Starševski čvek

Prehod hrvaške meje (mladoletne osebe)

Default avatar
Letos nismo še nič govorili o prestopanju meje s Hrvaško mladoletnih oseb.

Ker je nekaj novosti, vam prilagam link:

Iz tega dopisa je jasno, da ni več potrebno potrjevati podatkov na UE, če prečka mejo otrok z osebo, ki ni njegov zakoniti zastopnik (po domače: če gre otrok na morje z babico).

Zdaj pa dilema: ni jasno napisano (ali pa ne vidim?), ali po novem tako otroci potrebujejo samo osebni dokument, ali potrebujejo vsaj nek dopis zakonitega zastopnika (v tem primeru starša)?

Veste kaj več o tem že iz letošnje prakse?
Default avatar
naša hodi redno čez mejo.potrdilo,ki ga mora imeti babica s seboj dobiva na upravni enoti.ga potrdiva za 1 euro in velja celo leto.vsak prehod poštempljajo,kot na pasušu.vsaj zaenkrat je bilo tako,nedolgo nazaj.+ osebna izkaznica in moj podpis,da gre lahko čez.
Default avatar
Ja, ravno to potrdilo iz upravne enote ni več potrebno.

Toda - kako pa po novem?

Ali res noben nič ne ve? A se nič ne pozanimate? Ali vse zadnji trenutek?
Default avatar
naši zakoni, ki dovoljujejo potovanje mladoletnim otrokom samo s potrdilom zakonitih skrbnikov, še vedno veljajo. Spremenili so se samo hrvaški zakoni. Tisto overjanje ni več potrebno.

otrok pa ne more potovat kar tako preko meje, samo s svojo osebno izkaznico.
Default avatar
jasna *.* je napisal/a:
otrok še vedno potrebuje dovoljenje, ki ga urediš na upravni enoti - potrdilo starša ali skrbnika, da otrok potuje z XX ali da potuje sam. velja eno leto za neomejeno število potovanj. pa osebni dokument, jasno.

ni pa več potrebno tisto hrvaško potrdilo, ki je poleg tega slovenskega zahtevalo še druge, dodatne podatke (od kdaj do kdaj bo, v katerem kraju, ipd)
Default avatar
Kaj pa če je otrokova mama, ki je tudi edina skrbnica otroka, v bolnišnici in fizično ni sposobna priti na UE, da bi podpisala tisti kartonček oz. dovoljenje, da njen otrok potuje npr. s stricem in teto čez mejo, kako bi to uredili? Mama pa zares ne more iti ven iz bolnišnice? Se to da kako rešit?
Default avatar
ena teta je napisal/a:
notar pride k njej v bolnico in pred njim podpiše overjeno izjavo?
Default avatar
Se raje ne upam vprašati, koliko potem to stane? Kaj res nobena upravna enota ne nudi te usluge, da bi v takem skrajnem primeru nekdo prišel tja in bi pač pred njim podpisala tisti dokument?
Default avatar
srecna miska je napisal/a:
hrvaške ja

govorimo o prehodu slovenske meje.

naši policisti te ne bodo izpustili iz slovenije brez ustreznih dokumentov.
Default avatar
srecna miska je napisal/a:
To velja za vstop v Hrvaško. Za prehod SLO meje pa še vedno rabiš uni kartonček na UE - preverjeno tudi v praksi, ravno včeraj, ko sem šla to urejat sama :-).
Default avatar
Torej, če se ena skupina dijakov (16, 17 let) odpravi na Hrvaško na morje, jim bodo naši komlicirali?
Default avatar
bedasto je napisal/a:
seveda ne, saj zanje to ne velja več, ker so že dovolj stari

Default avatar
Mi smo poskusili kake 14 dni, 3 tedne nazaj, ko je šla z nami sosedova hčerka. Ker smo se nahitrico spomnili, sem telefonsko preverila, kaj potrebuje -
za našo carino so rekli,njena osebna in samo na roke napisano dovoljenje od staršev (za katerega potem na meji niti vprašali niso), na hrvaški strani nič drugega, razen njene osebne.

Sem bila skeptična, pa smo vseeno šli samo s tem in to drži. Zanalašč nisem zraven osebne dala tudi dovoljenja, da vidim, kako bodo odreagirali, pa nič. Meni se to ne dopade, ampak zgleda, da res ne komplicirajo nič več.
Default avatar
Joj, ničesar več ne razumem!
Stara sem 17 in grem v četrtek z prijteljico sama z vlakom v Reko.
Kaj potrebujem za prehod meje poleg osebnega dokumenta ?
Default avatar
je že v redu, klicala sm na upravno enoto in rekli so da potrdila potrebuješ le če botuješ v Bosno, torej, otroci starejši od petnajst let lahko svobodno potujejo čez hrvaško mejo :)
Default avatar
Stara sem 15 let, 16 bom letos

S prijatelji bi rada šla na morje, seveda sami in to na Hrvaško.
Katere dokumente potrebujem ?
Default avatar
Da boste vedeli za naprej.

http://www.mzz.gov.si/si/predstavnistva ... vljane_rs/

Še odgovori veleposlaništva:

Hrvaško:
U vezi Vašeg upita za ulazak u Republiku Hrvatsku maloljetne osobe ne
trebaju imati ovjerenu punomoć roditelja, već su dovoljni važeći
osobni dokumenti za prelazak granice.

Za pojasnjevanje pogojev vstopa mladoletnih oseb v Republiko Hrvaško so
pristojni hrvaški organi oziroma Veleposlaništvo Hrvaške v Ljubljani.
Veleposlaništvo vam je že posredovalo odgovor, iz katerega je jasno, da
nihče od mladoletnih otrok ne potrebuje posebnega pooblastila staršev za
potovanje. Tudi po slovenski zakonodaji za izstop iz države ni potrebno
soglasje.

V izogib težavam in zato, da ne boste v skrbeh, vam svetujemo, da od
staršev pridobite pisno izjavo, da bo otrok potoval z vami. Tako izjavo
lahko vi ali starši mladoletne pripravite samostojno, starši pa podpis na
taki izjavi overijo pri upravni enoti ali pri notarju. Svetujemo vam, da
opravijo overitev podpisa na Upravni enoti, saj je taksa bistveno nižja
(1,16 eura) kot pri notarju.

lp