Pediatrija

Odgovarjajo: Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine

herpes zoster

Default avatar
Pozdravljeni!

Pred enim tednom sem dobila herpes zoster, jemljem Valtrex tablete, imam pa 2,5 letnega otroka ter še ne 4m dojenčka, ki ga dojim. Vem, da sem kužna samo v primeru neposrednega stika z mehurji (dosedaj sem jih imela samo na hrbtu), zato sem dojenje nadaljevala. Izpuščaji se mi vseskozi širijo, naslednje torišče pa zgleda, da bo ravno na dojki. Kako pa je z dojenjem v tem primeru? Predpostavljam, da v kolikor segajo mehurji do bradavice, dojiti ne smem, me pa zanima, če mogoče obstaja kakšna zadeva, s katero si mehurje prekrijem in prepreči kužnost. Seveda, če bi se dojenček v tem primeru sploh še želel dojiti.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Default avatar
Koliko časa po začetku izpuščaja ste začeli jemati Valtrex?
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet.

In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://med.over.net/forum5/search.php?46
Default avatar
Na dojki se mi izpuščaji niso več pojavili, končalo se je le s srbečico. Valtrex sem pa pričela jemati 48 ur po pojavu izpuščajev. Splošni zdravnik mi je namreč tablete zaradi dojenja odsvetoval, zato jih nisem pričela jemati takoj. Naslednji dan pa je infektolog priporočal jemanje kljub dojenju.

Lp
Default avatar
Valtrex ste začeli jemati čisto v redu, v primernem času (do 3 dni po začetku znakov). Pomembno je, da se je širjenje izpuščaja ustavilo in da ste boljši.
lp
(še vedno) Tanč

Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Spoštovani,

prosila bi vas za vaše mnenje. Doma imamo 3 tedne staro dojenčico, ki se doji. Mene že nekaj dni po trebuhu srbi in skeli koža, predel je tudi boleč. Danes je postal rdeč, ponekod (zaenkrat na 3-4 mestih) so vidne rdeče pikice.
Herpes zoster še nisem imela, se mi po znakih možno zdi, da bi lahko šlo za to. PRegled pri osebnem zdravniku imam jutri, zanima me, če lahko do takrat normalno dojim?

HVala in lp.
Default avatar
Seveda lahko normalno dojite, le skrbite za primerno umivanje rok in ne dotikajte se izpuščaja na trebuhu.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Pozdravljenim ponovno,

danes zjutraj sem bila pri osebni zdravnici, ki pravi, da zaenkrat ne more reči, da bi šlo za herpes zoster. Naročila je nadaljnje opazovanje, če bi se pojavili mehurji. Če bi se ti dejansko pojavili, ali lahko dojenčica zboli za vodenimi kozami (kljub dojenju?) in kako nevarna bi bila bolezen v tej starosti (danes stara 3 tedne)? Ali lahko oužbo/prenos kakorkoli preprečimo?

HVala za pomoč.
Default avatar
Spoštovani,

v prejšnjem postu mi je izpadlo še eno vprašanje: osebna zdravnica ni vedela, če bi bilo smiselno preventivno jemati zdravilo za herpes zoster (da se mehurji ne bi pojavili) in me je napotila na pediatra, ki danes žal ne dela. Kakšno je vaše mnenje, bi bilo dobro, da preventivno jemljem zdravila (če so glede na dojenje sploh dovoljena?) in preprečim morebiten izbruh mehurjev?

Še enkrat hvala za pomoč.
Default avatar
V mehurčkih pri zostru so prisotni virusi VZV, tako da teoretično dojenček lahko dobi norice, ki pa v tej starosti ne potekajo nič huje kot pri malo večjem dojenčku ali otroku.
Okužbo preprečujete s higieno in tako, da se ne dotikate izpuščaja, oz. si razkužujete roke z razkužilom, ki deluje na herpes viruse.
Preventivnega jemanja zdravil ne svetujemo. Če bi se pojavili tipični mehurčki za zoster in bi se širili, potem zdravimo, manjši zostri pa se pozdravijo sami, brez terapije.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Default avatar
Pozdravljeni še enkrat,

hvala za vse vaše odgovore.
Pravkar sem opazila, da se mi pa sedaj zares dela herpes pod nosom (tam sem ga imela že večkrat, med drugim 2x tudi v nosečnosti). Prebrala sem vaše odgovore na to temo in se kar precej prestrašila glede velike možnost prenosa in posledic okužbe tako majhnega dojenčka.

Kako lahko poleg umivanja rok še preprečimo okužbe? Se virus res prenaša tudi z dihanjem?
Bi bilo potrebno ukiniti dojenje ali je dojenček zaščiten z dojenjem? Ali je površina, kjer se dela herpes kužna, še preden se pojavi mehur? In ali bi bilo smilseno otroka že testirati, če se je okužil?

Se opravičujem za goro vprašanj, ampak zadeve me je res povsem prestrašila.
Default avatar
Spoštovani,

k prejšnjemu postu bi vas prosila še za mnenje glede uporabe seruma za herpes v času dojenja. Sestavine so voda, denaturirani etanol, stiren/akrilatni kopolimer, polivinilalkohol, glicerin, beta glukan, polisahardi iz alg Porphyridium sp., cinkov sulfat.
Hvala za pomoč.
Default avatar
Zdaj govorite že o navadnem herpesu, ki pa z zostrom nima nič skupnega, razen tega, da oba virusa, ki povzročata obe bolezni, spadata v družino herpesvirusov. Herpes pod nosom, na ustnici, povzroča herpes virus tip I. Zoster povroča virus VZV (Varičela zoster), ki povzroča norice. Med obema pojavoma ni povezave.
O ukrepih pa sem napisala v vsakem odgovoru in ni kaj ponavljati. Ne paničarite. Ne razmišljajte o nekem testiranju, ki sploh nima nobenega pomena.
Ne prenehajte z dojenjem! Predvsem pa se umirite.
Seruma ne poznam, ne gre za zdravilo na recept. Če nima omejitve v navodilih, kar se tiče dojenja, potem ga lahko jemljete, čeprav ne vidim prav nobene dobrobiti. Zadeva se pač pozdravi sama, saj gre za reaktivacijo virusa VZV.
lp
(še vedno) Tanč

ISKALNIK JE ZAKON!!!

Moderatorji

Tatjana Grmek Martinjaš , dr. med., spec. pediatrije in šolske medicine
Tanč