Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

Moker kašelj moje punčke

Default avatar
Pozdravljeni!

Moja punčka je stara 11 mesecev, in že 14 dni pokašljuje, najprej je kašljala samo kadar je spala, zdaj pa pokašljuje tudi čez dan. Nima ne vročine, obroke je kot ponavadi, tudi dobrovoljna in radovedna je čez dan.... Kadar kašlja, izkašlja kar nekaj sluzi ker vidim da nekaj prežvekuje oz. da ima polna usta, ampak je ne moram pripraviti da bi izpljunila, ona to kr požre....En dan, ko je jokala je začela še kašljat in takrat se je ob kašljanju začela daviti na sluzi in je je tudi nekaj izbruhala, ampak je blo vse prozorno....nič zelenega oz. da bi kar koli zlgedalo gnojno!!

V prvem tednu sem mislila da je kak prehlad, in sem šla v lekarno kjer mi je farmacevtka dala slezov sirup, ki ji ga naj dajem pred spanjem da bo imela miren spanec, čez dan pa nič.....oz. mi nič druga brez recepta ne mora dati ker še punčka ni stara eno leto?

Nevem, a še naj malo počakam, ali grem punčko raje pokazat pediatru? Kaj bi to sploh lahko bilo? A ji lahko jaz kako drugače pomagam?

Za vsak nasvet bom nadvse hvaležna

pozdravljeni
Default avatar
Ali je bila na začetku kaj prehlajena?
Kašelj sam po sebi ni nič nenormalnega, je vedno sprejmljevalec prehladnih obolenj in drugih okužb dihal. Sprva je dražeč in suh, nato postane sočen. Otrok ne zna izkašljati/izpljuniti vsaj do3. ali 4. leta, enakteri pa še potem ne. Zato ne morete pričakovati, da bo tako majehn otrok to izpljunil. Pogoltne, izbruha, s čimer odstrani sluz in to je čisto v redu.
Ne dajemo nobenih sirupov, ne glede na to, da nima še eno leto. Vlažimo dihala, čistimo nos, če slišimo kakšno hrkanje v nosu ali vidimo izcedek, opazujemo. Kašelja lahko traja tudi več tednov po preboleli prehladni virozi.
K zdravniku gremo, če kašelj postane ponovno suh in dražeč, če dobi otrok vročino po dlje trajajočem kašlju, če ob tem težko diha (ugreza, piska).
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar
Pozdravljeni!!

Iz srca se zahvaljujem za vaš odgovor!!

Ne ni bila nič prehlajena, kar en dan je prišel tak moker kašelj....no vročine še ni do danes, nosek ji čistim že od rojstva vsakodnevno....sem pa včeraj opazla zeleno rumene skorjice v nosku!!! ampak to je samo zjutraj .....čez dan ni nič vozgriva!!! Zdaj tudi inhalirava preden gre spat!!! vročine še zmeraj ni.....

Upam da je to samo kak prehlad in ne kakšna viroza!!!

p.s. moja punčka do zdaj še ni bila čist nič bolana, niti ni imela vročine (moram hitro potrkati po lesu) zato me zdaj malo skrbi oz. nevem kako bi ji lahko olajšala to izkašljevanje!
Default avatar
No, saj prehlad je tudi viroza:=)
Malega otroka vzpodbujamo h kašlju s tekanjem, gibanjem (se zakašlja) in položajno drenažo-tapkanje po hrbtu, da se sluz odlušči, potem pa jo bo ali pojedel ali izbruhal, morda celo izpljunil, če bo sreča.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč