Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Odvajanje od plenic

Odvajanje od plenic

Pri dveletnem otroku sem se odločila, da bom začela z odvajanjem od plenic. Lepo prosim za nasvete kako sploh začeti.

Moj je star dve leti in sv zdaj začela. Zjutraj in zvečer ga dam na kahlici, pa ponavadi še po spanju. Včasih gre, včasih pa ne.

Pozdravljena!

Najprej je dobro preveriti otrokovo zrelost za ta korak:
– ali ga zanima lulanje /kakanje v kahlico (otrokov interes, da bi bil suh)
– ali ve, kdaj lula, pove, da bo / je pravkar lulal, ali zna že držati izločanje
– ali je ugoden čas za to (v družini ni v bližnji preteklosti, sedaj ali v bližnji prihodnosti (načrtovanih) večjih stresov (prihod novega člana, odvajanje od dude ali česa podobnega, odhod v službo, selitev, ločitev, kaka izguba …), glejte na ca. 4-mesečno dobo prej in potem
– ali je za otroka ugoden čas (je psihično pripravljen, zdrav, ni imel kakih stresov, ali da se je prvakar čemu privadil)

Samo navajanje na kahlico naj poteka IZKLJUČNO PRILAGOJENO otroku. Otroka povabite, spodbudite, da poskusi lulati (ponavadi je bolje začeti samo z enim, kar mu je lažje, je bolj pripravljen, ali lulanje ali kakanje, oboje je preveč). Če to narediti (prostovoljno), ga nagradite. Dajte mu priznanje, pohvalite, naj “izdelek” pogleda tudi očka, babica, če so ravno tam, lahko mu date kak priboljšek (kak bonbonček, ali kar mu je všeč).

Ne silite ali da bi čez noč umaknili plenico. V prehodnem obdobju naj ima izbiro, vendar odločitev za kahlico posebno potrjujte s pohvalo in potrditvijo. Če jo zavrne, naj se polula v pleničko. Delajte na krepitvi njegove samozavesti, da to zmore. Naj bo ponosen in naj bo to zanj pozitivna izkušnja. Ne dovolite, da je to travma ali stres.

Kadar je nesreča, povejte, da je OK, da ni kriv, da je v redu, da niste jezni. Tudi sami razčistite, da je to OK, da ne boste nejevoljni. Spodbujajte ga, da pove, ko mora lulati, obenem pa sami vsake toliko vprašajte ali ga tišči. Ko bo obvladal lulanje, lahko preideta na kakanje (ali obratno …).

Bistvo je, da IZHAJATE IZ OTROKA. Ne, kar se vam zdi, da je prav in da je čas, ampak kje je otrok. A je on zrel, ali je pri njem že ta čas. Naj on “GOVORI”. Sicer je to lahko stresna izkušnja, lahko pa se pojavijo težave (več nesreč, ki vplivajo na njegovo samozavest in občutek lastnega uspeha, vrednosti, težave z zaprtjem …). SLEDITE OTROKU. NAJ VAS ON VODI, NE TO, KAR VI ALI LJUDJE V BLIŽINI MENIJO, DA JE TREBA.

Moja izkušnja je, da so ravno prav zreli nekje pri 2 letih in pol. Tam tpo steče kot po maslu. “kapirajo” in je zelo malo treninga in nesreč. Če je zares zrel, se hitro pokaže, napredek je jasno viden. Če se vam zdi, da v 14 dneh ni napredka, je morda prezgodaj. V tem primeru raje odložite. Čas ima do 4 leta.

Uspešno in z občutkom!

Mami

Nič se ne moreš ti odločiti za odvajanje od plenic – otrok ti mora pokazati ali je že za to zrel ali ne. Recimo lani moja hči še nič ni bila zrela za to, sedaj ima dve leti in tričetrt in je že ponoči suha plenička, ko ji jo takoj zjutraj snamem, ji takoj povem, da greva na stranišče lulat (kahlice videti ne more…) in se lepo polula, sedaj se hoče tudi sama obrisati, si roke umije – pridna punčka. Podnevi pa še noče biti brez plenic in ji tega ne bom vsiljevala, bomo pa poskusili, ko bo topleje in bo malo oblečena.

