povzročajo nobenih težav. Pri večini žensk (90%) okužba po 8 do 12 mesecih spontano mine, pri nekaterih ženskah (10%) pa se lahko razvije perzistentna (trajna) okužba s HPV. Pri teh je tveganje za razvoj hujših predrakavih sprememb in raka materničnega vratu večje.

4. Ali se okužba s HPV lahko zdravi?
Za okužbo s HPV ni zdravila. Lahko pa se zdravijo bolezni, ki nastanejo kot posledica te okužbe, kot npr. predrakave spremembe materničnega vratu in rak materničnega vratu ter genitalne bradavice.

5. Kakšna je povezava med okužbo s HPV in rakom materničnega vratu?
Približno 45 genotipov HPV lahko povzroča manjše spremembe celic materničnega vratu, ki so navadno brez posledic. Približno 15 genotipov HPV, ki veljajo za visokorizične, pa lahko povzročijo take spremembe celic materničnega vratu, ki v redkih primerih pripeljejo tudi do vznika raka materničnega vratu.

6. Kako pogost je rak materničnega vratu?
Rak materničnega vratu je še vedno, kljub nekaterim učinkovitim ukrepom, javno zdravstveni problem tudi v Sloveniji. Po zadnjih podatkih Registra raka na Onkološkem inštitutu je v letu 2004 za rakom materničnega vratu na novo zbolelo 195 žensk, 48 pa jih je zaradi tega obolenja umrlo. Najpogosteje obolevajo ženske stare od 35 do 45 let. Obolevnost je v Sloveniji dokaj visoka, v letu 2004 je znašala 19,1 obolelih letno na 100.000 žensk, medtem ko je v nekaterih evropskih državah znatno nižja (pod 10 obolelih letno na 100.000 žensk). Vendar pa je zaradi uspešnega odkrivanja najbolj zgodnjih oblik raka materničnega vratu, smrtnost zaradi tega raka v Sloveniji pod evropskim povprečjem.

7. Ali obstaja cepljenje proti okužbi s HPV?
Pred okužbo s HPV se je možno dodatno zaščititi s cepljenjem. Razvili so dve vrsti cepiva, cepivo ki vsebuje dva in cepivo, ki vsebuje štiri genotipe HPV. Za štirivalentno cepivo je bilo s strani Evropske agencije za zdravila (EMEA) izdano dovoljenje 20.9.2006. Pri nas je na voljo od decembra 2006. Za dvovalentno cepivo je bilo s strani Evropske agencije za zdravila (EMEA) izdano dovoljenje 20.9.2007. Od takrat je na voljo tudi pri nas.

8. Čemu je cepljenje proti okužbi s HPV namenjeno?
Cepljenje s štirivalentnim cepivom je namenjeno preprečevanju predrakavih sprememb materničnega vratu hujše stopnje (CIN 2, CIN 3), raka materničnega vratu, predrakavih sprememb zunanjega spolovila hujše stopnje (VIN 2, VIN3), predrakavih sprememb nožnice hujše stopnje (VaIN 2, VaIN 3), anogenitalnih bradavic (kondilomov), povzročenih z genotipi HPV 6, 11, 16 in 18.
Indikacija temelji na dokazu klinične učinkovitosti cepiva v populaciji žensk v starosti 16 do 26 let in na dokazu imunogenosti cepiva v skupini otrok in mladostnikov od 9 do 15 let. Klinična učinkovitost cepiva pri moških še ni bila ovrednotena.
Cepljenje se opravi s tremi odmerki cepiva (0, 2, 6 mesecev).

Cepljenje z dvovalentnim cepivom je namenjeno preprečevanju predrakavih sprememb materničnega vratu hujše stopnje (CIN 2, CIN 3) in raka materničnega vratu, povzročenih z genotipoma HPV 16 in 18.
Indikacija temelji na dokazu klinične učinkovitosti v populaciji žensk v starosti 15 do 25 let in na dokazu imunogenosti cepiva v skupini deklet starih 10 do 14 let.
Klinična učinkovitost cepiva pri moških še ni bila ovrednotena.
Cepljenje se opravi s tremi odmerki cepiva (0, 1, 6 mesecev).

9. Kako se cepi proti okužbi s HPV?
Proti okužbi s HPV se cepi s tremi odmerki cepiva. Pri cepljenju s štirivalentnim cepivom je drugi odmerek cepiva potrebno prejeti dva meseca, tretji odmerek pa šest mesecev po prvem odmerku. Pri cepljenju z dvovalentnim cepivom je drugi odmerek cepiva potrebno prejeti en mesec, tretji odmerek pa šest mesecev po prvem odmerku. Cepljenje proti okužbi s HPV se lahko opravi istočasno z drugimi cepljenji.

10. Ali je cepivo proti okužbi s HPV učinkovito?
Cepivo je zelo učinkovito pri še ne okuženih ženskah za preprečevanje okužb s tistimi genotipi HPV, ki jih cepivo vsebuje. Obe cepivi (štirivalentno in dvovalentno) nudita zaščito pred okužbami z genotipoma HPV, ki povzročita do 70% vsega raka materničnega vratu, štirivalentno cepivo pa nudi zaščito tudi pred tistima genotipoma HPV (6, 11), ki povzročita do 90% genitalnih bradavic. Cepljenje ne zdravi že obstoječih okužb s HPV in njihovih zapletov.

11. Ali je cepivo proti okužbi s HPV varno?
Cepivo je bilo preizkušeno v več kliničnih raziskavah v različnih državah po svetu. Te raziskave so pokazale, da je cepivo varno. Tudi strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije so zaključili, da so trenutni dokazi o varnosti obeh cepiv proti HPV dobri. Najpogostejši neželeni učinek je kratkotrajna lokalna reakcija na mestu cepljenja. Pri do 10% cepljenih, se pojavi tudi prehodno zvišana telesna temperatura. Varnost cepiva bo potrebno redno spremljati tudi, ko bo cepivo že dlje časa v uporabi.

12. Kako dolgo po cepljenju proti okužbi s HPV traja zaščita?
Do sedaj opravljene raziskave so pokazale, da zaščita s cepljenjem proti okužbi s HPV traja vsaj pet let. V raziskavah, ki že potekajo in pri katerih spremljajo ženske, ki so že bile cepljene, se bo pokazalo, kako dolgo traja zaščita in ali bodo kasneje potrebni poživitveni odmerki.

13. Kaj pomeni to, da se cepljenje proti okužbi s HPV s štirivalentnim cepivom v večini držav priporoča le za ženske in dekleta, stare od 9 do 26 let oziroma z dvovalentnim cepivom le za ženske in dekleta, stare od 10 do 25 let?
V raziskavah so cepili dekleta in ženske stare od 9 do 26 let (s štirivalentnim cepivom) oziroma od 10 do 25 let (z dvovalentnim cepivom), zato so trenutno na voljo podatki o varnosti in učinkovitosti oziroma imunogenosti cepiva le za te starostne skupine. Dodatne raziskave preizkušanja cepiva pri moških in ženskah starejših od 26 let še potekajo. Ko bodo znani rezultati teh raziskav, bodo verjetno priporočila za cepljenje dopolnjena tudi za druge skupine prebivalstva.

