Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek peripetije v vrtcih, 3. del

peripetije v vrtcih, 3. del

Ej, spodaj berem o tem, kaj vse starši počenjajo v vrtcih, kake aktivnosti se gredo ipd. En celo piše, da je doma vsa družina izdelovala torto iz kartona, da je zgledala čim bolj pravi podobna. Okej vse ostalo, pač vsako tele ima svoje vesele, ampak torta iz kartona???? Ja, okej, nič doma narejenega, nič sladkega, nič s konservansi, kapiram. Ampak potem pač prinesejo suho sadje in sok. Da bi pa delali torto iz kartona, maj gad, no.

Kot bi model hotel seksat, pa si izdela bejbo iz kartona z joški iz balonov. Pazite, napihljiva bejba ni okej, ker tam dejansko kao seksaš, ampak si omisli nekaj samo za gledat.

Pa koga farbate, no, s temi kretenijami, džizs. A pol še svečke gor naštimajo in pihajo? Še dobro, da so mulci še premajhni, drugače bi vas nekam poslali.

Ja ja, okej, saj vem, spet bodo litanije o tečni in nestrpni Frci.:)

Ravnokar se mi je utrnila ideja, ko ena spodaj sprašuje, kaj bi lahko v vrtcih ustvarjali, ker so že vse mogoče počeli. Kaj pa modelčke My bikini? Ziher bi bili prvi in unikatni. Še prodajali bi lahko, spodaj je hudo povpraševanje. Izkupiček pa gre za zdravljenje odvisnosti od seksa.

🙂

Hahahaha, prav nasmejala si me! In čisto se strinjam s tabo. Dobro primerjavo si izbrala s to bejbo iz kartona z joški iz balonov!!!:)))))

v našem vrtcu je že tako in po moje je super. imajo kartonasto torto. itak je važno samo to, da upihnejo svečke. pravo torto dobijo doma, v vrtcu pa upihnejo svečke na takšni torti, otrok, ki ima rojstni dan, je tisti dan bolj v središču pozornosti, pove, kaj se bodo igrali ipd. v naš vrtec starši ne prinesemo nobenih jedač in pijač, le kakšne barbie, winx ipd. kozarčke, slamice … otroci so tako navajeni, tudi starši smo in važno je, kako praznujejo, ne pa to, kaj bodo tisti dan pojedli.

Sicer kakor kdo, ampak meni se pihanje sveč na namišljeni torti zdi kot odpiranje fensi zapakiranih daril, ko pa škatlo odpreš ni nič notri. Ali pa knjige iz stiroporja, ki jih imajo eni na knjižnih policah.

Brez veze, na kratko. Sicer res lahko popolnoma simuliraš rojstni dan, s kartonsko torto, praznimi darilnimi škatlami itd., ampak kje je poanta? Neko kvazi praznovanje samo zaradi praznovanja. Če imajo otroci torto doma, naj jo torej doma dobijo, pihajo sveče, jo razrežejo in pojejo. Zakaj pihanje sveč v vrtcu na namišljeni torti, pri stari mami, pri nonotu, pri sosedi, doma…… Vse skupaj izvodeni. Kot novoletni in božični možje, ki jih otroci srečujejo že od začetka decembra naprej. Letošnje praznike sem slišala, da otroci že prosijo starše, če jim tokrat ne bo treba “spet k božičku, saj smo bili že trikrat!”

Pretiravanje, skratka. Nepotrebno. Po moje.

Evo, točno tako. SEm že parkarat brala, pa nikoli skapirala, kaj za vraga pomeni kartonska torta!??!!! Pri nas, moram rečt, da imajo otroci krasno prehrano, res zdravo, ampak za rojstni dan pa že ob prvega leta dalje prinesemo pač eno malo tortico in sokove in to je to. Nikoli ni noben prišel ven z idejo o suhem sadju, svežem sadju, še manj pa s kakšno kartonsko torto.

Naši otroci praznujejo RD 1x v vrtcu s prijateljčki in 1x doma z družino in sorodniki. Pač dvakrat v enem tednu je torto, nič nesprejemljivega.

Pri nas so imeli vlakec in gor pripetih toliko vagončkov, kolikor je bil star. NA teh vagončkih so stale svečke in potem so pihali…
Torta iz kartona – kot je ena prej rekla, v glavo bi ji jo vrgli, če bi bili malo starejši.

M

A to Waldorfski vrtec?