Skratka, sledi otroku in opazum ali že ima potrebna znamenja za odvajanje od plenic ali ne. Če že zna malo zadržati, dokler ga ne daš lulat, če je že daljši čas plenica suha, če si sam hoče iz sebe trgati plenico (moja si jo takoj zjutraj, ko vstane), ali če zna celo sam povedat, da bi šel lulat, potem je za to zrel. Ne more pa to biti odločitev staršev, ker boš razočarana…

Mene je moja dvoletnica presenetila danes zjutraj. Prišla je za mano na WC in pravi lulala. Sva sneli pleničko pa hop na kahlico in je bila lužica, ki jo je nato sma zlila v školko. Saj ji je že prej parkrat uspelo lulat v kahlico a potem naenkrat ni več hotela niti sesti na njo. No morda pa bo sedaj počasi ratalo saj tudi, ko se poaka v pleničko pove pa tudi, ko je polulana ji je neugodno in se hoče previt.

Madonca, kako se tole spreminja! Kakšnih 25 let nazaj pri dve leti in tričetrt ni bilo nobenega otroka več v plenicah (razen izjem, kjer je bilo karkoli že narobe), ker pri tej starosti pa po mojem že velika večina otrok čuti kdaj se polula in pokaka in dobro ve, da se bo in velika večina govori, torej zna povedat, da ga tišči. Kmalu bodo še pri 7 letih v plenicah, ker “še ne bodo pripravljeni”. Pa ne zagovarjam nobene prisile, samo malo zdrave pameti svetujem!

Aja, moja vnukinja je stara 1 leto in 7 mesecev, pokaka se nič več v plenice, vsako jurto je rutina, da se brez problema vsede na kahlico (brez prisile, tako nekako kot umivanje) in se pokaka. Zdaj, ko je bolj toplo, pa jo imam, kadar je pri meni, brez plenic in kadar se polula reče “babi lulam”, torej dobro ve, kaj počne, če ima pa plenico, pa nikoli ne pove. No, in jaz jo lepo preoblečem, in rečem, da drugič bo pa mogoče lahko malo prej povedala, da jo tišči, da bo šla na kahlico lulat. Mislim, da bo čez to poletje že brez plenic, razen ponoči. Če bi še varuška sodelovala, bi bila pa najbrž že prej.

Jooojjjj ……. mi smo imeli pri drugem toooooliko težav 🙁

Na kahlico smo ga začeli dajat kmalu po prvem letu, tako bolj za hec, in včasih je res uspela kakšna lužica.
Pri letu in pol je bilo lužic že veliko, pa tudi pokakal se je že velikokrat. No, potem pa je šel v vrtec. Vzgojiteljica mi je na uvodnem razgovoru rekla, kaj zaenkrat prenehamo s kahlicami, da ne bo imel veliko stvari v glavi in da se bo lažje osredotočil na prehod v vrtec in da bo le-ta čim manj stresen. Po kakšnih treh mesecih pa naj spet nadaljujemo.
NAPAKA!!!!
In to takšna, da ga do tretjega leta nisem mogla več spravit ne na kahlico, ne na stranišče.
Niso pomagale sladkarije, nalepke, igračke, tudi knjigice ne … ko sem kahlico samo omenila, je bil tak jok, da sem enostavno obupala.

Pri treh letih pa sem mu kupila super šponske gatke z raznimi slikicami, raznobarvne. Seveda so ga te gatke zelo zanimale, ker so bile zelo lepe (no, končno sugestija deluje tudi na njemu). Ker pa gatke kao niso za čez pleničke in ker mu bo tako vroče, sva se brez kakršnih koli problemov dogovorila, da mu jih oblečem, če ne bo imel pleničke, kar pa tudi pomeni, da mora na stranišče.

