Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Nova gripa – zakaj je tako posebna?

Nova gripa – zakaj je tako posebna?

Vsako leto se pojavljajo nove gripe, kajne, zato so tudi cepiva vsako leto drugačna, da zaobjamejo nekatere mutacije virusov. Torej, čemu tak pomp o novi gripi, za katero je zbolela 1!!!! Slovenka?
Hvala.

_ * _ * _ * _* _* _ * Itak se vedno zgodi drugače, kot pričakujem :)

Posebnega pompa sicer ne vidm (in ne slišim), ker me kar nekaj časa ni bilo v Sloveniji, kar pa se nove gripe tiče, sem o njej že pisala: vedno, kadar se pojavi novi sev, ki je tako drugačen od drugih do sedaj, smo zakrbljeni:
1. ker pričakujemo veliko število obolelih naenkrat;
2. ker še ne vemo, kako se bo povzročitelj obnašal po specifilnih populacijskih skupinah, v katerih bo zakrožil;
3. ker nikoli ne vemo, ali bo v teku velikega kroženja med prebivalstvom že tako novi povzročitelj še spremenil (kadar jih oboli veliko veliko več, obstaja večja verjetnost, da se v obolelem hkrati “sreča več različnih povzročiteljev gripe”, ki si med seboj še nadalje izmenjajo genetski material) in postal še nevarnejši, bolj virulenten, povzročal še težjo sliko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja, pomp je bil, pri poročilih nekaj dni zapored o tej novi gripi, ki jo je prinesla Slovenka.
Razumem, da ste zaskrbljeni, ampak zakaj dajat izjave v javnih občilih, strašit ljudi, ko sploh še ni nobenih odgovorov in je primer samo eden!

_ * _ * _ * _* _* _ * Itak se vedno zgodi drugače, kot pričakujem :)

Pozdravljeni!

“Pompa” (jaz bi temu rekla osveščanje) je kvečjemu premalo ne pa preveč. Ker ravno zaradi neosveščenosti tale virus zaradi dupustniških popotovanj dobiva večje razsežnosti, kot bi bilo treba…Nekateri prav veselo potujejo v žarišča, npr. v London. Med njimi je tudi moja sodelavka, ki namerava naslednji dan po vrnitvi iz Londona že delati v podjetju. Na “pomp” in vse ostale (tudi nosečnice) se pa požvižga.

Mene pa zanima, koliko bo cepivo proti novi gripi varno za nosečnice in majhne otroke in kje se bo to dalo preveriti.

Hvala moderatorki že v naprej in lep pozdrav.

Cepivo bo pripravljeno povsem enako (kar pomeni z istimi standardi, varnostnimi zahtevami, vsemi preskušanji…), kot sezonsko cepivo proti gripi, ki je namenjenjeno tako majhnim otrokom, kot nosečnicam. Takoj ko bo pripravljeno, bodo tako WHO, ECDC, v Sloveniji pa IVZ pričei s priporočili za posamenzne ogrožene skupine, kamor sodijo tudi majhni otroci, kot nosečnice. Lp!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Morda ni ravno pravi forum, pa vseeno poskusim.

Jeseni imamo namen iti za en teden v Grcijo na dopust. Leteli bi iz brnika, carter.
Ravno vceraj pa me je kolegica postavila v dvome ali je pametno iti ali izzivamo usodo. Potovati nameravamo z naso 20 mesecnico.

Ali je to res izzivanje usode, ce gremo glede na porocila o tej novi gripi?

Ne bi rinila za vsako ceno, samo resnicno nisem pomislila, da bi bil nas dopust lahko tako zelo rizicen, da bi ga bilo bolje opustiti.

VEsela bom vasega mnenja ali naj gremo ali ne. Seveda se bomo odlocili sami, strokovno mnenje pa bo zelo dobrodoslo, sploh, ker imate gotovo vec informacij iz prve roke.

Spoštovani,

zanima me, kdaj bo cepivo proti prašičji gripi na voljo tudi pri nas v Sloveniji? Slišala sem, da bi naj bilo na voljo že septembra. Koliko cepljenj je/bo potrebno in v kakšnem časovnem razmiku, da bo cepljenje učinkovito?

Hvala za odgovor in lp

Prirčoila za obnašanje potnikov najdemo tu:
http://www.ivz.si/index.php?akcija=novica&n=1927

Kakšna bo situacija jeseni, ta trenutek še ni moč predvideti, bolezen pa se, seveda, nezadržno širi. Če boste upoštevali priporočila za potnike, v bistvu ne boste (ali vaša 2-letnica) najbrž nič bolj ogroženi, kot ste (ali boste) tako in tako ob stiku s kolektivom. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, uradnih podatkov o naročilu cepiva proti novi gripi še ni, tako, da na vaše vprašanje, žal, še ne znam odgovoriti. Ko bo o cepivu znanega kaj več, bodo podatki prav gotovo objavljeni na spletni strani Inštituta za varovanje RS.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za vas odgovor.

Zanima me samo, ali tudi tako majhnim otorkom dajejo Tamiflu, ce zboli za to gripo?

