Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje brezposelnost in porodniška

brezposelnost in porodniška

Pozdravljeni!

V juniju 2009 sem diplomirala na fakulteti v Ljubljani. Ker sem že takrat vedela, da sem noseča se nisem prijavila na Zavod za zaposlovanje kot brezposelna oseba oz. iskalec zaposlitve. Zdravstveno zavarovanje imam urejeno preko svoje mame, s potrdilom o šolanju, ki velja do 30.09.2009. Živim skupaj s partnerjem v izvenzakonski zvezi, otroka pričakujeva 05.11.2009.

Zanima me ali se moram po poteku potrdila o šolanju prijaviti na CSD, da bom imela urejeno zdravstveno zavarovanje. Ker nimam delovne dobe in nobenega rednega prihodka (le zaslužek preko študentskega servisa) me zanima ali mi poleg starševskega in otroškega dodatka pripada še kakšna denarna pomoč v času porodniške. Ali si lahko na kakšen način povišam porodniško (npr.: odprem s.p. ali se zaposlim kot gospodinjska pomočnica)?

Hvala in lep pozdrav

Hja, porodniska ti ne pripada, ker nisi sploh se bila v delovnem razmerju – gleda se za 12 mesecev nazaj. tako da ti pripada mislim, da tam okrog 170 eur na mesec, ne vem pa ali se moras prijaviti na zavodu za zaposlovanje ali ne. ce je partner zaposlen, ti ne pripada socialna pomoč (pri meni je tako, sem brezposlena in me je dolzan prezivljati, ce ziviva skupaj). torej dobivala bos otroski dodatek (visina je odvisna od dohodka druzine) in pa tistih cca. 170 eur.
s.p. mislim, da se ne splača odpret, ker je vec stroskov kot koristi, za gospodinjsko pomocnico pa ne vem. ce si zaposlen na dan, ko nastopi porodniška se izracuna povprecje plač v zadnjih 12 mesecih, za manjkajoce mesece pa dobis mislim da 50 % minimalne plače, mislim no da znese to neto nekaj cez 200 eur.
tako sem jaz to razumela, ko sem se pozanimala na razlicnih koncih, lahko pa da se motim..

Se strinjam s predhodnico. Z navidezno zaposlitvijo je toliko stroškov da si na koncu dejansko na istem pri cca 200 e.

Kaj pa socialna pomoč je združljiva s tem starševskim dodatkom? Koliko sem seznanjena se prejema ali eno ali drugo. Kaj je res?

nova
Uredništvo priporoča

Če se zaposliš kot gospodinjska pomočnica vsaj dan pred nastopom porodniške, ti pripada porodniška v višini 55% minimalne plače.
Sedaj pa sama izračunaj, če se ti splača.
Na csd šiška imaš izračune

Najprej vsem najlepša hvala za odgovor.

gosp morda veš kakšen je postopek prijave kot gospodinjska pomočnica ter kje na spletni strani csd šiška so izračuni (sama namreč nisem nič našla).

lp

tann: ena moja kolegica se je želela prijaviti kot gospodinja, pa so rekli, da to žal ni več mogoče. Tako da najbolje, da malo povprašaš kako je sedaj s tem.

Izračuni so pa tu:
http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunSN.asp?action=I

Minimalna plača za avgust pa je bila 589 eur.

Kot gospodinjska pomočnica se lahko zaposliš tudi pri starših (preverjeno 100%). Eden od staršev naj gre na zavod za zaposlovanje in naj pove, da bi rad zaposlil gosp.pom. Tam bo dobil nek obrazec za izpolnit, nato mu mojo dodelili matično številko. Ostale informacije bo tam dobil.

lahko se prijaviš na zavod za zaposlovanje in te pač ne bodo vključevali v seminarje in ti pošilali napotnice, odjavijo te pa z datumom poroda,poleg tega pa ti socialna da po zakonu za brezposelne mislim da okrog 160 e plus razliko soc. denarne pomoči. zanka je samo v tem da v kolikor se prijaviš s partnerjem ne dobiš nič če pa kot samohranilka pa tko kot sem napisala. se splača,sem bila sama v takem položaju pred 4 leti, le s to razliko da takrat sem dobila samo 40.000 ki so mi pripadali po zakonu zdaj dobiš pa še razliko pri socialni.po končani porodniški pa socialno če pratner ne presega tiste meje oziroma kot samohranilka. na zavod se pa moraš prijaviti ker moraš prinesti potrdilo da si brezposelna na socialno!!!!!!!!!

