Najdi forum

Pozdravljeni, na vas se obračam z vprašanjem glede izvida MR in ortopeda.
V izvidu od MR je napisana diagnoza:
– parcialna ruptura medialnega kolateralnega ligamenta in ruptura sprednjega križnega ligamenta.
Zanima me kaj pomeni ta diagnoza?

Z izvidom od MR sem bila pri ortopedu.
Pri prvem pregledu je STATUS izvida naslednji:« Pri poskusu abdukcije ni izrazitega odpiranja medialne sklepne špranje, čeprav se zdi, da je izražena zmerna nestabilnost kolena v frontalni ravnini. Predalčni znak danes ne uspem izzvati oz. ne dobim neke izrazite nestabilnosti v AP smeri.«
Zanima me kaj ta izvid pomeni?

Pri ponovni naročeni kontroli čez 4 mesece je bil izvid sledeči:
»Gibljivost v desnem kolenu je možna v celoti. Navaja bolečine pri forsiranju. Predalčni znal +/++.«
Kaj pomeni predalni znak +/++?

Mnenje ortopeda je, da pride v poštev tudi rekonstrukcija ACL. Sicer naj se glede na starost (stara sem 35 let) sama odločim. Omenim naj, da imam težave že pri hoji po ravnem. Nisem športnica, vendar pa bi rada še kdaj smučala, tekla in se gibala. Sicer imam sedeče pisarniško delo.
Zanima me koliko časa traja okrevanje po rekonstrukciji ACL vezi?

Za odgovor se vam najlešpe zahvaljujem.

Andreja

Spoštovani!

Pozabili ste napisati najpomembnejše – kakšne so vaše glavne težave s kolenom – ali imate občutek nestabilnosti (uhajanja) kolena pri hoji/teku po neravnih površinah, kakšna je bolečina. Pomemben podatek je tudi kako ste si koleno poškodovali…

Izvid magnetne resonance kaže na poškodbo notranje stranske kolenske vezi in sprednje križne vezi. Izvid ortopeda je nekoliko nejasen – verjetno se mu je zdelo, da je sprednja križna vez pretrgana – znak +/++ pomeni stopnjo nestabilnosti. En + je mala nestabilnost, ++ pomeni precejšnjo nestabilnost, +/++ pa nekje vmes – to so subjektivne ocene kirurga.

V primeru, da sta obe vezi poškodovani, kot je opisano na magnetni resonanci in, če imate občutek nestabilnosti, vam absolutno priporočam operacijo – rekonstrukcijo sprednje križne (ACL) in po potrebi tudi notranje stranske vezi.
Okrevanje po taki operaciji je približno 6 do 8 mesecev.

Lep pozdrav,

Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Zahvaljujem se vam za poslane informacije. Kot ste omenil sem pozabila napisati najpomembnejše.
Koleno sem si poškodovala pri smučanju. Težave, ki jih imam se pojavljajo že pri daljši hoji po ravnem ali pri hoji navzdol ( ne navzgor). Trenutno ne morem teči. Glavne težave so občutek »težke« in boleče noge, koleno imam tudi rahlo »oteklo«. Občutka nestabilnosti kolena nisem opazila.
Glede na predlagana priporočila sem se odločila za operacijo – rekonstrukcijo ACL. Zanima pa me kako je z operacijo stranske vezi. Ali to naredijo istočasno ali je potrebna dodatna operacija. Operacija naj bi potekala s pomočjo epiduralne analgezije.
Glede na to, da sem že naročena na operacijo v Valdoltri v sredini meseca februar 2010, vas prosim za navodila, kakšne vaje za jačanje mišic priporočate. Trenutno delama vaje za koleno z utežbi (1kg) in dnevno treniram na sobnem kolesu vsaj 30 minut.
Za odgovor se vam najlešpe zahvaljujem.