14. Zakaj je cepljenje proti okužbi s HPV v ZDA priporočeno za deklice stare med 11 in 12 let?
Cepljenje je najbolj učinkovito pri deklicah in ženskah preden imajo prve spolne stike in tako še niso bile izpostavljene okužbi s HPV.

15. Kakšna je učinkovitost cepiva pri osebah, ki so bile ali so okužene s HPV?
Cepivo varuje proti okužbi z genotipi HPV, ki jih vsebuje cepivo in s katerimi oseba še ni bila okužena. Cepljenje ne zdravi že prisotnih okužb s HPV ali predrakavih sprememb materničnega vratu, niti že prisotnih genitalnih bradavic..

16. Ali cepljenje proti okužbi s HPV zaščiti tudi pred rakom materničnega vratu?
Cepljenje proti okužbi s HPV je zelo učinkovito pri preprečevanju okužbe s HPV, ki so glavni povzročitelji hujših predrakavih sprememb in raka materničnega vratu. Cepljenje zaščiti proti najpogostejšima genotipoma HPV (16 in 18), ki povzročata okrog 70% primerov raka materničnega vratu.

17. Ali bodo tudi po cepljenju potrebni redni ginekološki pregledi in odvzemi brisov materničnega vratu?
Da. Cepljenje ne zavaruje proti vsem genotipom HPV, ki povzročajo predrakave spremembe in raka materničnega vratu, zato bodo tudi pri ženskah, ki bodo cepljene, nujno potrebni redni ginekološki pregledi in odvzemi brisov materničnega vratu, v skladu s priporočili.

18. Kakšna je učinkovitost štirivalentnega cepiva proti anogenitalnim bradavicam (kondilomom)?
Cepljenje s štirivalentnim cepivom, ki vsebuje poleg genotipov HPV 16 in 18 še genotipa HPV 6 in 11, v 90% zavaruje tudi pred anogenitalnimi bradavicami. Cepivo pa ne zdravi že prisotnih bradavic.

IVZ
Objavljeno: 20.12.2006
Posodobljeno: 7.11.2007
Posodobljeno: 23.4.2009

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

http://www.viva.si/clanek.asp?id=2370

Okužba s humanim papiloma virusom (HPV) v laični javnosti zbuja veliko strahu in nelagodja, ki sta predvsem posledica pomanjkljivih informacij in neznanja. Nepoučeni okužbo s HPV namreč samodejno povezujejo z nastankom oziroma razvojem raka materničnega vratu, vendar to ne drži povsem. Ženske bi se morale zavedati, da test PAP še vedno ostaja prva in najučinkovitejša preiskava za odkrivanje predrakavih sprememb ter raka materničnega vratu. Čeprav pri skoraj vseh ženskah z rakom materničnega vratu zdravniki ugotovijo HPV, velika večina žensk s temi virusi ne bo nikoli dobila raka materničnega vratu in virus bo izginil brez zdravljenja. Pozitivni test HPV torej še ni vzrok za preplah.

Kaj je HPV?

Družina virusov papiloma, ki jih najdemo pri človeku, obsega več kot sto različnih genotipov HPV. Imenujemo jih humani virusi papiloma ali virusi papiloma pri človeku, saj se lahko pojavljajo tudi pri nekaterih živalih. Kratica HPV, ki se kot mednarodna oznaka pojavlja tudi na vseh spletnih straneh, izhaja iz angleškega izraza human papilloma viruses. HPV so dobili ime zaradi papilomov, nenevarnih bradavic, ki so jih najprej povezali z delovanjem teh virusov, saj povzročajo njihovo rast na koži.
Glede na vpliv na nastanek raka se HPV delijo v tri skupine: nizkorizični, srednje- in visokorizični.
Skupina nizkorizičnih HPV ali najmanj nevarnih za nastanek raka obsega več kot 60 genotipov HPV.
Približno 30 genotipov srednje- in visokorizičnih HPV se pojavlja predvsem na spolovilih in okrog zadnjične odprtine, tako pri ženski kot pri moškem. Čeprav jih lahko najdemo tudi v ustni votlini, so najpogostejši prav na genitalijah in v analnem predelu, od tod tudi skupno ime analno-genitalni HPV. Najpogostejša predstavnika srednjerizičnih HPV sta HPV 6 in HPV 11. Visokorizičnih HPV, ki jih povezujemo z nastankom raka, je približno 20 genotipov analno-genitalnih HPV. Najpogostejši visokorizični HPV so: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68 in 69. HPV 16 je tudi v Sloveniji najpogostejši visokorizični HPV.

Nadležne bradavice

Nizkorizični HPV povzročajo nastanek kožnih bradavic, najpogosteje na rokah, prstih in celo na obrazu. Večina teh bradavic je popolnoma nenevarnih, saj ne povzročajo drugega kot kozmetične nevšečnosti.
Srednjerizični HPV povzročajo na vlažni koži okrog spolovila značilne in neprijetne genitalne bradavice ali kondilome. Te bradavice so mehkejše in bolj gladke kot bradavice drugod po telesu. Najpogosteje se pojavljajo kot posamezne drobne brbončice, pri ženski na zunanjem spolovilu, pri moškem pa na penisu ali okrog zadnjične odprtine. Genitalne bradavice se običajno pojavijo nekaj tednov po spolnem stiku z osebo, okuženo s HPV, lahko se pojavijo šele po nekaj mesecih ali letih ali pa sploh ne.
Izredno redek zaplet okužbe z visokorizičnimi HPV je nastanek predrakavih sprememb in raka materničnega vratu. Z najnovejšimi raziskavami so ugotovili, da so z delovanjem visokorizičnih HPV tako pri ženskah kot pri moških povezane tudi nekatere druge vrste raka analno-genitalnega predela, a tudi ustne votline in žrela.

