Med.Over.Net

Kardiologija

Odgovarjajo: prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog

Boris Cibic

CT aorte

Default avatar

NN01

Spoštovani,
ali mogoče veste oz. ali lahko pridobite podatek o natančnosti CT meritev premera aorte v primeru dveh izvajalcev meritev (radiologov)??
Torej, zanima me ali je možna razlika v odčitavanju podatka iste meritve v velikosti 1-3 mm??

Hvala!
Default avatar

Boris Cibic

V enem od sodobnih učbenikov srčno-žilnih bolezni (The Esc Textbook of Cardiovascular medicine, ed.: A. John Camm et al., 2006) so nvedeni naslednji podatki o premeru aorte: ascendentna aorta pri ženskah 2.88 +/- 0.38 cm, pri moških 3.04 +/- 0.5o cm. V knjigi je navedenih še več mest na katerih so merili širino žile. Ali imate kakšno posebno željo?
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Default avatar

NN01

Hvala za odgovor vendar se je vprašanje nanašalo na zanesljivost CT meritev in ne na premer aorte.

LP
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da v navedenem primeru gre za nesignifikantne razlike.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Karlo

Spoštovani Dr. Cibic, mene pa zanima ali se pri odčitavanju CT meritve premera aorte upošteva notranji ali zunanji premer aorte (skupaj z debelino sten aorte)? Ali je možno, da en radilog napiše v izvidu notranji premer, drugi radiolog pa zunanji premer aorte?
Pri ultrazvoku se, kolikor vem, upošteva notranji premer..

Hvala za odgovor!
Default avatar

Boris Cibic

V vodilnem kardiološkem učbeniku (The textbook of cardiovasacular medicine, ki ga je izdalo Evropsko kardiološko društvo pod urednišvom prof. A.J. Camm-a leta 2006) ni natančnega odgovora na vaše vprašanje. Pri branju teksta sem dobil vtis, da je odločilen notranji premer.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Moderatorji

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog
Boris Cibic