Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? Porodnisnica Ljubljana

Porodnisnica Ljubljana

Pozdravljeni,

Kot bodocima starsema naju je naslednja situacija privedla do razmisljanja in naju zanima kaksno je vase mnenje oz. ce veste povedati kaj vec oz. na koga se obrniti…
Slovenske porodnišnice imajo zelo različno prakso v zvezi s prisostvovanjem očetov (oz. drugih spremljevalcev – pri porodu je lahko prisoten le eden izbrani spremljevalec porodnice, običajno je to oče otroka, ni pa nujno) pri porodih svojih žena, družic, prijateljic ipd..

V Mariboru npr. priporočajo očetom udeležbo na tečaju za starše, ki pa je brezplačen in mislim, da tudi ni pogoj, da je oče (oz. izbrani spremljevalec) lahko prisoten pri porodu. Tudi udeležba očeta/spremljevalca pri porodu je brezplačna. Če so informacije pravilne je tako v Mariboru in tudi v Slovenj Gradcu.

Problem pa je npr. v porodnišnici Ljubljana!

Tu pogojujejo udeležbo (po informacijah je to po nalogu predstojnika) zainteresiranih očetov/spremljevalcev pri porodu z potrdilom o opravljenem in plačanem obveznem tečajem očetov/spremljevalcev v Šoli za starše (običajni traja več dnevni po 2 uri, v skrajnih primerih pa lahko očetje opravijo le skrajšani cca 3 urni tečaj).

To potrdilo se lahko pridobi le z opravljenim tečajem, po koncu katerega se tisti dan bodoči oče/spremljevalec vpiše v knjigo prisotnosti ( če ni bil na tečaju se torej ne more) – šele na tej podlagi lahko bodoči oče/spremljevalec kasneje izvede plačilo udeležbe tečaja v višini 4.000 SIT in šele na tej podlagi lahko obenem dobi potrdilo za udeležbo pri porodu.

Tečaj morajo opraviti (in plačati ponovno!) tudi tisti, ki so sicer že očetje in so morda “nekdaj” celo že opravili tečaj v Šoli za starše, a je od rojstva njihovega prvega potroka preteklo že več kot nekaj let (mislim da so to 3 ali 4 leta – točen podatek se da pridobiti v Šoli za starše ljubljanske porodnišnice).

Na vprašanje zakaj tako,s pripombo, da kre za kršenje pravic ter, da je to protiustavno, je bil odgovor izvajalke v Šoli za starše, da se v osnovi sicer strinja, da pa so tako določili predstojniki, da tako poteka že dolga leta in, da je v ne ravno bogatem zdravstvu potrebno pokriti npr. tudi stroške za posebo oblačilo, ki ga ob porodu nosi oče/spremljevalec. Hmmm.

Sam menim, da gre za določene očitne kršitve vodstva Porodnišnice Ljubljana, ki se ne bi smele dogajati. Katere in kakšne so to lahko še najbolj določi pravnik, čeprav so vsaj v osnovi razvidne vsakemu laiku. Sam menim, da je udeležba v šoli za starše koristna in, če že mora biti je lahko tudi obvezna (zaradi koristnosti in tega, ker bi se drugače tej pozitivni in koristni “obveznosti” sicer marsikdo izognil, kar v osnovi ne bi bilo prav, bi se pa dogajalo) , a to mora določiti država. Nikakor pa se ne sme zgoditi, da smo davkoplačevalci, bodoči očetje oz. izbrani spremljevalci dolžni plačati za prisostvovanje porodu svojih žena, partneric, prijateljic ipd..

Menim, da je to protiustavno in protizakonito, da gre za nemoralno ipd. okoriščanje na naš račun (kar potrjuje tudi argument, da tisti, ki se ne udeleži tečaja šole za starše iz razlogov višje sile, sicer lahko prisostvuje porodu, mora pa plačati 6.000 SIT), zato bi prosil za vašo pomoč, razlago oz. tolmačenje, kaj je prav in kaj ni in kako se lahko temu upre.

K temu je treba dodati, da je Šola za starše za nosečnice brezplačna, saj jo plača država*. In tako je tudi edino prav! Ni pa prav vsaj to, da se pogojuje očetom/spremljevalcem oz., da morajo le-ti plačevati za prisostvovanje porodu, čeprav pod krinko plačila nečesa drugega ali kakorkoli že pač.