HPV se najhitreje prenaša s spolnimi odnosi

Genitalne bradavice se najlažje in najhitreje prenašajo pri homoseksualnih ali heteroseksualnih spolnih odnosih, redkeje tudi pri nepenetrantnih spolnih odnosih. Toda to ni edini način prenosa. Ta je možen tudi pri porodu, prek obleke, brisač in spolnih objektov okuženega z genitalnimi HPV.
Domnevajo, da se večina med nami v življenju okuži z genitalnimi HPV, ne da bi za to sploh vedeli. Čeprav okužba največkrat mine spontano, nekateri ljudje vse življenje ostanejo nosilci HPV. Glede na nekatere raziskave naj bi bila kar polovica spolno zrelih ljudi nosilcev vsaj enega od HPV. Ženske in moški naj bi bili okuženi s temi virusi v enakem razmerju. Ker se genitalne bradavice pojavljajo samo pri 10 odstotkih okuženih, se HPV toliko lažje in hitreje prenašajo med spolnimi partnerji, ne da bi ti sploh vedeli za okuženost. Zato uvrščajo okužbe s HPV med najpogostejše spolno prenosljive bolezni. Okužbe s HPV so najpogostejše med mladimi, spolno najdejavnejšimi ljudmi med 20. in 24. letom. Glede na izsledke raziskav pride do okužbe s HPV že med prvim spolnim odnosom. Večje število spolnih partnerjev povečuje tveganje za okužbo, s starostjo se število okuženih pomembno zmanjšuje. Večina okužb s HPV ne povzroča simptomov in mine sama po sebi.

Virus v telesu navzoč leta

Virusi potrebujejo vlažno okolje, da bi preživeli, zato zunaj telesa preživijo le kratek čas. Pri spolnem odnosu virusi vdrejo skozi mikroskopske razpoke v povrhnjo plast kože ali sluznico. S širjenjem v globlje plasti, ko so premagali prvo zaščitno plast, se začne delitev HPV. Na določeni stopnji se delitev virusov lahko ustavi govorimo o speči obliki okužbe s HPV ali pa se delitev nadaljuje, lahko tudi čez veliko let, in pojavijo se značilne genitalne bradavice. Najbolj kužne so prav bradavice, čeprav je možen prenos okužbe tudi v primeru tako imenovanih spečih HPV. Prav zato je preprečevanje širjenja genitalnih bradavic in s tem okužbe s HPV tako težavno. Okuženo mesto je lahko na zunanjem spolovilu ženske ali testisih pri moškem. Pri spolnem odnosu se virusi prenesejo tudi na druga mesta. Ženska ali moški se lahko okuži s številnimi različnimi genotipi HPV. Glede na veliko število posameznih genotipov HPV je pogostnost okužb toliko bolj razumljiva.

Okužbe med porodom redke

Pri nosečnici genitalne bradavice pogosto rastejo hitreje kot pri ženski, ki ni noseča. Domnevno je tako zaradi zmanjšane odpornosti ali zaradi zvišane koncentracije progesterona. Če se bradavice med nosečnostjo močno povečajo, jih je najprimerneje odstraniti z zamrzovanjem ali po kirurški poti. Zelo redko zaradi obsežnosti in velikosti genitalnih bradavic porod ni možen po običajni, vaginalni poti, ampak je treba opraviti carski rez. Nosečnice, okužene s HPV, se bojijo, da bodo pri porodu okužile novorojenega otroka. Glede na domnevno nizek delež otrok, okuženih pri porodu manj kot 0,05 odstotka zdravniki domnevajo, da so tovrstne okužbe vendarle redke. Otroci, ki so se s HPV okužili med porodom, lahko zbolijo zaradi genitalnih bradavic celo veliko let pozneje, ne da bi že imeli spolne odnose.

Večinoma brez simptomov

Večina ljudi, okuženih s HPV, nima nobenih simptomov. Genitalne bradavice so edino s prostim očesom vidno znamenje okužbe z genitalnimi HPV. Ženske pogosteje obolevajo zaradi genitalnih bradavic kot moški. Genitalne bradavice ne povzročajo bolečin, vendar so pogosto neprijetne in povezane z rahlo zbadajočo bolečino v tem predelu. Če so genitalne bradavice v nožnici ali na materničnem vratu, jih ženske pogosto sploh ne zaznajo.
V primeru genitalnih bradavic je popolna ozdravitev redka, še posebno pri ženskah, ki živijo stresno ali imajo zmanjšano odpornost. Zdravljenje v obliki mazil največkrat ni uspešno. Najsodobnejše zdravljenje je z laserskim uničenjem prizadetega območja ali s podkožnim injiciranjem nekaterih zdravil. Kljub zdravljenju težave pogosto ostajajo še leta ter povzročajo psihično in telesno prizadetost.

Testiranje najučinkovitejše

Najzanesljivejši način za dokazovanje HPV je testiranje DNA, pri katerem dokažemo genetski material (DNA) virusov znotraj celic. Vsak genotip HPV ima lasten zapis DNA. Z laboratorijskim pregledom kože analno-genitalnega predela in sluznice nožnice ali materničnega vratu je možno dokazati navzočnost virusnih DNA.
Testa HPV zdravniki ne uporabljajo za dokazovanje okužbe s HPV v primeru kožnih ali genitalnih bradavic, pač pa le za učinkovitejše odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu. Odkrivanja navzočnosti HPV na materničnem vratu pri zdravih ženskah, se pravi kot klasični presejalni test, za zdaj ne uporabljajo. Okuženost s HPV povzroča predrakave spremembe materničnega vratu le pri zelo redkih ženskah. Test PAP še vedno ostaja edini test za odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu pri zdravih ženskah brez ginekoloških težav, čeprav v svetu že potekajo obsežne raziskave o umestitvi testa HPV med presejalne metode, kot dopolnilo testa PAP ali celo njegovo nadomestilo.
V skladu s svetovnimi priporočili tudi pri nas priporočamo test HPV pri ponavljajočih se, začetno patoloških testih PAP, zaradi zanesljivejšega odkrivanja predrakavih sprememb na materničnem vratu. To je le v primeru PAP II, ko v brisu materničnega vratu ne ugotovijo samo vnetja ali posledice vnetja, marveč abnormne ploščate celice ali blago diskariotične celice. V primeru PAP II in pozitivnega testa HPV domnevajo, da so predrakave spremembe res lahko prisotne, zato je v teh primerih nujno potrebna dodatna preiskava: kolposkopija materničnega vratu in eventualna biopsija. Vedno enotnejša so priporočila, da je test HPV nepogrešljiv tudi pri vseh ženskah po zdravljenju predrakavih sprememb materničnega vratu, saj omogoča hitro in učinkovito odkrivanje še vedno prisotne ali obnovljene bolezni.
Za test HPV je najpogosteje v rabi metoda testiranja DNA, tako imenovana metoda HC II (angl. Hybride Capture II). Odvzem brisa z materničnega vratu za testiranje DNA poteka pri ginekološkem pregledu, ločeno od testa PAP, in je povsem neboleč, testiranje DNA pa izvajajo v ustreznem laboratoriju. Za izvid testa HPV je treba počakati samo nekaj dni. Z metodo HC II hkrati ugotovijo prisotnost 14 najpogostejših visokorizičnih genotipov HPV. Pozitiven test HPV pomeni prisotnost enega ali več od 14 HPV. Ginekologa na odvzem za test HPV ni treba opozoriti, saj smo tudi v Sloveniji že sprejeli ustrezna strokovna priporočila za odvzem za test HPV v primeru ponavljajočih se začetnih patoloških PAP II. V teku je tudi predlog za ureditev plačila testa HPV prek obveznega zdravstvenega zavarovanja – žal že skoraj leto dni.
Testa HPV ne uporabljamo v primerih, ko že s samim testom PAP zanesljivo odkrijemo prisotnost predrakavih sprememb materničnega vratu. Testa HPV ne uporabljamo pri moških. Zaradi odvzema brisa za test HPV s tanke kožne površine penisa pri moškem je izvid testa HPV nezanesljiv in povečini negativen, čeprav so HPV prisotni.

