Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč ali je moj nov sodelavec odvisnik?

ali je moj nov sodelavec odvisnik?

Pozdravljeni forumvci?

Na vas se obračam za dragoceno mnenje.
Pred kratkim sem dobila v pisarno novega sodelavca (starega 31 let, torej sva približno istih let). Je precej vase zaprt. Za svojo zunanjost ne skrbi kaj preveč-to me sicer prav nič ne moti in tudi ni moj problem. Moj problem pa je ta, da sodelavec v npr. pol ure popolnoma spremeni razpoloženje, postane brez vsakega vzroka nesramen do mene (zaradi tega sva se ža sporekla, ker sem mu dala jasno in glasno vedeti kje so meje moje tolerance…).
Velikokrat sem opazila, da se mu “zapleta” jezik, govori zelo počasi…. Na malico hodi sam, na “čikpavzo” hodi sam, torej nekako imam občutek, da se izogiba ljudem. Moram pa tudi povedati, da ne smrdi npr. po travi. Še to da omenim, da ima občasne probleme s policijo…

Torej, zanima me, če je po vašem mnenju, glede na navedeno odvisnik?

Hvala za odgovore in lep dan še naprej vsem skupaj.

Ojla!

Hitro menjavanje čustvnega razpoloženja brez zunanjih razlogov je ena tipična lastnost odvisnikov. Pametno je, da si to opazila in da si mu postavila meje.

Ni pa nujno, da je človek odvisen od kemične snovi (alko ali mamila), lahko je odvisnik od odnosov ali od iger na srečo ali pa samo deloholik.

Če je res odvisnik, ti ne bo lahko, na preizkušnji bo vsa tvoja modrost. Vse kar lahko storiš, je da mu daješ mirno povratno informacijo o tem, kaj počne (nesramnost brez razloga,….).

Če hočeš vedeti več, beri Ruglja ali Sanjo Rozman.

LP

Ni nujno, da je odvisnik. Mogoče je nekoliko psihično bolan, mogoče jemlje v zvezi s tem zdravila, ki ovirajo izgovorjavo in še in še možnosti je.

Lep pozdrav! Tayana

Lena!
Opravičujem se vam, da ste morali tako dolgo čakati na odgovor, razlog je seveda dopust.
Glede na napisano bi težko kar na pamet rekli, da je vaš novi sodelavec odvisnik. So pa očitni znaki, da je tudi to možno- ima opravka s policijo, je zanemarjen, se čudno obnaša, odmika se od ljudi itn. Skratka živi neurejeno življenje in čas bo že pokazal kdo ta oseba dejansko je in če je odvisnik zagotovo ne bo dolgo vztrajal v tej službi saj bo odgovornost od njega zahtevala preveč.
Če ne bi bilo to na delovnem mestu bi vam svetovala, da se od tega človeka umaknete, tako pa ste prisiljeni večji del dneva preživljati z osebo, ki si drzne biti celo nesramna do vas. Uspešen odnos na delovnem mestu temelji na vzajemnem spoštovanju, ki pa ga od vašega sodelavca ni moč pričakovati.
Jasno je, da si še naprej ne dopuščajte, da bi vas sodelavec žalil in v nasprotnem primeru ukrepajte takoj, se pogovorite z nadrejenim, saj si vsekakor tega ne zaslužite in raje ne tvegajte, da bi zaradi njegove nesramnosti trpelo vaše delo ali celo bila ogrožena vaša služba. Če se razmere ne bodo izboljšale ne menjajte službe vi pač pa pospešite zadevo do te mere, da jo bo moral menjati on. Za vsak slučaj le bodite pozorni, skrbno čuvajte svojo denarnico in vredne stvari saj v primeru, da je sodelavec odvisnik, se zna zgoditi, da vam kakšno stvar spretno izmakne.
Čim bolje rešite vaš problem in upajte, da bo prihodnjič nadrejeni imel več sreče pri izboru novega zaposlenega. Ohranite mirno kri in rešujte po mirni poti.

Zavod Pelikan - Karitas Celodnevni pripravljalni center Cesta na Polževo 4 1294 Višnja gora TEL.: 051 339 725 E-MAIL: [email protected] SPLET: www.pelikan.karitas.si

Hvala vsem skupaj za odgovore. Vaših dragocenih nasvetov se bom seveda držala.

Imam pa še eno vprašanje za vse skupaj. Že od vsega začetka sem opazila, da se sodelavcu tresejo roke (ko drži miško npr.) oz. ko ga človek malo bolje pogleda, bi rekel kot da ga zebe ( nima pa kurje kože; to se je dogajalo tudi sredi tega vročega poletja!!). Ali je to še kakšen dodaten dokaz, da je na kakšni drogi? Ima krizo…?

