Najdi forum

Prosim vse, ki imajo morda diagnozo Obsesivno – kompulzivne motnje, če se mi javijo. Želim namreč slišati še kakšno zgodbo poleg moje saj se čutim zelo osamljeno v svoji bolezni. Pri psihiatru se udeležujem skupine pa sedim v glavnem med ljudmi, ki le potrebujejo nekoga za pogovor in jih zato daje kakšna blaga depresija ali pa le panična motnja. O mojih težavah/simptomih le težko veliko govorim, saj me ne razumejo, si ne predstavljajo in mi po mojem mnenju tudi ne morejo dati kakšnega nasveta.
Vsem bom za odgovor in kakšen nasvet, kako si pomagati, zelo hvaležna.
Hkrati pa bi za nasvet o samopomoči pri OCD prosila tudi mag. Rejca. Spooštovani mag. Rejec. Če morda veste ali pa vodite kakšno skupino, ki bi bila zame koristna, vas prosim za informacijo, kako se je lahko udeležim.
Najlepša hvala, Brigita.

Spoštovana Brigita,
OCD se zdravi z antidepresivi novejše generacije in to v dovolj visokih dozah,v okviru psihoterapevtskega tretmana pa prihajajo v poštev metoda preplavljanja, metoda časovnega premeščanja in tehnike s principi psihodrame, ter izpostavljanje kompulzivmenemu impulzu v kontroliranih razmerah.V okviru svoje dejavnosti, ki je namenjena študentom, vodim več skupin, v katerih so vključeni tudi tisti,ki trpijo zaradi OCD.

Tudi jaz sem zbolel za OCD. Mucile so me misli predvsem o ‘umazaniji’. Neprestanoma sem moral prati svoje perilo, in cetudi je bilo ze dvakrat oprano, mi je padalo na misel, da v resnici nisem to opral ali pa ‘kaj pa ce sem dal premalo praska in ni opralo tako kot je treba?’ Take in tudi druge zamisli, ne samo o umazaniji, so me tudi privedla v depresijo (precej globoko), vendar iz obojih sem se izmazal.
Mag. Rejec, glede na Vas odgovor na mojo temo ‘SPET VOJSKA’ vam povem, da nisem se opravil zdravniskega pregleda pri oborezenih silah, zato Vam ne morem povedati o mnenju komisije. Edinole sem spraseval, ce obstaja moznost, da me zaradi tega oprostijo sluzenja vojaskega roka. Moj psiholog pravi, da sem se vedno v tveganju, da spet zapadem bodisi v OCD kot depresijo. Odgovora na to vprasanje pa mi niste dali, mag. Rejec! Vas odgovor je bil samo vprasanje o rezultatu pogovora s komisijo.

KAKŠNA BOLEZEN JE TO?

LP

DARJA

Ali lahko kaj več napišete prosim o tej motnji?

spoštovani Sandi,
OCD je le pogojno razlog za oprostitev vojaške službe. Tudi če obstaja v tej smeri predlog, bo končno odločitev v vsakem primeru dala strokovna vojaška komisija.Na razgovor prinesite vso zdravstveno dokumentacijo iz katere bo razvidno, koliko časa se že zdravite zaradi OCD ali depresivnosti.

Spoštovana Darja,
OCD je kratica za obsesivno kompulzivno motnjo, (po mednarodni terminologiji Obsessive- Compulsive Disfunction), pomeni oa prisilne misli in ravnanja, torej nekaj, čemur se ne moremo upreti, čeprav se hkrati zavedamo nesmiselnosti takšnega početja ali razmišljanja .Primer je prepričanja, da bo nekaj zelo narobe, če bomo pri hoji po tlakovanih površinah stopili na črto, ali da petkrat ali celo večkrat prekontroliramo, ali so vrata, ki smo jih pravkar zaklenili, res zaprta in podobno.

Spoštovana Tiana,
definicijo in bistvo OCD sem ve zadnjih prispevkih večkrat opisal,za obsežnejše informacije pa vnesite kratico v katerregakoli od iskalnikov (Yahoo, Alta Vista ipd.)Tam boste dobili tudi izčrpen seznam ustrezne literature o tem področju.

Spoštovana Darja!

Na internetu lahko v iskalnik vtipkaš črke OCD in našel ti bo veliko tem o tej bolezni. Nekaj osnovnih informacij pa prilagam.

Lep pozdrav in oglasi se še kaj. Brigita.

Obsessive-Compulsive Foundation

What Is OCD?