Hvala za odgovore in lep pozdrav

Nosečnica si lahko sama izbere porodnišnico. Lahko greste rodit tudi v Maribor

Oprostite, ampak odgovor je milo rečeno nesramen. Seveda gre lahko “de iure” roditi tudi na Mars, ampak “de facto” vsi vemo, da tega ne bo naredila zaradi milijona razlogov, katerih velika večina nima prav nobene zveze s kvaliteto storitve v porodnišnici LJ.

Dejansko tudi mene zanima, zakaj svojcem (partnerju) računajo vstopnino za pristnost ob bolniku (porodnici) in kdaj mislijo omenjeno komercialno dejavnost razširiti tudi na druge oddelke oz. bolnišnice, kjer nebodi ga treba obiskovalci bolnikov s čevlji mažejo hodnike in sem in tja celo uporabijo WC (če je pa velika smola, pa si dovolijo pokuriti tudi nekaj lističev toaletnega papirja)?

Dejansko bi pa rada slišala, kje je porodnišnica dobila idejo za ta velikopotezni podjetniški projekt? Ker celo v grdih kapitalističnih ZDA partner, ki želi biti ob porodnici, ne plačuje posebne vstopnine.

Lp.

nova
Uredništvo priporoča

Mislim da je brez veze komentirat.Plača se pavšal za obleko ki jo dobiš tam in čaj.Če ti je to težko dat za pomoč patneriki i n življenski dogodek pa ostani doma.Mi imamo štiri pa tud enkrat ni razmišljal mož da ne bi plačal.To je tvoj problem ne pa problem zakonov in kršitve človekovih pravic

lp

s čem vse se kot bodoča mamica ti obremenjuješ?
se ne bi raje veselila otročka in se nehala sekirati oz.spraševati o pravičnosti oz.protiustavnosti zaradi parih eurov???

S čim vse s Porodnišnica Ljubljana obremenjuje in si nalaga dodatno administrativno delo! Se ne bi raje nehala ukvarjati s temi “parimi euri” (in zato celo prišparala na plačevanju nočnega dela blagajničarke) in raje pomagala ljudem, ki so že tako ali tako zavarovani?

Lp.

B si pa res nemogoč/a).Pa zaprosi za izredno izjemo,da te oprostijo teh par evrov.Bog ti jih požegnaj.Lahko pa pustiš svoj mail,pa ti jaz plačam,da ti bo lažje.-KAAAAAAATASROFA,eni ste pa res nemogoče trdi.Očitno si težek socialni primer,a nevem zakaj se potem odločaš za otroka.Veš otroci so zaklad in naše bogastvo,ne pa da se jih gleda le skozi denar.Kaj bo pa ko boš dobila recept na beli -plačilni listi,kajti niso vsa zdravila zastonj,nekatera je treba doplačat,kam se boš potem obrnila.?Morda boš šla v MB.?

Najbolje, da si izbereš porodnišnico, v kateri meniš, da se bo cela družinica najbolje počutila. Vsaka porodnišnica ima svoj plus in minus.

Bodoča mamica ,se čisto strinjam s tabo in te popolnoma razumem.Saj plačujemo dovolj v zdravstvo.Pa itak dandanes plačujemo mnogo zdravil ,ki jih nekoč naši starši za nas niso potrebovali.Ko je moj mož bil prvič pri porodu ,je imel materinsko šolo in je moral vseeno plačati 3000 ,tisti ,ki pa niso imeli ,pa 5000sit.

Da še vam jaz povem primer.Hčerka s posebnimi potrebami je bila prvih 8,5 mesecev v lj ,od klinike do pediatrije.Na pediatriji sem lahko vsakokrat prespala pri njej medtem ,ko sem v MS(so jo premestili) ,ko je imela bronhitis plačala za 3 noči 15.000.
Potem sve še 1x morale it v bolnico in sem se odločila ,da tokrat ne bom prespala pri njej.Nismo revni ,ne bogati ,nekako shajamo iz meseca v mesec.Pa še ogromno zdravil sem zanjo morala sama plačati.

