Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Krvodajalstvo, posegi in HIV

Krvodajalstvo, posegi in HIV

V spodnji temi, kjer ne morejo nehati glodati Saše, se je pri koncu razvila debata o tem, da se pri nas ljudje ne gredo testirat za HIV in baje posledično okuženi najbrž sploh ne vejo, da so okuženi in v naši državi torej sploh nimamo pravih statistik o okuženosti.
Jaz sem ob pisanju “Tasmanskega vraga” in “da razblinimo dvome” skoraj zgrožena. Če vsak mesec v Sloveniji da kri 8000 prostovoljnih krvodajalcev, cel kup je pa še drugih situacij, ki zahtevajo pregled za virus HIV (brez, da se greš testirat samo zaradi tega) bi rekla, da je pri nas ogromno ljudi, ki so pregledani za ta virus. Po moje bi morale torej naše statistike kar držati, seveda se pa tako kot povsod najbrž kdo “izmuzne”. Ne verjamem pa v mase heteroseksualcev, ki brez zaščite sejejo virus naokrog samo zato, ker ne sami ne medicina ne vejo, da ga nosijo v sebi.
Naj mi kak zdravstveni delavec odgovori na tale vprašanja:
Ali pri nas lahko daruje kri krvodajalec, ki je HIV pozitiven, pa on ne ve, da je pozitiven?
Ali se lahko na operacijski mizi znajde HIV pozitiven človek, pa operater in osebje, ki mu asistira, ne ve, da je HIV pozitiven?
Ali lahko v porodnišnici rojeva HIV pozitivna ženska (in ne ve za virus v sebi), pa osebje tega ne ve?

Da ne bom pisala klobas, zanima me, ali res lahko HIV pozitiven človek leta in leta ne ve za svoje stanje, hodi pulit zobe, na odvzem krvi v laboratorij,… in se ne ubgotovi, kaj nosi v sebi, ker se pač ni šel sam testirat? Do danes sem namreč mislila, da je test na to rutina ob vsakem postopku, kjer obstaja najmanjša nevarnost za prenos virusa.

Nisem zdravstveni delavec, ampak mislim da se kri krvodajalcev avtomatično pregleda, ostalo pa ne.

Se pravi teoretično lahko rojevaš, si operiran, ti pulijo zobe in če ti ne veš da si okužen oziroma ne poveš če veš, tega ne ve niti medicinsko osebje.

Avtomatično se testira vsa kri, kot je napisal/a že “nekako tako”, ki jo darujejo krvodajalci: (tukaj je navedeno, katere teste vse opravijo na darovani krvi)

Ko pa daješ kri v namen drugih laboratorijskih preiskav (in ne z namenom testiranja za HIV), na rednih sistematskih pregledih itd. pa se kri ne testira.

Kako za ostalo, ne vem, vsako nosečnico rutinko pregledao za HIV, sifilis in toxo. Kolikor mi je znano, na Zavodu za transfuzijo tdui vse krvodajalce oz. njihovo kri pregledajo na HIV, hepatitis in še kaj – ena od bonitet krvodajalca, kar je tudi prav, da take preglede opravijo brezplačno zanje.

Kako je sicer, pred operacijami, ne vem. Vem pa, da so meni po 1. porodu jemali kri in se je sestra zbodla po nesreči z iglo, s katero je meni jemala kri in so me prosili, če smejo še 1 x odvezti kri in jo poslati na preiskavo za celo vrsto bolezni – zaradi varnosti sestre. Seveda sem privoljenje podpisala in domov dobila tudi izvid na 4 straneh! Potem sem morala zopet soglašati, da ta izvid lahko posredujejo tudi sestri, ki se je zbodla. Tako da ne vem, koliko preiskav lahko opravijo brez izrecnega privoljnjena?

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Pregledajo, seveda. Ampak to nikakor ne bi smelo biti dojeto kot ena od “bonitet” krvodajalstva (da brezplačno in mimogrede opraviš test na HIV), na kar na Zavodu za transfuzijsko medicijo tudi opozarjajo. Odgovorno od vsakega krvodajalca bi bilo, da v kolikor ve, da je počel kaj, kar se šteje med riskantna vedenja, test opravi sam prej (tetoviranje, prebadanje kože, nezaščiteni spolni odnosi itd.) in šele nato daroval kri, če mene vprašaš, seveda.