Zdravljenje

Za zdaj ni uspešnega zdravila, s katerim bi zdravili okužbe s HPV in tako enkrat za vselej in v celoti odstranili HPV iz človeka, okuženega s temi virusi. Zdravljenje je usmerjeno predvsem v odstranjevanje sprememb, ki jih povzročajo ti virusi.
Če pride do predrakavih sprememb materničnega vratu, lahko glede na stopnjo in obseg spremembe opravimo klasično konizacijo, ali še pogosteje, spremenjeno območje z električno zanko kirurško izrežemo. Poseg imenujemo LEETZ (angl. loop electrosurgical excision of transformation zone). Uporabimo lahko tudi laser.
Podobna kirurška zdravljenja, kot so laser, odstranitev z električno zanko in zamrznitev, lahko uporabimo tudi za genitalne bradavice. Po kirurškem zdravljenju bradavic lahko nadaljujemo zdravljenje s kemičnimi sredstvi, kot so podofilin, biklor in triklor ocetna kislina. Samostojna uporaba kemičnih sredstev, ki jih uporabimo brez kirurškega odstranjevanja, je manj uspešna. Odstranitev bradavic, bodisi kirurška ali kemična, žal ne prepreči morebitne širitve HPV, niti zanesljivo ne prepreči ponovitve bradavic. Po zelo natančnih zdravniških navodilih se lahko zdravimo samodejno le z 0,5-odstotnim podofilinom in s 5-odstotno imikvimod kremo. Kremo, tekočino ali gel je treba namazati na prizadeta mesta nekajkrat na teden. Zdravljenje traja več tednov (od 4 do 16), dokler bradavice ne izginejo. Zdravljenje z drugimi kemičnimi sredstvi ali z močnejšimi raztopinami (10- do 25-odstotni podofilin, 80 do 90-odstotna triklor ocetna raztopina), največkrat z injiciranjem v bradavice, opravlja ginekolog, praviloma enkrat na teden. V nosečnosti uporabe kemičnih sredstev za odstranjevanje genitalnih bradavic ne priporočamo.

Uspešne preventive ni

Okužbe se lahko v celoti znebimo, vendar moramo vedeti, da se lahko znova okužimo s katerim od številnih genotipov HPV in da ni testa, s katerim bi lahko zanesljivo potrdili, da genotipa HPV, s katerim smo bili okuženi, nimamo več. Uspešne preventive ni. Pomembno je, da osebe, ki so imele spolni odnos s partnerjem, ki ima genitalne bradavice, poiščejo zdravniško pomoč. Še pomembnejše je, da se zavedajo možnosti okužbe s HPV in nastanka genitalnih bradavic tudi pri sebi. Vedeti morajo, da če se značilne bradavice ne bodo pojavile, to ne izključuje možnosti prenosa okužbe. Pomembno je tudi vedeti, da kondom ne preprečuje okužbe v vseh primerih, res pa je, da zmanjšuje njeno verjetnost. Kondom ne prekrije kože okrog spolnih organov, poleg tega ga pari pogosto uporabijo šele med spolnim odnosom. Uporaba kondoma 3 do 6 mesecev po zdravljenju zaradi genitalnih bradavic je priporočljiva, ker zmanjšuje verjetnost vnovične okužbe.

Razvoj znanosti vendarle obeta rešitev v ustreznem cepivu, tako za ženske kot za moške: za osebe, ki še niso okužene, in za tiste, pri katerih je do okužbe s HPV že prišlo. Največji napredek se obeta pri cepivu proti HPV 16 in 18, ki sta najpogostejša visokorizična HPV. Največja težava je, da enotnega cepiva proti vsem visokorizičnim ali vsem drugim HPV nimamo. Glede na najnovejše podatke naj bi bilo množično cepljenje proti nekaterim HPV možno že čez dve leti.

Kaj pa moški kot prenašalci?

Prenašalci okužbe s HPV so lahko ženske in moški, v približno enakem razmerju. Ker so lahko HPV v tako imenovani speči, nekužni obliki navzoči dolga leta ali celo desetletja, je čas okužbe nemogoče določiti. Prav tako je nemogoče določiti način okužbe ali prenosa HPV. Nestrokovno in nepravilno je za okužbo s HPV obsoditi, brez kakršnihkoli trdnejših dokazov, trenutnega spolnega partnerja pa če govorimo o edinem spolnem partnerju v življenju ali enem od mnogih. Pri tem so seveda osebni vzroki, če sploh govorimo o vzroku, popolnoma izvzeti. Poleg tega z novimi izsledki vse pogosteje odkrivamo tudi druge možne vzroke prenosa HPV, ne le spolnega, zato ne bi bilo primerno sklepati o nezvestobi zgolj z nestrokovnimi domnevami. Žal sta prav to vprašanje in odgovor, ki ju, ko govorimo o HPV, vse premalo poudarjamo in nemalokrat tudi izrabljamo.
S cepivom, ki ga intenzivno razvijajo, se načrtuje cepljenje moških in žensk. Enako kot pri ženskah je mogoče zdraviti tudi genitalne bradavice pri moških.

Spletni naslov za dodatne informacije: http://www.niaid.nih.gov ali na slovenskih spletnih straneh pod geslom HPV.

Okužbe s HPV so najpogostejše med mladimi, spolno najdejavnejšimi ljudmi med 20. in 24. letom.
Najzanesljivejši način za dokazovanje HPV je testiranje.
Zdravljenje je usmerjeno predvsem v odstranjevanje sprememb, ki jih povzročajo ti virusi.
Glede na najnovejše podatke naj bi bilo množično cepljenje proti nekaterim HPV možno že čez dve leti.

Rak, redek zaplet okužbe s HPV

Naj še enkrat poudarimo, da je rak materničnega vratu ali katerikoli drugi rak zelo redek zaplet okužbe s HPV. Čeprav je že nekaj časa znano, da HPV ključno vplivajo na nastanek raka materničnega vratu, najnovejše raziskave kažejo tudi na povezavo z nastankom raka zadnjika ali analnega raka pri moškem. Z delovanjem HPV sta povezana še rak zunanjega spolovila in nožnice pri ženski in penisa pri moškem. S HPV naj bi bili povezani tudi nekateri raki žrela, ustne votline in tonzil. Pri bolnikih, okuženih s HIV, so okužbe s HPV in nastanek raka, povezanega s HPV, pogostejši.

