Med.Over.Net

Hujšanje

Odgovarjajo: Sebastijan Nemanič, fitnes trener FZS • Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

Spremeniti svoj življenjski slog, odnos do telesa, svoje navade v prehranjevanju in najti pravo mero telesnih dejavnosti ni preprosto, a prednosti za zdravje in psihično počutje so lahko velike. V oporo so izkušnje drugih in strokovni nasveti.

Sebastijan Nemanič , fitnes trener FZS

sebastijan - osebni trener

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

MirjanaFrankovic

odnos do viška kg

Default avatar

poldeta

ok včeraj sva imela s fantom neko debato okloli viška kg (seveda jih imam jaz). on predvsem ne razume kako nimam volje oz moči, da bi dala dol višek kg. Da kako nimam niti sebe tok rada, da si ne morem ukazat koliko hrane mi je dovolj.Da kljub temu da vem da mi npr.čokolada škodi da jo vseeno jem.v bistvu da se ne znam ustavit pri mali količini, da moram vse poskusit....

in seveda da ti moji kg povzročajo slabo voljo meni, da sem nerazpoložena in posedično to moje obnašanje upliva naj...

nerazume kako lahko se trudim da shujšam v pol leta potem pa vse pridobim nazaj v treh mesecih (večkrat shujšam in se vedno zredim nazaj)-da kako se mi vedno znova da izgublajt pridobljene kg..

da zakaj se ne potrudim, če vem da se z manj kg bolje počutim...

In na koncu me še vpraša zakaj je tako, kot je (mišljeno na kg)??

Jaz se z njim strinjam, nevem pa zakaj tako je...

No drage moje kaj vi menite na to??zakaj tiste ki ste oz.smo debele se ne vzamemo v roke in se mal spravimo v red??

Zakaj je tako kot je??
Default avatar

samokritična

Odgovor je zelo preprost:
zato, ker smo lene, razvajene, ker se smilimo same sebi, ker smo konec koncu navajene takega načina življenja, zato ker je veliko lažje jest čokolado kadar imamo kak problem ali če smo žalostne, kot pa obut superge in it v gozd si razbistrit glavo poiskati rešitev se pogovoriti sama s sabo..... Ne ljubi se nam potruditi, da bi bilo kaj bolje.

Po eni strani so naši partnerji z nami preveč dobri in potrpežljivi in nas prenašajo tudi takrat, ko jim tega nebi bilo treba. Če nas bi takrat ko smo sitne ali slabe volje in ko nas prime volčja lakota zbrcali na kolo ali tečt bi bilo drugače. Nebi nam smeli podpirati ega.

Ne ljubi se nam potruditi, da bi si uredile življenje, da bi bile same s seboj bolj zadovoljne in srečne. Nismo navajene da bi se v življenju borile in matrale.
Za moje pojme je vsaka debela ženska v sebi nesrečna, pa če si to prizna ali pa ne. Zato pa se vedno vsi izgubljeni kg hitro vrnejo nazaj. Če izgubimo kg še ne pomeni, da smo rešile bistvo problema.
Default avatar

GoranP

samokritična je napisal/a:
Odgovor je zelo preprost:
zato, ker smo lene, razvajene, ker se smilimo same sebi, ker smo konec koncu navajene takega načina življenja, zato ker je veliko lažje jest čokolado kadar imamo kak problem ali če smo žalostne, kot pa obut superge in it v gozd si razbistrit glavo poiskati rešitev se pogovoriti sama s sabo..... Ne ljubi se nam potruditi, da bi bilo kaj bolje.

Po eni strani so naši partnerji z nami preveč dobri in potrpežljivi in nas prenašajo tudi takrat, ko jim tega nebi bilo treba. Če nas bi takrat ko smo sitne ali slabe volje in ko nas prime volčja lakota zbrcali na kolo ali tečt bi bilo drugače. Nebi nam smeli podpirati ega.

Ne ljubi se nam potruditi, da bi si uredile življenje, da bi bile same s seboj bolj zadovoljne in srečne. Nismo navajene da bi se v življenju borile in matrale.
Za moje pojme je vsaka debela ženska v sebi nesrečna, pa če si to prizna ali pa ne. Zato pa se vedno vsi izgubljeni kg hitro vrnejo nazaj. Če izgubimo kg še ne pomeni, da smo rešile bistvo problema.
To je vse res ja. Le da take ženske težje potem dejansko najdejo izhod iz tega, ker je to dolgotrajen postopek.
Ampak vsaka vztrajnost in trud ima svojo ceno in na koncu tudi podari nagrado najboljšim.