Pa še nekaj – s svojim odgovorom v spodnji temi nisem želela ustvariti neke panike na temo HIVa 🙂

Želela sem samo izpostaviti, da se po mojem mnenju statistične podatke v medijih rado predstavlja brez podlage, kar je zavajujoče.

Reči: “Pri nas je med okuženimi 75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} moških, ki imajo odnose z moškimi”, ne da dodaš, kakšen je vzorec in kje si ga pridobil (so to podatki samo o posameznikih, ki so se prišli namensko testirati? Kdo drug je še vštet? Kakšen odstotek populacije se sploh testira itd. -pri nas se npr. samoinicativno testira 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} populacije), je zavajujoče.

Po mojem mnenju je ob tem, da je zavajujoče, tudi nevarno ustvarjati in vzdrževati sliko, da se HIV prenaša predvsem in samo med homoseksualnimi moškimi (kar je v bistvu preživeta ideja iz 80., ko je bil AIDS v javnosti dojet kot “gejevska bolezen”), ker se s tem avtomatsko zmanjša pozornost in preventivno obnašanje celotnega ostalega dela populacije (ki ima prav tako odnose brez zaščite, analne spolne odnose brez zaščite itd.).

Ok zdaj sem pa tudi jaz nekoliko v strahu.

Kje se človek lahko testira in kako?

Pa ne samo na HIV ampak na vse SPB?

Aja na celjsekm koncu.

Glede testiranja za HIV na celjskem koncu imaš podatke in kontakt tukaj:

Hvala.

res je, kri za krvodajalce se avtomatsko testira za hiv in še številne druge stvari (za hepatitis B&C npr)

ker vsakega ravno res ne moreš testirat, osebje seveda nosi rokavice (npr zobozdravniki), ki okužbo seveda preprečujejo. osebje ne nosi rokavice le za vašo, temveč tudi lastno zaščito.

in res je, nosečnice so avtomatko pregledane od toxoplazmoze naprej za še kar lepo ptevilo drugih stvari, ki so del programa obveznega pregleda.

sicer pa, kolikor jaz vem, je enkrat na teden pregled krvi za hiv zastonj, ostale dni pa plačljivo (testirat se greš/do načeloma ljudje, ki menijo, da spadajo v skupino rizičnega vedenja in so lahko fasali okužbo). še vedno ap veliko ljudi testiranja ne opravi, ker se boji, kako jih bi okolica sprejela, če bi bili tudi za javnost okuženi s hivom. ravno zato so podatki v sloveniji, kot je že zgoraj napisala oseba z nickom tasmanski vrag, v bistvu res zavajajoče, če ne napišeš na podlagi kakšnega vzorca je bila statistika narejena. je pa med testiranimi več homoseksualcev – kako zaneslive so te info-lahko le ugibamo. drugje po evropi, pa statistike to res potrjujejo. sploh v zadnjem času.

No, zaradi tega se pa, ko daješ kri zavarujejo, da vsakič izpolneš listek z vprašanji, ali si imel sp. odnose z rizičnimi skupinami, ali si bil zadnje čase kaj na antibiotikih, ali si se dal tetovirati in podobno. Torej, če je človek tako pokvarjen da pač odgovori ne, je pa bil, potem sledi odvzem, in se testira, pa se ugotovi ali je to res. Res je to papirno zavarovanje, saj ob vsakem odvzemu sedaj – prej si samo enkrat izpolnil – to izpolniš in podpišeš. Kar se pa tiče ostalega, pa khm, zobarji in podobno, imajo rokavice. Je pa res, da lahko fašeš okužbo tudi na druge načine. Vsekakor so primeri, ko so se ljudje v Italiji okužili s krvjo okuženo z virusom HIV, okužbo so fasal pa v bolnici preko darovane krvi. In to me v Italiji prav nič ne preseneča, ker imajo že itak primere, ko rečeš, no saj pri nas je pa vsaj kar se preventive tiče, kolikor toliko na višjem nivoju. Upam.

pri nas je prevetiva kar dobra, da. naš program preventive za nosečnice je npr tak kot avstrijski, kar niti ni slabo, kaj ne;-)

kolikor vem, je ne glede na vprašanja vsaka kri pregledana za hiv.