In ravno zaradi denarja se žal nisem poslovila od nje ,čeprav mi je bila vedno želja ,da če pride do smrti ,potem naj umre v mojih rokah v varnem.In še vedno me to tako grize ,da se nisem poslovila od mojega 1letnega angelčka.

Zelo sramotno je od določenih bolnic ,da na nas račun toliko služijo.Za zložljiv ležalnik in eno rjuho moraš plačat 5000 in za zdravila in brkice za kisik ,ki sem ji morala vsak dan menjat ,zaradi infekcije.Že samo to nam je mesečno zneslo nekje 50000 -polovico moje plače.

se opravičujem ,da sem zašla iz teme.

Zelo mi je žal,za vašega angelčka in bolečino,ki vas spremlja.A to je drug problem.Porodnipnica pač v LJ.krije le strošek,ki ga nosi delno sama in je prispevek oziroma oodločitev partnerja prostovoljna.
To pa da ti v bolnici niso dali postelje je zelo kruto.Lahko ti povem primer v LJ-orl klinika ena zelo odličnih klinik,saj si lahko pri majhnem otroku non stop in če je prostor ,kar ga večinoma najdejo dobiš tudi posteljo.So izredno prijazno osebje ,ki vedno najdejo kompromis in ti znajo prisluhnit

Prav tako lahko potrdim za otroško kirurigijo v LJ.in vrazov trg
lp

Par evrov tu, par evrov tam, par evrov od tebe, par evrov od mene – pa se hitro nabere kakšen milijonček ali dva.

Torej, ker mi nekdo nudi zdravje, ki je – se povsem strinjam – dragoceno, me pa lahko v nedogled izsiljuje? Zanimivo, podobno logiko imajo trgovci z ljudmi, ki tudi ne morejo nikoli odplačati tiste “usluge”, da jih je nekdo prepeljal čez večjo ali manjšo lužo. Saj ne želimo sklepati, da naše zdravstvo drsi v sistem, kjer te oderejo za čisto vse kar imaš – pač nekje na halji, drugje na žlici, pa spet na zdravilih, in zato, ker želim priti na pregled v normalnem času in ne šele šez leto ali dve, pa seveda nekaj stane tudi to, da sploh fizično pridem do zdravnika, na vse skupaj pa plačujemo noro visoko zavarovanje, ki financira – v bistvu sploh ne vem koga ali kaj – ker jaz privat plačujem že krepko več kot polovico vseh reči, ki jih dobim od zdravstva.

Žal mi je, ampak nekak se ne morem sprijazniti s tem, da se spreminjamo v brutalni kapitalizem 17. stoletja (ker tudi v ZDA bolnišnice ne odirajo tako grobo in na čisto vsakem koraku kot se to dela v naši “socialni” Sloveniji), kjer si vreden samo toliko, kot imaš v žepu. In niti centa več. Še posebej takrat, ko si bolan.

Pa lep pozdrav od nekoga, ki je trmasti optimist (in naivnež), da mogoče kje vseeno lahko najdemo trohico človešnosti in razumevanja za človeške stiske. Še posebej zato, ker gre konec koncev res samo za par evrov – torej bo na te “zastonjske” halje bolnišnica res silno težko zvalila krivdo za svojo več miljardno izgubo. A kaj ko se je lažje obesiti na tiste, ki so nemočni, kot pa na one, ki so glavni problem teh izgub.

PS: Toplo svetujem vsem nosečnicam, da se v bodoče odločajo za prevoz v bolnišnico z reševalnim vozilom. Konec koncev ga imajo zajetega v svojem zavarovanju. Bomo hitro videli, ali je prisotnost očeta na porodu res zgolj in samo “strošek”, ki ga je treba zaračunat kjer se le da, ali pa ima bolnišnica od tega tudi kakšno korist, ki je sedaj noče nikjer videti. In predvsem, kaj se bolj splača – da oče pripelje nosečko zastonj v porodnišnico in se mu teh nekaj evrov oprosti, ali pa jo pripelje reševalec, pa se očetu teh nekaj evrov zaračuna? Rabite kalkulator za odgovor?