Najbolj raziskane so spremembe, ki jih povzročajo visokorizični HPV na celicah materničnega vratu. Spremembe potekajo več let, tudi od deset do dvajset let, od blagih do hujših predrakavih in le v izjemno redkih primerih, če teh predrakavih sprememb ne odkrijemo in zdravimo, tudi do raka materničnega vratu. Predrakave spremembe materničnega vratu imenujemo tudi cerviko-intraepitelijske spremembe ali s kratico CIN. Glede na stopnjo patoloških sprememb jih označujemo s CIN 1, 2 ali 3, pri čemer je CIN 3 najhujša predrakava sprememba. Pomembno je vedeti, da tveganje za nastanek raka materničnega vratu, poleg okužbe s HPV, povečujejo tudi kajenje, nekatera kronična vnetja rodil in okužbe s HIV.

Na drugi strani se je treba zavedati, da predrakave spremembe, ki jih povzročajo HPV, zlahka odkrijemo že z enostavnim in nebolečim odvzemom brisa materničnega vratu, to je s testom PAP. Zato je mogoče opredeliti delovanje HPV tudi tako, da nekateri HPV povzročajo patološke izvide testa PAP. Ženske bi morale vedeti in se zavedati, da storijo zase največ, ko z rednimi pregledi pri ginekologu in odvzemi brisov materničnega vratu ali testi PAP uspešno pripomorejo k odkrivanju in zdravljenju predrakavih sprememb materničnega vratu in s tem k preprečevanju raka materničnega vratu. Na drugi strani bi se vsi odgovorni za zdravje žensk v Sloveniji morali zavedati, da test HPV ni več metoda, ki jo šele preizkušamo, in narediti vse, da bi omogočili testiranje vsem ženskam, ki ga potrebujejo. Kajti test HPV preverjeno omogoča uspešnejše odkrivanje raka materničnega vratu, kar bi moralo biti, glede na slovenske razmere, ko vsako leto odkrijemo veliko več raka materničnega vratu kot drugod v Evropi, še toliko pomembnejše. S stališča uspešnega in učinkovitega odkrivanja in preprečevanja raka materničnega vratu, ki nam ga ponujata test PAP kot osnovna preiskava in test HPV kot dopolnilna diagnostična preiskava, je samo okuženost s HPV drugotnega pomena. In tudi za okuženost z visokorizičnimi HPV velja, da v večini primerov okužba mine spontano in ne pušča posledic tako kot virusne prehladne bolezni, ki jih v življenju pogosto prebolimo, le zelo redko pa pride do virusne pljučnice ali kakega drugega zapleta.

24. januar mednarodni dan, posvečen testu HPV

Evropsko združenje žensk, ki se v posameznih evropskih državah zavzema za uveljavitev testa HPV kot pomembne diagnostične metode za odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu, je za svoj dan izbralo 24. januar. Združenje poziva, da se čimveč žensk vključi v njihovo gibanje in podpre njihove zahteve za dobro lastnih življenj, življenj hčera, mater in žensk nasploh. Obiščite njihovo spletno stran, premislite in se odločite (http://www.womenforhpvtesting.org)!

Besedilo smo pripravili v sodelovanju s prof. dr. Marjetko Uršič Vrščaj, spec. ginekologije in članico programske skupine državnega programa ZORA

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I
nova
Uredništvo priporoča

http://www.rtvslo.si/zabava/nasvet-dneva/okuzba-s-hpv-jem-je-spolno-prenosljiva/188883

Svetuje ginekologinja Vesna Fabjan Vodušek, dr. med.
5. december 2007 ob 06:27
MMC RTV SLO

Ker sem okužena s HPV-C-jem, me zanima, kaj to sploh pomeni in kako naj ravnam.

V meni vlada prava panika in ne vem, kje sem to staknila. Zanima me tudi inkubacijska doba virusa.

Test PAP je bris materničnega vratu, s katerim odkrivamo predrakave spremembe epitelijskih celic materničnega vratu. Z odvzemom brisa postrgamo celice z materničnega vratu in materničnega kanala. Odvzamemo predvsem luščeče se celice – tako nekako kot pri pilingu. S takšnim postopkom dobimo predvsem odmrle celice. Ključni del pregleda je pregled postrganih celic pod mikroskopom in ocenitev odvzetih celic glede na predrakave in rakave spremembe.

Ugotovitve o spremembah celic v materničnem brisu smo do nedavnega razvrščali v pet razredov: PAP I, II, III, IV in V. Zdaj smo prejšnjo razdelitev v pet razredov PAP zaradi lažje odločitve glede zdravljenja posodobili. Spremembe v brisu, ki jih ugotovijo v laboratoriju, se po novem razvrščajo v dva razreda:

1. Prvi razred – negativen izvid brisa materničnega vratu. Pri več kot 85 % žensk, ki hodijo na redne preglede brisov, je izvid testa PAP negativen. Izvid preiskave je ocenjen kot A – NORMALEN. Prav tako je izvid brisa negativen, če so v njem samo vnetne spremembe. Tak bris dobi po novem oznako B – REAKTIVNE SPREMEMBE.

2. Drugi razred – patološki izvid brisa materničnega vratu. Če so celice spremenjene, je izvid označen kot C – PATOLOŠKI. V to skupino sodijo vsi brisi, pri katerih ugotovijo blage celične spremembe ali zmerne oziroma hujše celične spremembe. Ker je skupina patoloških brisov obsežna (10 razredov: C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7, C8, C9, C10), povprašajte ginekologa, za kakšne celične spremembe gre v vašem brisu, saj to vpliva na nadaljnji postopek obravnave.

Glede na vaše pismo sklepam, da gre pri vas najverjetneje za izvid PAP C4. V takšnem primeru vam svetujem, da obiščete vašega ginekologa, ki vam bo ponovno pregledal vaš maternični vrat, tokrat s posebnim mikroskopom, ki se imenuje kolposkop. S takim pregledom lahko natančneje vidimo in opredelimo spremenjene celice ter jih po potrebi tudi biopsiramo (torej odščipnemo). S takšno histološko preiskavo tako lahko pregledamo tudi tiste spodnje sloje celic, torej žive celice, in vam na podlagi takšnega izvida svetujemo najbolj ustrezno terapijo. Lahko pa se zgodi, da vas izbrani ginekolog na takšno preiskavo pošlje k ustreznemu subspecialistu.

Če pa ste opravili HPV-test in je ta pozitiven, to pomeni, da ste bili med testiranjem okuženi z enim izmed 13 visokorizičnih HPV-jev, ki jih s testom odkrivamo.Če je izvid brisa PAP pri vas C, to še ne pomeni, da ste zagotovo okuženi s HPV-virusi, le celice v brisu materničnega vratu so bolezensko spremenjene (lahko tudi zaradi okužbe s HPV-jem).