Ej, babe, zdj vam pa tole povem!!! Pa natančno berite:

pihanje svečk je poanta rojstnodnevne torte – ZA OTROKE!!! Glavno je, da so PRAVE svečke na … pač nečem.

in HB, da v vrtcih sledijo otrokom, ne pa vam k ste … itak, že zelooooo dooolgo ne več otroci.

A to Waldorfski vrtec?[/quote]

Ja, torta je pa seveda iz reciklirane lepenke ;-))).

Joke, da ne bo kdo zares zagrabil!

Pa daj nehaj, no. Pri nas torto vedno tudi pojemo. HB, da ni iz kartona.

Ja pri nas imajo tudi kartonsko torto, gor svečke in to je to. Kaj vem, men je blo mal čudn, ampak škoduje pa tud ne.

Sicer pa ne bi komplicirala okol bonbonov, čokolad. Ok, za alergike neki posebnega, samo tud jest ne vem zakaj vsa ta fama, okol sladkarij.

Ko pa vlačte na dopuste vrečke z juham je pa ok. Vsaka še tko zaenkurc čokolada je boljš od tiste svinjarije, ki jo tko z veseljem kuhate svoji deci:))

A o varnosti kartonskih tort z gorečimi svečkami se pa nič ne sprašujete? Mislim, čokolada in smetana vsaj ne gorita, pa jagode tudi ne, karton pa.

Nevem kako je pri vas, ampak pri nas je sto prtkov okoli torte, predno jo sploh razrežemo. Razreže se ponavadi vsa, največ seveda med otroke.

da je mogoče torta iz kartona zato, ker pa vsi otroci tiste ta prave torte sploh niti poskusit ne smejo, ker imajo alergijo na gluten/mleko/itd… vam pa pri vsem svetohlinskem zgražanju ne pade na pamet??

Oho.
Torej so se kartonske torte pojavile zaradi alergikov?

A to Waldorfski vrtec?[/quote]

ne, ni waldorfski vrtec, je čisto navadni vrtec. prava torta, ali neprava torta … sladkarije, suho sadje, …. ne vem zakaj bi se “nažirali” tega. suho sadje ne vem ravno, če jedo vsi otroci, pa če so kakšni alergiki vmes, moraš poskrbeti še za njih. in domnevam, da pravo torto prinesete starši od doma. in če se otroci zastrupijo ipd.??? moja kolegica je fasala salmonelo od peciva, ki so ga prinesli starši za zaključek leta v šolo. tako da …. meni je v glavnem takšna kartonska torta cool.

Tudi pri nas imajo kartonsko torto, na katero postavijo svečke – eno torto za celo skupino. Otrok uživa v pihanju svečk, je v središču pozornosti, ker je točno on tisti, ki sme upihniti svečke.

Seveda bi bila prava torta boljša, a razumem vrtec – pokvarljivih zadev, kot torta definitvno je, starši ne smemo nositi v vrtec. Predstavljajte si, da se cela skupina zastrupi s tortico, ki jo je kak starš malo predolgo peljal v avtu, v vrtcu je tudi nimajo kam dati in bi se nekaj ur pacala na sobni temperaturi, pa še poleg rednih obrokov bi verjetno en kos torte nadomestil celo kosilo. Pri 19 otrocih bi bilo to že kar nekaj dni, ko se ne bi jedlo “pametne” hrane, ampak sladkarije.

Itak naša je torto še doma pa še pri eni pa pri drugi babici, tapravih tort torej ne manjka.

Sladkarije kljub temu prinesemo, a gre za piškot ali dva na otrok ali frutabelo za dva otroka, pa deci soka za vsakega – v glavnem, en mali priboljšek. Aha, še starost otrok 3-4 leta.


saj v tem je point. mi smo sedaj v aprilu praznovali že dva rojstna dneva. in moji ta mali, ki bo maja stara 3 leta, je bilo važno samo to, kako se bodo pihale svečke, pa da jih bo tudi ona lahko 1x upihnila skupaj s slavljencem. en dr.. jo je brigal, če sveče stojijo na pravi ali kartonasti torti.

Oprostite, ampak kolikokrat pa otrok upihne svečke za rojstni dan potem? Enkrat v vrtcu, pa pri stari mami, pa pri teti, pa še doma? A ni poanta pihanja svečk, da se upihnejo enkrat in si otrok nekaj zaželi?
Se strinjam s Frco. Če se to ponovi, zvodeni celotna zadeva. Zakaj sploh torta v vrtcu? A ni dovolj in boljše, da jo dobi samo doma? Kako bo sicer to sploh cenil?