Lp
Default avatar

Pandica

Poldeta, mislim, da je samokritična vseeno bila veliko preveč samokritična.Zakaj pa nekateri počnejo isto in jim nič ni????

vsekakor je veliko v samokontroli, a sama počnem isto kot ti in to že 15 let. Tač, rada se razvajam, a temu sledi "pokora" :-)). Samo miganje pa meni prav nič ne koristi. Migam tako in tako, pa imam vedno kg preveč, pa ne govorim o miganju na vrtu, v gospodinjstvu ipd, da ne bo pomote. Take pač smo.
Default avatar

Kolesarka

Draga dekleta, vse preveč se obsojate, kar vas vodi še dodatno v samozaničevanje. Ne samo, da ste "debele", tudi brez karakterja! Ne delajte tega!

Neizpodbitno dejstvo je, da debelejši s hrano kompenziramo stiske, nezadovoljstvo, dolgčas..., tudi nesrečo. Toda nismo nič bolj zagrenjene, nezadovoljne, nesrečne kot drugi. Poglejte po svoji okolici in opazujte ljudi okoli sebi in bo postalo jasno, da neka teza mojega nekdanjega zdravnika drži: debeli žremo hrano, suhi žrejo sami sebe, normalni pa vse okoli sebe :-)) Malo v hecu, pa bi rekla da skriva kar nekaj resnice.
Odraža pa se tako:
- debeli stiske in nezadovoljtav kompenziramo s hrano
- suhci ob takem razpoloženju ne spravijo ničesar vase, ne morejo
- normalni pa najdejo druge načine kompenzacije.

Dejstvo je tudi, da smo ljudje čustveno bolj in manj občutljivi, bolj ali manj borbeni ampak vsi smo OK.

Nezadovoljstvo in slaba volja, ki jo začutimo, ko pojemo čokolado, ko se zredimo ali nažremo pa je posledica poraza, samozaničevanja. Načinov, kako začarani krog rešit je na tem forumu veliko. Toda bolj kot s hrano se je potrebno ukvarjati s seboj in se tedaj, ko sežemo po prepovedanem vprašat ZAKAJ, kaj nas vodi, kaj vzbuja neustavljivo željo, da požremo celo čokolado, namesto, da bi se posladkali s koščkom.
So ljudje, ki so po "pomoti" debeli, ki se zredijo enkrat v življenju in ti lahko kadarkoli shujšajo, tudi za več 10 kg. Mi, nekakšni odvisniki, pa se s tem problemom soočamo skozi vse življenje. Zato je tudi najbolje, da čimprej prepoznamo simptome, ki nas vodijo v takšno početje in se ob ugotovitvi ustavimo.
Pa še nekaj, predvsem ženske, ki se skozi vse življenje bodejo s kilogrami in uspehi ter neuspehi hujšanja, ne smemo imeti iluzionističnih predstav, kakšne bi rade bile. Veselimo se vsake izgubljene deke, da ne rečem kg!

Veliko uspeha in rade se imejte!
Default avatar

Kolesarka

poldeta je napisal/a:
ok včeraj sva imela s fantom neko debato okloli viška kg (seveda jih imam jaz). on predvsem ne razume kako nimam volje oz moči, da bi dala dol višek kg. Da kako nimam niti sebe tok rada, da si ne morem ukazat koliko hrane mi je dovolj.Da kljub temu da vem da mi npr.čokolada škodi da jo vseeno jem.v bistvu da se ne znam ustavit pri mali količini, da moram vse poskusit....

in seveda da ti moji kg povzročajo slabo voljo meni, da sem nerazpoložena in posedično to moje obnašanje upliva naj...

nerazume kako lahko se trudim da shujšam v pol leta potem pa vse pridobim nazaj v treh mesecih (večkrat shujšam in se vedno zredim nazaj)-da kako se mi vedno znova da izgublajt pridobljene kg..

da zakaj se ne potrudim, če vem da se z manj kg bolje počutim...

In na koncu me še vpraša zakaj je tako, kot je (mišljeno na kg)??

Jaz se z njim strinjam, nevem pa zakaj tako je...

No drage moje kaj vi menite na to??zakaj tiste ki ste oz.smo debele se ne vzamemo v roke in se mal spravimo v red??