If you or someone you care about has been diagnosed with Obsessive-Compulsive Disorder (OCD), you may feel you are the only person facing the difficulties of this illness. But you are not alone. In the United States, 1 in 50 adults currently has OCD, and twice that many have had it at some point in their lives. Fortunately, very effective treatments for OCD are now available to help you regain a more satisfying life. Here are answers to the most commonly asked questions about OCD.

What Is Obsessive-Compulsive Disorder?

Worries, doubts, superstitious beliefs all are common in everyday life. However, when they become so excessive such as hours of hand washing or make no sense at all such as driving around and around the block to check that an accident didn’t occur then a diagnosis of OCD is made. In OCD, it is as though the brain gets stuck on a particular thought or urge and just can’t let go. People with OCD often say the symptoms feel like a case of mental hiccups that won’t go away. OCD is a medical brain disorder that causes problems in information processing. It is not your fault or the result of a “weak” or unstable personality.

Before the arrival of modern medications and cognitive behavior therapy, OCD was generally thought to be untreatable. Most people with OCD continued to suffer, despite years of ineffective psychotherapy. Today, luckily, treatment can help most people with OCD. Although OCD is usually completely curable only in some individuals, most people achieve meaningful and long-term symptom relief with comprehensive treatment.

What are the symptoms of
Obsessive-Compulsive Disorder?

OCD usually involves having both obsessions and compulsions, though a person with OCD may sometimes have only one or the other.

Table 1. Typical OCD Symptoms Common Obsessions: Common Compulsions:
Contamination fears of germs, dirt, etc. Washing
Imagining having harmed self or others Repeating
Imagining losing control of aggressive urges Checking
Intrusive sexual thoughts or urges Touching
Excessive religious or moral doubt Counting
Forbidden thoughts Ordering/arranging
A need to have things “just so” Hoarding or saving
A need to tell, ask, confess Praying

OCD symptoms can occur in people of all ages. Not all Obsessive-Compulsive behaviors represent an illness. Some rituals (e.g., bedtime songs, religious practices) are a welcome part of daily life. Normal worries, such as contamination fears, may increase during times of stress, such as when someone in the family is sick or dying. Only when symptoms persist, make no sense, cause much distress, or interfere with functioning do they need clinical attention.

1. Obsessions.

Obsessions are thoughts, images, or impulses that occur over and over again and feel out of your control. The person does not want to have these ideas, finds them disturbing and intrusive, and usually recognizes that they don’t really make sense. People with OCD may worry excessively about dirt and germs and be obsessed with the idea that they are contaminated or may contaminate others. Or they may have obsessive fears of having inadvertently harmed someone else (perhaps while pulling the car out of the driveway), even though they usually know this is not realistic. Obsessions are accompanied by uncomfortable feelings, such as fear, disgust, doubt, or a sensation that things have to be done in a way that is “just so.”

2. Compulsions.

People with OCD typically try to make their obsessions go away by performing compulsions. Compulsions are acts the person performs over and over again, often according to certain “rules.” People with an obsession about contamination may wash constantly to the point that their hands become raw and inflamed. A person may repeatedly check that she has turned off the stove or iron because of an obsessive fear of burning the house down. She may have to count certain objects over and over because of an obsession about losing them. Unlike compulsive drinking or gambling, OCD compulsions do not give the person pleasure. Rather, the rituals are performed to obtain relief from the discomfort caused by the obsessions.

3. Other features of Obsessive-Compulsive Disorder

OCD symptoms cause distress, take up a lot of time (more than an hour a day), or significantly interfere with the person’s work, social life, or relationships.

Most individuals with OCD recognize at some point that their obsessions are coming from within their own minds and are not just excessive worries about real problems, and that the compulsions they perform are excessive or unreasonable. When someone with OCD does not recognize that their beliefs and actions are unreasonable, this is called OCD with poor insight.

OCD symptoms tend to wax and wane over time. Some may be little more than background noise; others may produce extremely severe distress.

When does Obsessive-Compulsive Disorder begin?

OCD can start at any time from preschool age to adulthood (usually by age 40).

One third to one half of adults with OCD report that it started during childhood. Unfortunately, OCD often goes unrecognized.

On average, people with OCD see three to four doctors and spend over 9 years seeking treatment before they receive a correct diagnosis. Studies have also found that it takes an average of 17 years from the time OCD begins for people to obtain appropriate treatment.

OCD tends to be underdiagnosed and undertreated for a number of reasons. People with OCD may be secretive about their symptoms or lack insight about their illness. Many healthcare providers are not familiar with the symptoms or are not trained in providing the appropriate treatments. Some people may not have access to treatment resources.

This is unfortunate since earlier diagnosis and proper treatment, including finding the right medications, can help people avoid the suffering associated with OCD and lessen the risk of developing other problems, such as depression or marital and work problems.

Is Obsessive-Compulsive Disorder Inherited?