Kar tako. Ja, mami … bom velik fant in bom lulal v straniščka, da bom lahko imel oblečene gatke.
Prej sem se pa leto in pol razbijala po glavi, zakaj sem ubogala vzgojiteljico in razmišljala, kaj bi pa le bila zadostna stimulacija, da neha lulat v plenice.

Kahlico smo pospravili, ker je sedaj velik in veliki fantje lulajo v stranišče. Pa še nove gatke je dobil – spajdermenske, ker se tudi ponoči več ne polula. Vse to v dobrem mesecu.

Točno tako, Morag. Veš, včasih so bile navadne plenice, veliiiiikoooooo pranja in je bilo vsaki mami precej do tega, da je otroka čimprej navadila lulati na stranišče.

No, naša 2,5 letnica nima plenice čez dan že od 1,5 leta. Tisto, da ti otrok pokaže kdaj je zrel, je en velik larifari in ena velika potuha za mame. Sicer bo tu spet eno samo kreganje, ampak v bistvu je vseeno.

Par mesecev je lulala in kakala na kahlo, potem pa normalno na stranišče. Nikoli nobenega problema.

Evo, hvala za vprašanje, to pravkar zanima tudi mene. Imamo pa problem, da noče o kahlici niti slišati, kaj šele, da bi se vsedel gor. Preden kaka, vedno reče, da bo kakal, a se to tudi zgodi v plenico. Pred kopanjem nastavimo kahlico, ni šanse, da se usede gor, ko pa stopi v banjo se hitro napne in polula. Tudi preden zamenjamo pleničko (še na previjalni) tudi ponavadi kaj lula, tako da mislim, da se tega zaveda. Pri letu in malo je sicer eneparkrat lulal v kahlico, potem pa kar dolgo nič. Sedaj pri dveh mislim, da bi bilo fajn to uvesti, ampak ne pomaga nobena finta…Ima katera kako idejo, ali moram samo čakati?

tudi jaz bi si želela, da bi moja otroka prej nehala lulati in kakati v pleničke (pri treh in pol)…ampak pri nekaterih pač ne gre prej…smo poskusili vse, brez pritiskov, kahle, stranišče, lulanje zunaj, nagrajevanje, nove gatke…
potem pa skoraj čez noč…klik v glavi ali kaj, ne vem…

in poskusite prosim razumet, da niso vsi otroci enaki…

sicer me pa tale tema malce spominja na teme o dojenju-sej lahko vsaka doji, če se mal potrudi, samo mame so komot…

Ej, kot bi opazovala našo, je tudi 2 leti stara. A greš lulat na kahlco? NEEEEEE kahlce, neeeeeee in v jok. In kaj naj zdaj naredim? Očitno po nasvetu nekaterih zgoraj, jo moram prbit na kahlo ali pa privezat in pustit, da se ob tem dere, ali kako?

Oa ne prbit no! Probaj jo imet doma brez plenic, samo v pajkicah, sigurno jo bo motilo , če bo mokra in ti bo prišla povedat. P rečeš, da nič hudega, če se je polulala, da drugič naj pa proba malo prej povedat in bosta šli na stranišče (če noče na kahlo), al se pa kaj pametnega spomni (kakšno finto).

Mojo vnukinjo dajemo na kahlico že od kar dobro sedi. Vsako jutro gre takoj ko se zbudi na kahljico in se pokaka na kahljico, čez dan jo damo pred vsakim previjanjem na kahljico in se tudi vedno polula. Tako so sedaj pri njenih 18 mesecih plenice dostikrat suhe. Sama sedaj že ve, da se polula v pleničke saj to pove. Smo jo pa sedaj nekajkr1t pustili brez pleničke, in smo jo na pol ure dajali na kahljico in je lepo uspevalo, seveda ji včasih tudi uide, tako da upam da bomo do jeseni vsaj čez dan že brez pleničk. Res pa je, da še ni v vrtcu, kjer kaj takega ni mogoče izvajat.

Jo pa vedno zelo pohvalimo, ko gre na kahljico.

New Report

Close