Pri nas doma svečke na torti pihamo izrecno samo enkrat. In to na slavljenčev rojstni dan, ko praznujemo samo v sklopu naše družine. Vsa druga praznovanja, ki smo jih itak tudi zreducirali, ker razvrednotijo smisel praznovanja, so drugačna. Se pravi, da se ne ubadamo predvsem z izdelavo torte in pripravo hrane oz. z iskanjem lokacije za 50 povabljenih ali z izrezovanjem kartonske torte (bravo Frca!!!)
Odločili smo se, da je rojstni dan praznik, ko ljudi povabimo domov, toliko kot je star otrok, toliko obvlada povabljencev. Sem se pa sploh v vrtčevskih časih zelo potrudila z igrami, rekviziti zanje, celo lutkovno igrico sem otrokom enkrat pripravila. Rojstni dnevi so vedno uspeli, klicali so me starši, da se mi zahvaljujejo za trud, otroci pa jih itak niso nikoli pozabili!!!! Še zdaj – v devetem razredu – se kakšna hčerina sošolka spomni na tiste rojstne dni. Pa NIKOLI niso pihali svečk!
V vrtcu pa smo tudi rojstne dni praznovali drugače kot vsi. Jaz bi ob sami omembi kartonske torte ponorela! Itak imajo otroci skoraj vsaki dve uri v vrtcu hrano. Torte – dokler je še bila – nikoli niso pojedli. To, da se pa preseravajo s torto, je pa meni brez veze. Nevzgojno in neekološko.
Mi smo izdelali majhne igračke, jih zavili in opremili z zanko. Mož je naredil enostavno ribiško palico (palica, vrv in žičnat kaveljček) Otroci pa so si potem nalovili svojo “ribico”. Še kakšno ogrinjalce za slavljenca, kronica, glasba, voščila, objemčki in je. Pri nas jim je bilo všeč.

Meni je pa zelo vsec pihanje sveck. Tudi ne razumem, zakaj je pomembno pihniti samo enkrat. Da se ti izpolni zelja? In ce si otrok zazeli da bi pihal veckrat? Potem se mu pa ta zelja ne bo izpolnila 🙂
Pri nas v vrtcu imajo kartonsko torto, ko so bili otroci manjsi je bila pa samo svecka na mizi. V nasi skupini ni nobenega alergika, pa smo se kljub temu vsi starsi strinjali, da za rojstni dan ne nosimo hrane. Pripravimo kake igracke (sploh milni mehurcki so hit), balone, okraske in to je vse.
Zanimivo je, da smo imeli doma pravo torto s sveckami, pa bi komot lahko bila kartonska.

Če radi pihate svečke, jih pa pihajte vsak dan. Zakaj je treba čakati na rojstni dan, Izdelajte kartonasto torto, pa pihajte.
Če je v tem smisel pihanja, džizus!

Smisel vidim izključno v posvečanju pozornosti slavljencu, kar je možno izpeljati na 100 in en način. Kar se tiče prinašanja sladkarij v vrtec: če to storijo starši, so dovoljena embalirana živila, ki so izrecno deklarirana kot hranjena na sobni temperaturi; če gre za torto: se mnogi starši z vrtcem zmenijo (in plačajo), da torto pač naredijo ali pa naročijo v vrtcu (in je potem tudi pripravljena, dostavljena in hranjena po pravilih dobre higienske prakse ali po sistemu HACCP).
Pihanje svečk na torti (na kartonski ali pa na pravi) pa se mi zdi od malih nog brezvezno. Nikoli nisem mogel razumeti, kako so starši večkrat prižigali že ugasnjene sveče in potem so vsi pihali, pljuvali, kašljali in se slinili v tisto ubogo kremno maso. Fej!
Pri kartonski torti sta pa problem ogenj in poškodbe.

otroci sedijo pri mizi, pred slavljencem je torta, vzgojiteljica prižge svečke, zapojejo vse najboljše, slavljenec svečke upihne. ne vem, kakšna nesreča se lahko zgodi. požar? no ja …. kvečkemu si lahko osmodi lase, ko se preveč nagne nad svečko. to se pa je zgodilo tudi pri nas doma, na pravi torti, ne na kartonasti.

New Report

Close