Za konec naj še to dodam, da ko recimo pride v ponedeljek v službo deluje “zadet”, potem je približno “tak” par dni (mislim razpoloženje, tresenje, zapletanje jezika, počasno govorjenje, čudne oči….), proti koncu tedna to splahni. Naslednji teden je vse OK… Zanima me vaše mnenje o tem.

Vnaprej hvala za mnenje in odgovore.
Lp

Hvala vsem skupaj za odgovore. Vaših dragocenih nasvetov se bom seveda držala.

Imam pa še eno vprašanje za vse skupaj. Že od vsega začetka sem opazila, da se sodelavcu tresejo roke (ko drži miško npr.) oz. ko ga človek malo bolje pogleda, bi rekel kot da ga zebe ( nima pa kurje kože; to se je dogajalo tudi sredi tega vročega poletja!!). Ali je to še kakšen dodaten dokaz, da je na kakšni drogi? Ima krizo…?

Za konec naj še to dodam, da ko recimo pride v ponedeljek v službo deluje “zadet”, potem je približno “tak” par dni (mislim razpoloženje, tresenje, zapletanje jezika, počasno govorjenje, čudne oči….), proti koncu tedna to splahni. Naslednji teden je vse OK… Zanima me vaše mnenje o tem.

Vnaprej hvala za mnenje in odgovore.
Lp

Pozdrav še enkrat!
Vidim, da vam sodelavec ne gre iz glave. Pravi odgovor bi lahko dobila le s testiranjem na nedovoljene droge saj tudi, če bi ga zaslišala vam ne bi priznal saj odvisnik navadno zanika svoje stanje, četudi bi imela očitne dokaze.
Za heroinsko abstinenčno krizo je na začetku značilno zehanje, smrkanje, solzenje oči. Zasvojenca zebe, obliva ga kurja polt in se zelo poti. Nato ga začnejo boleti sklepi (kot pri hudi gripi), kasneje vse telo. Pojavi se slabost, hudi krči, bolečine v trebuhu, ledvicah, bruhanje in nespečnost. Pri zasvojenosti z več drogami hkrati lahko doživlja tudi hude in nevarne blodnje. Če zasvojencu povsem odtegnemo drogo potem traja taka abstinenčna kriza pet dni do osem dni, nato se stanje počasi izboljšuje. Večina zasvojencev, ki se poskuša odvaditi jemanja droge sama, v takem kriznem stanju seveda ne zdrži in si priskrbi drogo še pred hujšo fazo abstinence s slabostjo in krči.
Uživalec heroina zelo niha v razpoloženju. Kadar ni pod vplivom heroina, je nenavadno nestrpen, napadalen, kljubovalen. Lahko se tudi slabo počuti, zebe ga, ima razširjene zenice, nima obstanka. Kadar pa je pod vplivom heroina se popolnoma spremeni. Lahko je evforičen, če pa je odmerek večji, je pasiven, miren, nezainteresiran in je videti zaspan, kinka.
Odvisnik od heroina niha med obdobji »evforije«, ko je pod vplivom mamila, in obdobji abstinence, ko je napet in nemiren.
Zasvojenec ima pod vplivom heroina vedno zmanjšane zenice in rahlo steklene oči. Očitna zunanja znamenja, da gre za zasvojenost s heroinom so tudi nezdrava bledica, temni podočnjaki, shujšanost, zanemarjena osebna higiena in sledi vbodov na rokah ali drugje.
Vsi opijevi derivati povzročajo hudo telesno in psihično odvisnost.
Nekateri tako odvisni posamezniki so še vedno sposobni opravljati vsakdanje dolžnosti, čeprav se bolj ali manj redno omamljajo, vse do dne, ko zaidejo v pravo odvisnost, ta jih pripelje v specifičen način obnašanja, tako v osebnem kot družbenem življenju, predvsem zaradi nabavljanja mamila, ki postane potreba. Postopoma usmerijo vse svoje bivanje v to iskanje in v nekem smislu živijo skoraj izključno zato, da se omamljajo. Sčasoma se lahko kopičijo bolniške, nerazložljivi izostanki z dela, zamude, nevestnost na delu itn.

Lena, ne ukvarjajte se no preveč z njim dokler vas pusti pri miru!
Adijo in uspešno delo, javite se še kaj!

Zavod Pelikan - Karitas Celodnevni pripravljalni center Cesta na Polževo 4 1294 Višnja gora TEL.: 051 339 725 E-MAIL: [email protected] SPLET: www.pelikan.karitas.si

New Report

Close