Andreja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Vse potrebno se ponavadi naredi pri eni operaciji, če je koleno polno gibljivo. Vaje, ki jih izvajate, so primerne,

Lep pozdrav,

Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Za mano je omenjena operacija.

Zanima me kaj pomeni DIAGNOZE:

S83.5 Ruptura ACL gen. dex.
S83.3 Laesio cartilagines condyli med. et patellae gen. dex.
St. post arthroscopiam et. toaletam gen. dex. et reconstruction ACL gen. dex

Predvsem me zanima kaj pomeni toaleta hrustanca na med fem. kondilu in na pogačici, poleg omenjene rekonstrukcije križne kolenske vezi.

V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam.

Andreja

Pozdravljeni!

Niste napisali, kaj so pri operaciji naredili! Toaleta hrustanca pomeni, da je bil poškodovani hrustanec očiščen.

Zelo pomembno je, da o vsem, kar ne veste o operaciji, vprašate svojega operaterja, saj on najbolje ve, kaj je pri operaciji videl in naredil in vam je tudi dolžen pojasniti vse podrobnosti!

Lep pozdrav,

Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Pred mesecem in pol sem si poškodoval levo koleno pri smučanju.
Kirurg je postavil naslednje diagnoze:
– Distorsio genus sin
– Ruptura LCM genus sin

Zanima me kaj pomenijo te diagnoze.

Za vaš odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav

Matej

-zvin kolena
-pretrganje notranje stranske vezi

LP,

Uroš Dobnikar

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Imam eno težavo in ne vem kako naj jo rešim. Stara sem 22 let in že celo življenje imam težave z izpahovanjem kolen, vsako se mi je do sedaj izpahnilo 3-4krat. Moja kolena sta precej nestabilna, pri vseh aktivnostih moram biti ves čas zelo previdna.
Po vseh pregledih pri ortopedih sem se odločila, da grem še na pregled v Valdoltro. In tam mi je dr. Bogdan Ambrožič prepisal magnetno resonanco, potem pa svetoval operacijo ( rekonstrukcija kolenskih vezi po novi metodi ). Včeraj pa sem domov dobila pošto, da imam datum za operacijo že oktobra.
Res sem zelo v dilemi, ali naj grem na to operacijo ali ne. Koleno se mi ni izpahnilo že eno leto, tudi hujših bolečin ne trpim. Nočem imeti celo življenje takšnih težav s koleni, me pa je zelo strah operacije, saj je lahko po njej še slabše…
Zanima me tudi, koliko časa traja rehabilitacija po takšni operaciji?
Svetujte mi prosim.
Najlepša hvala!

Priporočam odločitev glede na trenutne težave in glede na Vaše želje za telesne aktivnosti v prihodnosti. Sprednje križne vezi skrbijo za stabilnost kolen predvsem pri nenadnih obremenitvah (hoja po neravnem, tek, skoki, zasuki).

Če se boste lahko takšnim obremenitvam v bodoče izognili in nimate težav, Vam operaciji odsvetujem.

Če pa boste v bodoče takšne obremenitve bodisi morala ali želela izvajati, pa Vam priporočeni operaciji tudi sam priporočam.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Prosim vas, da mi poveste kaj pomeni ulrazvočni izvid. Razdalja med m. deltoideus in glavico humerusa je ohranjena, v medialnem delu se m. deltoideus nekoliko boči proti sklepu in ustvarja manjšo herniacijo. Na tem mestu stanjšanje kite supraspinatusa, viden manjši podolgovat tekočinski areal, ter v skleouhrustančno linijo glavice humerusa-znaki za rupturo. Drugi večji tekočinski areal se nahaja pod supraspinatusom v bližini narastišča na tuberkel, tam se v predelu kite vidi nepravilno oblikovana formacija ( na tem mestu tudi boli pritisk sonde), ki je lahko kita ali pa depozit kakšne kemične snovi v kiti ( kalcij ali kaj podobnega). Tetive mišic infraspinatusa, subkapsularisa in bicepsa so obojestransko UZ normalne.