Okužba s HPV-jem je spolno prenosljiva. S HPV-jem je okuženih kar od 30 do 60 odstotkov žensk, mlajših od trideset let. V 85 odstotkih primerov okužba s HPV-jem v osmih do dvanajstih mesecih izzveni in ne pusti trajnih posledic – pri 9 od 10 žensk, okuženih s HPV-jem, okužba spontano izzveni že po letu dni. V približno 15 odstotkih, ko imunskemu sistemu ne uspe premagati okužbe, se razvije perzistentna ali latentna okužba s HPV-jem, ki lahko traja več let. Najbolj ogrožene pa so ženske, ki pogosteje menjajo spolne partnerje, saj so tako tudi pogosteje izpostavljene različnim sevom HPV-jev in je njihov imunski sistem preobremenjen s (pre)številnimi okužbami, zato nekega virusa ne uniči in pride do prodora tega v osnovno plast celic, iz katerih se sluznica obnavlja, in tako persistentne (stalne) okužbe, ki sčasoma povzroči raka na materničnem vratu.

HPV- virusi ne povzročajo le raka na materničnem vratu, ampak tudi genitalne bradavice in nekatere vrste papilomov (bradavic) na glasilkah pri obeh spolih, skoraj 70 % vseh vrst raka na prostati …

Glede na vse zgoraj napisano je predvsem pomembna ustrezna izobrazba najstnikov o varnem spolnem življenju s spolnoprenosnimi okužbami vred (ki pa niso le HIV). Zato je predvsem v ZDA zelo aktualna kampanja ABC: A kot abstinenca, B kot “be faithfull” – bodi zvest, C kot condom – kondom.

Predvsem pa je zelo smiselno cepljenje najstnikov proti HPV-ju pred začetkom spolnega življenja, ne samo deklic, ampak tudi dečkov. Raziskave o učinkovitosti cepljenja za deklice so že obširno objavljena, raziskave pri dečkih pa še potekajo.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

http://www.dnevnik.si/novice/zdravje/1042294010

Zdravje – sreda, 26.08.2009 13:23 Tekst: (sta)

ljubljana – Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke začelo z začetkom šolskega leta. Starši bodo svojo privolitev za cepljenje dali s podpisom izjave, ki jo bodo dobili skupaj z obvestilom o sistematskem pregledu, so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja. Raziskave sicer kažejo, da je cepivo varno.

13. julija letos so na IVZ pojasnili, da je pogodba z dobaviteljem štirivalentnega cepiva proti humanemu papiloma virusu podpisana.

Cepivo ščiti pred nastankom predrakavih oziroma rakavih sprememb, ki jih povzroča HPV. Učinkovito ščiti pred okužbo z najpogostejšima visokorizičnima genotipoma HPV, ki povzročata okrog 70 odstotkov vseh vrst raka materničnega vratu, in pred nizkorizičnima genotipoma HPV, ki povzročata za do 90 odstotkov genitalnih bradavic, so zapisali na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ).

Zaščita po cepljenju bo, kot pričakujejo, dolgotrajna.

Obenem so pojasnili, da je cepljenje najbolj učinkovito pred začetkom spolnega življenja, “saj je najbolj učinkovito pri dekletih in ženskah, ki še niso bile izpostavljene okužbi”. Prav zato odločili, da bodo cepili šestošolke, je v sporočilu za javnost pojasnila predstojnica centra za nalezljive bolezni na IVZ Alenka Kraigher. Cepivo namreč ne zdravi že obstoječih okužb s HPV in njihovih zapletov.

Cepljenje proti HPV sicer vključuje tri odmerke cepiva. Prvega bodo deklice dobile na sistematskem pregledu, drugega bodo prejele dva meseca, tretjega pa šest mesecev po prvem odmerku. Vse tri odmerke naj bi dobile v obdobju enega leta, je dodala Kraigherjeva.

Dodatni poživitveni odmerki, je nadaljevala, niso predvideni, se pa cepljenje proti okužbi s HPV lahko opravi istočasno z drugimi cepljenji.

Na IVZ zagotavljajo, da je bilo cepivo preizkušeno v več kliničnih raziskavah v različnih državah po svetu. Te so pokazale, da je cepivo zelo varno, slednje pa potrjuje tudi Svetovna zdravstvena organizacija, ki spremlja podatke o varnosti po uvedbi cepljenja v rutinske programe. Resnejši neželeni učinki, tako IVZ, so zelo redki.

Doslej je bilo cepljenje proti okužbam s HPV v Sloveniji samoplačniško, prvo cepljenje pa je bilo konec leta 2006. Odtlej je bilo v Sloveniji razdeljenih več kot deset tisoč odmerkov cepiva proti okužbam s HPV. Glede na to na inštitutu predvidevajo, da je bilo doslej pri nas cepljenih že več kot tri tisoč oseb.

V Sloveniji so se sicer pred odločitvijo o brezplačnem cepljenju proti HPV virusu pojavljale številne polemike glede varnosti cepiva. Dvomi so se pojavili tudi v sosednji Avstriji januarja lani, ko je tri tedne po cepljenju proti HPV umrla 19-letna študentka Jasmin Soriat.

Pri nas se je za cepljenje proti HPV in uvedbo HPV testov že tedaj zavzela tudi ginekološka in onkološka stroka. Na ministrstvu za zdravje pa so poudarili, da je treba za strokovno odločanje, ki je predpogoj za varno uvedbo rutinskega cepljenja proti HPV v Sloveniji, najprej zbrati ključne informacije. V ta namen je bila tako na IVZ ustanovljena interdisciplinarna strokovna skupina za razširitev programa cepljenja proti HPV.

V polemiko glede cepljenja so se vključile tudi nekatere politične stranke in organizacije. IVZ je aprila lani opozoril na nujen konsenz strokovne javnosti pred uvedbo organiziranega cepljenja proti HPV, na previdnost pa so opozorile tudi nevladne organizacije.

Zdravstveni svet je uvedbo brezplačnega in neobveznega cepljenja proti HPV v Sloveniji podprl junija 2008. Stroka tedaj ni imela večjih dvomov v učinkovitost ali varnost samega cepljenja, opozorili pa so na nujnost ohranitve presejalnih programov.

