Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe magnetna resonanca poškodovanih sklepov in vratne in ostale hrbtenice

magnetna resonanca poškodovanih sklepov in vratne in ostale hrbtenice

Spoštovani dr.Pilih!

V mesecu oktobru sem naročena na pregled z magnetno resonanco pred 2o l. poškodovanega kolena na smučanju. Poškodovala sem si meniskus, imela zaradi težav s kolenom čez čas operacijo, vendar nisem imela ustrezne fizioterapije po operaciji, zato sem si, ker so bile vezi kolena še ohlapne, pri športni telovadbi v srednji šoli poškodovala oz. natrgala prednjo križno vez.
Spotaknil me je neroden sošolec, ki se je zelo trudil, da bi dobro igral košarko. a je precej poškodoval mene.

Moj ortoped, že pokojni dr. Splichal, ki je bil zelo dober operater za kolena, je poškodbo – koleno je bilo nestabilno in mi ga je stalno “metalo ven”,žal ugotovil šele po treh letih. Vez se je, tako je potem priznal, zarasla v natrganem stanju in zato je koleno nestabilno.

potem mi je priporočil vaje za krepitev mišic, ki bi nadomestile funkcijo ohlapne natrgane vezi, vendar mi je kljub temu koleno vsako leto večkrat precej klecnilo.

Potem sem šla še večkrat na pregled k različnim ortopedom, ki so mi delali razne preizkuse na kolenu (pozitiven je bil Shift- Pivotov test_ če sem prav napisala), vendar je vsak postavil drugačno diagnozo.
Dr. Pavlovčič, pri katerem sem tudi bila, je dejal da je vez zagotovo pretrgana in da bom morala na operacijo.

Ker so bile takrat operacije križnih vezi še zelo težke, sem se navadila s takšnim kolenom živeti, vendar mi ga je vsako leto večkrat vrglo ven iz sklepa, in je potem tudi po teden dni zelo bolelo.

Zdaj sem že v srednjih letih in situacija s kolenom se ni bistveno spremenila, dokler mi po mamini smrti zdravnik psihiater ni napisal – na vsak način jih je hotel, ker se je on tako odločil, nekih nemogočih antidepresivov, čeprav sem ga prosila za druge. Pomagali niso nič, potem sem pri drugi zdravnici dobila želene, a sem se po tistih njegovih zelo zredila. Ker sem šla potem na vaje aerobike, da bi shujšala, so se pojavile precejšnje bolečine v kolenu in drug zdravnik ortoped je dejal po poregledu, da je bila vez prav tako pretrgana in da je prišlo do artroze kolena-obrabe hrustanca.

Zdaj so me v ortopedski bolnišnici v Valdoltri po vseh teh letih narobe zdravljenja in težav poslali na pregled kolena z magnetno resonanco, ker sem jih tudi prosila in sem zdaj hvaležna.

Želela bi Vas vprašati naslednje:

Ali magnetna resonanca pokaže celotno in podrobno stanje v kolenu, kakšne poškodbe(mehkih in trdih delov) vezi, hrustanca in drugih delov kolena obstajajo in se na podlagi tega lahko končno določi točna diagnoza križnih vezi, stopnja obrabe hrustanca in vse druge nezdrave pojave v sklepu?

Ali mi na podlagi izvida magnetne resonance lahko potem ortopedi(vem, da v Valdoltri to delajo v teamu) določijo, kaj je zdaj po toliko letih in pri sedanjam stanju kolena zanj najboljša terapija?

Ali ta preiskava tudi pokaže, kakšne so v resnici poškodbe vratnega dela hrbtenice, najbrž imam poškodovano vratno vretence, pa se to na rentgenu ne vidi oz. se vidijo le izrastki in poškodbe v ledvenem delu hrbtenice na levi strani , kjer me boli.

Tega pregleda pri nih nimam odobrenega, ker nisem dobila napotnice, vendar bi zelo rada videla, če bi mi naredili še to, če me že dajo v tisto cev.

Zahvaljujem se Vam za odgovore.

Spoštovana,

odgovori sledijo:

Ali magnetna resonanca pokaže celotno in podrobno stanje v kolenu, kakšne poškodbe(mehkih in trdih delov) vezi, hrustanca in drugih delov kolena obstajajo in se na podlagi tega lahko končno določi točna diagnoza križnih vezi, stopnja obrabe hrustanca in vse druge nezdrave pojave v sklepu?

Magnetna resonanca dobro pokaže stanje v sklepu. Zelo dobra je za oceno stanje kolenskih vezi in meniskusov, nekoliko manj za natančno oceno sklepnega hrustanca. MIslim, da se da v kombinaciji magnetne resonance in pregleda postaviti pravilno diagnozo z visoko stopnjo zanesljivosti.

Ali mi na podlagi izvida magnetne resonance lahko potem ortopedi(vem, da v Valdoltri to delajo v teamu) določijo, kaj je zdaj po toliko letih in pri sedanjam stanju kolena zanj najboljša terapija?