Izvid govori za raztrganino kite mišice supraspinatus. Če ustreza tudi klinična slika (pregled!), priporočam artroskopsko operativno zdravljenje (odločitevodvisna tudi o velikosti Vaših težav), če klinična slika ne ustreza, pa priporočam opraviti še magnetno resonanco z artrografijo, ki natančneje pokaže mehka tkiva ramena.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

stara sem 40 let. Pred enim mesecem mi je pri doskoku dvoranskega badmintona klecnilo levo koleno, z občutkom kot da bi se izpahnila pogačica, ki se je nato spontano reponirala.

Prosim vas za obrazložitev izvida MR.

Izvid MR: preiskava opravljena v standardnih ravninah in sekvencah.
Srednje velik izliv, komunicira z majhno Bakerjevo cisto. Praktično popolna ruptura ACL. PCL je v redu. Ruptura zadnjega roga medialnega meniskusa. Lateralni meniskus je ohranjen. Manjša robna impresijska fraktura lateralnega femoralnega kondila z edemom subhondralne kostinine. Kontuzija lateralnega tibialnega platoja posteriorno. Nekoliko stanjšan MCI. Večja delna ruptura centralnega dela LCL. Ostali deli lateralnega ligamentranega kompleksa so ohranjeni. Tetiva kvadricepsa ter legiment patele sta ohranjena. Nekoliko neravna površina patelarnega hrustanca. Stanjšan hrustanec v medialnem kompartmentu. Majhna robna impresijka fraktura medialnega tibialnega platoja povsem posteriorno.

Mnenje: Majhen izliv. Ruptura medialnega meniskusa. Subtotalna ruptura ACL. Robna impreijska fraktura lateralnega femoralnega kondila. Majhni suhondralni impresiji tako medialnega kot lateralnega tibialnega platoja posteriorno.

Kakšno zdravljenje me čaka?

Za vaš odgovor se že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Darja

Glede na ugotovitve magnetne resonance bo zelo verjetno potrebno operativno zdravljenje – nadomestitev (rekonstrukcija) sprednje križne vezi, oskrba (če le mogoče zašitje) notranjega meniskusa in oskrba morebitnih poškodovanih področij sklepnega hrustanca.

Odgovor je le orientacijski, saj je osnovan le na izvidu magnetne resonance. Odločitev o zdravljenju je namreč odvisna od številnih dejavnikov (vaše težave, ugotovitve pregleda in magnetne resonance, vaše zahteve in pričakovanja).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

Aprila sem si pri igranju košarke poškodoval desno koleno. Prosim vas za razlago MR:
Majhen izliv. Globoke fisure medialne in lateralne fasete retropatelarnega hrustanca, ki segajo do kortikalisa. Ruptura sprednjega križnega ligamenta proksimalno. Periferna horizontalna ruptura na prehodu telesa v posteriorni rog medialnega meniskusa s širjenjem do tibialne sklepne površine. Začetna mukoidna degeneracija lateralnega meniskusa. Srednje velika Bakerjeva cista. Nakazan postkontuzijski edem kostnine lateralnega femoralnega kondila in tibialnega platoja. Ostale prikazane strukture so v mejah normalnega.

Mnenje:
Majhen izliv.
Retropatelarna hondropatija gradus 3.
Ruptura ACL.
Ruptura MM.
Začetna mukoidna degeneracija LM.
Srednje velika Bakerjeva cista.
Nakazan postkontuzijski edem kostnine lateralnega femoralnega kondila in tibialnega platoja.