Pa ostani doma,nihče te ne sili če ti ni za stvar.Meni osebno se bi zafržmagalo če bi mož gledal name in na novorojenca skozi denar.
Imaš svobodno voljo in svojo vest,naredi tako da bo tebi ok.
lp

Sej ni panike, če ne štekaš, v čem je problem.
Vsem pač ni dano tega razumeti – verjetno imajo premalo čuta za etiko, pa mislijo, da če imaš “tehnično” možnost nekomu pobrati denar (ker ti je pač prepuščen na milost in nemilost), da ga pa lahko do konca oglodajo.

Še enkrat – absolutno mislim, da se premalo izkorišča pravica do prevoza v porodnišnico z reševalnim vozilom. Ker če si zdravstven sistem dovoli “picajzlat” na tistem drobižu, pa dajmo še uporabniki porabiti tisto, kar nam v bistvu pripada (in to vsak mesec preko zavarovanja itak plačujemo), pa se sedaj temu prostovoljno odpovedujemo in namesto tega obremenjujemo svojce.

Bomo videli, kdo bo tu v končni fazi bolj “prihranil” in če se res splača biti tako malenkosten za vsak cent.

Pa lp.

oooooooooooooo ,vem ja predobro vem ,kako so v LJ.Na otroški kirurgiji so še veseli ,če mamica tam prespi.Z našo princesko smo bili na vseh straneh v vseh sobah od intezivne do sobic ,kjer okrevajo(6operacij)in moram resnično rečt ,da so se trudili ,vsak po svojih močeh.Takšnih si želimo.Tudi na pediatriji sve se zelo lepo počutile in sem lahko vedno pri njej prespala.

B-ne rabimo kalkulatorja.Si lepo na strokoven način opisal(ne tako kot jaz)o našemu zdravstvu.Ko bom naslednjič noseča(upam ,da še bom) ,bom ziher vzela režilca in bomo na koncu tudi mi picajzlasti.

Sem pa vprašala naše zdravstvo ,kako to ,da moramo prenočišče poleg otroka s posebnimi potrebami plačat in so odvrnili ,ker MSdirektor ni hotel nardit pogodbe z zdravstvom.Mb namreč ima to pogodbo ,vendar zaradi bližje domu smo izbrali MS.So pa drugače tam sestre ,zdravniki pripravljeni te poslušat ,sodelujemo kot ekipa in krasni so.

Ccc …, ne morem verjeti, da ste ene/eni tako negativno nastrojene/-i proti plačevanju prisotnosti pri porodu oz. nečesa, kar niti ni natančno definirano in gre za “finto”, s katerim se še enkrat jemlje denar iz žepov nas davkoplačevalcev oz. vseh, ki plačujemo zdravstveno zavarovanje. Ja, vi ki pravite “Par evrov tu, par evrov tam, par evrov od tebe, par evrov od mene – pa se hitro nabere kakšen milijonček ali dva” imate prav. Na žalost v žepih tistih, ki ne bi smeli tako služiti. Poleg tega je pa npr. tako: jaz sam sem dal, v življenju, drugim kar veliko in vesel sem, da sem pomagal potrebnim. NE MARAM PA, DA SE MI JEMLJE in to zapovrh kar tako. Da se razumemo: moje napitnine v restavracijah so zelo primerne (čeprav niso nujne in nikoli ne bodo, saj vse zaračunajo v ceni) in marikdaj večje od marikatere urne postavke študentskega dela. Če je bila prijaznost, dobra postrežba je prav da se da nekaj zraven, je smiselno. Toda, da bi si pa npr. natakar sam obdržal razliko drobiža, to pa ni šans. Razumete???

Prepričan sem, da tisti, ki tule zagovarjate tako izkoriščanje in ste celo žaljivi, da ali “prihajate ravno od tistega/takega, ki ravno takole služi” ali “pa ste tako situirani, da ne veste kam z denarjem in lahko nespametno modrujete”. Mi drugi, pa že vemo kaj je rpav, ker imamo čut za pravico, pravičnost, moralo in odgovornost. Da ne omenjam zakona. Tako da …