Vsekakor.

Ali ta preiskava tudi pokaže, kakšne so v resnici poškodbe vratnega dela hrbtenice, najbrž imam poškodovano vratno vretence, pa se to na rentgenu ne vidi oz. se vidijo le izrastki in poškodbe v ledvenem delu hrbtenice na levi strani , kjer me boli.

Tega pregleda pri nih nimam odobrenega, ker nisem dobila napotnice, vendar bi zelo rada videla, če bi mi naredili še to, če me že dajo v tisto cev.

Preiskava vratne hrbtenice je sicer možna z istim aparatom, vendar so zato potrebni drugačni nastavki in drugačne nastavitve. Preiskava je dolgotrajna (traja približno 30 minut), zato jo je treba planirati v naprej. Za preiskavo vratne hrbtenice se boste morala dogovoriti, sicer Vam je zelo verjetno ne bodo mogli opraviti istočasno.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Sin je star 10 let in trenira smučanje. V decembru 2009 si je poškodoval koleno. Imel je zamaknjeno pogačico in nategnjeno stransko vez. Poškodbo smo zdravili s fizikalno terapijo pri športnem fizioterapevtu in približno 48 dni ni treniral.S snežnim treningom je začel zopet konec januarja.

13.2.2010, pa je doživel ponovno poškodbo. Bil je sprejet v celjsko bolnišnico, kjer so mu opravili operacijo.
podatki iz odpustnega pisma: koleno je ob poškodovanju šlo v varus položaj.Desno koleno zadebeljeno, palpatorno občutljivo pod pogačico, Balatmon negativen. Ekstenzija je bila popolna, fleksija ni bila izvedljiva zaradi bolečnosti sklepa. Prav tako ni bilo mogoče testirati ligamentarnega aparata zaradi bolečnoszi in rigidnosti. Na rtg sliki ob sprejemu smo našli abrupcijo interkondilične eminence.
Napravljen je CT desnega kolena in diagnoza potrjena. Ima longeto in intenzivno hladijo.
Četrti dan opravijo operacijo-artrotomijo in fiksacijo fragmenta z enim vikrilskim šivom. Dodatnih poškodb ne najdejo. Dobi tutor longeto.
Na RTG slikah po op. najdejo dobro pozicijo fragmentov.
Čez dva dni ga odpustijo dobi bergle in napotke izometrične vaje.
Na kontrolo naročen čez tri tedne.

Kontrolni pregled je pokazal, da je koleno minimalno zadebeljeno, na palpacijo ni boleče. kolateralne vezi so ohlapne, vendar se sklep ne odpira. Blaga atrofija stegenskih mišic. Izpadov ni. RTG pozicija zloma je dobra.

Naslednja kontrola čez tri tedne je pokazala, da prelom zarašča v dobrem položaju, stopničke v sklepni špranji ni. Longeto odstranijo, TH hoja z berglami, obremenjevanje do bolečine,kopanje.
Kontrola čez 14 dni.

V pogovoru z zdravnikom se mu poškodba lepo celi.

Zanima pa me in vas prosim za svetovanje sledečega: najučinkovitejša rehabilitacija sinove poškodbe in sicer pod strokovnim vodstvom in delom doma (doma ima možnost sobnega spin kolesa, veslač, orbitrek , nekaj fitnes naprav in savne).
Koliko časa bi naj trajala rehabilitacija in kdaj predvidoma se bo lahko začel rekreativno ukvarjati z priljubljenimi šport ( gorsko kolesarjenje, spust s kolesom, skate, wakeboard) in kdaj intenzivno trenirati smučanje(suh in snežni tr.)

V naprej hvala za vaše odgovore in lep pozdrav.

Simona

Spoštovani,

držite se navodil operaterja. Če je zlom dobro zacelil in v dobrem položaju, da ne ovira gibaja kolena , boste najlažje preverili s CT ali MR preiskavo ( ne prej kot 3 do 4 mesece po operaciji). Na MR se bo lahko preverilo tudi stanje križnih vezi, ker po tej operaciji lahko ostane koleno nestabilno.
Do polnih obremenitev bo preteklo 4 – 8 mesecev.

Lep pozdrav

Mitja Kozic

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni
Zadnjih 5 mesecev me boli v desnem kolku,zadnji mesec pred Ct preiskavo pa me je mravljinčila in bolela cela desna noga.Sveže poškodbe skeleta nisem imel.Drugih bolezni nimam.
CT
Dorzalna centralna discus hernia,ki zoži spinalni kanal za tretjino normalnega premera na nivoju L5-S1,Bulging L4-5(dr.Polajner,31.3.2011)
Status/
LSH brez deviacije,lordoza izravnana,PVM bolju napeta z desne strani,SI 3/0.5,lateralna odklona do polovice,palp. boleč L5 in desni multifidus,valejeve točke neprepričljive,nateg femoralisa negativen Lasegue 70,patelarni in ahilov refleks normalen,prikaže normalno moč stopalne muskulature. Kolk flektiram 100 stop.,rotiram 20/30,ingvinalne bolečine ne dobim.