Vsa kri, ki jo darujejo krvodajalci, je pregledana (hepatitis B, C, HIV in sifilis).

Konec koncev se pa lahko zavaruješ s tem, da če imaš predvideno operacijo – ponavljam – predvideno, si kri lepo oddaš in imaš lepo svojo. Problem rešen, kar se pa seveda ne da – bog varji – ob nepredvidenem. Res je pregledana samo kri krvodajalcev, ne vsaka kri.lp

In v čem je potem problem statistike??
Torej pregledajo (iz različnih razlogov) letno kri nekaj 10.000 ljudi, pri tem najdejo 40-50 novih okužb in preverijo njihove podatke. 76{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od novo okuženih jih je moških in izjavijo, da imajo spolne odnose z moškimi. Ostalo so torej hetero moški, ženske in otroci.

Ne razumem, kaj je tu zavajajočega?

Predvsem se hodijo testirat homoseksualci, zato je zavajujoče. Heteroseksualci, ki poleg žene porivajo še kakšno sodelavko brez kondoma, ona pa se boriva bog ve s kom, se veliko manj hodijo testirat. Njihove žene pa se sploh ne hodijo, ker ne vejo, da njihov mož poriva še kakšno sodelavko, ki se poriva bog ve s kom.

No, obstaja še ena majhna podrobnost. Diagnostično okno za teste, ki traja ca. 15 dni.

Ne govorim o problemu statistike same po sebi, ampak o tem, kako je problematično, če se jo podaja izven konteksta, kar je zavajujoče in ima ob tem lahko tudi škodljiv efekt (npr. zmanjšanje preventivnega vedenja pri posameznikih, ki se počutijo zaradi statistike neogroženi).

Nujno je namreč navajati, iz kakšnega vzorca izhajajo podatki. So torej podatki, ki jih nekdo navaja (npr. nekdo na forumu, v medijih itd.):

– samo podatki o okužbah tistih, ki so se namensko testirali za HIV? (posameznikov, ki se gredo testirati, je še vedno zelo malo)

– podatki izhajajoči iz vseh vzorcev na HIV testirane krvi v nekem zamejenem obdobju, ki vključujejo nosečnice, krvodajalci itd.?

Če iz nekje navedenih statistik o okužbi z virusom HIV, ki so po možnosti predstavljene izven konteksta, nekdo razbere, da je AIDS “bolezen gejev” in on kot heterosksualec ni ogrožen (čeprav menjava partnerke, ne uporablja redno kondomov, prakticira nezaščiten analni seks itd.), potem je po mojem mnenju to “škodljiv učinek” površnega branja slabo predstavljenih statističnih podatkov. In na to se je sploh nanašal izvorni komentar 🙂

Bedarija!!
Zgoraj beremo, da pregledajo vse krvodajalce, nosečnice in še koga, ti pa tule nakladaš o tistih par homoseksualcih, ki se testirajo in par hetero porivačih brez kondoma, ki jim ni mar za lastno zdravje. Takoj, ko se vključi kakšna takale brblja, je konec zanimive in poučne debate, ker planejo tiste, ki komaj čakajo fajta:((((

Prosim, ostanimo na nivoju, ker je debata še kako koristna za marsikoga!

Ne govorim o problemu statistike same po sebi, ampak o tem, kako je problematično, če se jo podaja izven konteksta, kar je zavajujoče in ima ob tem lahko tudi škodljiv efekt (npr. zmanjšanje preventivnega vedenja pri posameznikih, ki se počutijo zaradi statistike neogroženi).