Zdravstveni minister Borut Miklavčič je marca letos za letošnje šolsko leto napovedal brezplačno cepljenje proti HPV za deklice v šestem razredu osnovne šole, Skupnost občin pa je pozvala tudi k vključitvi cepljenja proti HPV v obvezno zdravstveno zavarovanje. Sredi maja je interdisciplinarna strokovna skupina pri IVZ odločila, da se bo v Sloveniji cepilo s štirivalentnim cepivom.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

http://www.mz.gov.si/si/delovna_podrocja/javno_zdravje/sektor_za_preventivo_in_razvoj_javnega_zdravja/obvladovanje_nalezljivih_bolezni/cepljenje/cepljenje_proti_okuzbi_s_humanimi_virusi_papiloma_hpv/

Okužba s HPV je ena izmed najpogostejših spolno prenosljivih okužb. 90 odstotkov okužb spontano izgine v 2 letih, dolgotrajna okužba pa lahko vodi v razvoj raka na materničnem vratu. Okužbe z virusi HPV povzročajo tudi večino genitalnih bradavic in papilomov grla. Pogostost okužb z virusi po začetku spolnega življenja hitro narašča, najvišja je v starosti do 25 let in pri ženskah po 50 letu.

Od leta 2003 naprej v Sloveniji poteka organiziran presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu – program ZORA. Program je izjemnega pomena pri odkrivanju predrakavih sprememb na rodilih in daje zelo vzpodbudne rezultate, saj beležimo 30 odstotni upad incidence raka na materničnem vratu.

Cepljenje proti HPV predstavlja ukrep, ki bo v prihodnje še dodatno prispeval k zmanjševanju incidence in umrljivosti zaradi raka na materničnem vratu ter nadgradil organizirano presejanje, ki ga v Sloveniji že izvajamo. Cepivo ne preprečuje okužb z vsemi tipi HPV, ki povzročajo raka materničnega vratu, zato bo presejalni program ZORA v naslednjih desetletjih še naprej ostal najpomembnejši ukrep za preprečevanje raka na materničnem vratu. Obstaja preko 100 vrst (genotipov) virusov HPV, približno 15 virusov spada med visokorizične, kar pomeni, da lahko povzročijo spremembe celic materničnega vratu, ki v nekaterih primerih lahko pripeljejo do vznika raka materničnega vratu. Od visokorizičnih virusov sta pri ženskah kot najpogostejša (v približno 70 %) dokazana genotipa 16, 18, ki sta zastopana v obeh na tržišču prisotnih cepivih.

Postopek uvedbe cepljenja v Sloveniji

Slovenija je omogočila samoplačniško cepljenje deklic in mladih žensk s prvorazvitim štirivalentnim cepivom že konec leta 2006, torej takoj ko je bilo cepivo registrirano in cepitelji usposobljeni.

V začetku leta 2007 je bila na Inštitutu za varovanje zdravja RS ustanovljena interdisciplinarna Strokovna skupina za razširitev programa cepljenja proti HPV, katere namen je bil zbiranje podatkov in priprava strokovnih osnov za odločitev glede uvedbe organiziranega rutinskega cepljenja deklic in uvrstitve cepljenja med pravice iz zdravstvenega zavarovanja. Strokovne osnove, pripravljene tudi ob sodelovanju ustreznih razširjenih strokovnih kolegijev (RSK) so bile sredi leta 2008 predložene v obravnavo Zdravstvenemu svetu. ZS je, po dopolnitvi vloge, podprl uvedbo brezplačnega in neobveznega cepljenja ciljne populacije proti HPV, ki naj bo za. V procesu odločanja je Fakulteta za farmacijo Univerze v Ljubljani opravila tudi analizo stroškovne učinkovitosti programa cepljenja. Ključna ugotovitev je, da se “cepljenje v kombinaciji s presejanjem glede na pogosto citirane mejne vrednosti še sprejemljivih prirastkov stroškov glede na prirastek učinkovitosti izkazuje kot stroškovno učinkovita strategija v primerjavi s presejanjem”.

Na podlagi tega je ministrstvo za zdravje ocenilo, da so podani pogoji za uvedbo neobveznega, brezplačnega cepljenja proti HPV za deklice v starosti 11-12 let v šolskem letu 2009/2010.

Cepljenja proti HPV je uvrščeno v Letni program imunoprofilakse in kemoprofilakse za leto 2009 kot ukrep, ki je strokovno utemeljen in stroškovno učinkovit.

Izvedba cepljenja

Cepljenje bo ponujeno deklicam v okviru sistematskega pregleda v 6. razredu osnovne šole. Prvi odmerek se bo apliciral ob sistematskem pregledu, ki se izvaja v mreži izvajalcev zdravstvenega varstva na primarni ravni, ostala dva odmerka se bosta aplicirala ob namenskem pregledu.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

http://med.over.net/forum5/read.php?19,5673614,5673614#msg-5673614

Napisal: želetka
Datum: 02.09.2009 09:30

Pozdravljeni,
prosila bi vas za vaše mnenje o letošnjem cepljenju šestošolk proti raku na materničnem vratu.
Bi vi svojo hčer dali cepiti, zakaj ja in zakaj ne.
Hvala vam lepa,
Ana

****

Spoštovani,

odločitev glede cepljenj sploh ni strokovno vprašanje. To je rešeno, ker vse kaže, da je v luči relativno rizičnega spolnega vedenja današnje mladine cepljenje proti HPV smiselno. Vsako cepljenje ima vsaj dva namena:
1. varovati cepljenega proti določeni nalezljivi bolezni
2. varovati družbo pred epidemijami oziroma pretirano širitvijo določene infekcije.

Država oziroma družba ima torej interes, da se cepi najmanj potrebno kritično število prebivalcev ( v primeru HPV pravzaprav tudi dečki!), da se lahko teoretično zajezi prenašanje okužbe in nadaljnje širjenje, posameznik pa ima interes se cepiti, če obstaja možnost, da z okužbo pride v stik in zaradi nje utrpi določeno zdravstveno škodo. Ta pa v primeru HPV poglavitno prizadene ženske, vsaj kar zadeva raka na MV, genitalne bradavice, ki pa niso zdravstveni temveč bolj esteteski problem, pa prizadenejo lahko vse, tudi moške.

Če bi bil lahko prepričan, da bo moj otrok živel zgledno, idilično družinsko življenje z enim in edinim spolnim partnerjem, ki ne bo imel prejšnjih spolnih izkušenj z drugim spolnim partnerjem in če bi bil lahko prepričan, da bo tako tudi z njegovim/njenim partnerjem, potem celjenje ne bi bilo smiselno. Ker je takšno prepričanje nerealno ali vsaj pretirano idilično, skoraj utopično, pa menim, da je cepljenje smiselno.

mag.Stanko Pušenjak,dr.med.,specialist ginekolog in porodničar

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

http://med.over.net/forum5/read.php?37,5620183,5620183#msg-5620183

Napisal: bbibba
Datum: 05.08.2009 12:29

Pozdrvaljeni,
zanima me, kakšna je smiselnost cepljenja proti HPV-virusu, če si imel samo enega spolnega partnerja? Je starost ovira – 25let?
Lp, Bibba

***

Najbolj smiselno je cepljenje pred začetkom prve spolne aktivnost (ker je prekuženost s HPV zelo visoka, te lahko tudi en sam partner okuži z vsaj enim tipom).
Starost 25 let je še primerna za cepljenje, še zlasti, če sedaj partnerja nimate in ga v priodnosti, seveda, nameravate imeti. Če pa bi sklenili, da spolnih odnosov ne boste več nikoli imeli, pa cepljenje ne bi bilo smiselno.
Lep pozdrav!
Nina

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Kaj pa moski, nikjer ni zapisano ali se lahko tudi moski cepi.
Na primer da ima partnerica hpv viruse in partnerja zelita imeti otroka, toraj bi hotela spolno obcevati brez kondoma, vednar tako,da partner ne bi dobil bradavic
Nihce ne govori o tem, in pa kako povedati novemu partnerju.
Ali to pomeni kondomi do konca zivljenja?