torej letty, če prav razumem:

s septembrom se prijavim na zavod za zaposlovanje in sem na zavodu prijavljena do poroda. potemtakem mi pripada pomoč za brezposelne ter razlika do minimalne plače. torej prejmem ta denar za mesec september in oktober in sem preko zavoda tudi zdravstveno zavarovana ali si moram zdravstveno zavarovanje urediti sama?

kaj točno pomeni, da se prijavim s partnerjem ali kot samohranilka? a to na zavodu za zaposlovanje ali csd?

Na denar s strani Zavoda kar pozabi. To dobijo tisti, ki so bili zaposleni nejmanj eno leto (v tem primeru menda dobivaš tri mesece).
Pri meni je bilo takole. Septembra sem se prijavila na Zavod, na ZZZRS sem šla zrihtati obvezno zdravstveno zavarovanje, ki mi ga je plačevala občina, pa mislim da moraš tudi na občino nesti nekaj papirjev. To je bilo pred štirimi leti. Ker sem bila še doma in torej samohranilka, sem dobivala tudi denarno pomoč s strani CSD-ja, pa čeprav mi je soc. delavka nekaj tvezila, da me mora partner preživljati.
Pred dvema letoma sem si morala že tudi obvezno zdrav. zavarovanje sama plačevati, ker imamo preveliko kmetijo. brezposelna, pa vse sama plačevati. Ostala sem brez besed s solznimi očmi. O denarji un podpori s strani CSD pa sem lahko samo sanjala, kljub temu, da smo bili že štirje in je očitno partner preveč zaslužil.

Torej, če si še pri starših in ima pratner naslov drugje, potem si samohranilka in ti pripada derna pomoč s strani CSD-ja, v tem primeru moraš biti prijavljena na Zavodu. Tam si pa itak samo v evidenci in se moraš vsake tri mesece priti pokazati.

Če se lahko kakorkoli zaposliš dan pred PDP, v tvojem primeru pred dejanskim dnevom poroda (to pa je lahko karkoli), se zaposli, a je vprašanje koliko birokracije to potegne za sabo. V tem primeru lahko izpustiš Zavod.

Če imata s spartnerjem skupni stalni naslov, potem že bivata v zunajzakonski skupnosti in te je on dolžan preživljati. Če pa boš tudi po porodu samohranilka, boš dobivala razliko do višine denarne pomoči. Greš na CSD, prosiš za denarno pomoč in dobiš še nekaj everčkov zraven. Če sta pa s partnerjem skupaj, potem je pa odvisno od njegovega dohodka.

Upam, da je razumljivo. Meni je vse to samoumevno.

Na denar s strani Zavoda kar pozabi. To dobijo tisti, ki so bili zaposleni nejmanj eno leto (v tem primeru menda dobivaš tri mesece).
Pri meni je bilo takole. Septembra sem se prijavila na Zavod, na ZZZRS sem šla zrihtati obvezno zdravstveno zavarovanje, ki mi ga je plačevala občina, pa mislim da moraš tudi na občino nesti nekaj papirjev. To je bilo pred štirimi leti. Ker sem bila še doma in torej samohranilka, sem dobivala tudi denarno pomoč s strani CSD-ja, pa čeprav mi je soc. delavka nekaj tvezila, da me mora partner preživljati.
Pred dvema letoma sem si morala že tudi obvezno zdrav. zavarovanje sama plačevati, ker imamo preveliko kmetijo. brezposelna, pa vse sama plačevati. Ostala sem brez besed s solznimi očmi. O denarji un podpori s strani CSD pa sem lahko samo sanjala, kljub temu, da smo bili že štirje in je očitno partner preveč zaslužil.