No specific genes for OCD have yet been identified, but research suggests that genes do play a role in the development of the disorder in some cases. Childhood-onset OCD tends to run in families (sometimes in association with tic disorders). When a parent has OCD, there is a slightly increased risk that a child will develop OCD, although the risk is still low. When OCD runs in families, it is the general nature of OCD that seems to be inherited, not specific symptoms. Thus a child may have checking rituals, while his mother washes compulsively.

What causes Obsessive-Compulsive Disorder?

There is no single, proven cause of OCD.

Research suggests that OCD involves problems in communication between the front part of the brain (the orbital cortex) and deeper structures (the basal ganglia).

These brain structures use the chemical messenger serotonin. It is believed that insufficient levels of serotonin are prominently involved in OCD. Drugs that increase the brain concentration of serotonin often help improve OCD symptoms.

Pictures of the brain at work also show that the brain circuits involved in OCD return toward normal in those who improve after taking a serotonin medication or receiving cognitive-behavioral psychotherapy.

Although it seems clear that reduced levels of serotonin play a role in OCD, there is no laboratory test for OCD. Rather, the diagnosis is made based on an assessment of the person’s symptoms. When OCD starts suddenly in childhood in association with strep throat, an autoimmune mechanism may be involved, and treatment with an antibiotic may prove helpful.

This guide was prepared with the help of the Obsessive-Compulsive Foundation and includes recommendations contained in the Expert Consensus Treatment Guidelines For Obsessive-Compulsive Disorder.

Sandi!
Ali mi lahko prosim napišeš, kako si se izmazal?
Kakšno zdravljenje si imel in koliko časa je rajalo?
Ali si trenutno brez vseh zdravil in brez vsakršnih simptomov?

Pa še moje mnenje: definitivno nisi sposoben za vojsko! (seveda ob predpostavki, da je tvoja oblika OCD vsaj pol tako huda kot moja)
Hvala. Brigita.

Brigita!
Prvic, ko sem zbolel za to boleznijo, sem se izmazal brez nobenih zdravil in pomoci. Nabralo se je ze toliko stvari za oprati in obredov za storiti, da sem rekel:”O ne, zdaj pa konec, sit sem takega trpljenja.” In to brez nobene prisile, samo mi je prislo in pocutil sem se kot prerojen. Od takrat sem pricel hoditi k psiholugu (kaksne mikroskopske stvari so se za nekaj casa se obdrzale), toda tudi slednje sem odpravil. Po dveh letih (letos spomladi) je OCD ponovno vdrla v moje zivljenje – 10x hujse kot je bilo prvic. Jaz namrec kadim in smel sem pokaditi samo eno cigareto iz novega zavojcka. Ko sem tisto pokadil, so preostale cigarete bile ‘umazane’ in jih nisem mogel vec kaditi. Tako iz vsakega zavojcka sem pokadil samo eno cigareto (v dobrih trenutkih mi je uspelo jih pokaditi celo 5 iz istega zavojcka). Vcasih pa niti iz se zaprtega zavojcka cigaret nisem mogel kaditi – ces da je kdo mi nastavil tiste umazane, ki so bil shranjeni v omari). Ce sem si slucajno ‘umazal’ zobe z ‘umazano’ cigareto (ki je postala umazana medtem ko sem kadil), sem si moral umiti zobe po kompliciranem postopku (obredu). Nekajkrat se mi je zgodilo, da po zelo utrujajocem obredu umivanja zob recimo sem se vprasal:”Kaj pa ce nisem stirikrat podrgnil po teh zobeh, ampak samo trikrat?” In spet na novo umivanje zob. Nekaj podobnega se je dogajalo z mojimi oblekami. Opral sem npr. 5 majic, od teh samo eno oblekel in nato opral majico ki sem jo nosil z drugimi strimi, ki so bile ze oprane.
In tako naprej se pri drugih stvareh kot hrana, skrbna paznja pri hoji po plocniku, da ne bi umazal cevljel s tem, ko stopim na kasen papircek ali kaj takega. Zaradi vsega tega sem padel v globoko depresijo. Tablete jemljem ze 6 mesecev in depresija je popolnoma izginila, tako tudi OCD. Seveda ze 3 ali 4 leta hodim redno k psihologu. Se pred zdravljenjem s tabletami sem imel prebliske, pri katerih sem se spraseval, le kaj za vraga pocnem in motnja je izginila za kakih 5, 10 minut. Bilo je kot, da ne bi bil nikoli zbolel za OCD. Zdaj sem popolnoma okreval, kljub temu pa moj psiholog pravi, da sem se vedno v tveganju, da ponovno zbolim za OCD. Se posebej, ce grem v vojsko (jaz namrec ne prenasam nobene avtoritete). In to svoje nelagodje bi verjetno sprostil preko takih obredov in bolestnih misli o umazaniji, katera pa v resnici ne obstaja, obstaja samo v moji glavi.
Naj se povem, da sem zaradi OCD-ja zgubil eno solsko leto, ker sem bil prevec zaposlen z mislimi o umazaniji kot z ucenjem. Naj povem, da izredno zamerim profesorjem, ki, kljub temu da so tako ‘pametni’ in ‘vsevedni’. Mislim, da ni treba biti psiholog, da razumes, da je z nekom nekaj ocitno narobe. Pravili so mi, da jih presenecam, kajti bil sem dober dijak, nato pa sem postal ‘LENOBA’ in ‘POSTOPAC’. Sicer je res, da te svoje bolezni v soli nisem nikoli pokazal, ampak bilo je ocitno, da je z mano nekaj narobe. Kaj cmo, profesorji se kot norci ucijo solsko psihologijo, pa ne razumejo NICESAR (ne bi rad uporabil kaksnega drugega izraza).

