Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

dedovanje

Default avatar

gobica

Pozdravljeni,

Dedovanje

Prosim, če mi kdo zna svetovati. Živim v zakonu. S partnerjem nimava otrok, pa me zanima, kaj se zgodi s premoženjem, če partner umre.

Mož ima živo mamo in sestro. Kdo deduje v primeru njegove smrti, kaj dedujeta mama in sestra.

Z njimi imamo slabe odnose, pa me zanima, če je mogoče z oporoko urediti, da bi vse premoženje pripadalo meni, saj sva sama ustvarjala.

Hvala in lep pozdrav

Gobica
Default avatar

Ku Kuc

vem da dedujejo v tem primeru tudi starši... nujen je podpis pogodbe - zate najbolj ugodno pa ti bo najbolje svetoval notar...:)
Default avatar

sbon

V primeru, da sta zakonca (partnerja) brez otrok, deduje preživeli partner polovico, starši (oz. bratje, sestre) umrlega partnerja pa polovico. Dedovanje se lahko uredi z oporoko, ampak tudi v tem primeru bi imela moževa mama (oz. sestra) pravico zahtevati nujni delež, ki lahko znaša polovico (tretjino glede na dedni red) od deleža, ki bi ga sicer dedovala.
Predlagam ti, da si poiščeš zakonodajo na internetu (Zakon o dedovanju) in malo preštudiraš.
Z notarji je pa takole: pred par meseci je prijateljica imela zapuščinsko obravnavo po pokojnem možu, bila sta brez otrok, živa je še moževa mama, mož je zapustil oporoko. In je spraševala pri treh notarjih/odvetnikih, vsem se je nekaj zdelo, da je pa tako in tako...Na koncu se je na sodišču izteklo tako, kot sem ji povedala jaz, ki tudi slučajno nisem pravnica, samo prebrala sem, kaj v zakonu piše.
Default avatar

Ku Kuc

jaz bi poizkusila s pogodbo o dosmrtnem preživljanju... za izločitev nujnega deleža:)
Default avatar

črna mačka

sbon, malo se motiš!
Starši oz. bratje in sestre niso zakoniti dediči, zato ne morejo zahtevati nujnega deleža, razen če so v socialni stiski (brez dohodkov, brez premoženja).
Torej gobica čimprej napišita z možem oporoko, v kateri vse zapuščata preživelemu zakoncu. Seveda pa oporoka ne sme biti skupna, ampak morata napisat vsak svojo.
Default avatar

ti se motiš

črna mačka je napisal/a:
sbon, malo se motiš!
Starši oz. bratje in sestre niso zakoniti dediči, zato ne morejo zahtevati nujnega deleža, razen če so v socialni stiski (brez dohodkov, brez premoženja).
Torej gobica čimprej napišita z možem oporoko, v kateri vse zapuščata preživelemu zakoncu. Seveda pa oporoka ne sme biti skupna, ampak morata napisat vsak svojo.
Oprosti, ampak ti si tista, ki se motiš.

Starši v tem primeru so nujni dediči, oporoka pa tako ali tako ne more biti skupna, kakšna skupna oporoka???
Default avatar

Ta prava Monica

ti se motiš je napisal/a:
črna mačka je napisal/a:
sbon, malo se motiš!
Oprosti, ampak ti si tista, ki se motiš.

Starši v tem primeru so nujni dediči, oporoka pa tako ali tako ne more biti skupna, kakšna skupna oporoka???
res je,starši niso dediči samo v primeru če so otroci
Default avatar

klikklok

Jao, meni se tole bere kot neka priprava na kriminalno dejanje.

Ker zakaj naj bi sploh razmišljala o tem kaj če on umre...kaj pa če ti umreš prva?????
Default avatar

sbon

klikklok je napisal/a:
Jao, meni se tole bere kot neka priprava na kriminalno dejanje.

Ker zakaj naj bi sploh razmišljala o tem kaj če on umre...kaj pa če ti umreš prva?????
Ne glede, kaj se tebi zdi, je fajn imet take zadeve pošlihtane. Ko nekdo umre, je ponavadi že dovolj hudo (sploh v zakonu brez otrok, ko en pač ostane sam), pol se je pa včasih še z dediči in "dediči" ukvarjat, ki bi radi čimveč pojerbali.

Za "črno mačko" pa še 14. člen Zakona o dedovanju (ne govorim kr neki na pamet):

(1) Zapuščino pokojnika, ki ni zapustil potomcev, dedujejo njegovi starši in njegov zakonec.

(2) Pokojnikovi starši dedujejo eno polovico zapuščine po enakih delih, pokojnikov zakonec pa deduje drugo polovico zapuščine.

(3) Če pokojnik ni zapustil zakonca, dedujejo pokojnikovi starši vso zapuščino po enakih delih.

Pa še o nujnem deležu - 26. člen taistega zakona:

(1) Nujni dediči imajo pravico do dela zapuščine, s katerim zapustnik ne more razpolagati; ta del zapuščine je nujni delež.

(2) Nujni delež potomcev, posvojencev in njihovih potomcev ter zakonca znaša polovico, nujni delež drugih dedičev pa tretjino tistega deleža, ki bi šel vsakemu posameznemu izmed njih po zakonitem dednem redu.

(3) Z ostankom zapuščine lahko oporočitelj razpolaga po svoji volji; ta del zapuščine je razpoložljivi del.

A res ne znate mal pobrskat po internetu? Ker tole zgoraj najdeš z enim samim klikom, ko v google vpišeš "zakon o dedovanju".
Default avatar

čist jasno

Ja potem bodo pa polovico njenega premoženja dedovali njeni starši, drugo polovico njenega premoženja pa njen mož. Jasno.

Če bo pa napisala oporoko, da vse zapušča možu, potem bodo pa njeni starši še vedno lahko zahtevali četrtino njenega premoženja (nujni delež).
Default avatar

sbon

čist jasno je napisal/a:
Ja potem bodo pa polovico njenega premoženja dedovali njeni starši, drugo polovico njenega premoženja pa njen mož. Jasno.

Če bo pa napisala oporoko, da vse zapušča možu, potem bodo pa njeni starši še vedno lahko zahtevali četrtino njenega premoženja (nujni delež).
Šestino njenega deleža oziroma tretjino tistega, kar bi dedovali, če oporoke ne bi bilo (2. odstavek 26. člena - glej zgoraj - ja eni tud brat ne znate).
Default avatar

klikklok

Mene je tale stavek zbodel, kajti videti je res tako kot sem že zgoraj opisala in ne, da bi ženska spraševala na splošno.

....pa me zanima, če je mogoče z oporoko urediti, da bi vse premoženje pripadalo meni, saj sva sama ustvarjala.

Bi šlo zdaj razumeti mojo pripombo, sbon???
Default avatar

ccc:)

sbon je napisal/a:
čist jasno je napisal/a:

Šestino njenega deleža oziroma tretjino tistega, kar bi dedovali, če oporoke ne bi bilo (2. odstavek 26. člena - glej zgoraj - ja eni tud brat ne znate).
Če sta dve sporočili oddani istočasno, potem pač od avtorja enega sporočila ne moreš pričakovati, da bo pred pisanjem svojega prebral drugo sporočilo, ki je bilo istočasno oddano. Eni mogoče berete, bolj slabo pa razmišljate:)