P.S.: pridružujem se mnenju in sam “prisotnosti pri porodu” (zaračunano pod katerokoli krinko) nisem plačal!!! Le zakaj, saj so moji ženi izstavili račun, ki ga je plačal ZZZS (kot je tudi prav) in to na podlagi najinih zavarovanj. In račun za 3 dni je bil čez 1.200 EUR. Ja če tu notri ne more biti vračunana tista tanka polpapirnata oblekca in copatki (v trgovini 1 EUR vse bi mi pri takem nakupu gotovo vrnili 50 centov, v LJ porodnišnici pa “to” cenijo na 4.000 oz. celo na 6.000 ce nimaš opravljene šole za starše, ki jo, mimogrede, ZELO TOPLO PRIPOROČAM – PRAVZAPRAV BI MORALA BITI S STRANI DRŽAVE POSTAVLJENA ZA OBVEZNO ZA VSE BODOČE STARŠE OZ. SKRBNIKE OTROK!!!), potem bi bila pa res sramota za našo državo.

Skratka, bodimo pošteni. Premalo nas je Slovencev, da bi se med sabo … in delali prostor za nekoga, ki se bo tu naselil, ko še zadnjega Slovenca več ne bo. Zatorej pojdimo delati nekaj konkretnega in pozitivnega na rešitvi tega problema! In državi naj denar ne bo problem! Naj ga da!

BO25naj te razočaram nisem v službi v zdravstvu in tudi moj mož ne.Pač nismo tako dlakocepski kot drugi,kadar gre za rojstvo ali zdravje otrok ne gledamo na denar važno nam je dobro počutje predvsem pa zdravje.In ne iščemo šivanke v kopici sena.Nimam bi in nisem žaljiva le če si ti eden od tisti ki pobirate in si nevoščljiv ker nekaj dobijo tudi drugi pa IMAŠ SLABO VEST-ne vem tako ugibam.Res pa nimam namena žalit živim v demokraciji in mislim da lahko povem svoje mnenje.Nikoli ne ovinkarim po naravi,tako da ali se z mano pogovarjate ali ne je stvar ostalih,nisem hinavske narave in povem kar mislim
lp.pa brez zamire

Zames osebno še ni taka katastrofa, če ti zaračunajo obleko in obutev (čeprav bi cena lahko bila bolj tržna), največji idiotizem je OBVEZEN TEČAJ ZA OČETE.

1. Oče (ali kdo drug) je tam za moralno podporo porodnici (ne za vodenje poroda), med porodom stoji ob glavi in če slučajno ne ve čisto vseh detajlov ni nobene panike. Če ne prenese “procesa”, naj ostane doma. Meni je moj mož pomagal že s tem, da je prenašal ustna “navodila” od babice do mene.

2. Najlepše kar te lahko v Lj. doleti je, da v “paniki” pred odhodom ne najdeš potrdila.

3. Pri vsej masi strokovnih člankov na internetu (tudi za podrobnejše informacije o dohodnini je DURS napisal www-link na dohodninski obrazec) in razpoložljivih knigah, si starši lahko stvari preštudirajo samo – do potankosti. Tudi ginekologi so založeni z gradivom. Zato res ne vidim smisla v “obveznem sedenju” v predavalnici, kjer babice-predavateljice stalno jamrajo, kako to delajo iz lastne požrtvovalnosti in dobrote ter da naj bomo veseli, da je to sploh možno

4. Predlog: Ob plačilu “prisotnosti” lahko ponudijo še CD s posneto predstavitvijo ali brošuro, pa ne bodo več rabili toliko požrtvovalnosti – ob tem bodo pa še malo zaslužili (če bo komu manjkalo gradiva). Mislim, da smo Slovenci vsaj do te mere pismeni. 😉

5. Materinska šola je pa prav tako “non-sense”, ker ti tam odpredavajo eno verzijo “nege”, v porodnišnici drugo verzijo, tretjo pa slišiš-vidiš takrat, ko te babica 3-4x obišče na domu.
Torej?! Mi smo sedeli pri 37 stopinjah natlačeni kot sardine (tudi po okenskih policah), brez ventilacije in ko nisem mogla več dihati sva z možen predčasno zapustila predavanje.

6. Šla sva v Postojno, ker te ne gnjavijo s potrdilom. Po besedah direktorja jim je samo en “oče” v 10-ih letih padel dol, pa še za to ni nihče sekiral. BTW: Tudi pri izredni porodnih komplikacijah in poporodnih komplikacijah (z otrokom) so se izredno izkazali, predvsem s hitrostjo reagiranja.

LP

New Report

Close