Pa se tole; na letaliscu LJ nimajo nobenih posebnih obvestil priporocil ipd, v vzezi z novo gripo. Ali se to sami odlocijo ali morajo ukrepati tudi na podlagi zahteve IVZ?

Hvala in lep dan!

Sedaj govorimo že o prašičji gripi?????
Se mi je zdelo, da bo preplah nastal zaradi sočasnosti obveščanja, osveščanja ljudi o prašičji in o novi gripi.
Sicer pa, gripo se preleži in gre mimo, tudi tanova!

_ * _ * _ * _* _* _ * Itak se vedno zgodi drugače, kot pričakujem :)

Spoštovani,

nova gripa ima res blago klinično sliko. Vsi oboleli pri nas so se zdravili doma.
(Glede izraza- že dolgo uporabljamo izraz “nova gripa” in ne već “prašičja gripa”).

Lep pozdrav,
Eva

Eva Grilc

Pozdravljeni!

Ce lahko vas prosim, da mi odgovorite na spodnja vprasanja:

1. ali tudi tako majhnim otorkom dajejo Tamiflu, ce zboli za to gripo (20 mesecev stari)?

2. Na letaliscu LJ nimajo nobenih posebnih obvestil priporocil ipd, v vzezi z novo gripo. Ali se to sami odlocijo ali morajo ukrepati tudi na podlagi zahteve IVZ?

3. Ce sem vas prav razumela gre za eno vrsto gripe, ki se je pojavila in ki jih recemo nova ali prasicja gripa, kajne? To nista dve razlicni bolezni?

4. Glede na vas odgovor sklepam, da ni tako hudo, kot je sprva kazalo “nova gripa ima res blago klinično sliko”, zato panika ni potrebna?

5. Ne bi rada ogrozala otroka, pa cetudi se bom zaradi tega odpovedala dopustu, samo nasprotujoce si informacije prav nic ne pripomorejo k moji odlocitvi. V medijih je bil res pomp,ljudje okoli mene delajo paniko (sama prej sploh nisem pomislila, da bi to lahk bil problem pri potovanju) tukaj pa berem, da ni tako hudo?

Hvalezna bom za vase pojasnilo.

Spoštovani,

1.tudi otrokom, starim 20 mesecev, se lahko da Tamiflu.
2. letališča imajo pisna navodila, organizirani so bili sestanki.
3.pravilen izraz je nova gripa, prvotni izraz je bila prašičja gripa. Gre za isto bolezen.
4.zaenkrat ima gripa blago klinično sliko,kot običajna gripa, ali samo”prehlad”.
5.Svetovna zdravstvena organizacija ne odsvetuje potovanj, res pa je, da imajo nekatere države veliko primerov in je ob potovanju tja verjetnost za okužbo nekoliko večja ( npr. Anglija, Španija, ZDA..).

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

strinjam se, da se lahko gripa kasira tudi doma,vendar akj če otrok zboli s komplikacijami v npr. Grčiji- je pa že bolje, če doma,saj je vsaj bolnica blizu…

To je načeloma že res, a pri novi gripi razen pri ogroženih skupinah zaenkrat ne pričakujemo težjih primerov in potrebe po hospitalizaciji.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Katere pa so ogrozene skupine? Kot sem ze napisala, nameravamo potovati z 20 mesecnim otrokom.

Vceraj je bil na POPTV prispevek tako pripravljen, da si imel obcutek, da je najbolje, da se zapres v hiso in ne gres ven.

Ali se vam zdi, da po nepotrebnem ustvarjajo paniko ali pa je res tako kriticno?

Po vasih odgovorih sodec se mi zdi, da je dobro upostevati priporocila glede higiene vendar, da ni razloga za paniko, ko pa sem vceraj poslusala tisti prispevek, pa…vem ,da je POPTV rumeni medij, samo delati tako paniko, da ljudje vec ne vemo pri cem smo?

kdo pa soogroženi? včeraj so na tv rekli, da diabetiki, astmatiki, nosečnice in otroci mlajši od 5 let!???

Bolj ogroženi so bolniki s kroničnimi boleznimi, (diabetes, bolezni srca in ožilja, kronične bolezni dihal in ledvic, …), nosečnice in majhni otroci.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, majhni otroci načeloma sodijo med bolj ogrožene skupine, pa vendar: gripa pri majhnih otrocih večinoma poteka kot večina drugih virusnih okužb. Prispevka na POP TV nisem gledala, zato, žal, ne morem ocenjvati, kakšen “vtis” je ustvarjal.
Panika prav gotovo ni in ne sme biti potrebna, prav gotovo pa se bo bolezen širila, saj pač gre za nov tip virusa in novi tipi se pač širijo, saj populacija zanje še ni imuna.
Zapreti se “v hišo” se ne boste (bomo) mogli nikjer, ne tu, ne v Grčiji (ki btw sodi med države EU z dobro zdravniško oskrbo!!). Če boste upoštevali navodila za preprečevanje respiratornih okužb, o katerih sva se pogoavarjali že zgoraj, je verjetnost, da se bi okužili prav na potovanju, majhna. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close