Dg./
HD L5-S1 CENTRALIS I.O.

Th./
Dobim napotnico za MRI preiskavo lumbosakralne hrbtenice.

16.6.2011
MR lumbalne hrbtenice
Diskusa L4/L5 ter L5/S1 so desicirana in znižana ter sploščena.
Lumbalna lordoza je izravnana.
Vidna je izražena spondiloza na teh segmentih z dorzalnimi osteofiti,ki skupaj z diskusi utesnjujejo durano vrečo z ventralne strani.
V nivoju L5/S1 je vidna levostranska paracentralna ekstruzija diskusa, ki odriva in komprimira obe korenini S1,najverjetneje pa tudi desno korenino L5.
V nivoju L4/L5 jue prav tako vidna centralna proturzija diskusa, ki je bolj široko bazna,a ne povzroča kompresije pripadajočih korenin.
Spinalni kanal v tem nivoju ni pomembneje utesnjen.
Hondroza je vidna tudi v nivoju L2/L3,kjer pa hernij diskusov ali spinalne stenoze ni videti.
Zaključek:Centralna hernija v nivoju L5/S1.
Centralna protruzija v nivoju L4/L5(asist.mag.Koren Aleš,dr.med.,6.6.2011)

TH/
V poštev pride operativna odranitev herniiranega diskusa.Vpišemo ga v čakalno vrsto, za poseg ga bomo vabili na dom.

Sprašujem vas ali je operacija res potrebna in ali je boljše da jo opravi ortoped ali nevrokirurg.Opravljam srednje težko delo(polaganje knauf)

07.07.11 08:09
Pozdravljeni
Zadnjih 5 mesecev me boli v desnem kolku,zadnji mesec pred Ct preiskavo pa me je mravljinčila in bolela cela desna noga.Sveže poškodbe skeleta nisem imel.Drugih bolezni nimam.
CT
Dorzalna centralna discus hernia,ki zoži spinalni kanal za tretjino normalnega premera na nivoju L5-S1,Bulging L4-5(dr.Polajner,31.3.2011)
Status/
LSH brez deviacije,lordoza izravnana,PVM bolju napeta z desne strani,SI 3/0.5,lateralna odklona do polovice,palp. boleč L5 in desni multifidus,valejeve točke neprepričljive,nateg femoralisa negativen Lasegue 70,patelarni in ahilov refleks normalen,prikaže normalno moč stopalne muskulature. Kolk flektiram 100 stop.,rotiram 20/30,ingvinalne bolečine ne dobim.

Dg./
HD L5-S1 CENTRALIS I.O.

Th./
Dobim napotnico za MRI preiskavo lumbosakralne hrbtenice.

16.6.2011
MR lumbalne hrbtenice
Diskusa L4/L5 ter L5/S1 so desicirana in znižana ter sploščena.
Lumbalna lordoza je izravnana.
Vidna je izražena spondiloza na teh segmentih z dorzalnimi osteofiti,ki skupaj z diskusi utesnjujejo durano vrečo z ventralne strani.
V nivoju L5/S1 je vidna levostranska paracentralna ekstruzija diskusa, ki odriva in komprimira obe korenini S1,najverjetneje pa tudi desno korenino L5.
V nivoju L4/L5 jue prav tako vidna centralna proturzija diskusa, ki je bolj široko bazna,a ne povzroča kompresije pripadajočih korenin.
Spinalni kanal v tem nivoju ni pomembneje utesnjen.
Hondroza je vidna tudi v nivoju L2/L3,kjer pa hernij diskusov ali spinalne stenoze ni videti.
Zaključek:Centralna hernija v nivoju L5/S1.
Centralna protruzija v nivoju L4/L5(asist.mag.Koren Aleš,dr.med.,6.6.2011)

TH/
V poštev pride operativna odranitev herniiranega diskusa.Vpišemo ga v čakalno vrsto, za poseg ga bomo vabili na dom.

Sprašujem vas ali je operacija res potrebna in ali je boljše da jo opravi ortoped ali nevrokirurg.Opravljam srednje težko delo(polaganje knauf) Prosim za vaše mnenje

Odločitev za operacijo v vašem primeru je odvisna predvsem od težav. Najprej priporočam okrepiti obhrbtenične mišice, kar lahko zmanjša težave.

V primeru odločitve za operacijo menim, da lahko uspešno operacijo opravi tako nevrokirurg kot ortoped. Pozanimajte se o možnosti vztavitve umetne medvretenčne ploščice.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani

V kolikor se bodo težave v nogi umirile, potem bi operacijo odsvetoval in poskusil s fizioterapijo.

Vsekakor bi se o samem operativnem posegu morali natančno pogovoriti ali z ortopedom ali z nevrokirurgom

Lep pozdrav

Matjaž Voršič, dr. med.
spec. nevrokirurg

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close