Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca opeklina s smolo

opeklina s smolo

Spoštovani,
danes sem se po nogi polil z vrelo smrekovo in borovo smolo, k sreči sem imel do kolen hlače, zaradi česa imam opeklino od kolena do gležnja. Količina smole je bila k sreči majhna. Opeklina je dolga cca 25 cm in široka največ 4 cm. Takoj po nesreči sem z vrta skočil v potok in v njem namakal nogo kako uro. Smolo sem v celoti odstranil s pomočjo mila in sončničnega olja. Sedaj pa zadeva precej močno peče. Trenutno sem sredi ničesar na vikendu z mamo, kateri opekline nisem kazal, ker je totalno histerična glede teh reči. Tu bova še 2 dni, k zdravniku bom šel, če bo potrebno, ko pridem domov, prej pa ne, če ne bo nujno, ker nočem spravljati mame v histerijo. Sam še ne vozim.
Na nogo sem dal sedaj čisto gazo, opeklino sem si pred tem umil z navadno vodo, potem pa sem jo pokapal s sokom, ki sem ga iztisnil iz tropotca in ki menda pomaga pri celjenju ran. Zdi se mi, da je že bolje. Gazo sem si povil na opeklino čisto na rahlo, ker se bojim, da bi se vse skupaj zlimalo. Mislim, da je malo bolje. Vsake toliko grem še vedno opeklino namakat pod mrzlo vodo.
Ali ravnam prav? Na kaj moram paziti? Kaj naj naredim, če bo preveč peklo? Brazgotina bo verjetno ostala.

Hvala za odgovor in lep večer!

Pozdravljeni! To, da hladite dokler peče, je še najbolj prav in najbolj koristno, tudi do sedaj ste stvari počeli prav (ok, no, v ambulanti nimamo svežega trpotca :-). Pomagate si lahko s čim proti bolečinam (kot je paracetamol v daleronu, lekadolu…) Kaj bo z brazgotino je odvisno od globine opekline, če je opeklina preko kakšnega od omenjenih sklepov, je treba biti bolj previden kar se tiče obislkovanja zdravnikov.
Če oprostite moji nevednosti…..kaj se počne z vrelo smrekovo in borovo smolo (kadar se ne polije po nogi)??
Pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Spoštovani,

hvala za hiter odgovor. Če prav razumem, bom OK, sploh ker se nisem polil čez koleno in gleženj. Pod vodo grem kadar me začne preveč peči. Kaj pa, če bi se polil čez kak sklep, npr. čez koleno? Bo brazgotina sčasoma kaj večja, ker verjetno še rastem (17 sem star)?

Smola je zelo uporabna zadeva. Glavni namen ste že uganili. Za polivanje po nogi (isto velja za vse druge dele telesa) lahko uporabite katerokoli drevesno smolo, jo segrejete do vrelišča in potem enostavno polijete. Bolelo bo ko sto hudičev, a po plastični operaciji boste spet kot novi! 🙂

No, pri meni je bilo pa takole:
Včeraj je veter nalomil eno vejo pri češplji, ki sem jo danes odžagal. Ker je to na drevesu pustilo veliko rano, jo je potrebno zapreti oz. dati nekaj gor, da se drevo ne posuši. To lahko naredite tudi npr. z glino, jaz pa to počnem s smolo. Smolo sem tako nabral po drevesih jo segrel, nato pa precedil skozi gazo (tu sem se opekel). Ko se je nekoliko ohladila, sem jo enakomerno nanesel na ranjeno mesto na drevesu. Čez čas bo drevo samo preraslo ranjeno mesto s skorjo. Sam se s smolo zaščitil tudi vrtno ograjo. Včasih so jo uporabljali za razne zatesnitve ipd..
Smola mi je všeč, ker čudoviti diši in ima res krasno toplo barvo. Včasih na kakem sprehodu malo smole tudi žvečim… brez škode se jo lahko tudi poje … no, vsaj jaz doslej nisem imel nobene škode.

Opravičujem se, če sem bil predolg. Še enkrat hvala za tako hiter odgovor.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Upajva, da brazgotine sploh ne bo, če bi bila, je lahko večja, če izrazito zrastete, ker so manj elastične, nagajajo če so preko sklepov.Hvala za informacijo. Kar se tiče uporabe smole, pa hvala za izčrpne podatke 🙂

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close