Pred dvema letoma sem že opravil rekonstrukcijo križnih vezi na levem kolenu. Zaradi pojavljajočih težav sem se odločil narediti križ čez sicer redno rekreacijo: košarka, nogomet in ostati pri smučanju, pri katerem do sedaj nisem imel težav, ker sem se zaradi slabih kolen prej vedno ustrezno pripravil na fitnesu. Pri omenjenih dveh športih, ki nista zgolj sezonske narave žal nisem vedno 100% pripravljen. Rekreirati se nameravam redno s tekom, kolesarjenjem, fitnessem, morda jogo..

Ker vem kaj zahteva rekonstrukcija vezi, me zanima, ali v primeru mojih prilagojenih načrtih glede aktivnosti, zadostuje zgolj artroskopija, ali sem obsojen na rekonstrukcijo. Zgolj sedeti v naslanjaču do smrti ne bom zmogel.

Najlepša hvala za mnenje in prevod izvida v laični jezik.

lep pozdrav,

Aleš

Majhen izliv. /malo tekočine v kolenu/
Retropatelarna hondropatija gradus 3. /okvare sklepnega hrustanca pogačice, ki segajo čez polovico debeline/
Ruptura ACL. /raztrganje sprednje križne vezi/
Ruptura MM. /raztrganje notranjega meniskusa/
Začetna mukoidna degeneracija LM. /začetna obraba zunanjega meniskusa/
Srednje velika Bakerjeva cista. /srednje veliko izbočenje sklepne ovojnice v zadnjem delu/
Nakazan postkontuzijski edem kostnine lateralnega femoralnega kondila in tibialnega platoja. /nakazana oteklina zunanjega končnega dela stegnenice in začetnega dela golenice/

Glede na željene aktivnosti priporočam tudi nadomestitev (rekonstrukcijo) sprednje križne vezi, saj lahko v nasprotnem pričakujete dodatne okvare v kolenu.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!

Že leta 1991 sem si na smučanju poškodovala desno koleno. Imela sem poškodovane ligamente in miniskus. Bila sem trikrat punktirana (kri), kar nekaj časa sem okrevala. V letu 1994 sem si na tenisu ponovno močneje zvila koleno. Že takrat so mi priporočili rekonstrukcijo sprednje križne vezi, za katero se nisem odločila. V nadaljnih letih sem pazila na koleno, tudi športu sem se izogibala, zlasti tistim, kjer lahko pride do zvina. Vseeno sem imela kar nekaj napačnih gibov, kjer me je koleno le nekaj časa bolelo, nato pa se mi je letos zgodila manjša nesreča, kjer mi je koleno zarotiralo navznoter. Sedaj sem se odločila za rekonstrukcijo, in opravila MRI. Izvid je naslednji:

Manjši izliv, Hondropatija patele – strukturno spremenjen hrustanec medijalne fasete, plitva fisura v hrustancu lateralne fasete, sicer normalno debel hrustanec.
Kompletna ruptura ACL.
Strukturne, zmerno hiperintenzivne spremembe v distalnem femurju in prx.tibiji, verjetno inaktivitatne.
LM, MM strukturne spremembe.

Zanima me, kaj to zdaj pomeni? In kakšno bo okrevanje po operaciji…

Zelo bi vam bila hvaležna za odgovor, saj sem malce nestrpna…

Izvid magnetne resonance potrjuje popolno raztrganino sprednje križne vezi in opisuje okvare sklepnega hrustanca na pogačici. Opisane spremembe na končnem delu stegnenice in začetnem delu golenice, spremembe notranjega in zunanjega meniiskusa bi moral za odgovor videti.

Okrevanje po nadomestitvi sprednje križne vezi traja običajno 6 do 9 mesecev (do polnih obremenitev), normalno hojo poravnem pa običajno dosežete v 2 do 6 tednih po operaciji.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor, zanima pa me še, kaj pomeni, da imam okvaro sklepnega hrustanca na pogačici.

Hvala tudi za ta odgovor, S:)

To pomeni, da je hrustanec na pogačici načet in da bo okvara hrustanca ob nadaljnih obremenitvah napredovala.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close