Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dedovanje hiše s klavzulo – Nujno!

Dedovanje hiše s klavzulo – Nujno!

Prosim za informacijo, če se le da preverjeno.

Po pokojnem očetu bo sin dedoval hišo, na kateri ima babica (pokojnikova mama, ki še živi) klavzulo proti odtujitvi. Za časa očetovega življenja, ko je hotel hišo v celoti prepisati na sina, k temu za njen del ni soglašala. Najbrž tudi zdaj ne bo. Lastnik cele hiše je bil oče.

Kako bo z dedovanjem na zapuščinski? A bo sin dedoval vso hišo, kljub klavzuli ali samo tisti del, ki nima klavzule. Kaj bo v tem primeru z delom, ki ima klavzulo, če je bil pokojni oče lastnik tudi tega dela. Upam, da sem jasno povedala.

Lp in hvala.

klavzula gor al pa dol, dediča po očetu sta oba, mama in sin enakih delih in sin v nobenem primeru ne more dedovati celotne hiše. v najboljšem primeru podeduje sin največ 3/4, ker je nujni delež za mamo 1/4 hiše, če je oče napisal oporoko na sina

Se opravičujem za nevednost.

A v tem primeru je dedič tudi pokojnikova mama? Pa četudi ima otroke, ženo …

nova
Uredništvo priporoča

Če kdo slučajno ve. Z mamo sva lastnici hiše, vsaka ima polovico. Mama pravi, da bo po smrti njen del dala mojemu sinu, njenemu vnuku. Ali jaz kljub tej oporoki dedujem še kaj njenega ali vse pripade sinu?
Meni je ta odločitev čudna, saj nima samo tega vnuka.

Prosim, če mi lahko kdo odgovori!

Kako gre dedovanje.

Torej umre sin, mama in njegov brat živita. Pokojnik pa je imel družino, ima žive ženo in otroke. Kdo po njem deduje?

joj, hišika, oprosti, so me tele očetje in sinovi in mame čisto zmedli – sem misnla, da gre za očeta in mamo (zakonca; oče pokojni), ki imata enega sina. ignoriraj moj odgovor!


dedujejo žena in otroci,mati samo v primeru če ni otrok.lp

Kolikor je meni znano, starši dedujejo za otrokom samo v primeru, da pokojnik ni imel svojih otrok. Drugače dedujejo pokojnikovi otroci in njegov (morebitni) partner.

Zakoniti dediči po mami so njeni otroci in (morebitni) partner. Če mama z oporoko določi drugače, lahko zakoniti dediči zahtevajo nujni delež, ki znaša polovico realnega.

Dedujejo žena in otroci.

Hvala vsem za odgovore.

A mi lahko zdaj še kdo pove, kaj bo s tistim delom pod klavzulo? A ga bo sin lahko dedoval ali ne. Po moji (laični) pameti si mislim, da ni druge, kot da ga deduje. Mama (pokojnikova) ga ne more, ker nima pravne osnove, brez lastnika (ker je umrl) pa tudi ne more biti. Ali kako?

Prosim, če se kdo spozna.

Hvala, hvala!

če prav razumem
oče bo z oporoko zapustil hišo svojemu sinu. babica je za časa življenja nasprotovala prepisu.

če vi kot mati oz. žena zapustnika ne boste nasprotovali, bo sin podedoval celotno hišo. klavzula o odtujitvi verjetno velja še naprej, ampak nima vpliva na to, da bo sin hišo podedoval.

Oporoke ni. Vsem (tudi pokojnikovi ženi in ostalim otrokom, skratka vsem dedičem) je v interesu, da hišo dobi ta sin. Edini “nasprotnik” za časa zapustnikovega življenja je bila zapustnikova mama, babica bodočega dediča. Ona pa ni lastnica, ima le klavzulo za del hiše. Upam, da sem jasna.

Se opravičujem, ampak jaz ne razumem kaj dosti. Čigava je ta hiša v zemljiški knjigi? V celoti od pokojnika ali je del od pokojnika in cel od njegove mame? In kaj je vsebina klavzule o odtujitvi? Da pokojnik svojega dela hiše ni smel prodati ali kako? Če je temu tako, ta klavzula po moje nič ne vpliva na to, kdo bo dedoval. Dedovali bodo dediči, se pravi žena in otroci pokojnika. Saj gre za dedovanje, ne za odtujitev. Če pa velja klavzula tudi še za pokojnikove dediče, pa pojma nimam. Kaj pa piše v klavzuli???

Osebno sem mislila, da se pri nas v Sloveniji ne more nekaj hkrati dati in ne dati, se pravi dati in hkrati določiti, kaj človek s premoženjem sme in česa ne sme početi. Zato toliko sprašujem, da se kaj naučim.

Oporoke ni. Vsem (tudi pokojnikovi ženi in ostalim otrokom, skratka vsem dedičem) je v interesu, da hišo dobi ta sin. Edini “nasprotnik” za časa zapustnikovega življenja je bila zapustnikova mama, babica bodočega dediča. Ona pa ni lastnica, ima le klavzulo za del hiše. Upam, da sem jasna.[/quote]
potem pa babica ne more preprečit dedovanja. preprečili (deloma) bi ga lahko samo ostali dediči, če bi zahtevali nujni delež.

verjetno pa klavzula proti tretjim osebam velja še naprej. se pravi, da sin, dokler bo babica živa, ne bo mogel prodati hiše. domnevam, da si je babica izborila klavzulo proti odtujitvi, ko je prepisala hišo na svojega sina (očeta)

Upam, da bom lahko še bolj jasna.