Nujno je namreč navajati, iz kakšnega vzorca izhajajo podatki. So torej podatki, ki jih nekdo navaja (npr. nekdo na forumu, v medijih itd.):

– samo podatki o okužbah tistih, ki so se namensko testirali za HIV? (posameznikov, ki se gredo testirati, je še vedno zelo malo)

– podatki izhajajoči iz vseh vzorcev na HIV testirane krvi v nekem zamejenem obdobju, ki vključujejo nosečnice, krvodajalci itd.?

Če iz nekje navedenih statistik o okužbi z virusom HIV, ki so po možnosti predstavljene izven konteksta, nekdo razbere, da je AIDS “bolezen gejev” in on kot heterosksualec ni ogrožen (čeprav menjava partnerke, ne uporablja redno kondomov, prakticira nezaščiten analni seks itd.), potem je po mojem mnenju to “škodljiv učinek” površnega branja slabo predstavljenih statističnih podatkov. In na to se je sploh nanašal izvorni komentar :)[/quote]

Aha, hvala za pojasnilo.
Meni bi bilo logično, da se prikazujejo podatki vseh pregledanih v Slovenini ne glede na to, kje in zakaj in po čigavi volji so bili testirani.

Bedarija!!
Zgoraj beremo, da pregledajo vse krvodajalce, nosečnice in še koga, ti pa tule nakladaš o tistih par homoseksualcih, ki se testirajo in par hetero porivačih brez kondoma, ki jim ni mar za lastno zdravje. Takoj, ko se vključi kakšna takale brblja, je konec zanimive in poučne debate, ker planejo tiste, ki komaj čakajo fajta:((((

Prosim, ostanimo na nivoju, ker je debata še kako koristna za marsikoga![/quote]

To so sicer podatki Inštituta za varovanje zdravja za leto 2007:

“V letu 2007 je bilo na 100 prebivalcev opravljenih 1,7 testa.”

Koristno je vedeti predvsem to, da imajo heteroseksualni moški ob enako rizičnem vedenju pač več sreče kot homoseksualni (kar pa ne pomeni, da je zato rizično vedenje heteroseksualcev kaj manj problematično – navsezadnje HIV ni edina SPB!). Mehanizem okužbe s HIv-om je pač tak, da so daleč najbolj problematične mikro ranice na sluznicah, zato so poleg moških, ki so na receptivni strani analnega seksa, ogrožene tudi ženske pri vaginalnem ali analnem seksu z moškim.

Ob enaki promiskuitetnosti in rizičnosti jo pri možnosti okužbe s HIV-om daleč najboljše odnesejo heteroseksualni moški in homoseksualne ženske.

Pregledajo, seveda. Ampak to nikakor ne bi smelo biti dojeto kot ena od “bonitet” krvodajalstva (da brezplačno in mimogrede opraviš test na HIV), na kar na Zavodu za transfuzijsko medicijo tudi opozarjajo. Odgovorno od vsakega krvodajalca bi bilo, da v kolikor ve, da je počel kaj, kar se šteje med riskantna vedenja, test opravi sam prej (tetoviranje, prebadanje kože, nezaščiteni spolni odnosi itd.) in šele nato daroval kri, če mene vprašaš, seveda.[/quote]

S tem se absolutno strinjam. Te preglede gledam kot varovalko, ne kot boniteto. Hotela sem rečt le, da je prav, da so ti pregledei brezplačni, ne da bi jih npr. krvodajalcem še zaračunali – čeprav bi morda kdaj tudi to bilo povsem upravičeno.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Samo eno vprašanje- pred 4-imi in 5-imi leti, ko sem bila sama noseča in so mi vzeli kri za “tisto mačjo bolezen”, sedaj mi je ime padlo iz glave, je ne zadnji strani izvida sicer res tudi test za HIV, ampak rezultatov nobenih, s pripisom, da testiranje se opravlja naključno in ne pri vseh testirankah.

Se je tu kaj spremenilo????

Mimogrede: na HIV se testirajo tudi vsi pari, ki gredo v postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo. To je kar precej ljudi na leto.

Mislim, da so glede na vse zgoraj napisano homoseksualci med testiranimi v krepki manjšini.

New Report

Close