Zakaj je tako kot je??
Poldeta poglej, tvoj fant te ima rad, sprejema te takšno kot si, sicer ne bi bila skupaj. Poskusi se sprejeti še sama, saj je težko živeti s človekom, ki se nenehno obremenjuje, je ves zakompleksan in je zato obremenjen tudi intimni odnos. Zanj si lepa in verjemi mu, ko ti to reče!
Default avatar

poldeta

Hvala za odgovore. jaz vem da me ima moj fant rad, samo vem pa da tudi želi da nekaj ukrenem s temi viška kilogrami trenutno jih imam 85 na 170cm. ker sem sama nezadovoljna in to tudi upliva nanj nikamor nočem it ker nimam kaj obleč mi je vse premajhno in nosim vedno ene in ista oblačila-kar mi je še prav. to je trenirka.
Default avatar

zbudi se!

poldeta je napisal/a:
Hvala za odgovore. jaz vem da me ima moj fant rad, samo vem pa da tudi želi da nekaj ukrenem s temi viška kilogrami trenutno jih imam 85 na 170cm. ker sem sama nezadovoljna in to tudi upliva nanj nikamor nočem it ker nimam kaj obleč mi je vse premajhno in nosim vedno ene in ista oblačila-kar mi je še prav. to je trenirka.
A dej no mir, ne pretiravaj in ne delaj cirkusa iz niča. Očitno nimaš nobenih bolj resnih problemov v lifu, da si iz teh svojih kil naredila celo dramo.

Jaz imam 85 kil na 164 cm višine pa se brez skrbi lepo oblečem, kake trenirke neki! Nosim obleke, krila, višje pete, tudi kavbojke, srajce ter modne dodatke. In ja, se počutim privlačno, čeprav sem tudi se lotila hujšanja. Samo do takrat pa vsekakor ne mislim nehat živet in se smilit sami sebi. Dej no mir.

Jaz sem kile pridobila v obdobju težke depresije zaradi zelo resnih problemov v življenju in sem s kilami sprijaznjena. So pač posledica problemov, še dobro da je kriza, ki sem jo prestajala pustila odsev le na kilah, ne pa še kje drugje. Jih bomo že skinli dol, do takrat sem pa brez skrbi še vedno ženska in to urejena ženska.

malo se zbudi in se začni ubadat v življenju s čim drugim, ne toliko s takimi brezveznostmi. Eni imate, brez zamere, res zelo omejen univerzum. V življenju so mnogo pomembnejše stvari kot pa kilogrami, s katerimi se je treba spopadat po pameti in pri tem ohraniti dostojanstvo in neko notranjo integriteto. prosim lepo!
Default avatar

GoranP

poldeta je napisal/a:
Potem je najboljše, da začneš nekaj delat na tem takoj. Samo 30min teka na dan bi ti pomagalo precej. Na dan zagrizeš le košček tistih sladkarij kar si jih prej jedla in poskusiš imet bolj redne obroke, ki niso mastni toliko. Tega se priučiš in čez nekaj časa se bo začelo dogajat ;)

Lp
Default avatar

poldeta

zbudi se! je napisal/a:
poldeta je napisal/a:
A dej no mir, ne pretiravaj in ne delaj cirkusa iz niča. Očitno nimaš nobenih bolj resnih problemov v lifu, da si iz teh svojih kil naredila celo dramo.

Jaz imam 85 kil na 164 cm višine pa se brez skrbi lepo oblečem, kake trenirke neki! Nosim obleke, krila, višje pete, tudi kavbojke, srajce ter modne dodatke. In ja, se počutim privlačno, čeprav sem tudi se lotila hujšanja. Samo do takrat pa vsekakor ne mislim nehat živet in se smilit sami sebi. Dej no mir.

Jaz sem kile pridobila v obdobju težke depresije zaradi zelo resnih problemov v življenju in sem s kilami sprijaznjena. So pač posledica problemov, še dobro da je kriza, ki sem jo prestajala pustila odsev le na kilah, ne pa še kje drugje. Jih bomo že skinli dol, do takrat sem pa brez skrbi še vedno ženska in to urejena ženska.

malo se zbudi in se začni ubadat v življenju s čim drugim, ne toliko s takimi brezveznostmi. Eni imate, brez zamere, res zelo omejen univerzum. V življenju so mnogo pomembnejše stvari kot pa kilogrami, s katerimi se je treba spopadat po pameti in pri tem ohraniti dostojanstvo in neko notranjo integriteto. prosim lepo!
Zakoaj pa potem hujšaš če se počutiš privlačno, lahko oblečeš vse?????Mi ni vse jasno, pišeš kontradiktorno....Ok ti tvoje kg morda lažje sprejmeš ker so posledica bolezni moji pa niso, sem jih kar sama pridelala....