Hiša je V CELOTI pokojnikova. Njegova mama ima na DELU hiše klavzulo proti odtujitvi in obremenitvi. Drugega ni. Tudi v ZK je napisano tako. Lastnik je A, B pa ima na X/Y delu klavzulo proti obremenitvi in odtujitvi.

In ja, je možno nekaj dati, obenem pa prepovedati /onemogočiti, da se proda naprej, obremeni s hipoteko recimo. Tako se starši zavarujejo, da ne bodo ostali brez strehe nad glavo, če premoženje izročijo še začasa življenja. Ali pa si gor dajo plombe o dosmrtnem preužitku …

Oporoke ni. Vsem (tudi pokojnikovi ženi in ostalim otrokom, skratka vsem dedičem) je v interesu, da hišo dobi ta sin. Edini “nasprotnik” za časa zapustnikovega življenja je bila zapustnikova mama, babica bodočega dediča. Ona pa ni lastnica, ima le klavzulo za del hiše. Upam, da sem jasna.[/quote]
potem pa babica ne more preprečit dedovanja. preprečili (deloma) bi ga lahko samo ostali dediči, če bi zahtevali nujni delež.

verjetno pa klavzula proti tretjim osebam velja še naprej. se pravi, da sin, dokler bo babica živa, ne bo mogel prodati hiše. domnevam, da si je babica izborila klavzulo proti odtujitvi, ko je prepisala hišo na svojega sina (očeta)[/quote]

Mislim, da sva se zdaj dobro razumeli. Tudi sama sem tako sklepala. Sin hiše ne bo prodajal, zato to ni problem. Hvala!

Ok, hvala za pojasnilo, mi je zdaj jasno. Kot je že ena zgoraj napisala, se tudi meni zdi edino logično, da zdaj dediči dedujejo po pokojniku vse njegovo premoženje, vključno z vsemi klavzulami.

Pa dobro opravite na dediščini.

U madona, toliko pisanja, za en odgovor. Pa saj je že v prvem postu vse lepo napisala v vprašanju. Torej, sin bo dedoval hišo s klavzulo vred. Torej, dokler bo babica živa, hiše ne sme prodati (čeprav za tako klavzulo še nisem slišal. Ponavadi so klavzule take, da ima nekdo pravico bivanja do smtri,….)

To je isto, kot da bi dedoval hišo, ki je pod hipoteko. Seveda deduje nekdo celotno hišo, le da je ta še vedno obremenjena s hipoteko. Dolg zapustnika se pa tudi deduje.

mene pa zanima, če deduješ po pokojniku, ki ima klavzulo (pokojnik je imel prepoved odtujitve in skrb za darovalca, napisano je bilo v izročilni pogodbi, v zemljiški knjigi ne ) ali velja ta klavzula , če ni vpisana v zemljiško knjigo oz.ni bila navedena v sklepu o dedovnaju po pokojniku

Glavno, da si ti še enkrat napisala, kaj so zgoraj že drugi :)))

Oporoke ni. Vsem (tudi pokojnikovi ženi in ostalim otrokom, skratka vsem dedičem) je v interesu, da hišo dobi ta sin. Edini “nasprotnik” za časa zapustnikovega življenja je bila zapustnikova mama, babica bodočega dediča. Ona pa ni lastnica, ima le klavzulo za del hiše. Upam, da sem jasna.[/quote]
potem pa babica ne more preprečit dedovanja. preprečili (deloma) bi ga lahko samo ostali dediči, če bi zahtevali nujni delež.

verjetno pa klavzula proti tretjim osebam velja še naprej. se pravi, da sin, dokler bo babica živa, ne bo mogel prodati hiše. domnevam, da si je babica izborila klavzulo proti odtujitvi, ko je prepisala hišo na svojega sina (očeta)[/quote]

Če je babica prepisala hišo na svojega sina (ali pa je to storil njen pokojni mož), je pa le prav, da ima še nekaj pravic, da se je zavarovala, seveda pa je glede dedovanja povsem jasno – če se vsi zakoniti dediči strinjajo, bo hišo podedoval vnuk, pri čemer njegova babica ni zakonita dedinja (se pa breme prenese na novega lastnika, razen če ni kaj časovno omejeno)

mene pa zanima, če deduješ po pokojniku, ki ima klavzulo (pokojnik je imel prepoved odtujitve in skrb za darovalca, napisano je bilo v izročilni pogodbi, v zemljiški knjigi ne ) ali velja ta klavzula , če ni vpisana v zemljiško knjigo oz.ni bila navedena v sklepu o dedovnaju po pokojniku[/quote]
verjetno je taka klavzula iztožljiva.

“mene pa zanima, če deduješ po pokojniku, ki ima klavzulo (pokojnik je imel prepoved odtujitve in skrb za darovalca, napisano je bilo v izročilni pogodbi, v zemljiški knjigi ne ) ali velja ta klavzula , če ni vpisana v zemljiško knjigo oz.ni bila navedena v sklepu o dedovnaju po pokojniku”

a to pomeni, da ko si hotel dobiti hišo, si pristal na skrb za darovalca, zdaj bi se pa darovalca rad znebil?
(ali samo jaz tako razumem?)

New Report

Close