Torej, če si še pri starših in ima pratner naslov drugje, potem si samohranilka in ti pripada derna pomoč s strani CSD-ja, v tem primeru moraš biti prijavljena na Zavodu. Tam si pa itak samo v evidenci in se moraš vsake tri mesece priti pokazati.

Če se lahko kakorkoli zaposliš dan pred PDP, v tvojem primeru pred dejanskim dnevom poroda (to pa je lahko kadarkoli), se zaposli, a je vprašanje koliko birokracije to potegne za sabo. V tem primeru lahko izpustiš Zavod.

Če imata s spartnerjem skupni stalni naslov, potem že bivata v zunajzakonski skupnosti in te je on dolžan preživljati. Če pa boš tudi po porodu samohranilka, boš dobivala razliko do višine denarne pomoči. Greš na CSD, prosiš za denarno pomoč in dobiš še nekaj everčkov zraven. Če sta pa s partnerjem skupaj, potem je pa odvisno od njegovega dohodka.

Upam, da je razumljivo. Meni je vse to samoumevno.

Če se na zavod za zaposlovanje prijaviš kot samska oseba, ti pripada tudi socialna pomoč. Če si pa v vezi oz. živiš v izvenzakonski skupnosti, se gleda prihodek tudi partnerja in, če presega cenzus, ne dobiš nič.

Če se prijaviš na zavod kot iskalka zaposlitve torej, si brezposelna in s tem statusom nastopiš porodniško, boš prejemala starševski dodatek, ki znaša nekaj manj kot 200 eur. Če se dan pred nastopom porodniške zaposliš boš prejemala 55 % minimalne plače.

Zdravstveno zavarovanje si urediš na občini in ti ga ta tudi plača.

Najprej hvala za izčrpne odgovore.

Torej, ker nimam delovne dobe mi nadomestilo za brezposelne ne pripada in tudi na Zavod se mi tako ni potrebno prijaviti. Ker živim skupaj s partnerjem v izvenzakonski zvezi mi pripadata le starševski in otroški dodatek (ker me je partner dolžan preživljati), ki ju urejam na CSD. Zdravstveno zavarovanje si uredim sama na Zavodu za zdravstveno zavarovanje, in sicer se zavarujem kot občan.To je to.

Druga možnost pa je, da se zaposlim, in sicer:
– odprem s.p.,
– se zaposlim pri s.p.-ju ali
– se zaposlim kot gospodinjska pomočnica.

Ima morda katera izkušnje s tem? Kolikor sem prebrala po forumih se odprtje s.p.-ja ne splača, pravtako naj bi bilo z zaposlitvijo pri s.p.-ju. Nimam pa dovolj informacij kako je v primeru, da se zaposlim kot gospodinjska pomočnica. Mala lumpa je napisala, da to ni več mogoče.

Zakaj pa ni možna zaposlitev kot gosp. pomočnica?
A je ta poklic oz. delovno izumrlo?

Pokliči na zavod in vprašaj, če dvomiš. Jaz sem se namreč tko zaposlila iz istega razloga kot ti.

pa se lahko pri starših zaposlim, če imam isti stalni naslov? zaenkrat imam namreč pri partnerju začasnega, tko da bi bilo najbrž smiselno ga spremeniti v stalno in potem se zaposliti pri starših.

jaz sem imela istega kot moji starši.

Pokliči na zavod in se pozanimaj.

hvala gosp, se bom pozanimala

torej, če prav razumem, pripada ta starševski dodatek tudi meni, ki še nisem bila zaposlena, četudi ima mož zelo visoke prihodke (nisem upravičena do socialne podpore )?

Lepo prosim za odgovor.

Starševski dodatek pripada VSEM brezposelnim. Saj boš vendar ti rodila in skrbela za otroka, razen če se s partnerjem dogovorita drugače (mogoče bi pa on koristil porodniško). Pripada ti od dneva rojstva otroka do njegovega prvega roj. dne (eno leto). Po papirje greš lahko že pred PDP, urejaš jih pa po rojstvu otroka.

Najlepša hvala za odgovor.Sem si mialila da je tako, sem pa želela potrditev, kajti pri večini teh transferjv so pomembni skupni prihodki.

No, vsaj tukaj ne 🙂 Super.

Lep dan še naprej

New Report

Close