Spoštovani, odprli ste zelo zanimivo vprašanje. Cepljenje proti HPV je prvenstveno namenjeno preprečevanju okužb z onkogenima tipoma HPV, in s tem nastankom karcinoma materničnega vratu pri ženskah, šele na drugem mestu pa je preprečevanje nastanka bradavic. Ker so tako pri prenosu onkogenih tipov, kot bradavic, moški izjemno pomemben faktor, bi bilo za izkoreninjenje virusov HPV, vključenih v cepivo, ali vsaj za zmanjšanje kroženja le teh, potrebno cepiti oba spola. Nekatere države so vsaj poskusno to tudi izvedle, oz. izvajajo. Rezultati cepljenja dečkov kažejo primerljivo imunogenost cepiva, kot cepljenje deklic. Cepivo pa zaenkrat še ni registrirano tudi za cepljenje moških/dečkov, čeprav morda v prihodnosti kdaj bo. Vprašanja, ki se porajajo, so zlasti etične narave (v primeru cepljenja dečkov proti onkogenima tipoma, češ, da se zdrave dečke, ki jim virus ne škodi, izpostavlja medicinskemu posegu. Pa čeprav brez cepljenja dečkov ni mogoče odpraviti kroženja virusa med populacijo…)
Smiselno bi bilo cepljenje dečkov zlasti proti “bradavičnima tipoma” HPV. Sedaj pa nazaj k vašemu vprašanju. Prenosa HPV, ki povzroča genitalne bradavice, se, žal ne obvarujemo le z rabo kondoma, saj pri prenosu ključno vlogo igra tesni stik – koža, koža, sluznica koža. Za popolno preprečenje prenosa bi bilo potrebno celotno osramje prekriti s tanko folijo, česar, seveda, ne izvajamo. Upamo pa lahko, da bo cepivo, namenjeno preprečevanju genitalnih bradavic, čim prej (in z dopolnjenimi tipi) uporabno in pretestirano tudi pri moških.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za tako hiter odgovor.Namreč sama se srečujem z tem pojavom.Sem na novo samska, ker je partner “zbezal” zaradi nevednosti.Verjetno pa mi je sam povzrocil to tegobo, no tega ne bomo vedeli.Stara sem 28 let in bila sem operirana.Nevem kako naj to povem novim partnerjem, ker si seveda zelim kdaj imeti druzino.
Bi bilo pa seveda zelo egosticno od mene, ce bi hotela imeti otroka,kajti ne bi rada karkoli prenesla nanj.

Spoštovani, žal, ste imeli izjemno smolo: in to v obeh pogledih, z neprosvetljenim partnerjem, pa še s tem, da v množici s HPV okuženih, (cca 70-80% populacije spolno aktivnih) prav vi sodite v tisto skupine, ki iz xy razloga ni bila sposobna uničiti HPV virusa. Kakorkoli že, bili ste operirani, s tem večina s HPV okuženega tkiva odstranjenega. HPV okužbe pa so med najpogostejšimi spolno prenosljivimi okužbami.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Še vprašanje
je mogoče zatečenost nožnične gube povezano s tem
Namreč ze kakšno leto imam dobesedno zatečeno nožnico in dejansko grem komaj na wc.Ker je to dejansko tezko “pokazati” ginekologu,ker dejansko se to čuti samo na otip.Ker se to ne vidi na ultrazvoku.
Ginekolog je mnenja da se meni to samo zdi, vendar ni tako, ker komaj porinem ampule v notranjost vagine.Nevem več kaj nej naredim.Testirala sem se za spolne bolezni in je bilo vse negativno.Ali imam kaksno bakterijo, nevem.Vem samo da mi to jemlje vsakdanjo energijo in dejansko razmisljam zelo pesimisticno.Ali bi bilo dobro da grem po drugo mnenje.Ali obstaja kaka aparatura, ki bi pregledala noznico in kje?

Zatečena nožnična guba? Ali velika sramna ustnica? Žal, je potrebno tovrstne spremembe vedno videti, ko so prisotne. Otekanje velike sramne ustnice – proti vhodu v vagino pogosto povzroča otečena Bartolinijeva žleza. Tudi draženje sluznice (zaradi xy preobčutljivosti) hitro povzroči oteklino, saj je predel močno prekrvavljen. Če težave trajajo toliko časa, vi pa z ginekologom ne najdete skupnega jezika, vsekakor svetujem še drugo mnenje (a ob prisotni spremembi!). Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Prav notri -nožnica.Hvala za odgovor.Vem da je težko nekaj na “pamet” govoriti.

aha pa se vprasanje ce ti vzamejo bris in pokaze pap A po tem ko sem imela ze pap3.Ali to pomeni da nimam virusa vec ali je to pac samo trenutno stanje in je virus se vedno v meni

PAP ne govori o vrsti okužbe, temveč o izgledu in oblikovanosti celic. Res je, da ob vnetju pride do različne stopnje nepravilnosti celic, vendar ne vemo, kateri povročitelj to vnetje povzroča (oz. ga je povzročal).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

spoštovani,mene pa zanima naslednje,že kako leto nazaj so se mi pojavile par cca 6 bradavic na sramnih ustnicah ob vhodu v nožnico,partner pa ima eno ,ki je v cca 1 letu se povečala na spolnem udu,končno sva dočakla postopek ivf ,ki bo v začetku decembra,ali mi svetujete da grem na kako odstranitev,npr lasesrko ali kaj podobnega,vendar je do postopka še 2 meseca in takrat najbrž moram imeti nepoškodovano splovilo ,ali te lahko v stari porodnišnici zavrnejo postopek zaradi genitalnih bradavic,ki so vidne ,SPB sva oba negativna!!?? najlepša hvala za odgovor!!!

Spoštovani,

mislimm, da sem vam zjutraj že odgovoril na skoraj identično vprašanje pod drugim psevdonimom, če to niste vi, si pa preberite odgovor, ker je tudi identičen:

http://med.over.net/forum5/read.php?19,5742966,5769967#msg-5769967

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close