Najdi forum

asentra in hormon prolaktin

Pozdravljeni,

Že eno leto jemljem tablete Asentra, ki mi zelo pomagajo. Vendar pa na žalost slabo vplivajo na moj menstrualni ciklus (zaradi snovi, ki povečuje hormon prolaktin). Menstruacija je neredna, kdaj zamuja 10 dni, spet kdaj 10 dni prehiteva. Zaradi jemanja Asentre pa imam 14 dni pred menstruacijo hudo boleče dojke. Zanima me ali obstaja kakšno podobno zdravilo, ki nima teh stranskih učinkov.

Pa še to: ali povišan hormon prolaktin vpliva na nastanek raka materničnega vratu?

Najlepša hvala za odgovor.

pišem še enkrat, ker se je moj odgovor nekam izgubil.

Povišan prolaktin je problem pri predpisovanju psihiatričnih zdravil. Načeloma ga rutinsko določamo pred začetkom zdravljenja z antispihotiki, na antidepresive verjetno prevečkrat pozabljamo. Kot na vse stranske učinke smo ljudje različno dovzetni za ta stranski učinek in nimajo vsi pri povišanih vrednostih tudi klinične znake. Zato je težko napovedovati posledice dolgotrajno povišanih vrednosti. Glede rakastih obolenj sem brala, da lahko poveča verjetnost za nastanek raka na dojki, če se ne motim. Na srečo lahko obe vrsti sami nadzorujete: z rednim tipanjem dojk in obiskovanjem ginekologa, ki z brisom spremlja stanje materničnega vratu.

Sicer pa je povečana nevarnost osteoporoze, zato nekateri priporočajo dodajanje vitamina D v kapljicah ali vsakodnevno ali pa enkrat tedensko.

Obstajajo seveda tudi drugi antidepresivi. Pogovorite se o tem z zdravnikom, ki vam predpisuje zdravila. Če je to osebni, potem se dogovorita tudi glede napotitve k psihiatru (zaradi zapletov s prolaktinom).

lp

New Report

Close