in sorry, če se ne počutim privlačno ker se človek s temi mojimi in tvojimi kilami žal ne more počutit niti sproščenega. Boš rekla da je privlačno ko se vsedemo in trebuh na vseh straneh vdari ven,...ko s temi ritami obletamo kot da so za dve samokolnici,....in ko si neprestano vlečem dol majico ker mi leze po trebuhu gor,....Žal..
Default avatar

karmen150510

Poldeta se strinjam s tabo. Jaz imam iste probleme...ne morem in ne bom se sprijaznila s kg...problem pa je da se mi ne da, oz. bi rada rešila v enem dnevu 15 kg viška!?
Default avatar

nadjap

tudi jaz se strinjam s poldeto... saj mi grejo res na živce taki, ki pravijo, da imamo tisti, ki se "preveč" obremenjujemo s kilogrami, omejen univerzum... Že da kaj takega napišeš, pove marsikaj.

Drugače pa le pogumno punce. Tudi jaz sem bila zelo na psu. Po vse dietah se tudi meni ni dalo, pol me je kar naenkrat prijelo, da sem začela več migat in manj jest, misli pa sem usmerjala kam drugam. Sploh si nisem hotela priznat, da hujšam, ampak da telovadim zaradi zdravja, jem pa manj zato, ker na sploh itak preveč pojemo. V podzavesti pa sem ita imela hujšanje - le na drug način sem se ga lotila. Brez omejitev, brez prepovedi, brez štetja kalorij, brez zapravljanja denarja v kakih fitnes centrih.

Po slabih 9-ih mesecih sem shujšala 12kg, in niti enkrat mi ni bilo težko. Tu pa tam, se mi sicer ni dalo iti teč, a sem si skoz govorila, da sem lahko srečna, ker sem zdrava in lahko tečem, ker vsi nimajo te možnosti.

Res je, da kilogrami zdaj že celo poletje stojijo in bi si želela zgubit še kakšno kilo (okrog 5, če sem natančna), ampak glede na ta čas (poln piknikov, večerij,...), je to zelo dobro. Počutje pa se mi je seveda drastično izboljšalo - tako na fizični kot psihični ravni.
Default avatar

poldeta

karmen150510 je napisal/a:
Poldeta se strinjam s tabo. Jaz imam iste probleme...ne morem in ne bom se sprijaznila s kg...problem pa je da se mi ne da, oz. bi rada rešila v enem dnevu 15 kg viška!?
Kot da bi brala sebe, se mi ne da oz.bi najrajši dala dol vse v enem tednu....

Nevem no kaj vi mislite-Meni se ti pikniki ne zdijo nič katatrofnega pri hujšanju...če ješ meso in zelenjavo z žara seveda brez raznih prilog v krompirja in alkohola....

ravnokar sem zmazala kakošji file dva čevapa in bučke papriko in por na žaru pa da ne pozabim ajvarja in čebule mm m mm m m mm mVsak dan bi jedla to...sladic niti nebi pogrešala....
Default avatar

nadjap

Ja, saj ta "piknik" hrana je v bistvu super zadeva - sploh sedaj, ko je čas zelenjave - njami... Veliko bolje kot npr. decembrsko razvajanje, ko je na mizi polno piškotov in druge "Zimske" hrane... J

e pa pri meni problem edino v tem, da ne vem, kdaj imam dost... Ker če jem doma, skuham bolj malo oz. si hrano takoj nadevam na krožnik in obrok zaključim, medtem ko na piknikih skoz nekaj "pikam" - pa čeprav predvsem zelenjavo... Ampak gredoč pojem več kot bi sicer...

In jaz skoz poudarjam, da zame ni važna vrsta, ampak količina hrane. Sama namreč obožujem sladkarije in jih jem tudi v času hujšanja. Rajši pojem manjši košček mesa in/ali kruha (ali to celo izpustim), da si lahko za sladico privoščim kak piškot...
Default avatar

pametna punca

Takole sem tudi jaz delala.
Veš nič ni dobro, ko ti zaradi požrešnosti, ko se prenaješ,postane tako hudo, da ne veš kaj bi.Zaspana si, nič se ti ne ljubi in takrat imaš možnost počivat, ker poveš vsem ostalim, da ti je slabo.
To se nekaj časa ponavlja.Pikniki nad pikniki,pa malo čokolade in keksov,pa spet gora mesa.Tudi jaz nisem jedla veliko kruha, da se ne bi zredila.Svoje telo sem tako zakisala, da sem dobila sladkorno pri 40-ih.
Ti kar jej, saj te bo potem zdravje primoralo,da boš odnehala.Želim ti,da ne boš tako doterala kot sem jaz, ko imam pri teh letih insulin.
Sedaj pa lahko jem ovsene kosmiče in pijem sojino mleko itd..-a je blo tega treba?