Sandi, najlepša hvala za tvoj odgovor.
Popolnoma te lahko razumem – tudi moja tema je bila ponavadi umazanija.
Jaz se celo nisem smela dotikati stvari, tudi ob umivanju zob je bil ritual, ob umivanju, ob odhodu, ob prihodu, ob pomivanju in še marsikaj.
In tudi jaz sem prišla do tiste točke, ko rečeš, tako ne gre, ali bom nehala s tem ali pa ne morem tako živeti.
Me pa skrbi. Tudi jaz nekako 4 mesece jemljem zdravila, zdaj 1 mesec najvišjo dozo – Zoloft 200 mg/dan, pa se kakšen simptom še pojavlja. Ali meniš, da potrebujejo zdravila še več časa, da bo čez nekaj mesecev z mano bolje?
Hodim na skupino in bi zelo rada začela s tako imenovano CBT. Ali mogoče poznaš kakšnega strokovnjaka, ki se ukvarja le z OCD, lahko tudi samoplačniško?

Hvala, Brigita.

Ne poznam nikogar, zal.
Kaj pa je CBT?
Jaz sicer jemljem tablete ze 6 mesec in sem popolnoma to odpravil. Sicer pa po 4 mesecih jemanja tablet sem se vedno imel nekaj tezav, zato nikar ne skrbi.
Lepo se imej pa ti zelim cimvec srece pri zdravljenju!

Spoštovana Brigita,
terapijo, ki jo,omenjate, bo v svoj program lahko vključil vaš terapevt, verjetno že deluje v tej smeri, la da zanjo neuporablja tega naziva .

Spoštovani Sandi, GBT pomeni Group Behavioral Trerapy ali po naše skupinska vedenjska terapija,Gre za spreminjanje določenih vedenjskih vzorcev s pomočjo dejavnikov,ki jih nudi skupina.

Mag. Rejec, hvala lepa za vaš odgovor.

Verjetno imate prav. Vendar je moja skupina, katere se udeležujem, precej velika in kot sem že omenila, ima večina ljudi panično motnjo. Vem, da so vse te motnje nekako na isti osnovi, vendar pa vidim, da sem veliko več odnesla od pol letne intenzivne psihoterapije, kjer sem bila sama s terapevtko. Pogovori v tej skupini se večinoma vrtijo okrog napadov panike, kar sem jaz že nekaj let nazaj prešla saj se je pri meni tudi najprej, v moji starosti 19 let (zdaj 25), pojavila panična motnja.

Zato sem nekako prišla do tega, da bi morda potrebovala terapevta, ki bi se eno uro tedensko ukvarjal z mano ob omenjeni terapiji. Ker resnično upam na izboljšanje stanja, mi samoplačništvo ne bo težko, le ne vem, kako do strokovnjaka na tem področju.

Še enkrat hvala za vaš čas saj mi zelo veliko pomagate. Ne vem, kako bi bilo, če ne bi bilo vseh, ki ste mi do sedaj že pomagali.

Lep pozdrav,
Brigita.

Dragi Sandi!

Njalepša hvala za odgovor in spodbudo saj mi zelo veliko pomeni, da lahko še upam na izboljšanje.

CBT je cognitive – behavioural therapy. O tem lahko veliko najdeš tudi na internetu.
Jaz se zanimam zanjo zato, ker skoraj vsak članek, ki sem ga prebrala na temo OCD, omenja CBT kot najuspešnejšo metodo zdravljenja z dolgoročnimi rezultati.
Tudi jaz ti želim veliko sreče,

Brigita.

New Report

Close