Premisli!!!
Default avatar

zbudi se!

Joj, Poldeta & company - jaz se tu z vami ne mislim prepucavat, ker ja, imate skrajno omejeno obzorje. Je že prav, da se poskrbi za neko bolj normalno težo, ampak da imate pa okrog tega take travme, da se še obleči ne morete normalno...dejte no mir. Malo si iz glav izbijte podobe cosmopolitan deklet, pa bo.

Ženska privlačnost je vse kje drugje kot zgolj v kilah, to pa seveda ne pomeni, da nam je zdaj čisto vseeno, če smo premočne. Jaz se bom potrudila priti do svoje stare teže, ki pa niti slučajno ni po merilih z vitkostjo obsedenih punc. Moj cilj je, da pridem tam nekje do kakih 68 kg, TUDI ČE 70. Ko sem imela toliko kil, so me moški obletavali ko čebele in me klicali "good looking". Moški, ne nezreli pobeci, ki iščejo barbike, da se razumemo.

Kljub viška kil sedaJ sem pa, brez skrbi, privlačna, samo to za ljudi, ki imajo pošlihtano glavo in v osebi vidijo kaj drugega kot mere. Ker privlačna je vedno CELOSTNA podoba in ne posamezni deli - razen če si na totalno nezrelem nivoju, jasno. In ja, sem oblečena okusno in lepo ter vedno urejena. Marsikdo rad za mano pogleda in dobim komplimente. Včasih se sama hecam na svoj račun in omenim kile pa samo zamahnejo z roko. Ker je pač privlačna celokupna slika, moja energija in to, kako se nosim. In vsak količkaj inteligenten človek zna videti TO, ne pa seštevati obsege posameznih delov telesa. Tisti, ki tega niso sposobni, me sploh ne zanimajo. In tudi sama ne gledam ljudi tako, očitno pač vi jih - kar pove nekaj o vas.

Gre za energijo pa če je vam to še tako nemogoče dojeti. In predvsem - privlačijo me INTELIGENTNE osebe in jaz privlačim druge zaradi inteligence. Pri telesnosti pa je pomembna urejenost, da imaš rad svoje telo (tudi če ni po jusu - in by the way, ta jus se zelo spreminja, obsesija z vitkostjo je precej moderen pojav), da se dobro počutiš v svoji koži in takrat nekaj izžarevaš. In TO je privlačno.

Ja, sori, vaše razmišljanje o tem, kako rit, kake joške, kak trebuh imate, je do skrajnosti omejeno, ker sploh ne znate ne pri sebi in s tem jasno tudi pri drugih ne, videt BISTVA.

In na enak način seveda presojate druge. Sori, ampak to je res pomilovanja vredno. Jaz za marsikatero osebo rečem, da je lepa, pa sploh ni po "reglcih", ampak ima nek žar, ki presega plitko in površinsko ocenjevanje "mesa".

Za marsikatero tu najbrž pretežko za dojet, žal. Meni je vseeno, ve kar udrihajte svoje, saj s tem ponižujete samo sebe, nikogar drugega.
jaz sem pa s tem izgubila itak že daleč preveč dragocenega časa. Izvolite in se počutite kot zavaljeni knedli, če vam je to v užitek, mene to res ne gane:))) Ste samo žrtve popolnoma bolanih družbenih vzorcev, ki so vam do konca sprali možgane.

Sej ne pričakujem, da boste dojele:))

pa lp
Default avatar

Kolesarka

Čeprav tvoj prispevek zveni malo jezno "zbudi se!", ti moram dati prav v vsem.
Energija, ki veje iz človeka je tista, ki privablja, ne stas!
Žal je vse preveč deklet, ki se na račun maščobnih obročkov razvrednotijo.
Rade se imejte, čeprav vam podoba v zrcalu ni všeč, pobožajte zaobljen trebušček, namesto da se zgražate nad njim ali še huje, ga z gnusom zavračate.
Default avatar

karmen150510

Vse ki pišete in pišemo tu gor - če bi ble tako neobremenjene s kg in bi božale obročke nebi brale tega foruma - tako da dejmo si masko z obraza in dejmo si priznat, da bi vsaka hotela imet normalne kg in se normalno in zmerno prehranjevat!!!

pa lep in uspešen dan vsem!

Moderatorji

Sebastijan Nemanič , fitnes trener FZS
sebastijan - osebni trener
Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic